سیستم ناوبری هواپیمایی جدید برای فرود بر روی ناوهای هواپیماب

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

سیستم ناوبری هواپیمایی جدید برای فرود بر روی ناوهای هواپیماب

پست توسط mjy »

مهندسان روس اقدام به طراحی و ساخت مجموعه جدیدی برای سیستم ناوبری در دریا کرده اند. این سیستم قادر است در شرایط نامناسب جوی که فرود را روی ناوو هواپیمابر دشوار می سازد، امکان خطا را کاهش دهد. در آینده نزدیک آزمایش این مجموعه آغاز خواهد شد و در صورت موفقیت آمیز بودن آن، سیستم ناوبری دریایی از امکانات جدیدی برخوردار می گردد.

فرود روی عرشه کشتی برای افرادی که اعصاب ضعیفی دارند، امکان پذیر نمی باشد. جنگنده در شرایط عادی هنگام فرود روی باند دو هزار متری با عرض پانصد متری دشوار است، چه رسد به اینکه مسافت مذکور را ده برابر کوتاه تر و عرض باند را نیز یک برابر و نیم کاهش دهیم. علاوه بر این، ناو روی دریا در حال تکان خوردن دایمی است. متوقف ساختن هواپیما روی ناو دریایی کار سختی است. لازم است که گاهی هواپیما را به صورتی فرود آوریم که قادر باشد در صورت نیاز، بلافاصله بلند شده و دور بعدی را آغاز کند. تعداد افرادی که قادر به این کار هستند، چندان زیاد نیست و مشکلات جوی نیز تعداد افرادی که از این توانایی برخوردار هستند را کاهش می دهد. هیچ فرمانده ای به خلبان خود که قادر به انجام پرواز در شرایط دشوار نمی باشد، دستور پرواز نمی دهد.

مساله شرایط جوی و محدودیت های حاصل از آن، برای نیروهای دریایی روسیه بسیار مهم است. مهمترین پایگاه ها ناوگان دریایی روسیه در هر دو اقیانوس، به شکلی هستند که امکان هر اتفاق غیرمنتظره ای وجود دارد. یکی از مشکلات شما، شب های قطبی و شرایط نامساعد جوی است.

سیستم جدید مهندسین روس، برای سیستم ناوبری ماهواره ای تنظیم شده که دقت فرود را بالا می برد. در این سیستم از مدتها پیش سیستم ناوبری ماهواره ای مورد استفاده قرار گرفته است، اما در این سیستم جدید که برای فرود تهیه شده، سیگنال هایی از دستگاه منتشر می شوند که به خلبان در هنگام فرود بیشتر کمک می کنند. این سیستم قدرت تنظیم نقطه فرود تا ده سانتیمتر را داشته و محل درست ناوهواپیمابر را با احتساب تکان امواج مشخص می کند. بر روی اندیکاتور شیشه ای، نقطه هدف مشخص شده و خلبان به سمت آن حرکت می کند و نهایتا حتی در شرایطی که دید به صفر می رسد، خلبان به راحتی فرود می آید.
صداي روسيه
انتظار این است که با وجود سیستم جدید هر گونه سانحه ای در هنگام فرود به صفر برسد. آزمایشات اولیه روی این سیستم نشان داده اند که جنگنده سوخومی – 30 مجهز به سیستم جدید چند پرواز موفق بر فراز ناوهواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف انجام داد و چند مرتبه فرود بدون توقف داشت. اگر آزمایشات با موفقیت به پایان برسند، این سیستم در تمامی جنگنده های سوخومی – 33 و سپس در میگ های 29 کا مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این هواپیماها به زودی در مجموعه نیروهای هوایی روسیه وارد می شوند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”