پروژه ساخت زیردریایی مشترک میان روسیه و ایتالیا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

پروژه ساخت زیردریایی مشترک میان روسیه و ایتالیا

پست توسط mjy »

دو کشور روسیه و ایتالیا پروژه ساخت زیردریایی های مشترک را از سر خواهند گرفت. در حال حاضر تمامی قدرت های نظامی دنیا به فکر مجهز نمودن ناوگان دریایی خود به زیردریایی و یا مدرنیزه سازی زیردریایی های خود می باشند. بدین ترتیب، دو کشور روسیه و ایتالیا با روی هم قرار دادن تجربیات و فن آوری خود در این صنعت، خواهند توانست بخش عظیمی از تقاضای بازارهای بین الملل را تحت پوشش قرار دهند.

اتحاد شرط پیروزی است

تقاضا برای خرید زیردریایی در دنیا همچنان در حال رشد بوده و صادرات آن سود های بلند مدتی به همراه دارد. هم اکنون اکثر صادرکنندگان بزرگ زیردریایی در دنیا همچون فرانسه، آلمان و روسیه، قراردادهای کلانی برای صادرات زیردریایی امضا نموده اند. لازم به ذکر است که هزینه طراحی و تولید زیردریایی های پیشرفته امروزی روز به روز افزایش یافته و انجام پروژه های مشترک می تواند راه حل مناسبی برای کاهش هزینه ها و همچنین تبادل مفید اطلاعات میان دو کشور به شمار آید.

ایده تولید زیردریایی مشترک میان دو کشور ایتالیا و روسیه در اواخر دهه ی 1990 میلادی، شکل گرفت. در سال 2004 میلادی طراحی و ساخت پروژه زیردریایی های 1000 تنی آغاز شد ولی به خاطر بروز بحران اقتصادی در دنیا، این پروژه در سال 2008 متوقف شد. با پشت سر گذاشتن بحران، امروز زمان مناسبی برای احیای این پروژه و ازسرگیری مجدد تولید مشترک به شمار می آید. تقاضا برای زیردریایی در بازارهای جهانی و مخصوصا در کشورهای آسیایی حوزه ی اقیانوس آرام رو به افزایش است. بدین ترتیب این موقعیت بهترین فرصت برای دو شرکت <روبین> روسیه و <فینکانتیری> ایتالیا جهت عرضه زیردریایی در بازارهای جهانی است.

زیردریایی مشرک روسیه و ایتالیا با نام <S-1000 > را می توان یک راه حل ارزان برای مجهز نمودن ناوگان دریایی کشورهای مختلف به زیردریایی به شمار آورد. <S-1000 > می تواند برای انهدام اهداف روی آب، اهداف زیر آب، مین گذاری و عملیات خاص مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این زیردریایی به جز خدمه اصلی، توان حمل 6 پرسنل ویژه نظامی دیگر را نیز دارد.

زیردریایی <S-1000 > از تجهیزات موشک انداز و سامانه انتقال قدرت مستقل از هوای اتمسفر برخوردار نبوده و به همین منظور نمی تواند مدت زمان نسباتا زیادی را در زیر آب سپری نماید. ولی با این تفاسر قیمت تمام شده این زیردریایی به میزانی است که رقابت بر سر قیمت را برای دیگر سازندگان زیردریایی غیر ممکن ساخته است. از قیمت دقیق <S-1000 > هموز خبری نیست ولی به نظر می رسد که قیمت هر فروند از آن چیزی حدود 120 الی 150 میلیون دلار برآورد شود. این قیمت حتی به کشورهای فقیر نیز اجازه می هد تا ناوگان دریایی خود را به زیردریایی های امروزی مجهز نمایند.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سوی دو کشور روسیه و ایتالیا، این زیردریایی طی 2 الی 3 سال آینده آماده بهره برداری خواهد بود.

طراحی و تولید زیردریایی <S-1000 > به هیچ وجه مزاحمتی برای پروژه زیردریایی نظامی کلاس سنگین روسیه <آمور 950> ایجاد نخواهد کرد. پروژه آمور در برگیرنده زیردریایی های پیشرفته، با 10 سکوی مجزای پرتاب عمودی موشک، بدنه محکم و موتور مجهز به سامانه انتقال قدرت مستقل از هوای اتمسفر است که قیمت آن نیز از زیردریایی <S-1000 > بیشتر است. برخورداری زیردریایی های پروژه آمور از چنین تجهیزاتی، آن را به یکی از ارکان قدرت نیروی دریایی کشورهای قدرتمند جهان تبدیل خواهد نمود.

مدتی پیش، زیردریایی های پروژه آمور بدون سامانه انتقال قدرت مستقل از هوای اتمسفر به بازارهای جهانی عرضه می شد. به نقل از نیروی دریایی روسیه، امروزه دیگر این مشکل حل شده و زیردریایی های پروژه <667> جدید با موتورهای نوین مستقل از هوای اتمسفر، به خدمت ناوگان دریایی روسیه گرفته خواهند شد. روسیه برای صادرات زیردریایی، به غیر از 2 پروژه ی <آمور 950> و <667> بر روی پروژه <آمور 1650> نیز حساب کرده است. هم اکنون کشورهای چین و اندونزی ، تمایل خود را برای خرید این زیر دریایی های پیشرفته اعلام کرده اند. روسیه پس از مجهز سازی ناوگان دریایی خود به زیردریایی های نوین، اقدام به عقد قرارداد فروش و صادرات این زیردریایی ها به کشورهای دیگر خواهد نمود.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”