جنگنده صاعقه به تولید انبوه رسید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 78
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۳, ۱۲:۴۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 81 بار
سپاس‌های دریافتی: 333 بار

جنگنده صاعقه به تولید انبوه رسید

پست توسط adler »

سخنگوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از تولید انبوه هواپیمای جنگنده ساخت ایران در این نیرو خبر داد.

امیر سرتیپ دوم حسین چیت فروش سخنگوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نهاجا) روز چهارشنبه در گفت وگو اختصاصی با ایرنا با اعلام این خبر افزود، این هواپیما اکنون در مسیر تولید انبوه قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه مدل دو کابین صاعقه در سال گذشته رونمایی شد، گفت: اسکادران های صاعقه تشکیل شده اند و این هواپیما مدام در حال طی کردن سیر تکاملی خود است.

اوایل سال 1383، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از ساخت یک فروند جنگنده جدید با نام 'صاعقه' توسط متخصصان توانمند داخلی در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

صاعقه، دومین جنگنده ساخت ایران است که متخصصان نظامی با توجه به قابلیت های این جنگنده، آن را نمونه ای از جنگنده 'اف18' می نامند.

اعلام تولید این جنگنده بازتاب زیادی در رسانه های جهان داشت.

جنگنده بمب افکن 'صاعقه'در شهریور 85 با پرواز موفق در رزمایش 'ضربت ذوالفقار' رسما به ناوگان هوایی ارتش پیوست و در رژه هفته دفاع مقدس سال 1386 از آن رونمایی شد.

جنگنده صاعقه دو سکان عمودی اوریب شبیه به سکان های جنگنده آمریکایی اف18 و دم دوتایی دارد.

ویژگی مهم این جنگنده پشتیبانی نزدیک هوایی است و توانمندی حمل و شلیک انواع راکت، پرتاب انواع بمب و موشک با سیستم رادار پیشرفته قابلیت مناسبی به آن داده است.

موتور این هواپیما از نوع j-85 است و خلبان این جت جنگی می تواند هنگام پرواز به وسیله دوربین های پیشرفته مداربسته قسمت های مختلف هواپیما را ببیند و عملکرد بهتری در تعقیب و گریز داشته باشد.**صاعقه در حال گشتزنی در آسمان است

سخنگوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه مصاحبه با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تمام پایگاه ها و هواپیما های این نیرو به صورت 24 ساعته آماده عملیات هستند، گفت: صاعقه مرتب در حال پرواز و گشتزنی در آسمان کشور است.

رادار کنترل آتش آن از نوع Phazotron-NIIR N019 بوده و رادار N019 ساخت فازاترون که به نام Baaz نیز شناخته می شود، قادر است 10 هدف هوایی را در حالت «رهگیری به هنگام جستجو» (TWS) از فاصلهء حدود 80 کیلومتری مورد شناسایی قرار دهد و هم زمان به دو هدف شلیک کند.

توان این رادار، برابر رادار RDM ساخت تامسون سی اس اف مورد استفاده در Mirage-2000H ارزیابی شده است.

رادار N019 دارای قابلیت دیدپائین – شلیک پائین می باشد و دارای دقت و قدرت تشخیص خوبی برای تمیز دادن اهداف چندگانه است.**صاعقه نیاز ایران را برطرف می کند

امیر چیت فروش با تاکید بر این که جنگنده صاعقه نیاز نیروهای مسلح ایران به جنگنده را تامین می کند، تصریح کرد : اگر نیازهای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تغییر کند این هواپیما را ارتقا و تغییر می دهیم.

یشترین وزن محموله صاعقه 4,400 کیلوگرم و وزن خالی این هواپیما 8,000 کیلوگرم و بیشترین وزن برخاست این هواپیما 15,000 تا 18,000 کیلوگرم است و در هر پرواز می تواند حدود 600 تا 800 کیلومتر را طی کند.

قدرت مانور هوایی صاعقه و خطای بسیار پایین و نیز شتاب لحظه ای و سریع از ویژگی های این جت جنگی محسوب می شود.

جدار شیشه ای ضد گلوله برای کابین خلبان صاعقه به کار رفته و این ویژگی امنیت خلبان در این شکاری را به مراتب بیشتر از جنگنده های دیگر کرده است.

فرمانده نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، پس از انتشار اخبار ساخت جنگنده های ایرانی گفته بود: ما قبلا اصلا از جنگنده های ایرانی نمی ترسیدیم، بلکه از قدرت تحلیل و واکنش سریع و غیر قابل پیش بینی خلبانان ایرانی بیمناک بودیم، اما الان ما اطلاعاتی درباره جنگنده های ساخته شده در ایران نداریم و نمی دانیم از چه نوع تکنولو‍‍ژی در آنها استفاده شده است و الان هم از جنگنده های آنها و هم از خلبانان آنها بیمناکیم؛ ما قدرت آنها را در درگیری های هوایی شاهد بوده ایم و جنگ 8 ساله ایران و عراق را خوب به یاد داریم.
منبع : تابناک

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”