"ماناس" صدای پارلمان قرقيزستان را درآورد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

"ماناس" صدای پارلمان قرقيزستان را درآورد

پست توسط &mmt »

  [External Link Removed for Guests]   [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]پارلمان قرقیزستان به توافقنامه احداث پایگاه هوایی نظامی آمریکا در این کشور اعتراض کرد.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]   به گزارش مشرق، کمیته بین المللی پارلمان قرقیزستان امروز خواستار مخالفت با توافقنامه استقرار پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه ماناس بیشکک پایتخت این کشور شد.

سخنگوی اداره اجرایی شورای عالی قرقیزستان گفت اعضای این کمیته پشت درهای بسته به بحث و بررسی در باره این موضوع خواهند پرداخت. با توجه به خروج بسیاری از نیروهای نظامی آمریکا و متحدان این کشور از افغانستان در سال 2014، مقامات پارلمان بیشکک با تصویب لایحه اعتراض به استقرار پایگاه نظامی آمریکا در بیشکک موافقت کردند.

نمایندگان پارلمان قرقیزستان معتقدند با توجه به خروج نظامیان ناتو از افغانستان در سال آینده میلادی هیچ دلیلی برای درخواست احداث پایگاه نظامی در فرودگاه ماناس وجود ندارد.

به گزارش ایتارتاس، لایحه مخالفت با احداث پایگاه نظامی آمریکا در این کشور پیشتر نیز مورد تائید همه نمایندگان احزاب در پارلمان و همچنین کمیته های پارلمانی مربوطه قرار گرفت. از این رو،پارلمان این کشور تا چند روز آینده در این باره اظهار نظر خواهد کرد.

اعضای کمیته بین المللی پارلمان قرقیزستان به موجب مفاد این لایحه انتظاردارند نظامیان آمریکا تا پیش از تابستان سال آینده از فرودگاه ماناس خارج شوند.

این پایگاه هوایی نیروهای بین المللی کمک به امنیت افغانستان(ایساف) باهدف پشتیبانی از عملیات طولانی مدت آزادسازی در افغانستان ، در دسامبر 2001 در بیشکک راه اندازی شد.

پایگاه ماناس در ابتدا محل اسکان نیروهای فنی و سخت افزار نظامی چند کشور عضو نیروهای ائتلاف بود اما در سال های اخیر ماناس صرفا به پایگاه هوایی نیروهای نظامی آمریکا تبدیل شده است.

به رغم تصمیم مقامات قرقیز در تعطیل کردن این پایگاه در سال 2009، پس از رایزنی های فراوان بیشکک با رهبران واشنگتن فقط نام این پایگاه تغییر یافت.

المازبیک اوتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان با بیان اینکه هیچ فرد نظامی نباید در فرودگاه غیر نظامی وجود داشته باشد بارها خواستار تعطیلی پایگاه هوایی ماناس شده است.

اوتانبایف همچنین پیشنهاد کرد این پایگاه هوایی به شاهراه اصلی پشتیبانی و نقل و انتقال تبدیل شود.  
تصویر تصویر

تصویر تصویر


تصویر


تصویر
Major I
Major I
پست: 686
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۸۹, ۷:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 822 بار
سپاس‌های دریافتی: 1585 بار

Re: "ماناس" صدای پارلمان قرقيزستان را درآورد

پست توسط saeedjiji »

پایگاه ماناس همون مقصد نهایی عبدالمالک ریگی بود که قصد داشت از دوبی به سمتش پرواز کنه و در بین راه گرفتار عقاب‌های نیروی هوایی شد ...

یادش بخیر
تصویر

نمیدونی که قبل از رفتن من , چه مردایی که رفتن برنگشتن

چشای خیلیا از عشق تر شد , دلهاشون به خدا نزدیکتر شد
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”