شورای همکاری خلیج فارس نیروی نظامی 100 هزار نفری تشکیل می ده

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

شورای همکاری خلیج فارس نیروی نظامی 100 هزار نفری تشکیل می ده

پست توسط hani1459 »

  [External Link Removed for Guests]   [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]شورای همکاری خلیج فارس پیش از این تصویب کرده بود که مقر فرماندهی این نیروها در ریاض باشد. از آنجایی که اکثریت این نیروی مشترک را نظامیان سعودی تشکیل می دهند فرماندهی آن نیز برعهده یک نظامی ارتش عربستان سعودی است.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] [External Link Removed for Guests]وزیر گارد ملی عربستان سعودی از تشکیل نیروی نظامی مشترک کشورهای جنوب خلیج فارس متشکل از 100 هزار نیروی نظامی خبر داد.

به گزارش [External Link Removed for Guests] به نقل از خبرگرای رسمی عربستان (واس)، شاهزاده "متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز" (پسر پادشاه عربستان) اعلام کرد این نیروی مشترک، تحت فرماندهی واحدی وابسته به شورای همکاری خلیج فارس فعالیت خواهد کرد و مقر فرماندهی آن در ریاض خواهد بود.

وی در اظهارتی بعد از یک مانور نظامی در عربستان سعودی افزود: ماموریت این نیرو پاسخ به هر گونه تجاوزی است که علیه هر یک از اعضای شورای همکاری خلیج فارس صورت می گیرد.

شورای همکاری خلیج فارس متشکل از 6 کشور یعنی کویت، عربستان سعودی، قطر، بحرین، امارات و عمان است.

وزیر گارد ملی عربستان سعودی اضافه کرد: گارد ملی عربستان سعودی در صورت درخواست همکاری در این فعالیت ها مشارکت می کند.

شورای همکاری خلیج فارس پیش از این تصویب کرده بود که مقر فرماندهی این نیروها در ریاض باشد. از آنجایی که اکثریت این نیروی مشترک را نظامیان سعودی تشکیل می دهند فرماندهی آن نیز برعهده یک نظامی ارتش عربستان سعودی است.

"عبداللطیف الزیانی" دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس چندی پیش اعلام کرد عربستان سعودی که میزبان نیروی مشترک 40 هزار نفری "سپر جزیره" است بهترین مکان برای فرماندهی نیروی نظامی جدید کشورهای جنوب خلیج فارس خواهد بود.

نیروی سپر جزیره تا کنون در عملیات آزادسازی کویت از اشغال عراق در سال 1991 و پشتیبانی از نیروهای نظامی بحرین در سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز داخلی این کشور در سال 2011 مشارکت داشته است.

بخشی از نیروی سپر جزیره هم اکنون در بحرین مستقر است.

کارشناسان معتقدند این تصمیم جدید با توجه به تغییرات صورت گرفته در مواضع کشورهای غربی نسبت به مسائل مهم خاورمیانه به ویژه کشورهای جنوب خلیج فارس، بسیار مهم به نظر می رسد.

[External Link Removed for Guests]
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”