ساخت موشک های ضد رادار (روسيه)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

ساخت موشک های ضد رادار (روسيه)

پست توسط mjy »

کرپراسیون روسی « تسلیحات تاکتیکی موشکی» موشک های جدید ضد رادار « خ-31 پ.د» را وارد تولید سریال کرد. موشک جدید از نظر مشخصات خود از موشک قبلی « خ-31 پ» که از طرف روسیه به چین تحویل داده شده است بهتر است.

موشک های ضد رادار نوع مهم تسلیحات معاصر هوانوردی است. از این موشک ها برای وارد کردن ضربه به ایستگاههای رادار دشمن توسط هواپیماها استفاده می شود. بدون این موشک ها، نیروی هوایی نمی تواند وظیفه خود در از بین بردن سیستم ضد هوایی دشمن را به انجام برساند و متعاقباً وارد کردن ضربه به اهداف رو زمینی را.

واسیلی کاشین، کارشناس نظامی روسیه یادآور می شود که نیروی هوایی روسیه با موفقیت از این موشک ها در جنگ با گرجستان در سال 2008 میلادی استفاده کرد. در دومین روز درگیری، 9 ماه اوت سال 2008 میلادی ، جدید ترین بمب افکن روسی « سو -34» با کمک موشک های « خ -31» به ایستگاه های کلیدی رادار گرجستان در ناحیه « گوری» ضربه وارد آورد. پس از نابودی این ایستگاه ، کار سیستم دفاع ضد هوایی گرجستان بطور کلی از کار افتاد که پیشروی موفقیت آمیز آتی روسیه را ممکن ساخت.

موشک های « خ -31» اواخر سال های 1980 میلادی وارد تولید سریال شدند. آنها اولین موشک های هوایی در جهان مجهز به موتورهای هوایی- موشکی بسیار دقیق بودند. در نتیجه این موشک ها قادرند در ارتفاعات پایین با سرعت ما فوق صوت پرواز کنند. به این دلیل آنها تقریباً بطور صدر درصد می توانند از حملات سیستم دفاع ضد هوایی دشمن در امان بمانند. طول تیراندازی موشک « خ-31 پ» از 110 کیلومتر بیشتر است. علاوه بر ضربه به اهداف زمینی، از این موشک می توان برای تیراندازی به کشتی های مجهز به ایستگاه های رادار استفاده کرد.

روسیه موشک های « خ-31پ» مدرنیزه شده را در سال های 1990 میلادی به چین فروخت. پس از مدتی در چین ساخت این موشک ها بر اساس دریافت مجوز آغاز شد. در آنجا این موشک ها را «YJ-91 » می نامند. تا قبل از آن، چین در تلاش ساخت موشک های ضد رادار خود بود که در این زمینه کوشش های چین با شکست روبرو شد.

سیستم جدید که بر اساس مجوز روسی ساخته شده اند ، مهمترین سلاح نیروی هوایی چین شده است که برای از بین بردن سیستم دفاع ضدهوایی دشمن در نظر گرفته شده است. همانا برای این اهداف، هواپیماهای ویژه ای مانند جنگنده ضربتی J-8IIG طراحی شدند. هواپیماهای مختلف نیروی هوایی چین و نیروی دریای می توانند از این موشک ها استفاده کنند.

کشور چین همچنین در رابطه با بهبود کار موشک «YJ-91 » کارهای زیادی به انجام رساند. از جمله در رابطه با افزایش دامنه شلیک. بنا به بعضی از مقالات منتشره، دامنه شلیک موشک جدید چینی از 150 کیلومتر فراتر می رود. علاوه بر آن، چینی ها روی افزایش سرعت موشک کار کردند و بطور مستقل گزینه ضد کشتی آن را ساختند ( روسیه موشک ضد کشتی « خ – 31 آ» را به چین تحویل نداده است).

به گفته بوریس اوبنوسوف، ریاست کرپراسیون « تسلیحات تاکتیکی موشکی» بر خلاف موشک « خ – 31 پ» ، موشک جدید از دامنه شلیک بیشتری برخوردار است. نکته مهم دیگر آن است که به جای سه گزینه کلاهک جهت یاب مستقل، که برای شلیک به انواع مختلف ایستگاههای رادار لازم است، « خ-31 پ.د» فقط از یک کلاهک اونیورسال جهت یاب برخوردار است. بدین ترتیب از یک موشک می توان برای ضربه به تمام انواع رادارها بدون تغییر در مشخصات آنها و یا تنظیمات مکمل استفاده کرد. در اینجا سخن از تکامل آتی موشکی می رود که بخوبی خود را نشان داده است. به عقیده واسیلی کاشین، کارشناس مرکز تحلیل استراتژی و فناوری آغاز تولید سریال موشک جدید ضد رادار در روسیه می تواند امکانات جدید برای همکاری روسیه – چین در زمینه سلاح های ما فوق دقیق هوایی ایجاد کند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”