چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Fast Poster
Fast Poster
پست: 267
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۹:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 142 بار
سپاس‌های دریافتی: 928 بار

چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط SADGYAN »

نشریه آمریکایی فارن پالیسی در گزارشی با اشاره به اینکه عربستان سعودی اقدام به خرید 15 هزار موشک ضد تانک کرده این سوال را مطرح کرد که سعودی‌ها این تعداد بالا از سلاح ضد زره را برای چه می‌خواهند؟
این نشریه با اشاره به اینکه ارزش این قرار داد تسلیحاتی بیش از یک میلیارد دلار است و کنگره نیز با آن موافقت کرد،‌تاکید می‌کند که سعودی‌ها بیش از این نیز 4 هزار موشک ضد تانک خریداری کرده بودند و اکنون این تعداد(15 هزار) بیش از نیاز عربستان است.
فارین پالسی با بیان اینکه موشک‌های ضد تاک حرارتی از نوع «TOW» است و این تعداد زیاد، این شک را ایجاد می‌کند که عربستان نیاز به این سلاح‌ها ندارد چون تهدید آشکار نظامی در مقابلش نیست، می‌افزاید: اگر عربستان قصد مقابله با ایران را داشته باشد باید به فکر خرید سلاح‌های دریایی و هواپیماهای جنگی باشد و این سلاح‌های ضد تانک بیشتر برای مخالفان مسلح سوری که در اردن آموزش می‌بینند به کار می‌آید.
پیش از این رسانه‌ها گزارش داده بودند که عربستان با همکاری دیگر کشورهای مخالف دولت سوریه اقدام به برپایی پایگاهی نظامی برای آموزش هزاران شبه نظامی سوری در اردن کرده است که این شبه نظامیان تحت نظر نیروهای آمریکایی و فرانسوی در حال آموزش و به وسیله عربستان و دیگر کشورهای عربی در حال تجهیز هستند.

[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۵, ۱۲:۴۶ ب.ظ
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط Present »

  , بیشتر برای نجات اون شرکت بوده والا کل تانک های خاورمیانه رو جمع کنید فکر نکنم 15 هزار تا بشه !
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Furious Poster
Furious Poster
پست: 387
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۷, ۱۰:۲۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1171 بار

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط nasir irani »

احتمالا قراره به کل خاورمیانه حمله زمینی کنن!!...
Major II
Major II
پست: 286
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۰, ۲:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: RASHT
سپاس‌های ارسالی: 1271 بار
سپاس‌های دریافتی: 1131 بار
تماس:

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط mahdi2elve »

شاه سعودی جوننش زد بالا!!!!!!!
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 20
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۰, ۱۰:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 723 بار
سپاس‌های دریافتی: 68 بار

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط freez578 »

البته به نظر من Present راست می گه که این همه تانک در کل خاورمیانه هم نیست چه رسد به سوریه!!!!اگر قرار بود به شرکت کمک مالی بشه راههای بهتری هم از خرید این همه موشک وجود داشت که می شد اونها رو به عربستان وابسته که دقیقا نه ولی زیادی مدیون کرد.ولی nasir irani هم پر بیراه نمی گه من هم باهاش یه جورایی موافقم البته نه دقیقا با حمله به کل خاورمیانه.عربستان یک نکته پنهان هم داره که با این برخوردهاش تا حدی واضح شده.اون سلفی خونخوار مشهور که با کمک فکری مستر همفر جاسوس مشهور انگلیسی و کمک مالی صهیونیزم انگلیسی توانست در حدود 150 سال پیش کل عربستان امروزی رو به تدریج با کشتارهای بی سابقه تحت تسلط خودش در بیاره یه تعهد نامه کتبی و یه تعهد غیر کتبی و زیادی محکم به انگلیسی ها داده ک نه تنها در هر حالتی متعرض دولت صیهونیزم (یهودی) که در آینده تشکیل می شود نشود بلکه با تمام توان از آن حمایت مالی نظامی و معنوی بکند.در این مورد می توانید به سخنان شاهزادگان سعودی در این چند ساله اخیر و حتی قبلتر مراجعه کنید که آنها ایران را دشمن خود و اسرائیل را متحد استراتژیک خود می دانند.در عمل هم که این مطلب را ثابت کرده اند.به نظر من این سعودی ها تلاش دارند آماده یک جنگی بشوند که خودشان در مراحل اولیه آن به صورت فیزیکی حضور ندارند اما در میانه راه به آن ملحق خواهند شد.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۱, ۲:۱۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط jhan2010 »

دوستان از کدام جنگ صحبت میکنند جنگ ایران عربستان یا ایران واسرائیل اگر قرار بود جنگی در بگیرد باید تا الان صورت گرفته باشد عربستان کشوری است که به گفته سید حسن نصراله قدرت جنگ رو در رو را ندارد و بیشتر سعی می کتد از پشت خنجر بزند اما در مورد اسرائیل هم مسئله تا حدودی اینطور است فقط به شکلی دیگر پس باید موافق حرف دوستم Present بود که این را به عنوان یک کمک مالی به شرکت سازنده دانست مثل کاری که در زمان شاه در مورد جنگنده های اف 14انجام گرفت
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۰, ۶:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7310 بار

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط Goebbels »

در ابتدا باید بررسی کرد که سازنده موشک تاو چه شرکتی است و آیا این شرکت مشکل و نیاز مالی دارد یا خیر؟!

در ادامه باید این مسئله رو در نظر داشت که وقتی گفته میشود مثلا 3000 موشک ضد تانک خریداری شده این تعداد موشک برای مقابله با تعداد معادلی تانک در نظر گرفته نشده است.

در جریان آموزش ها ، تمرینات ، مانورها تعداد قابل توجهی از موشک های خریداری شده مصرف میشوند علاوه بر این تعداد قابل توجهی از موشک ها نیز معمولا ممکن است دچار عیب و نقص باشند و صد البته در جریان نبرد ممکن است تعدادی موشک به خطا بروند و برای هر تانک بیش از یک موشک شلیک شود و ......................... پس باید تمام جوانب را در نظر داشت.

این احتمال :

این سلاح‌های ضد تانک بیشتر برای مخالفان مسلح سوری که در اردن آموزش می‌بینند به کار می‌آید.


درصد بالاتری دارد.
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط &mmt »

به گزارش مشرق به نقل از تسنیم، دیوید کنر در نشریه الکترونیکی فارن پارلیس به دنبال یافتن چرایی خرید بیش از 15 هزار موشک ضد تانک توسط عربستان سعودی است. متن کامل این یادداشت در ادامه ارائه شده است؛

هیچ کس انتظار ندارد که به این زودی حتی یک تانک به عربستان حمله کند اما این پادشاهی سفارش بزرگی برای خرید موشک‌های ضد تانک ساخت آمریکا داده است، اقدامی که باعث تعجب ناظران شده و این سوال مطرح می‌شود که آیا این معامله به حمایت ریاض از شورشیان سوری مرتبط می‌شود؟

این معامله پیشنهاد شده که پنتاگون آن را در اوایل دسامبر به اطلاع کنگره رساند، برای ریاض بیش از 15 هزار موشک ضد تانک "رایتون" به ارزش بالای یک میلیارد دلار فراهم می‌آورد. بر اساس گزارش "موازنه نظامی" موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک کل موشک‌های ضد تانک انبار شده عربستان بالغ بر 4 هزار فروند می‌شود. در دهه گذشته پنتاگون فقط یکی از معامله‌های فروش‌ ضد تانک به عربستان سعودی_ بر اساس معامله‌ای در سال 2009 نزدیک به 5 هزار موشک به این پادشاهی منتقل شده_ را به اطلاع کنگره رسانده است.

"جفری وایت" کارشناس "موسسه واشنگتن برای سیاست‌گذاری خاور نزدیک" و تحلیلگر سابق اطلاعاتی در "آژانس اطلاعات دفاعی" گفت که این مقدار موشک از جمله نوع فوق پیشرفته TOW خیلی زیاد است و مساله این است، تهدید چیست؟

این سوال سختی برای پاسخ دادن است،‌ یک درگیری نظامی با ایران، بیشترین تهدید احتمالی که ریاض با آن مواجه است، به صورت گسترد‌‌ه‌ای یک درگیری دریایی و هوایی در خلیج فارس خواد بود. هر چند عربستان سعودی درگیری‌های جدی مرگباری در طول سال‌های گذشته با شورشیان در شمال یمن داشته است اما این گروه‌ها فقط به تعداد انگشت شماری وسایل نقلیه زرهی دارند. عراق نیز که در دوران صدام حسین یک تهدید واقعی به شمار می‌رفت آن چنان بر اثر مشکلات داخلی و تاثیر مخرب جنگ در سوریه تحلیل رفته است که حتی نمی‌تواند به اینگونه ماجراجویی‌ها فکر کند.

اما یک متحد عربستان سعودی به صورت جداگانه می‌تواند از تسلیحات ضد تانک استفاده کند؛ شورشیان سوریه. ریاض در گذشته از این راضی و خشنود بوده که بتواند کمکی بکند؛ عربستان پیش از این تسلیحات ضد تانک را از کرواسی می‌خرید و سپس برای شبه‌نظامیان مخالف اسد ارسال می‌کرد اما هم اکنون شورشیان سوری را در اردن آموزش و مسلح می‌کند. چارلز لیستر، تحلیلگر مسایل تروریسم می‌گوید شورشیان همچنین 100 فروند موشک ضد تانک ساخت چین را از طریق مرز اردن دریافت کرده‌اند و ویدیوهای زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد شورشیان سوری از این تسلیحات علیه تانک‌های بشار اسد استفاده می‌کنند.

شورشیان سوری بیشتر تسلیحات ضد تانک خود را از تصرف زرادخانه‌های دولت سوریه به دست آورده‌اند، لیستر معتقد است که ده‌ها موشک 9M113 Konkur، یک نوع اسلحه قدیمی ساخت شوروی سابق، برای شورشیان افراطی در شمال سوریه در تابستان گذشته فراهم شد و استفاده از این موشک‌ها در میدان جنگ باعث تا شورشیان کمربند زرهی دولت سوریه برای محافظت از مناطق استراتژیک را خنثی کنند، شکست این خطوط دفاعی اضافی ثابت کرده است که نقش مهمی برای انجام حملات زمینی دارد.

ریاض به صورت مستقیم نمی‌تواند موشک‌های ضد تانک آمریکایی را برای شورشیان ارسال کند_ واشنگتن قوانین سختی در این زمینه اعمال می‌کند_ انتقال صلاح‌های آمریکایی برای طرف سوم بدون تصویب واضح دولت آمریکا مجاز نیست. با توجه به اینکه واشنگتن نگرانی خود را از تسلط نیروهای اسلامگرای افراطی در جنگ ابراز کرده است- که منجر به توقف ارسال کمک‌های غیرمرگبار به شورشیان سوری در تاریخ 12 دسامبر شد- بنابرین این اجازه هیچ وقت به عربستان داده نخواهد شد. "آرام نرگویزیان" کارشناس ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی می‌گوید، اگر ریاض بخواهد به هر صورتی این تسلیحات را انتقال دهد، این اقدام نقض جدی قوانین آمریکا محسوب خواهد شد و این می‌تواند به توقف فروش تسلیحات منجر شود. تاکنون تنها یک موشک ضد تانک آمریکایی در سوریه شناسایی شده_ یک مدل قدیمی که لستر حدس می‌زند احتمالا از تسلیحاتی بوده است که در زمان شاه به ایران فروخته شده و ایران [پس از انقلاب] آن را به سوریه انتقال داده و سپس به دست شورشیان افتاده است.

هرچند ممکن است که آخرین تسلیحات ضد تانک آمریکایی در حلب به این زودی نشان داده نشود اما به معنی این نیست که با تلاش‌های عربستان سعودی برای تسلیح شورشیان سوری این معامله به صورت کامل فسخ شود، تحلیلگران می‌گویند چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد این است که عربستان در حال ارسال تسلیحات زرادخانه موشک‌های ضد تانک خود از جای دیگر به سوریه است و می‌خواهد با خرید موشک‌های جدید انبارهای خود را دوباره پر کند.

"چارلز فریمن" سفیر سابق آمریکا در عربستان گفت که من حدس می‌زنم عربستان در حال ارسال موشک‌ از انبارهای خود به صورت مستقیم برای مخالفان است و با مهمات جدید جای خالی تسلیحات ارسالی را پر می‌کند.

بدون در نظر گرفتن اینکه چگونه خرید موشک‌های ضد تانک به سوریه ارتباط پیدا می‌کند، شکی نیست که این بخشی از سیاست تسلیحاتی بزرگتر عربستان سعودی است که به مدت یک دهه در جریان است. از سال 2004 تا 2011 بنا بر گزارش بخش تحقیقاتی کنگره ریاض هفتاد پنج و نیم میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی امضا کرده است که به مراتب بیشتر از هر کشور در حال توسعه اقدام به خرید کرده است. آمریکا نیز بزرگترین ذینفع این دست و دل بازی عربستان سعودی است چرا که در سال 2011 به خرید‌های عربستان، صدور تسلیحات آمریکا با فروش 66 میلیارد دلاری رکود زد.

ویلیام هارتیونگ مدیر پروژه تسلیحاتی و امنیتی مرکز سیاست گذاری بین‌المللی اظهار داشت، این که عربستان چگونه می‌خواهد از این تسلیحات استفاده کند یک معما است و فقط سرنوشت موشک‌های ضد تانک نیست که نامشخص است بلکه ریاض اخیرا جت‌های جنگنده پیشرفته‌ای را از آمریکا به ارزش 30 میلیارد دلار خریداری کرده است- اما فقدان خلبان و توانایی نگهداشتن جت‌ها این سوال را مطرح می‌کند که سعودی‌ها چگونه می‌خواهند از این جت‌ها استفاده کنند.

اما خرید این سلاح‌ها فارغ از هرگونه نیت برای استفاده از آنها، می‌تواند نقطه عطفی برای عربستان باشد، در این زمان که ریاض با واشنگتن به دلیل دیپلماسی دولت اوباما با ایران و عدم دخالت در سوریه در تضاد قرار دارد، خزانه این کشور پادشاهی می‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که روابط با پنتاگون قوی‌تر از همیشه باقی بماند.

هارتیونگ در ادامه افزود، سابقا یک لابی‌گر در واشنگتن بود که می‌گفت وقتی شما تسلیحات آمریکا را می‌خرید فقط سلاح نمی‌خرید بلکه رابطه با آمریکا را نیز می‌خرید.
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 47
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۸۹, ۱۰:۵۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 120 بار
سپاس‌های دریافتی: 109 بار

Re: چرا عربستان ۱۵ هزار موشک ضدتانک از آمریکا خریده است؟!!

پست توسط h_nemesis »

دوستان مطالب خوب و کاملی ارائه کردند مخصوصاً گزارش مشرق کاملاً گویا بود . من دو احتمال رو به این موارد اضافه میکنم :
1- عربستان برنامه گسترده ای با همکاری اسراییل برای به آشوب و هرج و مرج و جنگ داخلی کشاندن کشورهای خاورمیانه نظیر لبنان ، عراق ، عمان احتمالاً آغاز درگیریهای چچن داره . برای همین داره از همین الان خود را بطور کامل مجهز میکنه تا برای تسلیح متحدینش ( سلفی ها و تکفیری های تندرو) به کمک خارجی و احیاناً شرط و شروط ناخوشایند اونها نیازمند نباشد . بزودی کل منطقه تبدیل به سوریه ای دیگر میشود .
2- احتمالاً در طرحی هماهنگ با اسراییل و آمریکا توافق شده تا بهر شکل ممکن ارتش سوریه زمینگیر بشه تا توان ادامه حملات و بازپس گیری مناطق تحت سلطه شورشیان و حتی سقوط حلب را نداشته باشد و بنوعی توازن از دست رفته باز گردد تا برگ برنده در مذاکرات ژنو 2 با توجه به تحولات اخیر و توافق هسته ای ایران و تقویت مواضع مقاومت در اختیار داشته باشند .
عشق را در نقاشی کودکی دیدم که خورشید را سیاه کشیده بود تا صورت پدر کارگرش درآفتاب نسوزد
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”