بازار ســیاه ســلاحهای چـــینی در ســـوریه !!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۰, ۱۲:۵۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

بازار ســیاه ســلاحهای چـــینی در ســـوریه !!

پست توسط marshal1987 »

Strategy Page
July 9, 2013


لینک مطلب: [External Link Removed for Guests]
این روزها تصاویر ویدئویی فراوانی از اتفاقات رخ داده در سوریه منتشر شده که ثابت میکند ، شورشیان سوری به موشک دوش پرتاب FN-6 چینی دست پیدا کرده اند.

در ماههای گذشته تعداد کمی از این موشکهای دوش پرتاب (در حدود 12 فروند) در بین شورشیان سوری دیده شده است در حالی که چین علی رغم اینکه تعدادی موشک دوش پرتاب ضد هوایی دارد که شبیه به استرینگر امریکاییست اما انها را صادر نمیکند و در مورد FN-6 هم که نمونه صادراتی QW-1 محسوب می شود ، چین اجازه صادرات آنرا تنها به دولت ها می دهد.

در دهه های گذشته هزاران فروند از موشک های دوش پرتاب ضد هوایی چینی به کشورهایی مانند پاکستان، بنگلادش و مالزی صادر گردیده و نمونه QW-2 هم که در واقه نسخه پیشرفته تر QW-1 محسوب می شود در برخی کشورها مانند پاکستان و ایران تحت لیسانس در حال تولید است.

کاملاً آشکار است که شورشیان سوری موشکهای FN-6 را جهت هدف قرار دادن بالگردهای ارتش سوریه در اختیار گرفته اند ولی برخی از این موشکها قادر به انجام این کار نبودند که این موضوع می تواند به خاطر قدیمی بودن موشکها و یا نگهداری نامناسب دارندگان اولیه کهآنها را به شورشیان داده اند، باشد. به عنوان مثال قطر سال گذشته این موشک ها را بدست آورده و توانسته آنها را بدست شورشیان سوری برساند.

در ضمن مدارک بسیاری موجود است که نشان می دهد که هر دو نوع از موشکهاس QW-1 و QW-2 در بازار سیاه خرید و فروش می شوند. همین دو سال پیش بود که فردی با نام یی کینگ چن که تابعیت امریکایی دارد بنا بر رای یک دادگاه امریکایی بدلیل فروش و قاچاق مواد مخدر و موشکهای QW-2 به 25 سال زندان محکوم شد.
این فرد بیش از 200 فروند از این موشکها را هر کدام به قیمت 91500 دلار برای فروش در کالیفرنیا ارائه کرده بود.

هرچند که خریداری این نوع موشکها برای گروههای تروریسی مثل طالبان در سراسر جهان کار سختی به شمار نمی آید اما وارد کردن آنها به داخل خاک ایالات متحده امری بسیار دشوار خواهد بود و این نشان میدهد که بازار خرید و فروش این نوع تجهیزات تا چه حد می تواند برای برخی افرد جذاب و سود اور باشد.

FN-6 یک موشک دوش پرتاب 17 کیلویی است که شامل یک تیوب و موشک همراه آن و نیز دستگاه چکاننده و هدف گیری است.بیشترین برد این موشک 5 کیلومتر و سقف ارتفاع آن نیز 4 کیلومتر می باشد.سازنده این موشک ها مدعی است که احتما موفقیت اصابت این موشکها بر علیه هواپیماها حدود 70 درصد می باشد. تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”