سراییل و عربستان سعودی- برادران اسلحه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 41
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱, ۱۱:۳۱ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 140 بار

سراییل و عربستان سعودی- برادران اسلحه

پست توسط LDMDFF »

رسانه‌های جهانی خبر دادند که اگر تل آویو تصمیم بگیرد به ایران ضربه بزند عربستان سعودی آماده است فرودگاه های خود را در اختیار اسراییل گذاشته و یک سلسله خدمات به آن بدهد. برخی کارشناسان این سناریو را تخیلی نمی‌دانند.
«نشریه «ساندی تایمز» چاپ انگلیس با اشاره به منابع بی نام و نشان درباره وجود تماس های نزدیک سرویس های ویژه اسراییل و عربستان، در مورد امکان حل مشترک قهری مساله برنامه هسته ای ایران اطلاع داد. حدس زده می‌شود که عربستان آماده است در ضربه وارد کردن اسراییل به ایران همه گونه کمک کند: از واگذاری پایگاه های هوایی گرفته تا تأمین آن از لحاظ پهپاد ها.
اسراییل اصلاً دلسردی خود از توافقات ژنو در مذاکرات در باره پرونده هسته ای ایران و نیز از گرم شدن روابط میان ایران و آمریکا را کتمان نمی کند. لیکن خبر ها در باره رایزنی های عربستان و اسراییل در باره عملیات نظامی مشترک علیه ایران عقاید متضاد کارشناسان را برانگیخت. به عقیده «آویگدور اسکین»، اتحاد نظامی تل آویو و ریاض میسر نیست. درست است که بین دو کشود همیشه تماس های غیر علنی معیینی وجود داشتند، لیکن دو کشور به ایراد ضریه مشترک به ایران دست نخواهند زد. اسکین گفت:
این‌گونه اتحاد هرگز نبود و در آینده نزدیکی هم پدیدار نخواهد شد. عربساتان سعودی – منبع وهابیت است و هنگامی ما در باره نیروهای واقعی رو در روی ما صحبت می‌کنیم ،آنها جنبش حماس، عربستان، وهابیون و انواع و اقسام برادران «اخوان المسلمین» هستند که دشمن اسراییل می باشند. یگانه چیز ممکنه در این موقعیت تبادل اطلاعات میان اسراییل و عربستان در باره ایران است.
اما به عقیده «نیکلای سورکوف» دانشیار کرسی شرق شناسی انستیتوی روایط بین‌المللی مسکو اتحاد ضد ایرانی ریاض و تل آویو اصلاً بعید نیست و خلاف طبیعت نمی باشد. یک اصل قدیم هست که حاکی است: دشمن دشمن من، دوست من است یا متحد بالقوه. وی یادآور شد که مدت‌ها که در باره تماس ها میان عربستان و اسراییل در مورد مسایل ایران شایع شده بود. سورکوف گفت :
این اتحاد را به زحمت می‌توان یک آلیانس نامید، به احتمال قوی این یک نوع هماهنگی اعمال است زیرا هیچ اسنادی به امضا نخواهد رسید. اما اگر این امکان هست که خطر هسته ای ایران به دست اسراییل خنثی شود، چرا نه؟
عربستان سعودی در طول بیست سال موضع سختی در مورد اسراییل اشغال نکرده بود. دو کشور در برابر مساله ای مانند ایران می‌توانند شروع به همکاری‌های غیر مستقیمی بکنند.
یک سیاست شناس از بیروت اعماد رزق این امکان را حدس زده اظهار کرد که حالا که تهران تمایل خود به بهبودی حیثیتش نشان داده عربستان سعودی شوکه شده است، این کشور مدعی داشتن نقش متحد اساسی غرب در بین مسلمانان است و در نتیجه ما شاهد ضدبازی هستیم وقتی آن پادشاهی موضع دشمن آشکار کل اعراب را می گیرد. اسراییل هم که خواهان تحکیم مواضع خود در منطقه است تشنه این کار است.
تحلیلگران متذکر شدند که کابینه نتانیاهو و رهبری عربستان بدون شک هر دو به سیاست کنونی باراک اوباما در خاور نزدیک برخورد به شدت انتقادآمیزی دارند. این تطابق منافعشان آن‌ها را تا چه حد دور سوق خواهد داد- سؤال دیگری است .
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”