راه دمشق از تهران می‌گذرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 985
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4905 بار
سپاس‌های دریافتی: 6798 بار

راه دمشق از تهران می‌گذرد

پست توسط mohammad area51 »

گروه بین‌الملل مشرق - مجله «نشنال اینترست» در مقاله‌ای به قلم «آمیتای اتزیونی» » از مشاوران ارشد پیشین«کارتر» در کاخ سفید و استاد دانشگاه و استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه جورج واشنگتن می‌نویسد: ایران، کشوری که در حمایت از تروریست‌ها و گروه‌های شورشی شناخته‌شده است، شاخک‌های حساسش در چند کشور خاورمیانه فعال است. نقطه بی‌بازگشت برای توقف برنامه هسته‌ای ایران به سرعت در حال نزدیک شدن است که حتی «اوباما» ، رئیس جمهور محتاط آمریکا نیز آن را اذعان کرده است. در واقع «اوباما» در ماه مارس به یک شبکه تلویزیونی اسرائیل گفت که ساخت یک سلاح هسته‌ای برای ایران «بیش از یک سال یا بیشتر» زمان می‌برد. بهترین راه برای برخورد با تلاش ایران جهت سلطه بر خاورمیانه مواجهه با آن در یک عرصه پس از عرصه دیگر نیست، بلکه شکار این کشور در سرزمین اصلی‌اش بهترین راه است. تصویر
آمیتای اتزیونی مشاور ارش جیمی کارتر و استاد دانشگاه جورج واشنگتن 

■ تضعیف ظرفیت حزب‌الله با برخورد با ایران ■

اگر دندان نیش ایران کشیده شود، بازوی نظامی حزب‌الله خیلی زود با مشکل تأمین سرمایه و تسلیحات پیشرفته مواجه خواهد شد. از این‌رو این سازمان ناگزیر خواهد شد بیشتر به بازوی سیاسی خود تکیه کرده و در نتیجه بیشتر به عنوان یک حزب سیاسی لبنانی عمل خواهد کرد تا یک سازمان نظامی. علاوه بر این، حزب‌الله ظرفیت و توانایی خود برای کیش مات کردن دیگر نیروها و احزاب لبنانی، به خصوص ارتش در حال تثبیت و اخلاقاً خنثی لبنان را از دست خواهد داد.


■ نتایج برخورد آمریکا با ایران برای کشورهای منطقه ■

چنانچه دندان نیش ایران کشیده شود، حزب‌الله وادار خواهد شد نیروهای خود را از سوریه عقب بکشد و «اسد» منبع اصلی تسلیحات، مشاوران و بودجه خود را از دست خواهد داد، اعتماد به نفس شیعیان عراق پایین خواهد آمد و ممکن است آمادگی بیشتری برای کنار آمدن با هم‌وطنان سنی خود پیدا کنند. هرچند نفوذ ایران در عراق محدود است، اما این کشور جناح تندروی شیعه عراق را تحریک می‌کند. در این صورت کشورهای بحرین، قطر، امارات و عربستان سعودی نیز راحت‌تر می‌توانند به نارضایتی‌های خشونت‌بار به رهبری شیعیان در مناطق خود رسیدگی کنند.


■ مشکلات برخورد غیرمستقیم با ایران ■

در مقابل، برخورد غیرمستقیم در یک جنگ نیابتی با ایران در سوریه مانور بسیار دشواری است. همانطور که افراد بسیار اشاره کرده‌اند، مشخص نیست چه کسی از ما حمایت خواهد کرد، ما چه به آنها خواهیم داد و آیا آنچه که ما برای آنها به ارمغان خواهیم آورد برایشان کفایت می‌کند. همانطور که پیش از اعلان کمک نظامی محدود آمریکا به سوریه از زبان «اوباما» هشدار داده بودم، نشان دادن واکنشی ضعیف بدتر از اصلاً واکنش نشان ندادن است.

با توجه به آموزش‌های ضعیف و اصطکاک و مبارزات داخلی میان شورشیان سوری و نقطه قوت نیروهای ترکیبی حامی حکومت سوریه شامل شبه‌نظامیان سنی (علاوه بر ارتش ملی) و حزب‌الله، ممکن است «اسد» به خوبی بر دیگران فائق آمده و موفق شود. عملکرد ضعیف گروه‌هایی که از جانب آمریکا حمایت می‌شوند تنها ایران و مبارزان نماینده آن در سوریه را جسورتر می‌کند؛ و درگیری و مداخله بیشتر آمریکا نه تنها با مخالفت و دشمنی روسیه مواجه خواهد شد، بلکه منجر به فراهم‌آوری تسلیحات قدرتمندتر برای «اسد» نیز خواهد شد.


■ اوضاع پس از انتخاب حسن روحانی ■

چنانچه «اوباما» می‌خواهد تعهد خود به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را عملی کند در هر صورت آمریکا ناگزیر به برخورد با ایران است. مسلماً برخورد با ایران با انتخاب یک «میانه‌رو» متبسم، «حسن روحانی» ، دشوار شده است. ازاین‌رو آمریکا باید به او این شانس را بدهد که حمایت ایران از تروریست‌ها، شورشیان و حکومت‌های خودکامه را خاتمه دهد و به تعهدات ایران تحت ان‌پی‌تی تن در دهد.


■احتمال سلطه ایران بر خاورمیانه در صورت عدم تغییر این کشور در دوره ریاست جمهوری جدید■

اما چنانچه رئیس جمهور بعدی ایران تغییری در اوضاع کنونی ایجاد نکند ما باید خود را برای این احتمال آماده کنیم که ایران بر خاورمیانه سلطه یابد و خون بیشتری در سوریه و مناطق دیگر ریخته شود. این تهدید را تنها با بریدن سر این موجود باید رفع کرد، نه نابود کردن شاخک‌های حساسی که این موجود در جای جای منطقه کاشته است.


*اشراف

[External Link Removed for Guests]
Major
Major
پست: 374
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۶, ۱:۰۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

Re: راه دمشق از تهران می‌گذرد

پست توسط kingday »

این یعنی سنگ بزرگ نشانه نزدن است !!!!!

به عبارت بهتر دارن خودشون رو در سوریه و لبنان خسته میکنن و باید با اصل قضیه درگیر بشن اما چون براشون گرون تموم میشه اونم خیلی ...

پس یعنی در کل و به احتمال زیاد کوتاه خواهند آمد و بیخیال حمله و این جور کرکریها

از طرف دیگه اونها به کشورهایی مثل ایران و کلا دشمنهای فرضی نیاز دارن برای ایجاد تنش و فروش سلاحهای خودشون و از طرفی گرفتن امتیازهای خاص از کشورهای مورد تهدید فرضی برای حمایت و .............

در کل من فکر میکنم ایران روز بروز داره در خاور میانه با نفوذتر و قویتر میشه و اونها دارن یکی پس از دیگری سنگرهاشون رو از دست میدن و این خیلی خوبه و جای خوشحالی داره.

و دلیل این تهدیدها هم این هست که دیدن یک رئیس جمهور میانه رو در راس قرار گرفته و فکر می کنن با این تهدیدها میتونن امتیازاتی از ایران بگیرن ولی دولت قبلی (فعلی) بیدی نبود با این بادها بلرزه تازه اون هم اونارو تهدید میکرد.
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: راه دمشق از تهران می‌گذرد

پست توسط میهن پرست »

بله به ایشون میگن کارشناس شکر مغز.نمیدونم واقعا این اقایون در امریکا سیاستمدار هستند؟یکی نیست به ایشون بگه اقای ببو شما اصلا میدونی ان پی تی چیه؟با اون همه سلاح اتمی که دارید و گسترش میدید معنیه ان پی تی رو نمیدونید.فعلا شما همون سوریه رو با اون انسان های اولیه که وارد میکنید از دست ایران در بیارید بقیش پیشکش.اقای روحانی مطمینا از منافع ملی ما چشم پوشی نمیکنند.حالا این اقایون تهدید کنند.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Junior Poster
Junior Poster
پست: 111
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۸۶, ۱۱:۳۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 239 بار
سپاس‌های دریافتی: 236 بار

Re: راه دمشق از تهران می‌گذرد

پست توسط ali-dj2002 »

این یارو وقتی این حرفارو میزده نئشه بوده؟

همچین حرف میزنه انگار همه باید ازش حساب ببرن و همین الآن تمام نیروهاشون آماده حمله به ایرانن.این فکر می کنه ایران القاعده است که بیاد تو خاک اصلیش شکارش کنه.ما یک کشوریم و اگه جنگی بخوان برعلیه ما راه بندازن و اگه قراره این جنگ در خاک کشور ما اتفاق بیفته باید به یاد داشته باشن که ما حداقل 20 ساله که داریم میدان نبرد رو آماده میکنیم.بعدشم سیاست مدارای ما نشون دادن که مثل صدام نیستن که یک سیخ بزنن ببینن چی میشه،اگه بخوان وارد عمل بشن با تمام قوا وارد می شن.
البته در مورد اظهار نظرات این آقا باید این مسئله رو هم در نظر داشت که آمریکا تقریبا 10 ساله که فقط داره جنگهای ضد تروریستی انجام می ده و تاثیر این مسئله رو میشه در نوع تسلیحاتی که ارتش آمریکا داره وارد خدمت می کنه دید.احتمالا اینا یادشون رفته که جنگیدن با ارتش رسمی سازمان یافته یک کشور در خاک خودش چقدر خطرناکه.آخرین باری که آمریکاو ناتو با یک ارتش سازمان یافته بی نقص که با تجهیزات نه چندان پیشرفته و حتی می توان گفت از رده خارجی مجهز شده بود وارد جنگ شدند،در حوزه قدرتشان یعنی نیروی هوایی ضربه ای وحشتناک خوردن و با وجود داشتن برتری مطلق هوایی دهها هواپیما تلفات دادن،منظورم جنگ بالکان و حمله ناتو به صربستانه.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”