"قادر" کروزی رعب‌آورعلیه ناوهای جنگی دشمن/قابلیت هدایت وکنتر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

"قادر" کروزی رعب‌آورعلیه ناوهای جنگی دشمن/قابلیت هدایت وکنتر

پست توسط mjy »

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، موشک ضدکشتی دیگری که از خانواده کروزها محسوب می‌شود، موشک"قادر" است.

"قادر" کروزی با برد 200 کیلومتر است که از این نظر نسبت به کروز ضدکشتی که پیش از این عنوان شد؛ یعنی"نور" برد بیشتری دارد.

اما قادر دارای ویژگی‌های ممتازی است که مهمترین آنها پرواز در ارتفاع پایین و مقابله با شناورها و تجهیزات ساحلی دشمن با سطح مقطع راداری بسیار کم است.

البته به لحاظ فنی قادر با کلاهک جنگی بسیار مخرب خود همواره ترسی را در دل شناورهای متخاصم می‌اندازد زیرا در آزمایش موفقیت آمیز بودن این کروز ضدکشتی، کلاهکی به قدرت و وزن 16 درصد وزن واقعی کلاهک جنگی توانست شناوری با طول 63 مترو امنهم كند
از مزایای دیگر قادر که قدرت استراتژیک نیروهای نظامی کشور را در مقابله با دشمن افزایش می‌دهد، می‌توان به سکوی پرتاب این موشک اشاره کرد.

قادر را می‌توان از روی شناورها، ساحل و حتی از روی هواپیماهای جنگی نیز شلیک کرد و این یعنی توانایی پرتاب این کروز ضدکشتی از زمین، دریا و هوا وجود دارد.

البته در این راستا مدتی قبل بود که اعلام شد مدل هواپایه قادر نیز طراحی شد که این امکان را به جنگنده‌های کشور می‌دهد تا اهدافی را در فاصله دورتر از 200 کیلومتر هدف قرار دهند.

از پیشرفت‌های این نمونه از موشک‌های کروز کشور می‌توان به سامانه خلبان خودکار دیجیتال، سامانه ناوبری با دقت بالا، امکان برنامه‌ریزی موشک قبل از شلیک، رادار پیشرفته با قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، آماده‌سازی و واکنش سریع موشک برای حمله به اهداف ساحلی علاوه بر هدف‌های شناور اشاره کرد.

اما قادر از بسیاری جهات مشابه موشک نور است، به طوری که با توجه به وزن و سرجنگی و اینکه ابعاد موشک چندان تغییر نکرده، احتمال می‌رود از همان موتور طلوع به کار رفته در کروز نور استفاده شده باشد.

قادر نسبت به کروز نور دارای ویژگی‌های ممتازتری است که طول کشیده آن منظور نظر است.

جالب است که کروز ضدکشتی قادر دارای قابلیت برتر هدایت و کنترل است که نسبت به موشک‌های کروز میان‌برد دیگر در جهان بهتر و دقیق‌تر است.

به طور کلی سیستم‌ هدایت موشک‌ها و کنترل مسیر آنها علاوه بر سیستم موقعیت‌یاب جهانی و سیستم هدایت لبزری در گرو سامانه‌های مکانیکی مانند باله و بالک استوار است باعث پایداری خط سیر موشک در مسیر خود می‌شود.

در واقع کنترل این گروه از موشک‌ها از روی بال صورت می‌گیرد؛ این نوع پیکربندی از سطحی نسبتا بزرگ است که در فاصله کمی از مرکز ثقل موشک قرار می‌گیرد.

در این نوع پیکربندی نیاز به یک مجموعه متعادل‌کننده در قسمت انتهایی بدنه موشک داریم. این نوع سیستم کنترل معمولا در بسیاری از موشک‌ها به کار گرفته می‌شود زیرا خصوصیات پاسخ سریع از لحاظ کنترل دارد.

نیروی برا(لیفت) اثر تغییر زاویه سطوح کنترل فورا تغییر می‌کند و باعث مانور موشک می‌شود."برآ"ی اضافی در اثر تغییر زاویه حمله به وجود می‌آ‌ید.

محل نصب بال در طراحی موشک بسیار بحرانی است به ویژه در حالتی که محدوده تغییر مکان مرکز ثقل در حالت پرتاب در آخرین لحظات و روشن بودن موتور زیاد باشد، این حالت رخ می‌دهد از این رو سطوح بال را عموما در محدوده بسیار نزدیکی از مرکز ثقل حالت پرتاب قرار می‌دهند و این به علت ایجاد تعادل استاتیکی مطلوب با داشتن ابعاد کوچک مجموعه دم است.

بنابراین اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که در کروزها مانند قادر یا نور دم کوچک و باله میانی بزرگ است.

اما آرایش عموم موشک‌های کروز تک باله است اما در پیکربندی نوع تک باله علیرغم اینکه بالی با سطح و طول بیشتری وجود دارد پسای ایجاد شده کمتر از طرح نوع صلیبی است.

اگرچه در این نوع موشک‌ها برای مانور دادن مجبور به دوران موشک حول محور طولی هستیم اما پاسخ زمانی سریع‌تری را نیز شاهد خواهیم بود و از لحاظ سیستم هدایت دقت خوبی را ایجاد می‌کند.

در نتیجه به نکته‌ای می‌رسیم که احتمالا کلید حل معمای علت بلندتر بودن ساختار موشک قادر نسبت به نور است و آن قابلیت کنترل و هدایت‌پذیری بهتر قادر نسبت به نور است.

همان‌طور که می‌دانیم روش دیگری که از آن برای کنترل استفاده می‌شود، طول کشیده موشک است؛ یعنی عاملی که باعث تفاضل فشار بین پایه و جریان آزاد است.

منطقه تفاضل فشار که به صورت یک نیروی برآ ظاهر شده است خود به عنوان بزرگ‌ترین مزیت این موشک‌هاست.
در نتیجه می‌توان یکی از مهمترین علل افزایش طول قادر را هدایت‌پذیری بهتر آن نسبت به سامانه‌های کروز مشابه عنوان کرد.

البته علاوه بر مزایای بسیار موشک‌های کروز، این سامانه‌ها دارای معایبی هم هستند که نمونه بارز آنها ضعف در زمان مقابله با سامانه‌های جنگ الکترونیک است.

در جنگ الکترونیکی می‌توان با ارسال پالس‌های مخرب حاوی اطلاعات غلط(غیرحقیقی یا مجازی) آن را مورد هدف قرار داد، بدین صورت که بلندی‌ها را پست و پستی‌ها را ارتفاع نشان داداما بنابر اظهارنظر مقامات دفاعی کشور کروز ضدکشتی قادر در برابر سامانه‌های مخرب الکترونیکی مقاوم است و قدرت هدف‌یابی آن نیز بسیار بالا است.

از ایرادات وارده به ساختار موشک‌های کروز می‌توان به این موضوع اشاره کرد که موشک کروز دارای دو بالچه قلاب‌دار است که به آن امکان سُر خوردن و دوام بیشتر پروازی را می‌دهد، اما در صورت عبور از هدف به علت سرعت بالا و داشتن پایانه سوختی دائم سوز نمی‌تواند مسیر رفته را باز‌گردد، که این هم از ضعف‌های آن است.

در برابر این تهدید نیز قادر تا حدودی به علت سقف پروازی بسیار پایین خود را بیمه کرده و باعث شده است که سامانه‌های راداری حتی پیشرفته نیز در شناسایی آن به لطف انحنای کره زمین درمانده بمانند.

همان‌طور که در گزارش قبل نیز اشاره شد سامانه‌های راداری در برابر کروزهای متحرک در ارتفاع پایین تنها تا شعاع 30 کیلومتری، آن هم با اتکا تنها به رادار مستقل کشتی قادر به شناسایی کروز هستند در نتیجه با توجه به سرعت تقریبا بالای 1000 کیلومتر بر ساعتی کروزهای قادر و نور، تنها شناور متجاوز 100 ثانیه برای مقابله یا ایجاد اخلال در سامانه هدف‌یابی موشک فرصت دارد.

بنابراین در صورتی که کروز ضدکشتی در فاصله کمی از هدف باشد فرصت ایجاد اختلال توسط اخلالگرهای الکترونیکی به حداقل می‌رسد.

انتهای پیام/http://mobile.tasnimnews.com/fa/خبر/1392/08/28/196368
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”