اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخوانيد)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخوانيد)

پست توسط mjy »

شگفتی مجله مشهور غربی از توان متخصصان ایران
اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند +عکس
به نوشته این مجله، کار مدرنیزه این جنگنده‌های استراتژیک در 2009 میلادی آغاز شده و این مدرنیزاسیون شامل تعویض قطعات الکترونیک قدیمی به‌ویژه قطعات مربوط به رادار AN/AWG-9 و قطعات مربوط به سامانه مهمات با قطعات سبک‌تر و سریع‌تر است. همچنین سامانه جنگ الکترونیک AN/ALQ-100 با تعویض آنتن، پروسسور، تحلیلگر و سامانه پیش‌تقویت با قطعات جدید مدرن شده است.
گروه دفاع و امنیت مشرق - ماهنامه «Combat aircraft» به معنای هواگردهای رزمی یکی از نشریات تخصصی در حوزه هوانوردی نظامی است که از زمان آغاز به انتشار خود در 14 سال پیش، موضوعات هوانوردی نظامی در سراسر جهان را به صورت تخصصی تجزیه و تحلیل می‌کند.

گزارش از توان نیروی هوایی کشورهای مختلف، پوشش رزمایش‌های هوایی برگزار شده در جهان و انعکاس جدیدترین دستاوردها و اخبار هوانوردی نظامی به تفکیک مناطق مختلف دنیا از جمله بخش‌های مهم این مجله مشهور است. این مجله در حال حاضر پرفروش‌ترین نشریه در این حوزه در منطقه آمریکای شمالی به شمار می‌آید.

Combat aircraft تاکنون به مناسبت‌های مختلف، به تشریح وضعیت ناوگان هوایی ایران پرداخته و اکنون نیز در یکی از جدیدترین شماره های خود به بررسی توان تامکت‌ها یا همان جنگنده‌های اف 14 ایران پرداخته است؛ موضوعی که از جمله بحث‌های مورد علاقه این مجله است که هر از چند گاهی به آن پرداخته می‌شود. اگرچه در این گزارش نیز ردپای روشنی از بیان اطلاعات و تحلیل‌های مغرضانه غربی‌ها درباره ایران به چشم می‌خورد، اما در لابلای آن نیز موارد مهم و قابل توجهی مطرح شده که دانستن و خواندن آن برای علاقه‌مندان به گربه‌های افسانه‌ای ایران حتماً مفید خواهد بود.

هرچند برخی دیگر از اطلاعات مطرح‌شده در این تحلیل نیز همچون درگیری تامکت‌های ایرانی با UFO و خریدهای خارجی کشورمان بیشتر به یک گمانه‌زنی رسانه‌ای شباهت دارد تا تحلیل علمی و نظامی.

تحسین خودکفایی ایران در اورهال تامکت‌ها

نویسنده این گزارش با اشاره به اینکه اگرچه فناوری جنگنده F-14A متعلق به دوران جنگ سرد است اما همچنان یکی از تأثیرگذارترین رهگیرهای جهان محسوب می‌شود، به کارنامه این هواگرد در جنگ تحمیلی اشاره و تأکید می‌کند که تامکت‌ها توانایی خود را در نبرد اثبات کرده‌اند.

این مجله با یادآوری اینکه قبل از سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران، این کشور نزدیک‌ترین متحد آمریکا در منطقه بود و مجاز بود به پیشرفته‌ترین سخت‌افزارهای تکنولوژیک آمریکا دسترسی داشته باشد، به بررسی سیر تشکیل اسکادران‌های اف 14 در شهرهای مختلف ایران پرداخته و افزوده است: در مجموع 79 فروند تامکت به ایران تحویل داده شده بود و یک فروند به عنوان نمونه در آمریکا باقی مانده بود تا به عنوان مرجع تامکت ایران مورد استفاده قرار بگیرد.

این گزارش با اشاره به اینکه وقوع انقلاب مردم ایران باعث شد تا روند آموزش کادر مورد نیاز برای این جنگنده‌ها متوقف شود و برخی از مسؤولان این دوره‌ها نیز از وابستگان به رژیم شاه بودند، خاطرنشان کرده است که در ادامه مشکلات نیروی هوایی ایران، تحریم‌های تصویب‌شده علیه نیروهای مسلح مانع از رسیدن قطعات یدکی به شکاری‌ها شده و تنها معدودی از آنها کاملاً آماده برای عملیات بودند.

Combat aircraft برای اطلاع مخاطبان خود از سطح آمادگی رزمی تامکت‌های نیروی هوایی پیش از آغاز حمله عراق به ایران، نگاهی به یک گزارش بازرسی نیروی هوایی در آگوست 1980 میلادی در مورد ناوگان تامکت پایگاه هشتم را درج کرده است که بر اساس این گزارش از 61 تامکت در این پایگاه هوایی، فقط هفت فروند قابل پرواز بودند که آمادگی رزمی 12 درصدی را نشان می‌داد!این گزارش با اشاره به زمین‌گیر شدن تامکت‌های ایران در ابتدای جنگ تحمیلی و مشکلات فراوان برای عملیاتی‌کردن آنها، اعلام کرده است: هنگامی که تعداد تامکت‌های قابل استفاده برای عملیات به 10 تا 12 فروند رسید، نیاز به اورهال‌شدن و تعمیرات سنگین به‌شدت احساس می‌شد بنابراین در سال 1981 میلادی اولین شکاری به مهرآباد ارسال شد تا توسط صنایع هوایی ایران اورهال شود و عملیات اورهال در سال 1982 به پایان رسید.

این رسانه که توسط یک بنگاه انتشاراتی انگلیسی منتشر می‌شود، به نقل از کارشناسان خود نوشته است که در رژه هوایی 22 سپتامبر 1988 به مناسبت اولین هفته دفاع مقدس بعد از آتش‌بس، 24 فروند تامکت شرکت کردند و این رژه باعث شد که متخصصان نظامی غربی نتیجه بگیرند که این 24 فروند، همه تامکت‌های بازمانده از نبرد هشت‌ساله هستند و بقیه یا در جنگ از بین رفته‌اند یا به دلیل نبود قطعات زمین‌گیر شده‌اند و همین متخصصان نتیجه‌گیری کردند که از این 24 فروند نباید بیش از دو فروند دارای رادار سالم باشند!

ارتقای گربه‌های ایرانی در زمان صلح

این مجله در ادامه گزارش تفصیلی خود با تجلیل از توان اورهال جنگنده مدرن اف 14 توسط متخصصان کشورمان بدون داشتن بسیاری از اطلاعات و قطعات، تأکید کرده است که بعد از اورهال‌های موفقیت‌آمیز، تعداد تامکت‌های قابل پرواز در سال 1991 دو برابر شده بود.

تحلیلگر Combat aircraft با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح آن از سال 1980 تا کنون تحت تحریم‌های شدید بوده‌اند، ادعا کرده است که برخی قراردادهای ایران با کشورهای دیگر برای خرید جنگنده‌های جدید با فشار آمریکا لغو شده است.

وی افزوده است: نیروی هوایی در نهایت اقدام به به‌روز رسانی ناوگان هوایی خود کرد و در اولین تلاش موشک‌های هاوک زمین به هوا را به سامانه کنترل اسلحه چند تامکت با استفاده از یک پیلون تطبیقی اضافه کرد و یک واسط رایانه‌ای به تامکت اضافه شد تا کار تطبیق داده‌های تامکت با موشک هاوک را انجام بدهد و موشک حاصل را "سجیل" نامیدند.

این گزارش افزوده است که بعد از انجام تست موفق با یک اف 14، فرماندهی نیروی هوایی ارتش ایران اجازه اعمال تغییرات به شکاری‌های دیگر را نیز صادر کرد و در نهایت نخستین پرتاب آزمایشی موشک برعلیه دشمن واقعی در سال 1987 انجام شد و یک شکاری میراژ F1 عراق در ماه فوریه نزدیک جزیره خارک سرنگون شد.

این نشریه غربی با بیان تحلیل خود در خصوص به اتمام رسیدن موشک‌های فینیکس اف 14 های ایران، خاطرنشان کرده است که در اوایل سال‌های دهه 2000 میلادی، اقداماتی در نیروی هوایی و صنایع دفاع ایران انجام شد و موشک‌های فینیکس بازسازی شدند و به خدمت بازگشتند و برای تامکت‌های هشدار و واکنش سریع پایگاه‌های ششم و هشتم نهاجا مورد استفاده قرار گرفتند. سپس ایران موشک فینیکس AIM-54A جدید خود را که AIM-54A+ یا "فکور" نامیده شد، ارائه کرد.نویسنده گزارش با اعلام اینکه بازگشت موشک‌های فینیکس جان تازه‌ای در کالبد ناوگان تامکت‌های ایران دمیده و در یک تمرین نظامی نیز یک تامکت، پهپادی را با یکی از این موشک‌ها هدف قرار داده است، خبر از خیز مهم نهاجا برداشته و نوشته است: نیروی هوایی تصمیم گرفته F-14 ها را تحت نام پروژه "شهید بابایی" مدرنیزه بکند.

رونمایی از مدرن‌سازی جنگنده‌های اف 14 تا سال 2020 میلادی

به نوشته این مجله، کار مدرن‌سازی این جنگنده‌های استراتژیک در ژانویه 2009 میلادی در تهران آغاز شده است، این مدرنیزه‌شدن را شامل تعویض قطعات الکترونیک قدیمی به‌ویژه قطعات مربوط به رادار AN/AWG-9 و قطعات مربوط به سامانه مهمات با قطعات سبک‌تر و سریع‌تر عنوان کرده و افزوده است: همچنین سامانه جنگ الکترونیک AN/ALQ-100 با تعویض آنتن، پروسسور، تحلیلگر و سامانه پیش‌تقویت با قطعات جدید به روز شد و کل سیم‌بندی شکاری نیز تعویض شده و مقرهای 1 و 8 برای افزودن قابلیت حمل MIM-23C یا R-73E تقویت شده است. افزون بر این یک سامانه ناوبری داخلی، سامانه رادیو UHF/VHF و بعضی قطعات دیگر نصب شده‌اند.

Combat aircraft تصریح کرده است: بعد از پایان عملیات مدرنیزه‌کردن حین اورهال، به محض آنکه تمام تست‌های موتور و چک‌های زمینی تکمیل گردید در 18 ژانویه 2012 یک پرواز 30 دقیقه‌ای استاندارد چک کارکردی شکاری انجام شد. در نهایت شکاری در آوریل 2012 میلادی به اسکادران مذکور تحویل داده شد و در سپتامبر 2012 نیز شکاری مدرنیزه شده از تلویزیون به مردم ایران نشان داده شد در حالی که به رنگ استتار اولیه رنگ‌آمیزی شده بود.


این مجله مشهور هوانوردی در آمریکا با اعلام اینکه سوانح تامکت‌های ایرانی ناشی از کیفیت تعمیرات و خطای خلبان در طول دو دهه گذشته کاهش یافته است، افزوده است: استاندارد نگهداری موتور این جنگنده نسبت به 20 سال پیش دو برابر بهتر شده است و ایمنی پرواز نیز افزایش یافته است. این نشریه در حالی این موضوعات را مطرح می‌کند که آموزش نسل جدید خلبانان اف 14 و تمامی تعمیرات این جنگنده در داخل کشور انجام می‌شود و اماره‌ای از خودکفایی و خوداتکایی نیروهای مسلح کشورمان را مورد تأیید قرار می‌دهد.

این نشریه در پایان گزارش خود با بیان اینکه نیروی هوایی ایران برنامه‌ای برای مدرنیزه کردن همه تامکت‌های ناوگان تا سال 2020 دارد، بار دیگر تأکید کرده است که توانایی تعمیر و نگهداری تامکت‌ها در ایران مناسب است و به عنوان مثال تامکت شماره 3-6042 که تاکنون دو بار کاناپی خود را از دست داده باز هم آماده پرواز شده است.
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط &mmt »

تصویر


تامکت‌های ایرانی با استتار دوران جنگ تحمیلیتصویر

اف 14 های ایران با استتار دهه 80تصویر

جنگنده اف 14 مدرنیزه شده با استتار پیکسلی
Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۵, ۲:۴۳ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط F-14 Fan »

با سپاس.

لطفا در صورت امکان مطلب اصلی‌ را اسکن کرده و اینجا آپلود کنید.

با سپاسگزاری مجدد.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 67
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۰, ۹:۲۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 92 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط mg100 »

سلام تا سال 2020 این هواپیما باید بازنشسته بشه جون تکنولوژی ان مال دهه 70 میلادی است.
Junior Poster
Junior Poster
پست: 134
تاریخ عضویت: جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲, ۱۱:۳۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 174 بار
سپاس‌های دریافتی: 289 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط napoleon benapart »

فرض کنید شما یک کامپیوتر دارید که به مرور زمان سیستم های جدید میاید و کامپیوتر شما قدیمی میشود. یکی از راهکارها این هست که هی کامپیوتر رو ارتقا بدید و مثلا رم یا cpu را عوض کنید. بالاخره به یک جایی میرسید که مجبورید کامپیوتر جدید بگیرید. ما هم الان همون جا هستیم. تامکت عمرش تمام شد. هر چه سریعتر باید یک جنگنده جدید ساخته بشه.
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15889
تاریخ عضویت: جمعه ۷ بهمن ۱۳۸۴, ۷:۵۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 72671 بار
سپاس‌های دریافتی: 31672 بار
تماس:

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط Mahdi1944 »

   ,
اما کامپيوتر هم 4 قطعه اصلي داره، شما کافيه فقط مادربورد، پردازنده، رم و گرافيک رو عوض کنيد تا بشه يک کامپيوتر کاملا جديد در قالب اون کامپيوتر، در اين حالت به زبان عاميانه به اون ميگن همون کامپيوتر ارتقا داده شده و در زمان کامپيوتر ميشه يک کامپيوتر جديد. اين موضوع رو ميشه براي همه‌ي اجزاي يک سيستم تعميم داد، من تخصص چنداني در اين حوزه ندارم، اما به لطف بحث‌ها و اخباري که دوستان گذاشتن ديدم در زمانهاي مختلف، اجزاي مختلف اين هواپيما خبرهايي از جايگزيني و ارتقا اون اعلام شده، مثلا تعويض کامل مدارهاي لامپي با مدارهاي مجتمع امروزي در رادار و ...، يا ساخت موشک‌هاي فونيکس و يا اجزاي بدنه و تعويض موتور ...
در اين صورت نميشه گفت عمر اون تموم شده، اگر بشه تک تک اجزاي اون رو مهندسي معکوس کرده و تعويض کرد، مثلا تمام اجزاي بدنه عوض بشه، ديگه نميشه گفت مشکل خستگي سازه وجود داره. اگر رادار‌هاي لامپي اون با مدارهاي نسل جديد عوض بشه نميشه گفت همون قبلي هست به لحاظ مهندسي، اما از ديد يک بيننده اون هواپيما همچنان همون هواپيما هست. مثال بهتر اون بدن انسان هست. در طول عمرش هر چند سال (فکر ميکنم هر 10 سال) تمام سلولهاي بدن تجديد ميشن و مثلا بدن امروز ما با 10 سال پيش به لحاظ سلولي کاملا تغيير کرده، اما کسي نميگه شما ديگه همون شماي 10 سال پيش نيستيد و همچنان شما رو با همون هويت و شخصيت ميشناسن.

پس چنين اظهار نظرهايي چندان معني نداره (بر فرض بالا)
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد
Novice Poster
Novice Poster
پست: 95
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۱, ۱:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 509 بار
سپاس‌های دریافتی: 260 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط RaAmIiN »

اصلیاش همیناسن دیگه پردازنده . مادربرد . رم . گرافیک هم که روی مادربرد هست . میمونه یه هارد و پاور که میتونی از سیستم قدیمیت استفاده کنی
اگه سیستم قدیمی باشه اون 3 قطعه اصلی رو باید با هم عوض کنی پاور هم که چون زیاد کار کرده و ممکنه به قطعاتت صدمه بزنه عوض میشه این میشه یه سیستم نو دیگه
اون سیستم قدیمی اگه بخوای یکی از قطعات اصلیش مثلاپردازنده رو فقط عوض کنی اون قطعه چون قدیمیه توی بازار نیست . قیمتش به خاطر کم بودنش گرون تره و کارایی خوبی نداره ارتقا این سیستم به صرفه درنمیاد پس بهتره بفروشیش و یه جدید بگیری
کلا بستگی داره چقدر سیستم قدیمی باشه
مثلا سوکت 1155 یا 1150 یا ... که جدیده تره خوب فقط یکی از قطعلت اصلیش رو ارتقاع میدی و به صرفه است
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 141
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۰, ۸:۵۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 29 بار
سپاس‌های دریافتی: 306 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط sazan1978 »

با سپاس از اقا مهدی admin ، عزيز دل برادر شما از کی میتونيد مادربرد های سر p8را مثلا روی کيس قديمی با power at نصب کنيد آيا اصلا اين مادر بردها درون کيس جا میشوند، آيا power atx با قدرت 533 درون کيس با قاب power at جا می شود ؟؟؟؟؟ اگر هست به ماهم ياد بدهيد تا ماهم استفاده کنيم.
من سررشته ای توی هواپيما ندارم اما وقتی توی يک هواپيما مسافربری که به قول شما احتمالا update شده است می نشينم هنگام حرکت صدای قرچ و قورچ بدنش و از همه جا میشنوم و اين به من ياد اوری میکنه که بدنه هواپيما ها و ستون هاش بعد از يک عمر تلاش فرسوده شده اند با بتونه و نقاشی هم احتمالا زنگ زده هستند . اما دست دلاورمردای خلبان ما درد نکنه که با همه اين مشکلات سوار اين هواپيما ها میشن تا از ما در برابر دشمنان حفاظت کنند .
آخرین ويرايش توسط 1 on sazan1978, ويرايش شده در 0.
[HIGHLIGHT=#ffff00]«گاوآهِن»  
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۳:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط typhoon »

هواپیماهای نسل 4 و حتی پرنده های نسل سوم نیز از پتانسیلهای بالایی در امر ارتقاء برخوردار هستند !!! چند نمونه : فانتوم های ترکیه و یونان ، اف 5 های برزیلی ، میراژ های اف 1 نیروی هوایی فرانسه و بسیاری نمونه های دیگر ، پرنده ای به مانند اف 14 در صورتی که در دو بخش الکترونیک پروازی ( رادار و سامانه های جنگ الکترونیک ) و همچنین تسلیحات به روز بشه تا سالهای سال یک جنگنده خط یک باقی می مونه
Old soldiers never die.They just fade away
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15889
تاریخ عضویت: جمعه ۷ بهمن ۱۳۸۴, ۷:۵۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 72671 بار
سپاس‌های دریافتی: 31672 بار
تماس:

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط Mahdi1944 »

  ,
من گفتم دقيقا همون 4 قطعه عوض بشه. مادربورد که عوض بشه معمولا در اتصال قطعاتي مثل هارد ديسک و ... محدوديتي وجود نداره و همچنان مثلا هارد ديسک IDE هم پشتيباني ميشه

  ,
خوب من نگفتم هر چيزي رو ميشه روي هر چيزي بست، حدود 14 يا 15 سال از آخرين نسل کيس‌ها و پاورهاي AT ميگذره که براي کامپيوتر عمر زيادي محسوب ميشه. اما همين شاهکار هواپيمايي نسل 5 يعني F22 چيزي حدود 20 سال از شروع پروژه‌ي اون ميگذره و هنوز هم کاملا عملياتي نشده. پس سرعت رشد در حوزه‌ي هوافضا به سرعت کامپيوتر دچار تغييراتي بنيادي نميشه. مثال شما شبيه اينه که بخواهيد مثلا هواپيماهاي جنگ جهاني اول رو با هواپيماهاي نسل چهارمي مقايسه کنيد، تا جايي که ميدونم هواپيماي نسل چهارمي هنوز هم به وفور در تمام ارتش‌هاي مدرن جهان استفاده ميشه. اما کيس AT حتي پيدا کردنش هم راحت نيست. چون سالهاست که ATX جايگزين اون شده. F14 هم يک هواپيماي نسل چهارمي هست که اقوام خيلي قديمي‌تر اون مثل F4 فانتوم هم هنوز در ارتش‌هاي مطرحي مثل ترکيه و اسرائيل داره استفاده ميشه. فکر ميکنم مقايسه‌ي شما مقايسه‌ي درستي نيست
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests] | [External Link Removed for Guests]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد
Junior Poster
Junior Poster
پست: 134
تاریخ عضویت: جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲, ۱۱:۳۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 174 بار
سپاس‌های دریافتی: 289 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط napoleon benapart »

Mahdi1944 نوشته شده:   ,
اما کامپيوتر هم 4 قطعه اصلي داره، شما کافيه فقط مادربورد، پردازنده، رم و گرافيک رو عوض کنيد تا بشه يک کامپيوتر کاملا جديد در قالب اون کامپيوتر، در اين حالت به زبان عاميانه به اون ميگن همون کامپيوتر ارتقا داده شده و در زمان کامپيوتر ميشه يک کامپيوتر جديد. اين موضوع رو ميشه براي همه‌ي اجزاي يک سيستم تعميم داد، من تخصص چنداني در اين حوزه ندارم، اما به لطف بحث‌ها و اخباري که دوستان گذاشتن ديدم در زمانهاي مختلف، اجزاي مختلف اين هواپيما خبرهايي از جايگزيني و ارتقا اون اعلام شده، مثلا تعويض کامل مدارهاي لامپي با مدارهاي مجتمع امروزي در رادار و ...، يا ساخت موشک‌هاي فونيکس و يا اجزاي بدنه و تعويض موتور ...
در اين صورت نميشه گفت عمر اون تموم شده، اگر بشه تک تک اجزاي اون رو مهندسي معکوس کرده و تعويض کرد، مثلا تمام اجزاي بدنه عوض بشه، ديگه نميشه گفت مشکل خستگي سازه وجود داره. اگر رادار‌هاي لامپي اون با مدارهاي نسل جديد عوض بشه نميشه گفت همون قبلي هست به لحاظ مهندسي، اما از ديد يک بيننده اون هواپيما همچنان همون هواپيما هست. مثال بهتر اون بدن انسان هست. در طول عمرش هر چند سال (فکر ميکنم هر 10 سال) تمام سلولهاي بدن تجديد ميشن و مثلا بدن امروز ما با 10 سال پيش به لحاظ سلولي کاملا تغيير کرده، اما کسي نميگه شما ديگه همون شماي 10 سال پيش نيستيد و همچنان شما رو با همون هويت و شخصيت ميشناسن.

پس چنين اظهار نظرهايي چندان معني نداره (بر فرض بالا)


دوست عزیز اونوقت شما یک کامپیوتر جدید ساختید و فقط کیس کامپیوتر قدیمتون رو حفظ کردید. اگر من چنین کاری کنم میگم یک کامپیوتر سرهم کردم اما در هزینه سرفه جویی کردم و همون کیس قدیم رو براش گذاشتم. نمیام بگم همون کامپیوتر قدیم هست اما همه چیزش رو تغییر دادم.
تامکت از سیستم آویونیک قدیم استفاده میکند و اگر بخواد با جنگنده های جدید رقابت کند باید از سیستم fly by wire استفاده کند. اگر ما همه چیزش روهم مهندسی معکوس کنیم باز مشکل خود بدنه باقی میماند چون بدنه به مرور زمان مستهلک میشود.
اگر واقعا همه چیز رو حتی بدنه رو مهندسی معکوس کردیم این یعنی ما توانایی ساخت یک تامکت جدید داریم و خودمون میتونیم خط تولید تامکت بزنیم. و اونوقت تازه به یک جنگنده با هزینه تولید و نگهداری بالا و کارایی پایین دست پیدا کردیم چون دیگر تامکت توانایی رقابت با جنگنده های جدید را ندارد.
و همچنین سیستم بال متغییر هزینه بسیار بالا و کارایی خیلی کمی دارد. الان طرح های بسیار بهتری از سیستم بال متغییر وجود دارد.
اگر تمام سیستم هاش رو تغییر بدیم و همچنین بدنه جدید با طراحی جدید بسازیم دیگه اسمش تامکت نیست و باید یک اسم عربی براش انتخاب کنیم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۳:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: اف14های ایران تا 2020 کاملاً مدرنیزه می‌شوند( لطفابخواني

پست توسط typhoon »

فکر می کنید این تصویر متعلق به کابین کدام هواپیماست؟!!! A-29 توکانو متعلق به نیروی هوایی برزیل!!!!!تصویرتصویرتصویر

تصویر

راه برای ارتقاء جنگنده ها در هر رده و بخشی فراوان است!!!!
Old soldiers never die.They just fade away
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”