سلاح ليزري جدید آمریکا برای مقابله با خمپاره و پهپادها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 163
تاریخ عضویت: شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰, ۱۲:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 122 بار
سپاس‌های دریافتی: 980 بار
تماس:

سلاح ليزري جدید آمریکا برای مقابله با خمپاره و پهپادها

پست توسط mjy »

تصویرسلاح جدید آمریکا برای مقابله با خمپاره و پهپادها
بین الملل > آمریکا - ایسنا نوشت:
ارتش آمریکا برای اولین بار به صورت موفقیت‌آمیز توانست یک سلاح لیزری قابل حمل بر روی خودرو را که می‌تواند خمپاره و پهپاد را سرنگون کند، مورد آزمایش قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این لیزر بر برجکی گنبدی شکل بر بالای یک خودروی نظامی نصب شده و با قدرت بسیار بالا توانایی هدف قرار دادن و ساقط کردن بیش از 90 بمب خمپاره‌ای و چند پهپاد کوچک را دارد.

این لیزر در یک بازه شش هفته‌ای در نیومکزیکو مورد آزمایش قرار گرفت. این سلاح آزمایشی که "لیزر متحرک آزمایشی انرژی بالا" نام دارد، احتمالا تا زمانی که ارتش تصمیم به خرید آن را بگیرد، تا سال 2022 میلادی عملیاتی نمی‌شود.

این سلاح که سه تا پنج لیزر دارد، برای حفاظت از پایگاه‌های دور افتاده در مقابل خمپاره، راکت و حملات آتشبار طراحی و ساخته شده است. چنین حملاتی در یک دهه گذشته علیه پایگاه‌های آمریکایی در افغانستان و عراق صورت گرفته است.

لیزری که ماه جاری میلادی مورد آزمایش قرار گرفت، قدرتش 10 کیلووات بود اما برنامه بعدی لیزری پرقدرت‌تر با 50 کیلووات و حتی بیشتر است.

تری بائویر، مدیر برنامه در شرکت بوئینگ، مقاطعه کار پیشروی این پروژه گفت: اگر شما یک هدف را در نظر بگیرید، یک لیزر 100 کیلوواتی در یک دهم بازه زمانی می‌تواند هدف مورد نظر را نابود کند.

در آزمایش نیومکزیکو، لیزر مذکور یک خمپاره 60 میلی متری را به فاصله 1800 تا 2700 متری هدف قرار داد.

مقام‌های ارتش آمریکا بدون اشاره به جزئیات اعلام کردند که این لیزر یک موفقیت با اهمیت برای از میان برداشتن و انهدام خمپاره‌ها و پهپادها است.

مایک ریم، مدیر دیگر این پروژه افزود: این سیستم می‌تواند سریعا از طریق رادار اهداف بسیار کوچک را حتی حین پرواز هدف قرار داده و منهدم کند.

نمونه بسیار پیشرفته این سیستم در نهایت خواهد توانست تا اهداف بسیار سریعتر چون موشک‌های کروز را هدف قرار دهد. ارتش آمریکا در چند سال گذشته در ساخت لیزرهای مختلف نظامی سرمایه‌گذاری کرده است. نیروی دریایی آمریکا قصد دارد تا سال 2014 میلادی یکی از کشتی‌های خود را به یک لیزر مجهز کند که قابلیت انهدام قایق‌های کوچک یا پهپادهای جاسوسی را دارد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”