مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه کاشتان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه کاشتان

پست توسط mjy »

مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه با نام <کورتیک> و نامگذاری ناتو <کاشتان>، در اواخر دهه ی 1970 میلادی در مرکز تحقیقاتی تجهیزات و ابزارهای <کاشتان ام> طراحی شده است و در حال حاضر به عنوان قدرتمندترین پدافند دفاعی در کلاس خود در جهان به شمار می آید. کارشناسان علوم نظامی بر این عقیده اند که هیچ سلاحی به قدرت <کاشتان> تا به امروز طراحی و به تولید نرسیده است و هیچ کشوری آن را در اختیار ندارد.

پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" برای نصب بر روی کشتی ها و پایگاه های ثابت دریایی و به منظور نابودی انواع موشک های ضد کشتی، نابودی بالگردها و هواپیماها و نابودی اهداف کوچک در دریا، طراحی و به تولید رسیده است.


پدافند <کاشتان> یک طراحی منحصربفرد و جادوی طراحی مهندسین روسیه به شمار می آید. این پدافند قدرتمند به راحتی می تواند انواع موشک ها و بمب های هدایت شونده، موشک های بالدار کروز، بالگرد و حتی جنگنده های دشمن را نیز نابود سازد. از نکات حائز اهمیت بکار رفته در این مجموعه پدافند می توان به ساختار آن اشاره نمود. <کاشتان> متشکل از 2 نوع تسلیحات یعنی موشک های هوشمند و تجهیزات توپخانه ای چند لوله ای می باشد. تا کنون هیچ ارتشی در دنیا نتوانسته است این دو سلاح را در یک پدافند ادغام نماید. بدین ترتیب، <کاشتان> با برخورداری از سیستم دفاع موشکی و تجهیزات توپخانه ای و همچنین سامانه ی هدایت موشک می تواند انواع کشتی ها از کلاس سبک گرفته تا ناوهای هواپیمابر را مورد هدف قرار دهد.

تا پیش از این، <کاشتان> برای جایگزین نمودن تسلیحات و تجهیزات توپخانه ای قدیمی در نظر گرفته شده بود. بدین ترتیب تجهیزات توپخانه ای قدیمی باید دستخوش تغییرات گرفته می شدند و به عبارتی پروسه ی مدرنیزه سازی بر روی آنها اجرا می شد. ولی کارشناسان روسیه در نهایت تصمیم گرفتند تا مجموعه پدافند دفاعی کاملا جدیدی را طراحی و به تولید برسانند. مجموعه پدافند دفاعی <کاشتان> نسبت به مدل های پیشین از لحاظ طول برد تسلیحات موشکی و همچنین بهبود مسافت هدایت موشک های دریا به هوا تا ارتفاع 6هزار متر و طول برد 10هزار متر بهبود یافته است.

<کاشتان> مجهز به 2 نوع تسلیحات نظامی بوده که این مسله منجر به افزایش توان آن به میزان 2 برابر شده است. پدافند توپخانه ای این مجموعه متشکل از 6 لوله ی شلیک است که می تواند در مدت زمان 1 دقیقه تا 10 هزار گلوله را به سمت دشمن تا فاصله ی 4 هزار متری پرتاب نماید. با این تفاسیر، پدافند اصلی این مجموعه پدافند موشکی، سامانه ی پرتاب موشک آن به شمار می آید. موشک های بکار رفته در سامانه ی موشکی <کاشتان> از نوع انفجاری- ترکشی بوده و می توانند اهداف در هوا و در خشکی را مورد هدف قرار دهند. از تمامی موارد فوق مهمتر این است که موشک های انفجاری- ترکشی این پدافند می توانند موشک های مافوق صوت کشتی های جنگی با سرعت بیش از 1000 کیلومتر در ساعت را نیز مورد هدف قرار دهند.

سیستم هوشمند هدایت و کنترل <کاشتان> نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بدین ترتیب، سیستم هدایت هوشمند این مجموعه موشکی می تواند به صورت اتوماتیک اهداف را از فاصله ی 15 هزار کیلومتری شناسایی کرده و در یک زمان 6 هدف را دنبال و سپس به ترتیب نابود سازد. یکی دیگر از موارد منحصربفرد این مجموعه موشکی، تعویض و جایگزینی موشک به صورت کاملا خودکار است. لازم به ذکر است که در گذشته و پیش از این، پرسنل و خدمه ی کشتی مسئولیت جایگزنی موشک ها را بر عهده داشته اند.

برای مجموعه پدافند دفاع موشکی – توپخانه ای روسیه <کاشتان> به خاطر امکان پیشرفت و مدرنیزه سازی، آینده ای روشن پیش بینی می شود.(صداي روسيه)
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”