"راکت اندازهای شعله افکن "اشمل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

"راکت اندازهای شعله افکن "اشمل

پست توسط mjy »

بر اساس تصمیم وزارت دفاع روسیه، راکت اندازهای شعله افکن قدیمی نیروی زمینی روسیه جای خود را به نسل جدیدی از راکت اندازهای شعله افکن با نام <اشمل- ام> می دهند. بدین ترتیب تا پایان سال جاری میلادی، اولین سری از این تسلیجات نوین به تعداد 200 عدد به نیروی زمینی ارتش روسیه تحویل داده خواهد شد.

از موارد پرکاربرد این راکت انداز شعله افکن می توان به انهدام محفظه های سوختی تحت حفاظت دشمن، از کار انداختن تجهیزات نظامی و ماشین های زرهی سبک و همچنین نابودی پیاده نظام اشاره نمود.ایده ی ساخت راکت اندازهای شعله افکن در سالهای 1960 میلادی و برای مجهز سازی تسلیحاتی پیاده نظام و چتربازان ارتش بوجود آمد. مرکز طراحی و ابزارسازی شهر تولا در سالهای 1972 الی 1974 برای نخستین بار از اولین راکت انداز شعله افکن چند بار مصرف، رونمایی نمود. تجربه درگیری های روسیه با افغانستان نشان داده است که چنین تسلیحاتی تا چه میزان در پیشروی در جنگ ها می توانند موثر واقع شوند. بدین ترتیب ارتش روسیه به فکر طراحی و ساخت نسل جدیدی از راکت اندازهای شعله افکن افتاد.

نحوه ی عملکرد این سلاح نظامی بدین گونه است که سوخت به صورت اسپری در هوا پخش شده و اشتعال آن، ابری از سوخت را در هوا منفجر می سازد. به خاطر انفجار حجم بالای سوخت در زمان کوتاه، قدرت تخریب آن نیز برای مدت نسبتا طولانی به میزان کافی می باشد.

برای راحتی کار در زمان جنگ و افزایش تاثیر حملات، هر یک از پیاده نظام، 2 عدد از این راکت اندازها را به وزن 21 کیلوگرم حمل می نمایند.

راکت انداز شعله افکن <اشمل> می تواند از فاصله ی 200 متری اهداف را مورد قرار داده و قدرت انهدام آن 50 متر مکعب در فضای باز و 80 متر مکعب در فضای بسته می باشد.

مرکز سازنده ی <اشمل> از تفاوت مهم این راکت انداز نسبت به مدل های پیشین اعلام کرد که در نسل جدید <اشمل - ام> از مواد منفجره جدید و طراحی منحصربفرد استفاده شده است. مدیر کل این مرکز علمی تحقیقاتی که خود در پروسه ساخت <اشمل - ام>حضور فعال داشت اعلام کرد که راکت انداز شعله افکن <اشمل- ام> از لحاظ قدرت تخریب با خمپاره اندازهای 152 میلیمتری برابری می کند. قدرت نسل جدید راکت انداز شعله افکن نزدیک به 4 برابر بیشتر از مدل های پیشین می باشد. بدین ترتیب نیروهای ویژه به کمک نسل جدید <اشمل- ام> می توانند نه تنها سازه های کوچک، بلکه ساختمان های 2 الی 3 طبقه آجری و حتی سنگی را نیز ویران سازند.-صداي روسيه
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”