جنگنده های جدید نیروی هوایی روسیه -سيستم جبراني فشار

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

جنگنده های جدید نیروی هوایی روسیه -سيستم جبراني فشار

پست توسط mjy »

برای خلبانان جدید ترین جنگنده های نسل پنجم « ت-50» تجهیزات حفاظتی بی نظیری ساخته شده اند که از فشارهای بیش از حد زیاد برای خلبان می کاهد. طرح های متخصصان روسیه در جهان بی نظیر است.

تجهیزات جدید به خلبانان روسیه این امکان را می دهد که فشار « 9 جی» را تحمل کنند. به عنوان مقایسه باید گفت مسافر هواپیمای معمولی هنگام بلند شدن هواپیما از باند، فشار یک و نیم جی را تحمل می کند و فضانورد هنگام پرواز و فرود از 4 تا 6 جی. متخصصان شرکت علمی – تولیدی « زویوزدا» مجموعه ای از دو لباس هوانوردی و سیستم جبران فشار را طراحی کرده و ساخته اند. این سازمان از جمله سازمان های برتر جهان در عرصه ساخت سیستم های انفرادی برای تأمین حیات خلبانان و فضانوردان است. یوری گاگارین در لباس فضانوردی ساخت « زویوزدا» راه به فضا را هموار کرد.

لباس ویژه پرواز ضد فشار و یا ارتفاع پرواز وابسته به ارتفاع تا 12 هزار متر و یا تا 23 هزار متر انتخاب می شود. سرهمی ها از پارچه مقاوم در مقابل گرما با دوربین ها و لوله هایی در داخل دوخته می شود که از طریق آنها هوا وارد آن شده و لباس را باد می کند. پارچه بدن خلبان را در میان می گیرد و مانع از جریان شدید خون در سر می شود که فوق العاده مهم است.

لباس به دستگاه اتوماتیک فشار متصل می شود که هنگام فشار زیاد نه تنها هوا را وارد لباس می کند بلکه اکسیژن را به ماسک تنفس خلبان می رساند.

سرگی فیلیپِنکوف رئیس بخش پزشکی هوا – فضای کمپانی علمی – تولیدی « زویوزدا» در اینباره گفت:این لباس از چنان ساختاری برخوردار است که مساحت بزرگی از سطح جبران فشار را تأمین می کند ...دوماً این لباس از دستگاه ویژه ای برخوردار است که کار ضد فشار را بهتر می کند. در این لباس از تنفس تحت فشار زیاد نسبت به آتمسفر اطراف استفاده می شود.

جدیدترین جنگنده های روسیه نسل چهار ++ ( سو 35 و میگ -35) خود ویژه هستند و جنگنده های نسل پنجم از سطح مانوردهی بالایی برخوردارند. این عامل جدی است که امکان موفقیت در نبردها را ممکن می سازد. خلبانان باتجربه – آزمایشگر معتقدند که در هواپیمای « ت -50» بدون سیستم جبران فشار، به علت مانوردهی فوق العاده زیاد، خلبان با پیامدهای سنگینی هنگام انجام حرکات سنگین هوایی و ویراژ ها روبرو خواهد شد. تجهیزات جدید حفاظتی به خلبانان اجازه می دهد مانورهایی به مدت تا 30 ثانیه را در فشار 9 جی به انجام برسانند. اما سطح فشار احتمالاً در آینده افزایش خواهد یافت و این نکته را نیز باید در نظر گرفت.از آنجا که مافوق مانوردهی فقط برای مانورها طی چند ثانیه تا دهها ثانیه در نظر گرفته می شود نیازی به افزایش این زمان نیست. باید فشاری را افزایش داد که لباس ضد فشار می تواند جبران کند.

سیستم جبرانی فشار باید بطور اتوماتیک کار کند. حل این مسأله به کامپیوتر موجود در جنگنده واگذار شده است. سیستم انتقال هوا و تنظیم اتوماتیک فشار در سه جنگنده آزمایشی نسل پنجم نصب شده است. لباس های جدید نیز بزودی در اختیار خلبانان آزمایشگر گذاشته خواهد شد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”