مین جهنده صیاد؛ سورپرایز سپاه برای شکار بالگردهای مهاجم چند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 172
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱, ۶:۰۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 665 بار
سپاس‌های دریافتی: 1162 بار

مین جهنده صیاد؛ سورپرایز سپاه برای شکار بالگردهای مهاجم چند

پست توسط میگ 35 »

تسنیم گزارش می‌دهد
مین جهنده صیاد؛ سورپرایز سپاه برای شکار بالگردهای مهاجم چند میلیون دلاری
خبرگزاری تسنیم: شکار بالگردهای چند میلیون دلاری با یک یا چند مین جهنده صیاد که قیمتی ده‌ها برابر کمتر از بالگردها دارند، بسیار کم‌هزینه‌ و کم‌زحمت‌ است و این یعنی سورپرایز سپاه پاسداران برای بالگردهای مهاجم چند میلیون دلاری.

به گزارش خبرنگار دفاعی-امنیتی خبرگزاری تسنیم، در حوزه نظامی، وقتی در میان تجهیزات و تسلیحات ایرانی، نام صیاد به میان می‌آید، ناخودآگاه، ذهن‌ها به سوی سلاح تک تیرانداز دقیقی می‌رود که کالیبرش 12.7 و برد آن بیش از 1500 متر است، که این روزها نمونه دوم آن نیز عملیاتی شده است، اما صیاد فقط سلاح تک‌تیرانداز نیست.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سلاح در نوع خود جالب در اختیار دارد که صیاد نام دارد اما این سلاح، اسلحه انفرادی نیست بلکه یک مین زمین پایه و جهنده است.

مین ها به طور کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند، مین‌های دریایی شاید در این مجموعه، این روزها مشهورترین مین‌های ایرانی باشند که "صدف" یکی از آن مجموعه است.

مین‌های ضدنفر و مین‌های ضدزره نیز جزو دیگر دسته‌های مین‌های ایرانی به شمار می‌روند که در آخرین نمونه، مین کنار جاده‌ای رمیت اواسط سال گذشته رونمایی شد. این مین کنترل از راه دور، قادر است با ایجاد یک حجم انفجار بسیار بالا، یک ستون زرهی را در شعاع 100 تا 150 متری منهدم کند.

اما جدای از همه این مین‌ها که در نوع خود، قطعا کارآیی و قابلیت‌های مختلف و قابلی دارند، مین جهنده صیاد از ویژگی متمایز و البته بسیار مهمی برخوردار است که در نبردهای میدانی کاربرد فراوانی دارد.

[External Link Removed for Guests]

لحظه انفجار بمب‌های یک مین جهنده صیاد در ارتفاع بالا


مین جهنده صیاد، یک مین بسیار کارآمد است که در روی زمین کارگذاشته شده و خدمه آن در جایی دورتر، موضع گرفته و در زمان مناسب مین را منفجر می‌کند اما انفجار این مین جهنده، هماننده مین‌های دیگر نیست بلکه با انفجار اولیه مین، حدود 30 بمب کوچک به بالا پرتاب شده و و تا ارتفاع 100 الی 150 متر بالا می‌روند.

پس از پرتاب عمودی این بمب‌های کوچک و انفجار آنها در آسمان، در یک خط عمودی از ارتفاع 30 الی 150 متری زمین هر پرنده متخاصمی حضور داشته باشد، هدف قرار گرفته و اگر منهدم نشود، حتما با آسیب جدی مواجهه خواهد شد.

ناگفته نماند که هر یک از بمب‌های درون مین، طبق تنظیمات قبلی، در ارتفاع مشخص منفجر خواهند شد و این نشان می‌دهد که نظم خاصی در میان بمب‌ها برای هدف قراردادن اهداف وجود دارد.

هنوز از تعداد دقیق بمب‌های داخل این مین و شدت انفجار آنها خبری منتشر نشده اما به طور کلی این مین‌ها، ساخت جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه هستند که در هفتم اسفند ماه سال گذشته و در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم 9 رونمایی و تست میدانی شدند.

[External Link Removed for Guests]

لحظه پرتاب و انفجار بمب‌ها

این استراتژی بیشتر برای شکار بالگردها در نبردهای نزدیک کارآیی دارد یعنی درست زمانی که بالگردهای دشمن وارد میدان شده و قصد دارند مواضع دفاعی را هدف قرار دهند اما به ناگاه به سلاحی که روی زمین نیست و بالگرد با تمام رادارها و حسگرهایش نمی‌تواند آن را شناسایی و منهدم کند، مواجه شده و خودش شکار می‌شود.

قطعا شکار اعم از انهدام یا ایجاد آسیب جدی در بالگردهای چند میلیون دلاری با یک یا چند مین جهنده صیاد که قیمتی ده‌ها برابر کمتر از بالگرد دارد، بسیار کم‌هزینه‌تر و کم‌زحمت‌تر از آن چیزی است که در جنگ‌ها برای شکار بالگردها بکار گرفته می‌شود و این یعنی سورپرایز سپاه پاسداران برای بالگردهای مهاجم چند میلیون دلاری.

منبع: [External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 78
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۳, ۱۲:۴۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 81 بار
سپاس‌های دریافتی: 333 بار

Re: مین جهنده صیاد؛ سورپرایز سپاه برای شکار بالگردهای مهاجم

پست توسط adler »

ابتکاره خود سپاهه یا نمونه های خارجی هم داره ؟
  نام خدا ، یک فرید ِ بیخیال هستم تصویر 
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 158
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۰, ۹:۰۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 201 بار
سپاس‌های دریافتی: 617 بار

Re: مین جهنده صیاد؛ سورپرایز سپاه برای شکار بالگردهای مهاجم

پست توسط Arash27 »

adler نوشته شده:ابتکاره خود سپاهه یا نمونه های خارجی هم داره ؟


نمونه ی روسی هم داره. تو سنترال هم قبلا توی یه تاپیک درباره اش خوندم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”