آموزش تکاوران دریایی و نیروهای SBS در منجیل...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ مرداد ۱۳۸۶, ۱۱:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

آموزش تکاوران دریایی و نیروهای SBS در منجیل...

پست توسط KH.I.A.2500 »

[FONT=Arial, serif] [HIGHLIGHT=#fefefe] 
    [HIGHLIGHT=#fefefe] فرمانده مرکز آموزش تفنگداران دریایی منجیل:   [HIGHLIGHT=#fefefe] 
  
 [FONT=Arial, serif] [HIGHLIGHT=#fefefe] [FONT=B Nazanin, Arial, serif][SIZE=150]آموزش‌ها و تجهیزات را به‌روز می‌کنیم/بیش از 40 دوره برای نیروهای عملیات ویژه برگزار می‌شود 
    [HIGHLIGHT=#fefefe] [FONT=B Nazanin, Arial, serif]
    
     مرکز آموزش تفنگداران دریایی منجیل با تاکید بر توانمندی‌های نیروهای عملیات ویژه دریایی و نقش مؤثر آنها در مأموریت‌های این نیرو، تاکید کرد که هم آموزش‌ها و هم تجهیزات مورد نیاز این نیروها مدام در حال بررسی و به‌روز رسانی است.  
  
   دریادار دوم علیرضا بیاتی در آستانه هفتم آذر - روز نیروی دریایی ارتش - در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وضعیت دیروز و امروز نیروهای عملیات ویژه دریایی ارتش را تشریح کرد و گفت: تکاوران دریایی با توجه به ماهیت مأموریت‌های آنها که بیشتر در آب است، باید دارای توانمندی‌ها و قابلیت‌های خاصی باشند.  
  
   افزود: یگان‌های تکاوری مختلفی در نیروهای مسلح وجود دارد ولی چون عملیات‌های آنها بر روی زمین است، موقعیت باثبات‌تری در مقایسه با عملیات‌های آبی دارند. بر همین اساس، مرکز آموزش‌های تفنگداران دریایی یکی از مراکز منحصربه‌فرد نیروهای مسلح محسوب می‌شود، چراکه علاوه بر تمام آموزش‌هایی که نیروهای دیگر باید بر روی زمین ببینند، آموزش‌های ویژه‌ای برای انجام مأموریت در دریا نیز کسب می‌کنند.  
  
   مرکز آموزش تفنگداران دریایی منجیل با اشاره به تفاوت تکاوران و تفنگداران دریایی اظهار کرد: تفنگداران نیز با استفاده از انواع تجهیزات و واحدهای شناور، مأموریت‌های خود را عمدتاً روی سطح آب به سمت ساحل انجام می‌دهند ولی تکاوران دریایی و نیروهای عملیات ویژه با استفاده از آموزش‌های خاص، باید بتوانند با استفاده از انواع وسایل مسیرباز و مسیربسته تاکتیکی، بیشتر در زیر سطح آب عملیات انجام دهند.  
  
   درباره چرایی انتخاب منطقه منجیل برای استقرار مرکز آموزش تفنگداران دریایی نیز به سابقه تاریخی این مسأله اشاره کرد و افزود: از سال 1348 نیروی دریایی ایران به دنبال تربیت نیروهای واکنش سریع در دریا بود که بتوانند مأموریت‌های خاصی را تحت عنوان جنگ‌های نامنظم در دریا انجام دهند. بر همین اساس، در آن زمان تعداد اندکی از غواصان که به آنها دسته آب‌بازان می‌گفتند انتخاب شدند و در کشور انگلستان آموزش‌های لازم را دیدند. از گروه دوم به بعد بنا شد این آموزش‌ها در ایران انجام شود. برای انجام این کار، گروهی مأمور شدند که نقاط مختلف در ایران را شناسایی کنند تا مشخص شود کدام نقطه به لحاظ جغرافیایی پاسخگوی آموزش‌های لازم برای تکاوری دریایی است.  
  
   ادامه داد: بعد از بررسی‌های مختلف، منجیل برای این منظور انتخاب شد؛ چراکه منجیل دارای اقلیم‌های مختلف از جمله کوهستان، جنگل، کویر و آب است. از طرف دیگر منجیل دارای شرایط آب و هوایی ویژه‌ای است به طوری که حدود 9 ماه از سال وزش باد را در این منطقه شاهد هستیم. انجام آموزش در چنین شرایط جغرافیایی ویژه‌ای، توانمندی‌های بیشتری را به نیروها می‌دهد و به همین دلیل انتخاب شد.  
  
   افزود: بعد از اینکه گروه دوم، آموزش‌های لازم تکاوری دریایی را دیدند و قرار شد این آموزش‌ها در ایران پی گرفته شود، آموزش‌ها بصورت پراکنده انجام می‌شد. پس از انقلاب اسلامی با توجه به نیازی که از آغاز جنگ تحمیلی برای حضور نیروهای زبده‌ تکاوران دریایی احساس می‌شد، قرار شد استعداد این بخش بالا برود و در نتیجه کم‌کم آموزش‌های لازم توسط اساتید بومی آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه دارد و حتی در دوران جنگ، گاه نیروهای غیر ارتشی نیز در این مرکز آموزش می‌دیدند. بعد از جنگ نیز با توجه به تغییرات رخ داده در جنگ‌ها و نیز تغییر در مأموریت نیروی دریایی ارتش و تبدیل آن به یک نیرو راهبردی، نیازهای آموز‌ش‌های بررسی و بهینه شده است.  
  
  
  [External Link Removed for Guests]    
  
   مرکز آموزش تفنگداران دریایی منجیل درباره دوره‌های SBS (نیروهای عملیات ویژه) نیز گفت: فردی که وارد مرکز آموزش منجیل می‌شود ابتدا یک دوره عمومی تفنگداری را طی می‌کند و بعد از چندین ماه مجدداً مورد پذیرش قرار می‌گیرد و تست‌های ورزشی سخت و معاینات جسمانی در مورد وی صورت می‌گیرد و سپس وارد دوره عملیات ویژه یا SBS درجه دو می‌شود. در این دوره، فرد توانایی غواصی تا عمق حدود 25 متر را پیدا می‌کند.  
  
   اضافه کرد: پس از آن، تست ورزش با معاینات جسمی بسیار سنگین دیگری انجام می‌شود و سپس دوره SBS اصلی آغاز می‌شود که یک دوره بسیار ویژه است و بالاترین تخصص در بین تکاوران نیروهای مسلح محسوب می‌شود. این افراد قادرند انواع و اقسام مأموریت‌هایی را که خارج از توان نیروهای تفنگدار و تکاور درجه 2 است‌، انجام دهند که از جمله آنها می‌توان به نفوذ از زیر آب در عمق 50 متر اشاره کرد.  
  
   درباره تأثیر این آموزش‌ها بر حضور نیروی دریایی ارتش در آبهای آزاد نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه مأموریت‌های نیروی دریایی به گونه‌ای است که این نیرو باید باید بتواند در هر شرایط و مکانی در آبهای آزاد از منافع ملی جمهوری اسلامی ایران دفاع کند،‌ طبیعتاً راهبردی بودن این نیرو می‌طلبد که پرسنل و نیروی انسانی حاضر در آن نیز با تفکر و آموزش راهبردی باشد.  
  
   مرکز آموزش تفنگداران دریایی منجیل با بیان اینکه "به طور مستمر آموزش‌های خود را بررسی و به‌روز می‌کنیم"، خاطرنشان کرد: زمانی در این پایگاه تنها پنج دوره آموزشی برگزار می‌شد ولی امروز بیش از 40 دوره آموزشی مختلف برگزار می‌شود. پیشتر یک نیروی SBS ما نیازی به آموزش ناوبری ساحلی نداشت اما امروز یک نیروی SBS باید به راحتی بتواند یک واحد شناور را ناوبری و هدایت کند. تأثیر این آموزش‌ها به‌گونه‌ای بوده که برای مثال دیدیم که وقتی در فروردین سال 1391 یک فروند کشتی تجاری ایران مورد ربایش دزدان دریایی قرار گرفت، بلافاصله تیم‌های عملیات ویژه با استفاده از ناوشکن جماران وارد عمل شدند و آن کشتی را آزاد کردند و تعداد زیادی از دزدان دریایی را نیز به اسارات گرفتند.  
  
   با اشاره به مأموریت‌های نیروی دریایی ارتش و هدایت کشتی‌ها در آب‌های شمالی و دریای خزر نیز گفت: نیروی دریایی ارتش در حدود عملیاتی خود در دریای خزر مشغول به گشت‌زنی است. الحمدالله با حُسن همجواری ایران با کشورهای آن منطقه، در دریای خزر مشکلی نداشته‌ایم؛ با این حال هر واحد شناوری که برای انجام عملیات به آب‌ها اعزام می‌شود، حتماً باید از نیروهای عملیات ویژه بهره ببرد و این حضور، بسیار چشمگیر و مؤثر است. در آخرین ناوگروه صلح و دوستی که از ناوگان شمال به بندر آستاراخان روسیه اعزام شد نیز از نیروهای عملیات ویژه ما استفاده شد.  
  
   مرکز آموزش تفنگداران دریایی منجیل در ادامه درباره وضعیت تجهیزات نیروی دریایی ارتش اظهار کرد: هر مأموریتی که انجام می‌شود، دارای یک سری نقاط قوت و ضعف است که همه آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد تا نقاط قوت، تقویت و نقاط ضعف، برطرف شود. وقتی نیروهای عملیات ویژه به مأموریت‌ها اعزام می‌شوند، نیازمندی‌ها را احصا می‌کنند و انعکاس این نیازمندی‌ها موجب طراحی تجهیزات جدیدی می‌شود که مورد نیاز یگان‌هاست.  
  
   اضافه کرد: در همین پادگان منجیل، مرکز تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروهای عملیات ویژه داریم که طرح‌های مختلفی را به ستاد فرماندهی نیروی دریایی ارسال می‌کند و برخی از آنها مورد تأیید قرار گرفته است. برای مثال، تجهیزات لازم را برای اینکه یک نیروی عملیات ویژه در مأموریت‌ها همراه خود داشته باشد، بررسی می‌کنیم تا آنها را به‌روز کنیم.  
  
   با بیان اینکه "نیروهای عملیات ویژه در تمرینات و مأموریت‌های خود، تجهیزات مختلف را مورد آزمایش و ارزیابی قرار می‌دهند"، تصریح کرد: این نیروها نتایج ارزیابی‌های خود را اعلام می‌کنند تا بررسی‌های لازم انجام شود و تغییرات لازم برای بهینه کردن تجهیزات صورت گیرد. کمیته شناسایی ما نیز این کار را انجام می‌دهد تا ببیند مثلاً چگونه می‌توان بُرد یک دستگاه غواصی مسیرباز یا مسیربسته را افزایش دهیم. بنابراین ما خود را در چارچوبی که از قدیم وجود داشته، محدود نمی‌کنیم بلکه در اتاق فکرهای ما ایده‌های مختلف بررسی می‌شود و هیچ محدودیتی برای این بررسی‌ها نداریم تا آنچه برای انجام مأموریت‌های ما لازم است، طراحی و ساخته شود.  


isna.ir  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ مرداد ۱۳۸۶, ۱۱:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: آموزش تکاوران دریایی و نیروهای SBS در منجیل...

پست توسط KH.I.A.2500 »

سلام

یک توضیح مختصر در مورد تفاوت تفنگداران دریایی با تکاوران دریایی و نیروهای SBS از زبان ناخدایکم تکاور دریایی هوشنگ صمدی:

[External Link Removed for Guests]
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”