جنگنده ی چند منظوره"یاک 130"

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

جنگنده ی چند منظوره"یاک 130"

پست توسط mjy »

پروسه مدرنیزه و پیشرفته سازی جنگنده <یاک 130> برای اهداف آموزشی و تهاجمی در روسیه آغاز شد. این پروسه پیشرفته سازی کمک شایانی به بالا بردن سطح کیفی آموزش و همچنین تقویت نیروی هوایی کشورهای مختلف منجمله روسیه خواهد نمود.

سرنوشت سخت آخرین جنگده سری <یاک 130>

جنگنده <یاک 130> در اواخر دهه ی 90 و اوایل 2000 میلادی طراحی و به تولید رسید. این هواپیما اولین و آخرین جنگده تولید انبوه روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق است. اکنون سرعت تولید و ساخت این جنگنده در حال افزایش است. ناوگان هوایی روسیه در سال 2012 مجهز به 25 فروند جنگده ی <یاک 130> شد که این را می توان یک شاخص مهم تولیدی به شمار آورد.

زمانی بود که ادامه تولیدات <یاک 130> رو به متوقف شدن بود. رقابت با جنگده <میگ - آت> و وضعیت مطلوب صنایع هوایی روسیه از دلادل اصلی تصمیم متوقف سازی یاک در آن زمان بوده است. از دیگر عواملی که تولید یاک را با دشواری همراه ساخت می توان به همکاری صنایع هوایی روسیه با کمپانی ایتالیایی <Aermacchi > اشاره نمود. این کمپانی پس از همکاری با روسیه در وضعیت کامل طراحی و ساخت یاک قرار گرفت و پس از مدتی، همکاری میان روسیه و ایتالیا پایان یافت. امروز این کمپانی ایتالیایی در حال تولید جنگنده ای مشابه با یاک با نام <М-346 > است. جنگنده ایتالیایی از نظر ظاهری و فنی بسیار شبیه به یاک بوده و برخی آنها را به اصطلاح <برادران دوقلو> می نامند.

در هر صورت، شانس برتری یاک نسبت به برادر خود بیشتر است. این بدان خاطر است که اولا یاک زودتر از برادر <М-346 > به تولید و بهره برداری رسید و دوما این که متخصصان روسیه همواره در حال پیشرفته سازی و مجهز نمودن این جنگنده به تجهیزات نظامی و فنی مدرن در کارخانه هواپیما سازی <ایرکوت> می باشند.

آموزشی، تهاجمی و چند منظوره

از نکات قابل توجه این جنگنده می توان به مشخصات انعطاف پذیر فنی و تنظیمات تکنیکی آن اشاره نمود. بدین ترتیب این جنگده با تنظیمات خاص می تواند برای اهداف آموزشی مورد استفاده قرار گرفته و بدین صورت هزینه های آموزشی را میزان قابل توجهی پایین بیاورد. با این حال، توانایی های این جنگده بیشتر از آنچه که تصور می شود بوده و فراتر از اهداف آموزشی می باشد. بر اساس اطلاعات دریافتی از سوی کارخانه سازنده ی این جنگنده، اکنون متخصصان کارخانه در حال برآورد توان این جنگده و توسعه توانایی های آن می باشند. افزایش توانایی های نظامی و توسعه این جنگنده در دو مرحله صورت خواهد گرفت. در مرحله اول، یاک مجهز به سیستم دید و هدف گیری فوق پیشرفته خواهد بود و تجهیزات مخابراتی آن نیز از امکانات جدیدی برخوردار خواهد شد. در مرحله دوم این جنگنده به سامانه ی رادار مجهز خواهد شد. این سامانه رادار جدید به جنگنده این اجازه را می دهد که از تجهیزات نظامی مختلف و پیشرفته ای همچون موشک های هوا به زمین <خا 37> و <خا 31> بهرمند شود. بدین ترتیب و با استفاده از تجهیزات نوین، یاک می تواند هم به عنوان یک جنگنده تهاجمی و هم به عنوان یک جنگنده ی مدل آموزشی برای کشورهایی با ارتش هوایی محدود مورد استفاده قرار گیرد. امروزه برای استفاده از تسلیحات و موشک های پیشرفته و نوین، به جنگنده های مدرن و پیشرفته نیاز است. برای اینکه جنگنده های امروزی بتوانند از تسلیحات نوین استفاده کنند، نیاز به صرف هزینه های هنگفت برای توسعه قابلیت های آنها بوده و برای آموزش نیز هزینه های بالایی مصرف خواهد شد. یادآور می شوم هزینه ی یک ساعت پرواز هواپیماهای نظامی بسیار گران تر از مدل مشابه آموزشی آن است. استفاده از یاک می تواند در هر دو موقعیت از صرف هزینه های اضافی کاسته و بسیار مقرون به صرفه تمام شوند. بدین ترتیب حتی بهرمندی از چند فروند هواپیمای یاک نیز می تواند به ارتش کشورهای مختلف این اجازه را بدهد که برای آموزش از هواپیمای چند منظوره مدرن استفاده نموده و بی جهت جنگده های نظامی و تهاجمی را مستهلک نسازند. در آخر لازم به ذکر که مشخصات کلی چندجانبه این جنگده، آنرا به یکی از محبوب ترین مدل های جنگده آموزشی در جهان تبدیل خواهد کرد. به طوری که در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا برای خرید این جنگنده اعلام آمادگی نموده اند.صداي روسيه
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”