صفحه 1 از 7

پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدید

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 7:59 am
توسط @lirez@
امریکا برای اطمینان بخشی به هم پیمانانش درباره جدی بودن گزینه احتمال حمله نظامی علیه ایران، به آزمایش بمب های به وزن 13 تن روی آورد.

به گزارش [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]، یک روزنامه اسرائیلی نوشت که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به تازگی آزمایش های زنجیره ای موفقیت آمیزی را برای نابودی تاسیسات هسته ای ایمن و مصون سازی شده در عمق دهها متری زمین انجام داده است.

روزنامه یعدیعوت آحارونت نوشت که این آزمایش های پنتاگون، پیامی به ایران و تهدیدی در زمینه هدف قرار دادن تاسیسات هسته ای این کشور است.

بنابراین گزارش، آزمایش های اخیر آمریکا شامل شلیک تعدادی از بمب های هوشمند بزرگ و پیشرفته از نوع بمب های سنگرشکن "جی بی یو - 57 بی" بود که توانستند تاسیسات مصون سازی شده در عمق زمین را مورد هدف قرار بدهند و خرابی و آسیب بسیاری به جای بگذارند.

بمب های "جی بی یو - 57 بی" توسط جنگنده هایی از نوع "بی -2" حمل می شوند و می توانند لایه های زمین و سیمان و لایه های حفاظتی تاسیسات در عمق زمین را با سرعتی معادل دو برابر سرعت صوت و با دقت بالا، بشکنند.

این بمب 13 تن وزن و قیمتی معادل 3.5 میلیون دلار دارد. هزینه ساخت این بمب نیز نیم میلیارد دلار بوده است.

یدیعوت آحارونت اضافه کرد: وزارت دفاع آمریکا به تعدادی از کشورهای دوست، نتایج این آزمایش ها را اطلاع داده است. این اقدام باعث شد این کشورها درباره قدرت آمریکا برای انجام عملیات نظامی محدود و سریع برای نابودی تاسیسات هسته ای ایران احساس اطمینان کنند.

هدف از این آزمایش ها، ارسال پیام به این کشورها بود که آمریکا در برابر گزینه حمله نظامی به ایران در صورت نیاز و بروز شرایط لازم، جدی است.

مقامات نظامی آمریکا به همتایان خود در خاورمیانه نیز گفته اند که کاهش بودجه بخش های مختلف دولت واشنگتن شامل آمادگی های دولت آمریکا برای احتمال حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران نمی شود.
تصویر

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 11:45 am
توسط mj_piremard
با سلام
چه طوری هزینه ساختش نیم میلیارد دلاره ولی قیمتش 3.5 میلیون دلار :-(

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 12:16 pm
توسط morteza tomcat
کسی درباره عمق نفوذ بمب در لایه های مختلف اطلاعی دارد؟

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 12:54 pm
توسط pckho0r
m1234 نوشته شده:با سلام
چه طوری هزینه ساختش نیم میلیارد دلاره ولی قیمتش 3.5 میلیون دلار :-(
هزینه تحقیق و توسعه+فرایند طراحی و ساخت+راه اندازی خط تولید = 500 میلیون دلار


هزینه تولید هر فروند = 3.5 میلیون دلار


شما بمب 13 تن که سهله 130 تن هم بسازی مهم سالم رسوندنش به هدف هست نه عمق نفوذش!!!

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 2:09 pm
توسط Solver
سطح مقاومت بتن مورد آزمون قرار گرفته نیز اهمیتش بالاست،

همانطور که شاید برخی دوستان بدانند الان سالهاست مقاومترین بتن دنیا متعلق به ایران است و در چند دوره گذشته نیز همواره در مسابقات جهانی بتن ایرانی مقام نخست را کسب می نماید. فرمول این بتن به صورت محرمانه حفظ شده و تنها در ساخت تاسیسات خاص به صورت کاملا نظارت شده نسبت به تولید این نوع بتن اقدام می گردد.

بنابراین بر فرض واقعی بودن ادعای ضریب نفوذ، باز این واقعیت گریز ناپذیر است که با توجه به مقاوم تر بودن بتن ایرانی از قدرت این بمب / موشک ها بسیار کاسته خواهد شد. هر چند این خوش بینانه بود و در حالت واقع بینانه مطمئناً قدری قلو تبلیغاتی هم شده است، مثل همان سلاح لیزری یا دفاع موشکی ... که آزمایشات و ... مستندات تبلیغات شده اند اما در عمل باید دید چند مرد ...

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 7:02 pm
توسط CAPTAIN PILOT
درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی تصویر

با سپاس از جناب
[COLOR=#3366cc]@lirez@ گرامی بابت ارسال این موضوع  تصویر

عملیات ساخت بمب های استحکام شکن GBU-57A/B ملقب به خانواده Massive Ordnance Penetrator یا MOP ها به عنوان بخشی از برنامه توسعه تسلیحات نفوذگر و قدرت بالای نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا از سال 2002 و توسط 2 کمپانی عظیم Northrop Grumman و Lockheed Martin آغاز گردید. این پروژه از ابتدا دارای تعاریف ویژه و اختصاصی خود بود و از جمله این موارد میتوان به وزن بیش از 30.000 پوند (13.6 تن) و همچنین قدرت نفوذ بالای آن اشاره داشت. همین موارد باعث شد تا ادامه مراحل تحقیق دچار چالش های عظیم و بروز برخی نواقص غیر قابل اصلاح گردند. به همین دلیل در اوایل پروژه شاهد پیوستن تیم Boeing به مراحل توسعه بودیم و فرآیند این تلاش چندین ساله منجر به تولید بمب های GBU-57 فعلی گردید. این بمب با وزنی بیش از 13.5 تن دارای طول 6 متر و قطر تقریبا" 80 سانتی متر میباشد. از این حجم حدود 2700 کیلوگرم را موارد منفجره و کلاهک بمب تشکیل میدهند که در نوع خود بی رقیب و دارای بیشترین قدرت نفوذ در بتن های مسلح هستند. سیستم ناوبری بمب متشکل از GPS و INS میباشد و همین امر دقت آن را بصورت فزاینده ای افزایش میدهد. هرچند Data Link های مورد استفاده در تسلیحات استراتژیک ایالات متحده آمریکا مجهز به قابلیت Anti Jamming و ضد نفوذ میباشند, اما بهره گیری از INS به عنوان آخرین گزینه احتمالی و پشتیبان بازهم در نظر گرفته شده است. بر خلاف ادعای بسیاری از منابع داخلی, این بمب علاوه بر بمب افکن رادارگریز B-2, توانایی حمل و پرتاب از بمب افکن های B-52H را نیز دارا میباشد.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
کسی درباره عمق نفوذ بمب در لایه های مختلف اطلاعی دارد؟

مکانیزم بمب های استحکام شکن خانواده GBU و BLU در انفجار اولیه آنها نهفته نیست. بلکه بمب ابتدا به لایه های داخل بتن و استحکامات نفوذ نموده و سپس فیوز انفجاری با مکانیزم های مختلف (معمولا" الکترومکانیکی) اقدام به صدور دستور انفجار مینماید. بمب های جدید علاوه بر فیوز انفجاری, دارای میکروفن و میکروکنترلر جهت شنیدن و شمارش تعداد طبقات و متراژ نفوذ در استحکامات نیز میباشند و هرگاه بمب از حرکت و نفوذ اولیه در بتن باز ایستد, فرمان انفجار صادر میگردد. بنابراین هر بمب استحکام شکن دارای یک ضریب نفوذ در بتن میباشد و این ضریب ارتباطی با قدرت تخریب حاصل از انفجار ثانویه ندارد. قدرت نفوذ بمب های GBU-57 در بتن مسلح (بتن آرمه یا بتن تقویت شده با آرماتور و میلگرد) با مقاومت 5000 پوند بر اینچ مربع (PSI) حدود 60 متر و مقاومت 10.000 پوند بر اینچ مربع حدود 8 متر میباشد. همچنین ضریب نفوذ در سنگ و صخره های سخت معادل 40 متر اندازه گیری گردیده است. برای درک بهتر این موضوع بد نیست بدانیم مقاومت فشاری بتن های مورد استفاده در پروژه های عمرانی با توجه به محل استفاده آنها, بین 3000 الی 4000 پوند بر اینچ مربع متغیر میباشد و ضرایب بیش از 4000 برای استحکامات و تشکیلات زیر زمینی و نظامی مورد استفاده قرار میگیرند.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
این واقعیت گریز ناپذیر است که با توجه به مقاوم تر بودن بتن ایرانی از قدرت این بمب / موشک ها بسیار کاسته خواهد شد.

برای این سناریوی احتمالی, از مدت ها پیش راهکارهای متعددی در نظر گرفته شده است. از جمله موثرترین موارد میتوان به استفاده همزمان و فاصله دار از 2 بمب GBU-57 در یک نقطه اشاره داشت. اینگونه بمب اولیه تخریبات نخستین را اعمال نموده و بمب دوم مجددا" با ورود به حفره اولیه, به عمق تاسیسات نفوذ مینماید. البته باید توجه داشت استفاده همزمان از 2 بمب, قدرت تخریب را بیش از 2 برابر افزایش میدهد زیرا ارتعاشات اولیه همچنان ادامه دارند و موج انفجار دوم باعث ایجاد Blast قدرتمندتر از انفجار اولیه میگردد. البته این یکی از راهکارهای ارائه شده میباشد و همانطور که در ابتدا اشاره شد موارد و گزینه های متعددی برای این موضوع وجود دارند.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
به عنوان نکته پایانی, تصویر موجود در خبر اصلی متعلق به نفوذ و انفجار بمب 2000 پوندی و هدایت لیزری GBU-24 Paveway III در بتن مسلح میباشد. در تصویر زیر میتوانید انفجار بمب GBU-57 در عمق بتن و عوارض آن بر سطح زمین را مشاهده نمائید:

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
همچنین علاقه مندان گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانند تاپیک آشنایی با بمب های هواپرتاب و استحکام شکن BLU-109 را نیز مطالعه نمایند.


موفق باشید
تصویر

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 8:29 pm
توسط jhan2010
دو نکته ضروری به نظر می رسد اینکه این بمب افکنهابی بی 2 باید بدون اسکورت وارد فضای ایران شوند با توجه به رادار گریزی این بمب افکنها اما فکر نمی کنم با قابلیتهای ما در بخش رادار بتوانند از لایه های دفاعی ما عبور کنند در صورت شناسایی حتی می توان با یک اف 5 هم انها را شکار کرد نکته دوم ساختار نیروگاه های ماست که دوست خوبم جناب M.Abooaliبه ان اشاره کرد نوع بتون مورد استفاده در این نیروگاه هاست که گفته می شود ایران از بتن 1000 استفاده میکندو عمق این ساختار بین 80 تا 120متر تخمین زده شده استکه البته در مورد صحت و سقم این گفته تردیدهای زیادی است

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 8:54 pm
توسط دموکراسی
jhan2010 نوشته شده:دو نکته ضروری به نظر می رسد اینکه این بمب افکنهابی بی 2 باید بدون اسکورت وارد فضای ایران شوند با توجه به رادار گریزی این بمب افکنها اما فکر نمی کنم با قابلیتهای ما در بخش رادار بتوانند از لایه های دفاعی ما عبور کنند در صورت شناسایی حتی می توان با یک اف 5 هم انها را شکار کرد نکته دوم ساختار نیروگاه های ماست که دوست خوبم جناب M.Abooaliبه ان اشاره کرد نوع بتون مورد استفاده در این نیروگاه هاست که گفته می شود ایران از بتن 1000 استفاده میکندو عمق این ساختار بین 80 تا 120متر تخمین زده شده استکه البته در مورد صحت و سقم این گفته تردیدهای زیادی است

چرا فکر میکنید بی 2 ها باید بدون اسکورت وارد کشور بشن؟!تا جایی که بنده میدونم قبلا و همیشه بی 2 ها توسط دو فروند اف 18 اسکورت میشدن و جدیدا هم دو فروند رپتور جایگیزین اف 18 ها شدن تا قابلیت رادارگریزی این تیم حمله از بین نره

تصویر

سوال دوم قابلیت های راداری ما چگونه است که بی 2 ها نمیتونن بدون شناسایی شدن ازش بگذرن؟!

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 9:02 pm
توسط Blanco
امکان این وجود داره که از کلاهک هسته ای کوچک و ضعیف در این بمب استفاده بشه ؟
اینطوری قدرت تخریبش بیشتر میشه و از اونجایی که به زیر زمین نفوذ میکنه تاثیر زیست محیطیش کمتر میشه درسته ؟ یا اصلا همچین چیزی امکان نداره ؟

در مورد بتن هم باید گفت بتن مقاوم ایران فکر کنم خیلی خیلی بیشتر از 10.000 psi مقاومت داره و اینطوری میزان نفوذ خیلی کمتر میشه .

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

در اکونومیست نوشته بتن ساخته شده در ایران از بتن Ductal فرانسه هم قویتر هست . بتن Ductal چقدر مقاومت داره ؟ یجا نوشته بود 30.000 psi درسته ؟
وقتی در مقابل بتنی که دو برابر تقویت شده قدرت نفوذ از 60 به 8 متر میرسه ! در مقابل بتنی که 6 برابر تقویت شده چقدر نفوذ میکنه ؟

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 9:54 pm
توسط pckho0r
دموکراسی نوشته شده:
jhan2010 نوشته شده:دو نکته ضروری به نظر می رسد اینکه این بمب افکنهابی بی 2 باید بدون اسکورت وارد فضای ایران شوند با توجه به رادار گریزی این بمب افکنها اما فکر نمی کنم با قابلیتهای ما در بخش رادار بتوانند از لایه های دفاعی ما عبور کنند در صورت شناسایی حتی می توان با یک اف 5 هم انها را شکار کرد نکته دوم ساختار نیروگاه های ماست که دوست خوبم جناب M.Abooaliبه ان اشاره کرد نوع بتون مورد استفاده در این نیروگاه هاست که گفته می شود ایران از بتن 1000 استفاده میکندو عمق این ساختار بین 80 تا 120متر تخمین زده شده استکه البته در مورد صحت و سقم این گفته تردیدهای زیادی است

چرا فکر میکنید بی 2 ها باید بدون اسکورت وارد کشور بشن؟!تا جایی که بنده میدونم قبلا و همیشه بی 2 ها توسط دو فروند اف 18 اسکورت میشدن و جدیدا هم دو فروند رپتور جایگیزین اف 18 ها شدن تا قابلیت رادارگریزی این تیم حمله از بین نره

تصویر


سوال دوم قابلیت های راداری ما چگونه است که بی 2 ها نمیتونن بدون شناسایی شدن ازش بگذرن؟!سطح مقطع راداری ار کیو 170 به مراتب کمتر از بی 2 هست ولی توسط پدافند هوایی ایران شناسایی و شکار شد.
شاید نحوه به زمین نشوندن این پرنده خودش به تنهایی مسئله ای رمزآلود و پرابهام باشه ولی نکته ای که خود غربی ها هم بهش اذعان کردند ولی در داخل ازش غفلت شد توانایی ایران در شناسایی و رهگیری این پرنده رادارگریز بود. تا زمانی که شما هدف رو شناسایی و رهگیری نکنی چطور میخوای با جنگ الکترونیک اونو در اختیار بگیری !! بهتره اینطوری بگم که وقتی از موقعیت هدف اطلاع نداری به کدوم سمت میخوای تیراندازی کنی؟!!!!

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 10:10 pm
توسط Solver
  تامل برانگیز و بهتر است گفت تاسف برانگیز، این قسمت ماجرا است:

اکونومیست تاکید می کند: با وجود تمامی این ویژگیها مهندسان ایرانی از قویترین بتن مسلح جهان در مسائل صلح آمیز همچون ساخت سدها و سیستمهای فاضلاب استفاده می کنند و البته همواره در تلاش برای پیشرفت و توسعه محصول خود هستند.


ما باید اثبات کنیم که از بتن استفاده صلح آمیز می کنیم (!) اما ساخت بمب و موشک جهت رشد دموکراسی است! ...

از این بحث ها بگذریم، لینک مطلب مرتبط در اکونومیست، که صراحتا درش بیان شده ویزر دفاع آمریکا (فکر کنم وزیر دفاع سابق - بی اطلاع هستم) گفته است نگران است با توجه به تسلط ایران به بتن های هوشمند، با ارتقا بمب های سنگرشکن هم در مقابل این بتن ها کاری از پیش برده نشود !

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ضمنا، رامین جان
ضرایب بیش از 4000 برای استحکامات و تشکیلات زیر زمینی و نظامی مورد استفاده قرار میگیرند.


ما در ایران شرکت های خصوصی داریم مانند [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] که بتن پیش ساخته با مقاومت بالا را به صورت عمومی و حتی صادراتی عرضه می کنند، هر چند که این بتن نیز در خانواده
UHPC قرار دارد، اما
با توجه به شناختی که از سخت گیری جمهوری اسلامی در این مسائل وجود دارد، می توان اطمینان داشت این سطح از مقاومت با اون چیزی که بتن هوشمند ایرانی مورد نظر ما (مورد استفاده در تاسیسات هدف) است فاصله زیادی دارد که مجوز صادرات را دریافت کرده است.

همچنین مراجعه کنید به مقاله پرس تی وی در این رابطه: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

ارسال شده: شنبه 18 خرداد 1392, 10:34 pm
توسط Cloor Master
سلام دوستان این را توجه داشته باشند که در قضیه ار کیو قبل از اینکه قدرت راداری ایران را نشون بدهد قدرت جنگ الکترونیک را نشون می دهد (چه نشستن و چه رمز گشایی) که این بحث به نظر من هیچ دسته کمی از نیروی هوایی و موشکی ندارد و ما ثابت کردیم که جز چهارکشور برتر هستیم ! (مردم با هک کردن طرف را ترور می کنند) بگذریم ، دوستان توجه کنند که تاسیسات مورد نظر ما ۱_ وسط ایران است ۲_ زیر کوه هست ! و طبق تعریف فدراسیون جهانی کوهنوردی ارتفاع کوه حداقل ۶۰۰ متر از زمین های مجاور بلند تر است! و همچنین به احتمال ۱۰۰٪ می توانم بگویم اکثر این کوه (بالغ بر ۸۰٪) از سنگ و صخره تشکیل شده است ! (جالبه بدونید دیواره علم کوه با ارتفاع ۷۰۰ متر هفتمین دیواره بلند جهان است ، همچنین یک کوه تو چهارمحال بختیاری است به نام لجن ! این کوه به جز یک راه برای صعود هیچ راهی دیگر ندارد در بخش غربی کوه تمام طول کوه را که حدود ۷ الی ۸ کیلومتر است دیواره ای به ارتفاع بیش از ۷۰۰ مترپوشانده که هیچ کس هم تا حالا صعودش نکرده) این دو مثال نشان از جوان بودن رشته کوهای ایران دارد (البته نه فقط این دو مثال ) اما کوه مورد نظر ما پیر است و کوه پیری که بالا ۶۰۰ متر ارتفاع داشته باشد حتما همه اش از صخره است که ساختن تاسیسات هسته ای هم این نکته را تاکید می کنند . با یک حساب می توان به این نتیجه رسید که امریکایی ها حداقل با یک تاسیساتی روبه رو هستند که حداقل ۶۸۰ متر زیر زمین هستند و این خودش کا را سخت می کند البته اگر بمبها به صورت مایل رها شوند حتما این ارتفاع کمتر می شود ولی بازم ! صخره با متراژ بالا+ بتون خیلی کار سختیه