جنگنده‌های جدید با قابلیت حمل «کروز» ساخته می‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

جنگنده‌های جدید با قابلیت حمل «کروز» ساخته می‌شود

پست توسط mm1990 »

 [FONT=times]فرمانده سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نهاجا در گفتگو با «اطلاعات» : 
[FONT=times]
جنگنده‌های جدید با قابلیت حمل «کروز» ساخته می‌شود
  
 [External Link Removed for Guests] 

سرویس سیاسی ـ اجتماعی: فرمانده سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش از ساخت نخستین رادار هواپایه و طراحی یک هواپیمای جدید نیمه سنگین با قابلیت رادارگریزی و حمل و شلیک موشک‌های «کروز» خبرداد.
«امیر دکتر فرهاد جاوید راد» در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما، ضمن تشریح آخرین دستاوردهای سازمان تحت امرش، به تبیین راهبردهای این سازمان پرداخت.
استفاده از تحریم به عنوان یک فرصت، پیشبرد جهاد علمی در همه زمینه‌ها و آمادگی سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش در زمینه صادرات شبیه‌سازها به کشورهای دیگر و بدون سرنشین کردن یک هواپیما (به‌طور پهپاد) از جمله محورهای این مصاحبه است.
وی در ابتدا با تاکید بر این ‌که این سازمان نخستین سازمان تحقیقاتی است که به دستور فرمانده معظم کل قوا در زمان ریاست‌جمهوری ایشان تشکیل شده است، می‌گوید: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش مراکز تحقیقاتی نداشت و همه‌کارها توسط مستشاران انجام می‌گرفت ولی به برکت انقلاب و با یک حرکت جهشی در چارچوب ایجاد فن‌آوری و تامین تجهیزات مورد نیاز، مراکز تحقیقاتی در همه نیروهای ارتش از جمله نیروی هوایی تشکیل شد.
امیر جاوید راد درباره راهبردهای این سازمان تاکید می‌کند: راهبردهایمان بر اساس تهدیدات روز و عملیاتی که برای نیروی هوایی تعریف مشخص شده است، تعریف می‌شود ما یک سازمان محصول محور هستیم و از همه ابزارهای علمی استفاده می‌کنیم تا به محصول برسیم و بر همین اساس محصولات ما باید منطبق با تهدیدات روز ساخته شوند.
وی از دورایستایی به عنوان یکی از راهبردها یاد می‌کند و می‌افزاید: به عنوان مثال دورایستایی یکی از راهبردهایی است که در حوزه تحقیقات دنبال می‌کنیم، یعنی با توجه به تهدیدات روز، سامانه‌ها را تا حد امکان اینگونه تعریف می‌کنیم که دورایستا باشند و در حقیقت فاصله را با دشمن بیشتر کنیم و نقطه‌زنی کنیم.
فرمانده سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نهاجا یادآور شد: زمان آن گذشته است که هواپیما مثل بذر، بمب بریزد، اکنون عملیات هوایی روی بحث نقطه‌زنی متمرکز شده و دقت در ضربه مورد توجه است.
وی از ایجاد اخلال در عملیات دشمن به وسیله الکترونیکی به عنوان یکی دیگر از راهبردها در پهپادها اشاره می‌کند و می‌افزاید: تمامی این موارد و اقدام‌ها بر اساس تهدیدات روز انجام می‌گیرد.
جاوید راد در ادامه از انجام پروژه بدون سرنشین کردن هواپیمای «فول اسکرین» در این سازمان خبر می‌دهد و می‌گوید: این پروژه در دست اجرا است که اقدامات گسترده‌ای هم انجام گرفته است و تا پایان سال به نتایجی خواهد رسید.
وی همچنین با اشاره به ساخت جنگنده‌های نسل چهارم، یادآور می‌شود: ساخت جنگنده‌ صاعقه یکی از پروژه‌هایی است که به تولید انبوه رسیده است که ارتقای آن جزو فعالیت‌های ما است.
جاوید راد با اشاره به تهیه طرح یک هواپیمای نیمه سنگین و پیشرفته، می‌گوید: طراحی این هواپیما در دست جریان و مراحل اولیه آن سپری شده است.
وی ضمن برشمردن قابلیت‌های این هواپیما، می‌افزاید: برد بالا، رادارگریزی و بهره‌گیری از نوآوری‌ها در جنگ الکترونیک و سلاح از جمله قابلیت‌های این هواپیما است و همچنین این توانایی را دارد موشک‌های کروز هوا پایه را با خود حمل و شلیک کند.
به گفته فرمانده سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نهاجا، این هواپیما قادر است به انواع مختلف سلاح‌های موشکی نقطه‌زن تجهیز شود و بر اساس قابلیت‌های روز ساخته خواهد شد.
جاوید راد در ادامه به تشریح مراحل ساخت یک سامانه اشاره می‌کند و می‌گوید: در پروژه هوایی به ویژه هواپیما، ابتدا نیاز را احصاء می‌کنیم و پس از تائید آن از سوی بخش‌های آمادی و عملیاتی، یک طرح اولیه تهیه می‌کنیم و سپس وارد طراحی مفهوم می‌شویم.
در ادامه، وارد طراحی مقدماتی و کلیات از جمله موتور، سازه، سامانه‌های الکترونیکی و سلاح می‌شویم و با اتمام مراحل ساخت و تست‌های لازم، به مرحله تولید انبوه می‌رسیم.
جاوید راد با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در زمینه افزایش دقت سلاح و برد آنها، تاکید می‌کند: در این چارچوب پروژه‌های متعددی را در دست اجرا داریم که به عنوان نمونه، اکنون یک پروژه موشکی با همکاری صنایع دفاعی در دست اجرا است و در حوزه افزایش برد و دقت به موفقیت‌های خوبی دست یافته‌ایم و در دوماه گذشته تست‌های خوبی هم از این پروژه موشکی گرفتیم.
وی یادآور شد: فرمانده معظم کل قوا بارها در جلسات مختلف لزوم ایجاد سامانه‌های جدید و منطبق با فن‌آوری و علم روز دنیا را به ما تذکر داده‌اند که در این راستا هم حرکت‌های خوبی انجام گرفته است و با شدت و قدرت ادامه پیدا می‌کند.
جاوید راد همچنین از ساخت نخستین رادار هواپایه در کشور توسط متخصصان داخلی خبر می‌دهد و می‌افزاید: نخستین رادار هواپایه به طور کامل در این مجموعه ساخته شده است و اکنون مراحل نهایی را می‌گذراند و در مرحله تست‌های اولیه است که امسال در دهه فجر نخستین رادار هواپایه بومی که از فن‌آوری بسیار پیچیده و بالایی برخوردار است، رونمایی خواهد شد.
وی ساخت این رادار را نتیجه چند سال کار تخصصی، فشرده و همکاری همه متخصصان مورد نیاز در بخش ملی دانشگاه، صنعت و صنایع دفاعی و غیردفاعی دانست.
جاوید راد می‌گوید: در حوزه پدافند غیرعامل و پهپادهای نوین، فعالیت‌هایی انجام گرفته و محصولاتی تولید یا در دست تولید است و همه آن‌ها محصولات نوآورانه به شمار می‌آیند که در آینده به تدریج با گذراندن مراحل ساخت، ارزیابی و تست، رونمایی خواهیم کرد.
فرمانده سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نهاجا درباره مقایسه سطح تجهیزات دفاع هوایی ایران با سایر کشورها، تأکید می‌کند: در سطح دنیا، کشورها اطلاعات مربوط به تجهیزات نظامی را واقعی اعلام نمی‌کنند. گاهی بزرگنمایی می‌کنند و گاهی سامانه‌هایی را در اختیار دارند که آن را علنی نمی‌کنند و این مقایسه کار آسانی نیست ولی ارزیابی من این است که در حوزه محصولات تحقیقاتی، دستاوردها و روش‌های تحقیقاتی که ما در سازمان انجام می‌دهیم، در منطقه رقیبی نداریم.
وی یادآور می‌شود: این بحث را نمی‌توان به صراحت در دنیا مطرح کرد، به عنوان مثال آمریکا تحقیقات دفاعی‌اش را با بودجه‌های سرسام‌آور انجام می‌دهد و اهداف این کشور استکباری است و برای پیشبرد اهدافشان، نیاز به یک سری سامانه‌هایی دارند ولی ما به آن‌ سامانه‌ها نیازی نداریم، زیرا هدف ما دفاعی است و حتی در بحث آفند هوایی هم بیشتر بحث دفاع را دنبال می‌کنیم.
ساخت سامانه‌های شبیه‌ساز توسط متخصصان بومی‌، موضوع دیگری است که این امیر ارتش به آن اشاره می‌کند.
جاوید راد در این باره می‌گوید: در حوزه شبیه‌سازهای پروازی به طور ۱۰۰درصد به خودکفایی رسیده‌ایم و اکنون در زمینه ساخت سامانه‌های شبیه‌ساز حتی سامانه حرکتی شبیه‌ساز کوچکترین گلوگاهی نداریم.
وی درباره برنامه‌های در دستور کار این سازمان، می‌گوید: ما میل به خودکفایی از راه حرکت علمی که در آن مرزشکنی علمی انجام می‌گیرد و مورد نظر فرمانده معظم کل قواست را دنبال می‌کنیم. شکست مرزهای علمی و حرکت در مرزهای دانش برای ما اصل است. ما صرفاً در این راستا که یک سامانه و محصولی را کپی کنیم، حرکت نمی‌کنیم، بلکه رسیدن به دانش علمی آن سامانه، مورد نظر ما است.
جاوید راد می‌افزاید: خودکفایی در ساخت رادارهای هواپایه، سامانه‌های الکترونیکی و سامانه‌های سلاح و موشک را در دستور کار داریم که در آینده نه چندان دور با یک حرکت جهادی، سامانه‌های موفق را در این حوزه‌ها معرفی می‌کنیم و همان راهی را که برای ساخت شبیه‌سازها رفتیم و ادعا می‌کنیم که آمادگی ساخت انواع شبیه‌سازهای پروازی را داریم، برای سایر سامانه‌ها با اولویت‌ رادارهای هواپایه، جنگ الکترونیک و پهپاد دنبال می‌کنیم و امیدواریم در آینده نزدیک با یاری خدا و حمایت بیشتر مسئولان، محصولات بیشتری را تولید کنیم.
جاوید راد درباره توان انتقال دانش ساخت شبیه‌سازها به کشورهای دیگر، می‌گوید: این توان را داریم تا این دانش و فن‌آوری را به کشورهای مورد نظر انتقال دهیم و در زمینه صادرات شبیه‌سازهای پروازی هم آمادگی داریم.
فرمانده سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نهاجا درباره استفاده از تجهیزات ساخته شده در این سازمان در رزمایش‌ها، یادآور می‌شود: بمب قاصد یکی از محصولات تحقیقاتی بود که پس از بهینه‌سازی، مورد استفاده در رزمایش‌های قبلی ارتش قرار گرفت که نقطه‌زن و هدایت‌پذیر بودن، از ویژگی‌های آن است که با موفقیت در رزمایش ارزیابی شد.
وی در پایان درباره نقش و تأثیر تحریم‌ها در ساخت سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی، یادآور می‌شود: ما قصد شعار دادن نداریم و در حقیقت اعمال تحریم‌ها از یک جهت سبب شد بیشتر به سمت فن‌آوری برویم و روند تحقیقات شدت گیرد و از سوی دیگر محدودیت‌هایی هم در زمینه ارتباط علمی و دریافت اطلاعات برایمان ایجاد شد که در مجموع موضوع تحریم در بحث دفاع هوایی و تحقیقات نظامی، بیش از آن که برای ما مشکل ایجاد کند، ایجاد فرصت کرده است.
منبع: [External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: جنگنده‌های جدید با قابلیت حمل «کروز» ساخته می‌شود

پست توسط mm1990 »

هواپیمای (فول اسکرین) چیه؟! نظرتون درباره رادار هواپایه که وعده رونماییش را در دهه فجر داده چیه؟ فکر میکنم به رادار تامکت که قبلا خبر ساخت نمونه بومی آن اعلام شده بود مربوط باشه.
Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۵, ۲:۴۳ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

Re: جنگنده‌های جدید با قابلیت حمل «کروز» ساخته می‌شود

پست توسط F-14 Fan »

پس قاهر چی‌ شد؟
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: جنگنده‌های جدید با قابلیت حمل «کروز» ساخته می‌شود

پست توسط mm1990 »

‎پروژه قاهر مربوط به وزارت دفاع است؛ ایشون پروژه های جهادخودکفایی نهاجا و یا پروژه های مشترک بین این سازمان و وزارت دفاع اشاره داشته اند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”