تمجید اندیشکده انگلیسی از توان موشکی ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

تمجید اندیشکده انگلیسی از توان موشکی ایران

پست توسط &mmt »

به گزارش ایرنا، ˈمایکل المانˈ، عضو ارشد برنامه همکاری امنیت منطقه ای خاورمیانه در این اندیشکده انگلیسی در تازه ترین مقاله خود درباره توان موشک های دوربرد ایران ضمن اشاره به سخنان سردار ˈحسین سلامیˈ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره توان موشکی ایران، نوشت: ایران طی دو دهه اخیر به گونه فزاینده ای به خود متکی شده است و قطعا مهندسان ایرانی از فناوری های موجود به شیوه ای خلاقانه بهره برداری کرده اند تا موشک ها و راکت های دوربردی بسازند که بتوانند ماهواره ها را در مدار قرار دهند.

به نوشته این اندیشکده انگلیسی ، در حال حاضر به نظر می رسد که صنایع دفاعی و هوایی جمهوری اسلامی بر تقویت قابلیت اطمینان و دقت نیروهای موشکی کشور و همچنین ساخت ابزارهای دفاع ضد موشکی تمرکز کرده اند.

موسسه بین المللی مطالعات راهبردی افزوده است:ˈایران از اواسط دهه 1990 دستیابی به موشک های بالستیک را در اولویت برنامه های خود قرار داده و مهندسان ایرانی در اوایل قرن بیست و یکم، استفاده از زیر ساخت های تولید سوخت جامد را برای تولید راکت های توپخانه ای بزرگ شروع کردند تا موشک دو مرحله ای بزرگ ˈسجیلˈ را بسازند.

در نوامبر سال 2008 این تلاش ها نتیجه داد و اولین آزمایش سجیل با موفقیت انجام شد و طی 13 ماه بعد از آن، سجیل سه پرتاب 2000 کیلومتری دیگر هم داشت .

این اندیشکده انگلیسی نوشته است:ˈفارغ از وضعیت عملیاتی سجیل، ایران نشان داده است که می تواند یک موشک منحصر به فرد را طراحی کند، بسازد و به مرحله تولید برساند. احتمالا برخی از عناصر کلیدی لازم برای ساخت سوخت جامد از منابع خارجی تامین می شوند اما برنامه موشک دو مرحله ای نشان می دهد که ایران در ایجاد توانایی بومی به طور قابل ملاحظه ای پیشرفت کرده است.ˈ

به نوشته این اندیشکده ، ˈتهران که آشکارا از ظرفیت خود برای تهدید اسراییل با موشک های ˈقدرˈ راضی به نظر می رسد، اخیرا تلاش های خود را به ارتقای موشک های کوتاه برد و تقویت توان دفاع ضد موشکی معطوف کرده است. مطابق گزارش ها، ˈفاتح-110ˈ که یک موشک شبه هدایت شونده با بردی در حدود 250 کیلومتر است تحت آزمایش های متعدد قرار گرفته است تا دقت آن افزایش یابد. گفته می شود یک مدل از فاتح-110 که ˈخلیج فارسˈ نام گرفته قرار است به حسگرهای هدایتگر نوری تجهیز شود تا بتواند در هدف گذاری های دریایی مورد استفاده قرار گیرد. البته تاثیر عملی این کار بر ظرفیت سامانه روشن نیست.ˈ

اندیشکده انگلیسی ˈموسسه بین المللی مطالعات راهبردی در ادامه نتیجه گیری کرده که ˈتوانایی های موشکی ایران در مقایسه با قابلیت های آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و هند عقب تر است اما تلاش های موفقیت آمیز در خصوص ˈسجیلˈ و ˈفاتح-110ˈ همگی شواهد محکمی هستند که نشان می دهند اگر قابلیت های تکنولوژیکی ایران از کره شمالی پیشرفته تر نباشد، دستکم همتراز آن هست.
Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۵, ۲:۴۳ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

Re: تمجید اندیشکده انگلیسی از توان موشکی ایران

پست توسط F-14 Fan »

کاش یه لینک به مقالهٔ اصلی‌ اینجا کذاشته میشد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”