تسلیحات آلمان در خدمت کشورهای حوزه خلیج پارس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 509
تاریخ عضویت: شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸۹, ۱۲:۰۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

تسلیحات آلمان در خدمت کشورهای حوزه خلیج پارس

پست توسط interceptor »

در حال تکمیل ...

تصویر
صادرات تسلیحات نظامی آلمان به کشورهای حوزه خلیج فارس رکوردی تازه به دست آورده است. آلمان سومین کشور صادرکننده تسلیحات نظامی در جهان است. این کشور اما به خاطر بحران مصر صادرات اسلحه به این کشور را متوقف کرده است.
دولت آلمان در شش ماه نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۳) مجوز صدور تسلیحات به کشورهای منطقه خلیج فارس را به ارزش ۸۱۷ میلیون یورو صادر کرده است. وزارت اقتصاد آلمان در پاسخ به فراکسیون حزب چپ‌های پارلمان این کشور با صدور بیانیه‌ای این موضوع را بیان کرده است.به این ترتیب صادرات تسلیحات نظامی آلمان به منطقه خلیج فارس به رکورد جدیدی نزدیک می شود. آلمان سومین کشور صادر کننده تسلیحات نظامی در جهان است.

آلمان سال گذشته مجوز صادرات تسلیحات نظامی به ارزش ۴/ ۱ میلیارد یورو برای کشورهای بحرین، قطر، کویت، عمان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که عضو شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس هستند، صادر کرده بود.

 تصویر 
شورای همکاری کشورهای خلیج (فارس) از کشورهای پیرامون خلیج فارس و کشورهای عرب منطقه تشکیل شده و اعضای آن اهداف تجاری و اجتماعی مشترکی را پی‌گیری می‌کنند. این شورا در بیست‌و‌پنجم ماه مه ۱۹۸۱ میلادی با هدف مقابله با آن‌چه این کشورها خطر انقلاب اسلامی می‌نامیدند، تشکیل شد.


قطر مهم‌ترین خریدار سلاح‌های آلمان

بیشترین سلاح‌های صادراتی آلمان به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال ۲۰۱۳ به قطر فروخته شده است. این کشور با حدود دومیلیون جمعیت در سال جاری میلادی بیش از ۶۳۵ میلیون یورو سلاح از آلمان خریده است.

دولت آلمان معمولا آمار دقیق صادرات نظامی خود را در پایان هرسال اعلام می‌کند. رسانه‌های آلمان اما اعلام کرده‌اند که قطر قرار است در سال ۲۰۱۳ میلادی ۶۲ تانک جنگی از نوع "لئوپارد ۲" و ۲۴ تانک خودکار راه‌یاب از آلمان دریافت کند.

شرکت آلمانی کراوس مافای، تولیدکننده تسلیحات نظامی اعلام کرده است که سطح صادرات سلاح این شرکت به قطر تا پایان سال‌جاری ۱ میلیارد و ۸۹۰ میلیون یورو خواهد بود.واکنش ها به فروش سلاح های آلمان به کشورهای خلیج پارس

یان فان آکن، کارشناس تسلیحاتی حزب چپ‌های آلمان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان را متهم کرده است که مجوز تسلیحات نظامی را برای کشورهایی صادر می‌کند که به حقوق بشر احترامی نمی‌گذارند. در گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل اعلام شده است که در قطر از جمله موردهای شکنجه، نقض حقوق زنان و نقض آزادی بیان وجود دارد.

دولت آلمان صدور تسلیحات نظامی به عربستان سعودی را تا سطح ۱۱۸ میلیون یورو مجاز دانسته است. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که در این کشور شمار قابل توجهی شکنجه گزارش شده است.

عربستان سعودی در سال گذشته میلادی ۲۴/ ۱ میلیارد یورو تسلیحات نظامی از آلمان وارد کرده است. گفته می‌شود عربستان خواستار خرید صدها تانک لئوپارد دیگر از آلمان است. در آلمان بررسی صدور مجوز در این رابطه هنوز ادامه دارد.

صدور تسلیحات نظامی آلمان به کشورهای عربستان و قطر برخوردهای بسیاری را در این کشور بوجود آورده است. کارشناس تسلیحاتی حزب چپ‌های آلمان می‌گوید این دو کشور در سال ۲۰۱۱ با حمایت نظامی از دولت بحرین سبب شدند مخالفان دولت بحرین با خشونت تمام سرکوب شوند.

فان اکن در این باره می‌گوید: «انتقادات ما از طالبان همان انتقادهایی هستند که می‌توان از عربستان سعودی کرد. نقض حقوق زنان، اجرای اعدام یا شکنجه، در عربستان هم اجرا می‌شوند.»

کاترین گورینگ اکارت، نماینده حزب سبزهای آلمان در انتخابات آتی پارلمانی این کشور، سیاست دولت آلمان را در ارسال سلاح به قطر غیرمسئولانه توصیف کرده است. او روز چهار‌شنبه (۷ اوت / ۱۶ مرداد) گفت قطر "به‌طور مستقیم در سرکوب بهار عربی در بحرین شرکت داشت."

فیلیپ روسلر، وزیر اقتصاد آلمان، در مخالفت با دیدگاه های مخالف صدور سلاح های آلمان به دیگر کشورها اعلام کرده است که آلمان در این رابطه با مسئولیت کامل عمل می‌کند.

وزیر اقتصاد آلمان گفته است در مناطق بحرانی جهان چون مصر تصمیم دولت آلمان بر آن بوده که به خاطر شرایط داخلی این کشور صدور سلاح قطع شود.

تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”