با حضور 20 کشور غربي و عربي آغاز شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

با حضور 20 کشور غربي و عربي آغاز شد

پست توسط &mmt »

گروه بین‌الملل مشرق ـ رزمایش نظامی "شیر آماده" امروز یکشنبه با مشارکت هشت‌هزار نظامی آمریکایی به همراه نظامیانی از 19 کشور و با تمرکز بر شماری از سناریوهای "جنگ غیرنظامی" با هدف تقویت و تحکیم اقدام و فعالیت مشترک بین همپیمانان منطقه‌‌ای آمریکا در اردن آغاز می‌شود.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که یگانی از جنگنده‌های "اف 16" و یک سامانه موشکی "پاتریوت" به اردن خواهد رسید تا در رزمایش شیر آماده شرکت کند.

پنتاگون در ادامه تأکید کرد که نصب سامانه‌های موشکی "پاتریوت" در اردن پس از پایان رزمایش و بنا به درخواست حکومت اردن انجام خواهد شد.

در همین راستا مدیریت توجیه و هدایت روحی و معنوی ستاد مشترک نیروهای مسلح و ارتش اردن نیز اعلام کرد که درباره این رزمایش، کنفرانس مطبوعاتی برگزاری خواهد شد و در جریان آن درباره عملیات‌های نظامی که قرار است با مشارکت ديگرکشورها انجام شود، توضیحات لازم داده خواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدامات لازم را برای شرکت در رزمایش "شیر آماده" که قرار است از امروز در اردن برگزار شود، اتخاذ کرده است.

این بیانیه در ادامه اعلام کرده است که رزمایش "شیر آماده" بیستم ماه جاری میلادی (ژوئن) به پایان خواهد رسید.

همچنین وزارت دفاع آمریکا این رزمایش نظامی را صرفاً نمونه‌ای از روابط مستحکم و عمیق موجود بین آمریکا و اردن به شمار آورده و اظهار کرده که "چاک هگل" وزیر دفاع آمریکا موافقت کرده است تا در بخشی از این رزمایش نظامی از جنگنده‌های اف 16 و سامانه موشکی پاتریوت در اردن استفاده شود.

اما در این ارتباط که این جنگنده‌های اف16 و سامانه موشکی پاتریوت در کجا مستقر خواهد شد، بیانیه وزارت دفاع آمریکا اعلام می‌‌کند که جنگنده‌های اف 16 پس از رسیدن به اردن در پایگاهی که "نشر" نامیده می‌شود بدون اینکه جای آن را مشخص کند و سامانه موشکی پاتریوت از طریق پل هوایی که از پایگاه نظامی "فورت هود" در ایالت تگزاس آمریکا به اردن برقرار خواهد شد، به اردن انتقال می‌یابد.

همچنین این بیانیه افزوده است، با توجه به شرایط حاکم بر منطقه تصمیم گرفته‌شده که این جنگنده‌های اف 16 و سامانه موشکی پاتریوت پس از پایان رزمایش نظامی شیر آماده در اردن باقی بماند و پنتاگون رایزنی‌‌ها و مذاکرات خود با اردن درباره برآوردن نیازهای امنیتی‌اش در راستای بحران سوریه را ادامه خواهد داد.

این بیانیه تأکید می‌کند که در صورتی که حکومت اردن خواستار استقرار سامانه موشکی پاتریوت در این کشور باشد و یا خواستار استقرار جنگنده‌های اف 16 باشد، درخواست‌های عَمان را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد و اعتقاد داریم این امر توسعه و گسترش روابط دفاعی مستحکم دوجانبه را به دنبال خواهد داشت.

پنتاگون تأکید کرد که این رزمایش چندجانبه به صورت سالیانه در اردن برگزاری می‌شود. در رزمایش سال‌جاری بیش از هشت هزار نظامی آمریکایی شرکت خواهند کرد. این درحالی است که در رزمایش سال گذشته شش‌هزار و 237 نظامی آمریکایی شرکت کرده بودند.

همچنین رزمایش امسال 12 روز به طول می‌انجامد در حالی که رزمایش پارسال از 7 تا 29 اوت 23 روز طول کشیده بود و شمار نظامیان اردنی شرکت‌کننده در آن سه‌هزار و 853 نفر بود.

بیانیه وزارت دفاع آمریکا رزمایش "شیر آماده" را بخشی از تاریخ طولانی رزمایش‌های نظامی مشترک اردن و آمریکا به شمار آورده که در آن کشورهایی از پنج قاره جهان نیز حضور و مشارکت دارند.

این بیانیه تأکید کرده است که یکی از مهم‌ترین اهداف مورد نظر از برگزاری این رزمایش نظامی تقویت روابط نظامی کشورهای شرکت‌کننده در آن با اتخاذ خط مشی مشترک با وجود نیروهای چندملیتی در آن و مشارکت کامل دولت‌ها در آن و تلفیق و ادغام تمام ابزارهاي در اختیار حکومت‌ها براي مقابله با چالش‌های امنیتی پیچیده کنونی و آینده است.
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

Re: با حضور 20 کشور غربي و عربي آغاز شد

پست توسط &mmt »

روایت بزرگترین نمایش تسلیحاتی جهان
15هزار نیروی نظامی مجرب در قلب خاورمیانه + تصاویر
مانور شیر در کمین 2013 نیز با مشارکت 19 کشور در مرکز و جنوب اردن برگزار شد، در این مانور 15 هزار نیروی نظامی مجرب شرکت کرده که طبق اعلام رسمی 4500 نیروی نظامی آمریکایی و 3500 نیروی اردن و بقیه از دیگر کشورها می‌باشند.
به گزارش گروه بین الملل مشرق، دولت اردن در ادامه فرایند برگزاری رزمایش‌ها و نمایش‌های تسلیحاتی خود در پی بروز بحران شورش گروه‌های سلفی غربگرا در سوریه، بزرگترین نمایشگاه جنگ‌افزارها در جهان را که تنها نمونه آن در منطقه به شمار می‌رود با حمایت ویژه پادشاه آن کشور برگزار نمود.

تصویر


این نمایشگاه در زمینه تجهیزات عملیات ویژه و تجهیزات جاسوسی فعالیت دارد. گرچه مقاله حاضر، در تشریح چند و چون مانور شیر در کمین در اردن است، اما قبل از ورود به بحث مانورهای برگزار شده لازم است از نمایشگاه دوسالانه سوفکس صحبت کنیم تا بتوانیم گره برگزاری مانورها را هم دریابیم.

دولت اردن به بهانه برگزاری بزرگترین نمایشگاه تسلیحاتی جهان در فضای بحران زده منطقه، توانست حجم بیشتری از جنگ‌افزارهای غربی و عربی به مرزهای سوریه برساند تا بتواند اهداف چندین ساله انگلیسی‌ها را در منطقه عملی سازد.

این نمایشگاه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و در آن، جدیدترین تجهیزات و تسلیحات دفاعی را از تمامی نقاط جهان به همراه تصمیم سازان و نمایندگان دولت‌های مختلف با هدف همکاری و اطلاع از آخرین راهکارها و تسلیحات موجود در جهان گرد هم آورد.

یک روز پس از برگزاری نمایشگاه سوفکس، همایشی بین المللی با عنوان "نیروهای عملیات ویژه" در اردن برگزار شد که در این همایش، تعدادی از رؤسای جمهور کشورها و وزیران دفاع و رؤسای ستادهای ارتش و افسران ارشد نیروهای ویژه دریایی و هوایی از منطقه و جهان شرکت داشتند.

تصویر

پايگاه اطلاع رساني فرماندهي کل نيروهاي مسلح اردن در مطلبي به تشريح جزئيات نمايشگاه تسليحاتي جهاني موسوم به سوفکس پرداخته و گفت: اين نمايشگاه هر دو سال يک بار برگزار مي‌شود و طي يک روز، بزرگترين توليدکنندگان جنگ افزارها در جهان را به همراه سياستمداران و مقامات ارشد نظامي و نمايندگان دولت‌ها دور هم جمع مي کند تا در مورد مسائل امنيتي و عمليات ويژه با هم بحث و تبادل نظر کنند. پس از اين يک روز، سه روز ديگر نيز براي اطلاع از تازه‌ترين فناوري‌هاي جاسوسي و وابسته به حوزه امنیت ملي از کشورهاي جهان اختصاص داده شده تا کشورها بتوانند با چالش‌هاي موجود در زمينه امنيت و دفاع مقابله کنند. اين نمایشگاه همچنين با هدف ارائه فرصت هاي همکاري و اطلاع از آخرين راهکارها و تجهيزات براي حمايت از امنيت ملي کشورها و تقويت آن برگزار مي شود.

اردن در طرح های غرب و آمریکا علیه منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های حمله احتمالی به سوریه مطرح است و غرب به بهانه‌های مختلفی چون رزمایش‌های بزرگ و برگزاری بزرگترین نمایشگاه‌های تسلیحاتی، سلاح‌هایی را از کشورهای مختلف وارد خاک اردن می‌کند، سلاح‌هایی که به احتمال قوی در صورت وجود طرحی برای حمله به سوریه از آنها استفاده خواهد شد. ابقای موشکهای پاتریوت و جنگنده‌های اف 16 در اردن بعد از مانور اخیر حاکی از عملی شدن طرحهای غرب و آمریکا و اسرائیل در منطقه است.

تصویر

ويژگي هاي نمایشگاه سوفکس

- مشارکت ۳۵۲ شرکت توليد داخلي، منطقه اي و بين المللي ارائه کننده جنگ افزار

- مشارکت ۳۴ کشور جهان

- حضور ۱۱۷ هيئت رسمي از سران ارشد بخش هاي دفاعي و وزراي دفاع و تصميم سازان کشورهاي مختلف در نمايشگاه و همايش

- حضور ۷۲ دولت در نمايشگاه شامل هيئت ها و شرکت هاي حاضر

- مشارکت ۵۰ هيئت رسمي بلندپايه

- حضور ۶۸۰ هيئت رسمي در همايش، شامل ۳۰۰ سرلشکر، ۹ وزير دفاع و ۲۵ فرمانده نيروهاي ويژه

- پوشش رسانه اي گسترده از سوي رسانه ها و مجلات تخصصي در زمينه مسائل دفاعي در سطح منطقه و جهان

- مساحت نمايشگاه در ۲۰۱۰ به ۷۵ هزار متر مربع افزايش پيدا کرد تا بتواند افزايش درخواست هاي شرکت هاي ارائه کننده محصولات را پاسخ دهد.

- برگزاري مسابقه بين جنگنده ها به مدت سه روز

- ايده مسابقه باعث شد تا تيم ها با تمرين و مانور با ديگر گروه هاي تمريني از نيروهاي ويژه کشورهاي ديگر بپردازند.

- اين مسابقه سهم زيادي در تبادل تجربيات و دانش و تاکتيک هاي جنگي خاص بين تيم ها داشت.

- اين مسابقه علاوه بر افزايش مهارت هاي شرکت کنندگان در مبارزه با تروريسم، نقش زيادي در کسب تجربه براي آنها داشت.

- هفت کشور و ۱۰ يگان در اين مسابقه که براي نخستين بار در جهان برگزار شده بود، شرکت کردند.

تصویر

هيئت هاي حاضر در سوفکس با تقسيم قاره‌اي:

آمريکاي شمالي: ۱۸ درصد

آمريکايي جنوبي: يک درصد

آفريقا: ۱۶ درصد

کشورهاي عربي: ۳۴ درصد

اروپاي شرقي و مرکزي: ۱۴ درصد

اروپاي غربي: ۱۸ درصد

جنوب اقيانوس آرام: يک درصد

آسيا: هشت درصد

تصویر

تصویر


الاسد المتاهب (شیر در کمین) 1

این نمایشگاه البته همه اقدامات نظامی اردنی ها و دنیای غرب در بیخ گوش سوریه محسوب نمی‌شود، دولت اردن با همکاری 19 کشور دیگر از سال 2012 رزمایشی را آغاز کرده است که قرار است همه ساله دنبال شود، اولین دور این رزمایش با عنوان"شير در کمين در سال 2012 با حضور 12 هزار نظامي از 19 کشور جهان در اردن برگزار ‌شد.

کشورهاي اردن، آمريکا، عربستان سعودي، استراليا، بحرين، برونئي، مصر، فرانسه، عراق، ايتاليا، کويت، لبنان، اسلووني، قطر، امارات عربي متحده، انگليس و پاکستان شرکت‌کننده اعلام شده در اين رزمايش بودند.

با وجود اعلام مقامات رسمي مبنی بر اينکه 19 کشور در اين رزمايش شرکت کرده‌اند، نام 17 کشور اعلام شد و دو کشور دیگر هنوز هم مخفي مانده که با توجه به اخبار منتشرشده، يکي از آنها رژيم صهيونيستي است. این روند در مانور دوم یعنی در سال جاری نیز تکرار شد.

تصویر


البته تحليلگران بر اين اعتقادند که حضور 19 کشور در اين رزمايش بيش از آنکه حالتي واقعي و نظامي داشته باشد، جنبه تبليغاتي دارد؛ چرا که عمده نيروهاي انساني و تجهيزات موجود در آن از سوي سه کشور آمريکا، عربستان سعودي و اردن تأمين شد.

اين رزمايش ابتدا قرار بود يک هفته طول بکشد، اما به طرز مشکوکي چهار برابر زمان اعلام ‌شده طول کشید که هنوز مشخص نيست نيروها و تسليحات چهار برابري اين رزمايش از کجا تأمين شده است.

در اهداف برگزاري رزمايش بين‌المللي "شير در کمين" با حضور رژيم صهيونيستي ابهامات گسترده‌ای وجود دارد که نشان می دهد برگزاري بزرگترين رزمايش عربي در تاريخ اين کشور و در قلب خاورميانه اسلامي، ديکته آمريکا به يک مزدور منطقه‌اي است که در راستاي تحولات سوريه و با هدف فشار بر محور مقاومت اسلامي از يک سو و برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران از سوي ديگر انجام مي‌شود.

تصویر

پنهان‌کاري‌هاي زيادي درمورد عملیات صورت گرفته در اردن تحت پوشش اين رزمايش وجود دارد؛ مخفي‌کاري‌ها در اين رزمايش به حدي بوده است که در هفته‌هاي اول آن حتي نام کشورهاي شرکت‌کننده دراين رزمايش که رسانه‌هاي اردني آن را بالغ بر 19 کشور ذکر مي‌کنند، اعلام نشد و البته هنوز هم تعدادي از اين کشورها ناشناخته مانده‌اند و از سوي ديگر، از ماهيت تمرين‌هاي نظامي آنها نيز اطلاع دقيقي در دست نيست.

این مانور گسترده و نمایشگاه بزرگ تسلیحات نظامی در شرایطی انجام شد که منطقه در پی تشدید بحران در سوریه و درگیری ها در لبنان در التهاب به سر می‌بُرد، مقامات اردني که ظاهراً گسيل‌شدن سلاح‌هاي غربي به اردن به بهانه رزمايش را ناکافي مي‌دانستند، نمايشگاه بزرگي نيز در اين کشور ايجاد کردند تا بتوانند با خيالي آسوده‌تر در مرزهاي سوريه مستقر شوند و در زمان مقتصي بدون کمترين فوت وقت، مأموريت آمريکايي خود را انجام دهند.

اين در حالي است که از ماه‌ها پيش، از عَمان گزارش مي‌رسید که هتل‌هاي اين کشور مملو از مبارزاني است که از کشورهاي مختلف به اردن آورده شده‌اند و با آمادگي کامل براي اقدامات تروريستي در سوريه منتظر فرا رسيدن زمان عمليات عليه سوريه هستند.

تصویر

موضوع عجيب ديگر در مانور پارسال، تعداد نيروهاي انساني شرکت‌کننده در اين تمرين‌هاست؛ درحالي که از اردن تنها سه‌هزار و 853 نفر در اين رزمايش حضور داشتند وعربستان نيز 800 نيرو در آن داشت، آمريکا شش‌هزار و237 نيروي نظامي خود را به اين رزمايش گسيل کرد و بقيه 16 كشور هم فقط حدود هزار و110 نفر را در اين مانور شركت دادند.

اين، نشان مي‌دهد که رزمايش مزبور، بيش از آنکه جنبه اردني داشته و براي دفاع از اين کشور باشد، طرحي منطقه‌اي است که آمريکا آن را طراحي کرده و حکومت عبدالله دوم به عنوان مزدور آمريکا در منطقه تنها اجراي اين طرح را بر عهده دارد.

تصویر


الاسد المتاهب (شیر در کمین) 2

مانور شیر در کمین 2013 نیز با مشارکت 19 کشور در مرکز و جنوب اردن برگزار شد، در این مانور 15 هزار نیروی نظامی مجرب شرکت کرده که طبق اعلام رسمی 4500 نیروی نظامی آمریکایی و 3500 نیروی اردن و بقیه از دیگر کشورها می‌باشند. کشورهای شرکت کننده در مانور عبارتند از کانادا، بحرین، مصر، فرانسه، عراق، ایتالیا، عربستان، کویت، پاکستان، قطر، ترکیه، لهستان، امارات، انگلیس، آمریکا، یمن و اردن.

این در حالی است که رسانه‌های خبری اخیرا از اعزام 8 هزار نظامی آمریکایی به اردن پرده برداشتند، از سوی دیگر اخیرا اعلام شد که این نیروها از بندر عقبه اردن به سمت نوار مرزی این کشور با سوریه در حال انتقال هستند.

کسري بودجه دولت اين کشور و ميزان بدهي خارجي اردن که از مرز 24 ميليارد دلار گذشته، نشان می‌دهد اردن قدرت تأمين مالي برنامه‌ريزي و برگزاري اين رزمايش بزرگ را ندارد. در همین راستا می توان به این نکته اشاره کرد که بر اساس آمارهاي رسمي، اردن در پنج سال گذشته، كمك‌هاي نظامي اقتصادي به ارزش چهار ميليارد و 200ميليون دلار از آمريكا دريافت كرده است. البته سفر اخير عبدالله دوم، شاه اردن به عربستان سعودي و دیدار وی با ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، احتمالات ديگري غير از کمک‌هاي آمريکا را نيز مطرح کرده است.

تصویر

در همين راستا بود که شوراي همکاري شيخ‌نشين‌هاي عربي حاشيه خليج فارس در آخرين نشست خود مقرر کرد که به مدت پنج سال، سالانه نيم ميليارد دلار به اردن کمک بلاعوض کند، این در حالی است که اردن هنوز به عضويت اين شورا در نيامده است!

همین سرمایه گذاری های بدون چشم‌داشت! خارجی است که بسیاری از تحلیلگران مسایل راهبردی را متقاعد کرده که این مانور قطعا با بحران سوریه ارتباط مستقیم دارد. با این وجود «عونی العدوان» فرمانده اتاق عملیات نیروهای مسلح اردن در مانور «شیر در کمین» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رابرت کاتالانوتی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا مدعی شد که این مانور پیامی برای سوریه نبوده و هیچ ربطی به درگیری‌های آنجا ندارد.

با وجود انکار ارتباط این مانور با حوادث سوریه از سوی کشورهاي اصلي شرکت‌کننده منابع رسانه‌اي تأکيد مي‌کنند که اين رزمايش ارتباط مستقيمي با حوادث سوريه دارد و تمرين‌هايي براي حضور نظامي در سوريه در اين رزمايش انجام مي‌شود.

شبکه سي‌ان‌ان در اين راستا به نقل از منابعي اعلام کرد که نيروهاي آمريکايي و اردني، نحوه نفوذ در مراکز داخل سوريه با سلاح‌هاي شيميايي و بيولوژيک را براي حملات احتمالي به سوريه تمرين مي‌کنند. گزارشگر اين شبکه آمريکايي افزود؛ آنها خطرات احتمالي استفاده از اين سلاح‌ها در فضاي اردن را که شباهت زيادي به شرايط زيست‌محيطي سوريه دارد، در اين رزمايش به بررسي گذاشته‌اند.

از سوی دیگر مسکو استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت در اردن و جنگنده‌های «اف16» بعد از مانور را محکوم کرد و آن را تلاش غرب برای شعله ور کردن آتش جنگ داخلی در سوریه دانست.
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

Re: با حضور 20 کشور غربي و عربي آغاز شد

پست توسط &mmt »

بزرگترین نمایش تسلیحاتی جهان(2)
آمریکا و غرب چگونه نیروهای خود را در مرز سوریه مستقر ساختند؟
وزیر خارجه آمریکا برای حفظ امنیت غور اردن دست به اقدام جدیدی زد که بر اساس آن اردن، فلسطین و اسرائیل از این پس امنیت این منطقه را در یک بازه زمانی مشخص به صورت مشترک حفظ خواهند کرد که طرف اسرائیلی خواهان نظارت 40 ساله بر منطقه غور و طرف فلسطینی خواهان نظارت سه ساله بود.
به گزارش گروه بین‌الملل مشرق، در بخش اول این مقاله به رزمایش‌های شیر در کمین 1 و 2 و برگزاری نمایشگاه سوفکس پرداختیم، در این قسمت به بررسی چگونگی زمینه سازی برای حضور نیروهای امریکایی در قالب مانور و مختصات مانور و اهداف آن پرداخته و عدم شفافیت حاکمیت اردن، توجیه رفتارهای ناشایست خود برای شهروندان اردنی، استفاده ابزاری از آنان را بازگو خواهیم کرد.

تصویر


اکثر رسانه های نزدیک به حکومت اردن صرفا به اخبار رسمی که از سوی سخنگویان مانور یا دولت بیان می شد، اکتفا می‌کردند. ولی روزنامه های مستقل و اکثر سایتهای الکترونی سعی می‌کردند ابعاد مخفی مانور را افشا سازند که در این بین تاثیر این رسانه ها در جامعه اردن به مراتب بیشتر از رسانه های دولتی بود تا جائیکه مردم اعتماد بیشتری به این رسانه ها داشته و معمولا با توجه به سادگی جامعه مدنی اردن، در این مواقع حکومت به سرعت سعی می کند سایتهای وابسته به خود را با اخباری مبنی بر رد اخبار سایتهای مستقل و یا درج دفاعیه از مواضع دولت بنماید.

شایان ذکر است که معمولا در جامعه اردن صرفا پادشاه و دولت، برای نهادینه کردن بستر جامعه در جهت پذیرش فکر انتقادی از نیروهای بازنشسته نظامی و برخی افراد نزدیک به حاکمیت در کسوت شهروند عادی بهره می گیرند. این در حالی است که این افراد منتقد به هر نحوی با سرویس امنیتی هماهنگ بوده و در راستای خواسته ها و اهداف آنها گام بر می‌دارند و حتی در مجلس اردن بخشی به نام"بخش الو" که یحیی السعود آن افشا کرد کار هماهنگی با سرویس اطلاعاتی اردن را انجام می‌دهد.

سفر پادشاه اردن به منطقه عجلون در 25 اردیبهشت 1392 و دیدار با نظامیان بازنشسته و صدور بیانیه مبنی بر درخواست نظامیان بازنشسته برای انتشار موشکهای پاترویت در مرز اردن و سوریه به مساحت 370 کیلومتر بخشی از همین معادله بود.

نیروهای نظامی اسرائیل قبل از آغاز رزمایش شیر در کمین از ساعت 12 مورخه 30 اردیبهشت 1392 مانور آموزشی خود را در غرب منطقه ایلات و بلافاصله بعد از آن مانور دیگری را در 6 خرداد در منطقه مرزی وادی الاردن شروع می‌کند، این در حالی است که به ادعای محمد المومنی وزیر رسانه‌ای اردن اسرائیل جزء شرکت کنندگان در رزمایش نیست، ولی می توان گفت این مانورها پیش زمینه مانور الاسد المتاهب 2 در اردن بوده است.

تصویر


توطئه منطقه ای و ترافیک هیئت های دیپلماتیک در اردن

از سوئی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا در تاریخ 11 خرداد در اردن حضور یافته و سلطه فلسطینی – اسرائیلی - اردنی را بر منطقه غور اردن دیکته می‌کند و در راستای اهداف صهیونیست ها اردن را وارد قضیه بسیار پیچیده منطقه‌ای می کند. وی از این رهگذر با اعطای کمترین حق تحت عنوان تولیت اماکن مقدسه فلسطین و قدس به عبدالله دوم تلاش می‌کند تا از این طریق نیروهای اسرائیلی را بر منطقه تحمیل نماید و به نوعی به وجود آن رژیم در منطقه مشروعیت بخشد.

وزیر خارجه آمریکا برای حفظ امنیت غور اردن دست به اقدام جدیدی زد که بر اساس آن اردن، فلسطین و اسرائیل از این پس امنیت این منطقه را در یک بازه زمانی مشخص به صورت مشترک حفظ خواهند کرد که طرف اسرائیلی خواهان نظارت 40 ساله بر منطقه غور و طرف فلسطینی خواهان نظارت سه ساله بود.( البته هنوز معلوم نیست که توافق نهایی روی چند سال حاصل شده است.) بر اساس این توافق نیروهای سه طرف می‌توانند در منطقه غور حضور فیزیکی داشته باشند.

تصویر

تصویر

تصویر
به عبارت بهتر نیروهای اسرائیلی حضور همیشگی داشته و دیگر اطراف می‌توانند دفتر فرماندهی ایجاد کنند.

از سوی دیگر موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل موافقت خود با کوچاندن عشایر فلسطینی موجود در منطقه غور به یک مجتمع مسکونی به نام "شهر نویعمه" در نزدیکی "اریحا" موافقت کرد، به نحوی که این شهر به مساحت 2 میلیون متر مربع در اختیار حکومت فلسطین قرار خواهد گرفت. جالب است بدانیم که منطقه غور یک منطقه استراتژیک بوده و رژیم اشغالگر به کمک اردن و آمریکا توانست با دادن امتیاز پیشاپیش تولیت اماکن مقدسه به پادشاه اردن، زمینه را برای این کار آماده کند وبه نظر می رسد هدف اشغالگران از این اقدام خارج ساختن عشایر فلسطینی است که بیش از یکصد سال است که در این منطقه حضور دارند. آمریکا و اسرائیل سعی دارند به نحوی با دادن امتیازات جزئی به رهبران دولت فلسطین آنها را تطمیع نموده و از این طریق نظارت خود را بر منطقه غور را کامل کنند.

هنوز جوهر قلم جان کری در اتفاقیه امنیتی منطقه غور اردن خشک نشده بود که دستیار ویژه رئیس جمهور آمریکا فیلیپ گوردون در دیدار با ناصر جوده وزیر خارجه اردن در زمینه روابط دو جانبه و آخرین اوضاع منطقه به بحث و گفتگو می نشینند .

تصویر

تصویر
تصویر
ورود روزانه این همه هیات‌های بلند پایه انگلیسی، آمریکایی به صورت علنی و نمایندگان فرانسوی و اسرائیلی به صورت سری و مخفیانه، به اردن موید وجود نیروهای آمریکائی - غربی و فراهم ساختن مقدمات جنگ علیه سوریه تحت عنوان مانور الاسد المتاهب 2 "با 15 هزار نیروی نظامی" می‌باشد، چرا که بستر مناسب بعد از اعلام منطقه پرواز ممنوعه در سوریه، برای ورود و استقرار هواپیماهای آمریکائی و غربی در اردن، به بهانه مبارزه با سلاحهای کشتار جمعی و استفاده بشار اسد از سلاحهای شیمیائی توسط همین کشورها فراهم شده و در این راستا اردن برای رسیدن به اهداف پشت پرده، هزینه های زیادی را از جیب ملت خود پرداخت می‌کند. هنوز هیات معاونان مجلس سنای آمریکا، اردن را ترک نکرده که این کشور پذیرای دستیار ویژه آمریکا و لوردهای انگلیسی است تا از این طریق بتواند اولا نظر هم‌پیمانان خود را به اردن معطوف سازد و ثانیا مساعدتهای مالی تحت عنوان حمایت از پناهندگان سوری را به جیب خود روانه سازد، غافل از اینکه حضور پناهندگان نه تنها جیب مردم را خالی می‌کند، بلکه موجبات گرفتاری، فقر، مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی عظیمی شده، ولی چون در این کشور مردم و مطالبات آنها در دید حاکمان اهمیتی ندارند، پیاده کردن تفکرات انگلیسی و یهودی توسط یک ماسون یهودی زاده همچون عبدالله دوم- که به سختی می تواند به زبان عربی صحبت کند و حتی از صحبت کردن به زبان عربی خودداری کرده و افتخار می‌کند که انگلیسی را خوب می‌داند و انگلیسی زاده است- چندان هم کار دشواری و پیچیده ای نیست، زیرا این شخص با حضور در بین عشائر می‌تواند احساسات مردم را به بازی بگیرد و مردم را با دادن کمترین امتیازات اجتماعی فریب دهد.

همه این مقوله ها پیش زمینه ای برای آغاز مانور به اصطلاح اردنی – آمریکائی - اسرائیلی است که دارای سه زاویه می باشد ولی همواره حضور یک زاویه مجهول و ناپیدا بوده و شما نمی توانید اسم رژیم صهیونیستی را بیان کنید و ظاهرا تمام نیروهای اسرائیلی در قالب نیروهای آمریکائی، شبانه در مرزهای سوریه و اردن گمارده شدند.

این مانور البته تنها به عنوان پوشش تبلیغاتی و برای مشروعیت بخشیدن و تسهیل ورود تجهیزات نظامی اسرائیلی و آمریکائی به این منطقه بود. غالباین تجهیزات قبل از مانور در منطقه نصب شده و صرفا برای عدم اعتراض مردم و افکار عمومی به ذکر برخی عناوین و اخبار سطحی از مانور و محتوی آن بسنده می‌شود و مردم اردن از عمق خیانت دولتمردان خود به کشور باخبر نیستند.

تصویر

تصویر

بنا بر اعلام رسمی مقامات اردن قرار بود در این مانور دو هفته ای، 15 هزار نیروی نظامی از کشورهای آمریکا، فرانسه، ایتالیا، کانادا، انگلیس، ترکیه، لهستان، چک، عربستان، عراق، لبنان، بحرین، امارات، یمن، قطر، مصر و پاکستان حضور داشته باشند.

رسانه های غیر دولتی ذکر کردند که حدود 6000 نیروی آمریکایی مشارکت کننده در مانور الاسد المتاهب 1 فعلا در اردن به سر می‌برند، ولي وزارت دفاع آمریکا از حضور 8 هزار نیرو سخن رانده است و احتمال داده می‌شود که با توجه به مصوبه اخیر کنگره آمریکا، حضور نیروهای خارجی در اردن و تجهیزات پیشرفته ارسالی به مخالفان، رزمایش شیر در کمین 2 مقدمه ای برای حمله به سوریه باشد.

"محمد المومنی" وزیر اطلاع رسانی دولت اردن قبل از برگزاری رزمایش شیر درکمین 2 کنفرانسی مطبوعاتی برگزار کرد که حاوی مطالب مهمی بود که اهم آنها عبارت است از:

تصویر

تصویر

- اسرائیل در مانور الاسد المتاهب2 مشارکت نخواهد کرد.

- در خصوص دیدار پادشاه اردن با شیمون پریز و حضور او گفت: این دیدار در
راستای زمینه سازی برای از سرگیری مذاکرات صلح فلسطینی اسرائیلی و پایان
دادن به درگیری نهائی بود.

- اردن 370 کیلومتر مرز با سوریه دارد لذا برای حفاظت از این مرزها اردن
تمایل به نصب موشکهای پاترویت به عنوان سامانه دفاعی کشور را دارد.

- اردن بر خلاف شایعه موجود در عرصه جامعه مرزهای خود را به روی
پناهندگان سوری نمی بندد و هدف از تشدید کنترل ورود پناهندگان بهبود
بخشیدن اوضاع امنیتی جنوب سوریه است.

تصویر

وزیر رسانه ی اردن در پی توجیه عملکرد عبدالله دوم در حفظ موشکهای پاتریوت بوده و آن را در راستای حفاظت از مرزها و دفاع از سرزمین خود می داند. در مانور الاسد المتاهب 1 نیز اردن ادعا کرد که نیروهای اسرائیلی در مانور حضور ندارند، این در حالی بود که این مانور 12000 نفری همزمان با برگزاری نمایشگاه سوفکس در اردن و انتقال دفاتر بلک واتر از عراق به اردن بود که از 19 کشور فقط 17کشور مشارکت کننده در آن مشخص شد. رسانه‌های اردن به حضور اسرائیل در مانور مذکور و انتقال تجهیزات از طریق عقبه تاکید داشتند.

بلافاصله بعد از اعلام حضور نیروهای آمریکائی بحث موشکهای پاترویت و هواپیماهای اف16 مطرح گردید که آمریکا هدف از آنها را صرفا برای استفاده در مانور توصیف کرد و نخست وزیر اردن درخواست ابقای آن را در راستای همکاری نظامی اعلام کرد، غافل از اینکه هماهنگی سالها قبل انجام شده و تمام موشکها در پایگاهی به نام " نشر" جای داده شده‌اند و صرفا دولتمردان اردنی برای قانع نمودن افکار عمومی و مشروعیت دادن به حضور اشغالگری آمریکا در منطقه، به این بازی کثیف تن دادند. بهتر است بدانیم که نصب این موشکها قبل از اشغال عراق در اردن بوده و در سال 2011 سایت الکترونیکی "اجبد" طی خبری از انتشار این سامانه موشکی در اردن خبر داد.

سپس در تاریخ 24 فوریه 2012 طی خبری از سوی روزنامه فیگارو رسما حضور و نصب سامانه موشکی تائید و اعلام شد که "سعید نادری" در مقاله ی تحت عنوان" جنگجویان لیبییایی در اردن" کاملا از این موضوع پرده برداشت.

5 ماه بعد یعنی در جولای 2012 طی گزارشاتی از انتشار نیروهای آمریکایی در مرزهای بین سوریه و اردن و انتشار نیروهای اسرائیلی در مرز جولان رسانه های اردنی پرده برداشتند. که این موضوع از سوی سخنگوی رسانه ی دولت وقت اردن به شدت رد شد. ولی سمیح المعایطه سه ماه بعد در اکتبر 2012 حضور نیروهای آمریکائی در اردن را عادی خواند و به نوعی به حضور آنها اعتراف کرد.

تصویر

از این پس بود که مردم عملا از وجود تجهیزات و پایگاههای نیروهای آمریکائی با خبر شدند ولی نمی‌توانستند این رذالت را بپذیرند که ارتش پر مدعای اردن تن به ذلتی کثیف داده و در مقابل استعمارگران و غارتگران قدیمی منطقه، حاضر شده کشور دوست و همسایه و برادر عربی خود را به خاطر منافع صهیونیستها و چند صباحی بیشتر بر تخت پادشاهی تکیه زدن، به خاک و خون بکشد. حتی برای دولتمردان اردن این مهم نیست که کشور مورد تجاوز، عراق و صدام باشد که میلیونها بشکه نفت رایگان به آن می داده و یا سوریه باشد که امکانات اولیه و پشتیبان اقتصادی برایش بوده و امنیت اجتماعی و اقتصادی اردن را فراهم می ساخته. در این راستا "دکتر امجد قورشه" طی مقاله ای از مردم علت افتخار به این ارتش ناشایست را می پرسد و حضور نیروهائی آمریکائی را خیانت به اردن تلقی می کند.

تصویر

مسئولان آمریکایی در روزنامه وال استریت ژورنال ادعا کردند که آمریکا به دلیل ترس از تسری جنگ داخلی سوریه به اردن قصد دارد موشکهای پاتریوت و جنگنده های اف16 را برای رزمایش شیر در کمین 2 ارسال نماید .این ادعا دامنه شایعات مبنی بر حضور نیروهای آمریکائی را به حقیقت نزدیک ساخت و از این به بعد احتمال داده می شد که این نیروها از اردن خارج نشوند و تجهیزات نظامی پیشرفته از جمله پاتریوتها در اردن باقی بماند با این توضیح که این سلاحها برای حفظ امنیت اسرائیل بوده و نه امنیت اردن .

معارضان اردنی اعتقاد دارند که یکی از علت های استقرار این سامانه ها " حمایت از اردن ، فلسطین و پشتبانی سوریه" اعلام شده است، این عبارت نشان می دهد که آمریکا قصد دارد ارتش اردن را در طلیعه نیروهای نظامی خارجی و به خصوص آمریکایی و فرانسوی به درگیری در سوریه بکشاند، لذا برگزاری مانور "الاسد المتأهب " و نصب موشک های پاتریوت نیز از این دست اقدامات خائنانه محسوب می شود.

تجهیزات مانور شیر در کمین 2:

مانور شیر در کمین 2 در مرکز و جنوب اردن برگزار شد. الزرقاء و القطرانة و الغباوي (در مرکز اردن) و مناطق الجفر و القويرة والعقبة (در جنوب اردن) مناطق اصلی برگزاری مانور است، حال که اهداف پشت پرده برگزاری سلسله مانورهای شیر در کمین 2 روشن تر شد، بهتر است به تجهیزات مورد استفاه در این مانور نیز نگاهی بیندازیم:

مرحله اول و آخر در منطقه قویره در صحرای عقبه در جنوب اردن برگزار می شود که این عملیات با مشارکت نیروهای زرهی آمریکا و اردن بوده که در آن 28 تانک، 20 نفربر،13 جنگنده اف15، 6 بالگرد هجومی ویک هواپیمای نجات مشارکت داشتند و جنگنده های اف 16 اهداف مشخص شده را بمباران کردند.

تصویر

تصویر


مرحله دوم این مانور در عقبه برگزار شده و 4 گردان زرهی دریائی آمریکائی و اردنی و حدود 800 نیرو از نیروهای مبارزه با تروریسم عراقی، اردنی، نیروهای مارینز آمریکا و تیم"سیل" آمریکائی در حدود 50 نیرو با 8 قایق تندرو تعدادی غواص که هدف از این عملیات آزادی گروگانها بیان شده، مشارکت کردند.

تعداد دیگری از تجهیزات نام برده شده در این مانور عبارتند از :

1- ناوشکن جنگی که در آبهای منطقه ای پهلو گرفته و در حین نقل و انتقال نیرو به عقبه تردد دارد.

2- موشکهای پاتریوت و جنگنده های اف16 که تعداد آنها معلوم نیست. در خصوص تعداد پاتریوتها سرهنگ مخلد السحیم تعداد دقیق پاتریوتها و مکانهای استقرار آن را ذکر نکرده و تنها به این نکته بسنده کرد که در این تمرین که در دو مرحله برگزار شد و مرحله اول در القویره و مرحله دوم در عقبه، از موشکهای پاتریوت استفاده نشد.

3- سکوی پرتاب موشکهای "های مارز "

4- موشکهای توماهوک

5- اژدرهای مختلف دریایی

6- نفربرهای جدید

7- موشک گنجشک دریا

8- مشارکت ناوچه آمریکایی سان آنطونیو که پس از هلی برن نیروهای ویژه به سوی سواحل ایلات اسرائیل حرکت می‌کند! و در آنجا پهلو می گیرد و همین موضوع نشان می‌دهد که نیروهای اسرائیلی نیز در این مانور مشارکت داشتند

9- تانکهای آدام آبرامز آمریکایی

10- تانکهای چلنجر انگلیسی

11- انواع خمپاره اندازهای 152 و 82 و 120 میلیمتری

12- بالگردهای آپاچی و کبرا

13- هواپیماهای "لیتل برد" اردنی ( پرنده کوچک ) برای عملیات هلی برن

14- موشکهای «SM-2MR»

15- موشکهای بازدارنده

مدت برگزاری این مانور 12 روز ذکر شده بود که از 21 تا 31 خرداد ادامه داشت و دو روز قبل از موعد اصلی خاتمه یافت. این در حالی است که مانور شیردر کمین 1 به مدت 23 روز از تاریخ 7 تا 29 می سال 2012 برگزار شد.

تصویر


اهداف مانور :

بطور کلی می توان اهداف اعلام نشده مانور الاسد المتاهب را چنین عنوان کرد:

* تسهیل انتقال سلاح به اردن و مشروعیت بخشیدن به حضور نیروهای آمریکائی. بر اساس اخبار موجود در روزهای مانور یکی از بزرگترین کشتی های کانتینر بر بنام ملکم فورد که حامل 4500 کانتینر سلاح و مهمات از انبارهای ارتش آمریکا در سنگاپور به سمت بندر عقبه اردن در حرکت بود تا از آنجا به مرزهای سوریه با اردن انتقال و به گروههای تروریستی مسلح در سوریه داده شود، در اقیانوس هند و در نزدیکی سواحل یمن به دلیل مواجه شدن با طوفان سهمگین در هم شکسته و غرق شده است .

* همزمانی انتقال این سلاحها با برگزاری مانور الاسد المتاهب در بندر عقبه گویای آن است که آمریکا و اردن از پوشش مانور برای انتقال سلاح به اردن و سپس به سوریه بهره برداری می کنند . زیرا انتقال این همه سلاح در حالت عادی، ماهیت این اقدام را با تردید مواجه می کند. لذا پیش بینی می شود بیشترین میزان سلاحهای پیشرفته که در هفته گذشته به دست تروریستهای سوری رسیده و مورد استفاده قرار گرفت، تحت پوشش همین مانور بوده است .

* در همین راستا روزنامه الشرق سعودی اظهار داشته که یکصد تانک در نقطه مرزی بین اردن و عراق و سوریه وارد سوریه شده و سلاح و تجهیزات نظامی از این نقطه به تروریست های موسوم به ارتش آزاد سوریه رسیده است.

* انتقال سلاحهای پیشرفته به مخالفان سوریه و تسلیم آنها به معارضان.

* کار گذاشتن دستگاههای جاسوسی در مرز بین اردن و سوریه

* نصب دستگاههای کنترل از راه دور و تکمیل پروژه پایگاه هواپیماهائی شناسائی بدون سرنشین

* آموزش استفاده از اسلحه و تجهیزات پیشرفته به تروریست‌های موجود در اردن

* آموزش تکفیریها و سلفی‌ها در برخی مناطق دوردست

* بازار یابی تجهیزات و ایجاد فضای برگزاری کارگاه آموزشی از سوی نیروهای اردنی برای دیگر کشورها

* آموزش نیروی دریائی اردن و ارتقاء سطح آموزشی و توان عملیاتی آنها برای استفاده از آنها در نبردهای دریائی

* هدف نهائی از برگزاری مانور گمراه ساختن افکار عمومی مردم از متمرکز شدن بر اعزام نیروهای آمریکائی به سوریه ومشروعیت بخشدن به حضور نیروهائی آمریکائی در سطح افکار عمومی به بهانه دفاع از سوریه و اردن.

سعود قبیلات در مقاله ی تحت عنوان "شیر در کمین در اردن" در تاریخ 19 خرداد می‌نویسد: مانور شیر در کمین در اردن و استقرار موشک های پاتریوت در آن کشور هیچ فایده‌ای غیر از تهدید امنیت و وارد شدن اردن در جنگ منطقه‌ای و بین المللی ندارد. مخصوصا که اکثر مشارکت کنندگان این مانور برای حفظ امنیت و ثبات اسرائیل در منطقه تلاش می‌کنند و روابط بسیار خوبی با اسرائیل دارند.

روزنامه ایندیپندنت انگلیس نوشت:کشورهای ثروتمند خلیج فارس، مصر، ترکیه، مراکش و اردن همپیمانان آمریکا محسوب می شوند. در حال حاضر 3000 کارشناس زبده آمریکائی راهکارهای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در فضای سوریه را در اردن بررسی می کنند بنابراین با سرریز شدن پناهندگان سوری به اردن،این کشور ناخواسته و به زودی در متن جنگ سوریه وارد می شود.

تصویر

از سوی دیگر روزنامه دیلی استار ساندی نیز نوشت که انگلیس نیروهای خود را در مرز سوریه و اردن مستقر کرد و 350 نیروی پیاده دریائی انگلیس وارد اردن می شوند. نیروهای ویژه انگلیسی،آمریکائی و لهستانی موجود در اردن نیروهای اردنی را آموزش می دهند و سه ناو جنگی آمریکا در بندر عقبه پهلو گرفته و سیستم موشکی پاتریوت و سکوی پرتاب آن برای نصب در شمال کشور پایین آورده شده است و الان نیروهای موجود در اردن در حالت آماده باش برای ورود به سوریه بعد از صدور فرمان اوباما هستند. ناو جنگی انگلیسی استریوس با 650 نیروی پیاده نظام دریائی بعد از مشارکت در مانور نیروی دریائی سردینیا و ترکیه در عقبه پهلو گرفته است.

بالاخره با این اوصاف چند روز پیش رسانه های اردن رسما از حضور 700 نیروی نظامی رسمی آمریکا در اردن پرده برداشتند که شاید این 700 بتواند توجیهی برای 12000 نیروی آمریکائی و بلاک واتر در اردن باشد.

همچنین در خبر دیگری در روزنامه السفیر آمده است که دستگاه اطلاعات اردن به همراه نیروهای امریکایی خود را برای صحنه‌سازی در اردوگاه آوارگان سوری زعتری در شمال اردن و انفجار بزرگی در این اردوگاه و کشته شدن عده زیادی از آوارگان آماده کرده‌اند تا از این طریق بتوانند با اتهام دستگاه اطلاعاتی سوریه به این عملیات زمینه را برای دخالت نظامی در سوریه آماده نمایند. نکته جالب در این خبر این است که منابع رسمی در آمریکا اعلام کردند که تعداد نیروهایی که در اردن باقی خواهند ماند، 700 نفر نبوده بلکه 1000 نفر است و در همین حال رسانه های اردنی تاکید کردند که 300 نفر از این نیروها طی دو روز گذشته به مرزهای شمالی اردن و سوریه در منطقه مفرق که بسیار نزدیک به اردوگاه الزعتری است منتقل شده اند!
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 149
تاریخ عضویت: دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۱۲:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 367 بار
سپاس‌های دریافتی: 409 بار

Re: با حضور 20 کشور غربي و عربي آغاز شد

پست توسط zadhoosh »

رحماءعلی الکفار اشداءبینهم :-O :-O :-O

ولا تتبعوا خطوات الشیطان
با شیطان بزرگ طرح گام به گام نریزید
!
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”