خط تولید انبوه نسل جدید اژدرهای ایرانی با نام «والفجر»

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 27
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۰, ۱۱:۳۶ ب.ظ
محل اقامت: ایران
سپاس‌های ارسالی: 556 بار
سپاس‌های دریافتی: 79 بار

خط تولید انبوه نسل جدید اژدرهای ایرانی با نام «والفجر»

پست توسط aim 54 »

خط توليد انبوه اژدر پيشرفته والفجر با حضور سردار حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و امير دريادار دكتر حبيب‌اله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع افتتاح و بهره‌برداري رسيد.
به گزارش مشرق به نقل از اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع، سردار دهقان در مراسم افتتاح خط توليد اژدر پيشرفته والفجر در جمع خبرنگاران طي سخناني اظهار داشت : يكي از اولویت‌هاي اصلي وزارت دفاع تجهيز نيروهاي دريايي ارتش و سپاه به تجهيزات و سلاح‌هاي پيشرفته و قدرتمند است تا آنان بتوانند به تعبير و تأكيد فرمانده معظم كل قوا بعنوان دستان بلند جمهوري اسلامي ايران ضمن دفاع از حريم دريايي كشور ، تهديد هر خصم متجاوزي را با قاطعيت درهم كوبند.

وزير دفاع گفت : در اجراي اين اولويت راهبردي ، دانشمندان و متخصصان سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع با روحيه و تلاش جهادي اقدام به طراحي ، ساخت و فراهم‌سازي توليد انبوه اژدر والفجر نموده و با بهره‌گيري از فناوري‌هاي بسيار پيشرفته موفق شدند اين پروژه مهم را به نتيجه برسانند.

سردار دهقان در تشريح اين اژدر بومي اظهار داشت : اژدر پيشرفته والفجر با ويژگي‌هاي هوشمندي ، قابليت ضد فريب ، سرعت زياد و سرجنگي با قدرت انفجاري و تخریب بسيار بالا قادر است با غافلگيري ظرف چند ثانيه اهداف و شناورهاي بزرگ دريايي را بطور كامل منهدم و غرق كند.
تصویر
وي افزود: از ويژگي‌هايي كه اژدر والفجر را نسبت به ساير محصولات مشابه در دنيا متمايز كرده ، زمان كوتاه آماده‌سازي در يگان‌هاي پشتيباني كننده و يگان‌هاي شليك‌كننده است كه موجب افزايش فوق‌العاده توان تاكتيكي ، سرعت عمل و واكنش سريع يگان‌هاي رزمي سطحي و زير سطحي نيروي‌هاي دريايي ارتش و سپاه مي‌شود.

سرداردهقان تصريح كرد: افتتاح اين خط توليدي نشان از عزم وزارت دفاع و دولت يازدهم در پشتيباني مؤثر و همه جانبه از نيروهاي مسلح براي تحقق اصل بازدارندگي و اجراي آيه شريفه ترهبون به عدوالله و عدوكم دارد ؛ كه فرمانده معظم كل قوا در ديدار اخير كاركنان نيروهاي دريايي سپاه با معظم له ، بدان تأكيد وي‍ژه‌اي داشتند.
تصویر
وزير دفاع با بيان اينكه اين تجهيزات و تسليحات پيشرفته صرفاً جنبه دفاعي دارد گفت : گلوله‌ها ، موشك‌ها و اژدرهاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران فقط به سمت كساني نشانه روي و شليك خواهد شد كه قصد تعرض به اين آب و خاك را داشته باشند.

وزیر دفاع تأکید کرد :ما بر مبنای تهدیدات محتمل پیش روی ملت ایران با تمام توان نسبت به تقویت بنیه دفاعی خود اقدام خواهیم کرد و هیچ قطعنامه ای نمی تواند مانع افزایش توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران شود.حتی اگر زمانی تهدیداتی در فراجو را محتمل بدانیم خود را قادر می دانیم تا در این زمینه نیز وارد شده و پیش بینی های لازم دفاعی را بعمل آوریم.آنچه که برای ما مهم است تضمین امنیت پایدار ملی و منطقه ای است.
تصویر
سردار دهقان با تبريك اين موفقيت و دستاورد بزرگ به ملت رشيد ايران و فرماندهي معظم كل قوا كه همواره در مسير خودكفايي صنعت دفاعي هادي و حامي بوده‌اند ؛ از زحمات و تلاش مديران ، دانشمندان ، متخصصان و كارگران افتخارآفرين سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع كه با طراحي و ساخت اين اژدر پيشرفته برگ زرين ديگري به مجموع افتخارات وزارت دفاع و صنعت دفاعي افزودند تشكر و قدرداني نموده و تاكيد كرد: روند تعالي و پيشرفت براي خلق و ابداع فناوري‌هاي جديد با سرعت ادامه داشته و لحظه‌اي دچار توقف نخواهد شد.

در ادامه امیر حبیب اله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی با تشکر و قدردانی از وزارت دفاع که با پشتیبانی های موثر، نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به انواع سلاح های پیشرفته مجهز می کند گفت: یکی از سلاح های موثر و ارزشمند در تقویت توان رزم دریایی اژدر است و اژدر پیشرفته والفجر که به دست متخصصان صنایع دریایی وزارت دفاع به تولید انبوه رسیده است نسبت به اژدرهایی که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته از برد مناسب تر ، دقت و قدرت انفجار و تخریب بالاتر برخوردار است .

وی در ادامه افزود:این سلاح که بیشترین کاربرد را در زیر دریایی ها دارد با استفاده از رادار و سونار قادر است اهداف را شناسایی و به صورت هوشمند مورد تعقیب قرار داده و با قدرت تخریب بسیار زیاد آن را منهدم کند.

امیر سیاری در پایان گفت:این موفقیت بزرگ را به همکارانم در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع تبریک عرض می کنم و برای آنها آرزوی موفقیت دارم.
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 27
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۰, ۱۱:۳۶ ب.ظ
محل اقامت: ایران
سپاس‌های ارسالی: 556 بار
سپاس‌های دریافتی: 79 بار

Re: خط تولید انبوه نسل جدید اژدرهای ایرانی با نام «والفجر»

پست توسط aim 54 »

به نقل از مشرق
حالا «فلفل» ایرانی با «والفجر» حریف جالوت‌های دریایی آمریکا می‌شود
فیلم های منتشره از تست اژدر والفجر، نشان می دهد برخورد این اژدر به هدف سنگین وزنی چون یک نفتکش، به سرعت این شناور بزرگ را منهدم کرده و به قعر آب فرستاده است در حالی که عمده شناورهای رزمی مثل ناوشکن‌ها و یا ناوهای محافظ، وزنی به مراتب کمتر از این شناور هدف دارند.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، منطقه خلیج فارس از دیرباز ناحیه ای چالش برانگیز برای شناورهای نظامی بزرگ بوده است چراکه جغرافیای خاص زیر آبی این منطقه و عمق کم آب در بسیاری از نقاط آن، مانور در این پهنه آبی را برای این شناورها محدود کرده و این محدودیت ها برای برخی سیستم های از جمله سامانه های سونار این شناورها نیز وجود دارد. این محدودیت ها در سالهای اخیر موجب بروز برخی از حوادث از جمله برخورد عجیب زیردریایی اتمی آمریکایی با نفت کش ژاپنی در تنگه هرمز شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به همین محدودیت ها از ابتدا برنامه متفاوتی را برای منطقه خلیج فارس در پیش گرفت و حفظ امنیت در روی سطح در این منطقه به شناورهای کوچک اما پر سرعت و مدرن سپاه پاسداران سپرده شد.
در عین حال، حفاظت و رصد زیر سطحی این منطقه و سایر آبهای موجود در جنوب کشور نیز اهمیت خاصی داشت که بر اساس آن، صنایع دفاعی ایران طراحی و ساخت زیردریایی های سبک غدیر را آغاز کردند. خط تولید این زیردریایی در شهریور ماه 1385 افتتاح شده و رشته های دانشگاهی مورد استفاده در طراحی و ساخت زیردریایی غدیر شامل مکانیک، الکترونیک، فیزیک، ناوبری، مخابرات، رایانه، تسلیحات، شیمی، اقیانوس شناسی، هیدرولیک و نیوماتیک بوده که حاصل فعالیت آنها سامانه های گوناگونی مانند سامانه هیدرولیک، سامانه هوای پرفشار، سامانه تقسیم آب، کنترل هیدرواستاتیک، تصفیه و تهویه هوا(جذب دی اکسیدکربن و تأمین اکسیژن)، سامانه خاموش کردن آتش، نجات خدمه و سامانه های تولید تولید توان شامل موتور دیزل برای سطح آب و موتور الکتریکی یا سامانه های مختلف مستقل از هوا(AIP) در زیر آب است.
تصویر
غدیر برای آبهای خلیج فارس و دریای عمان طراحی شده است و داری قابلیت بالا در غوص و صعود و مانور است؛ تنها در مدت 30 ثانیه از اسکله جدا شده و از این نظر توانایی بالایی در ورود به حالت عملیاتی دارد. این زیردریایی 29 متری که وزن آن 115 تن است قابلیت قرارگیری در بستر دریا را داشته و در این وضعیت سامانه های راداری توانایی ردگیری آن را ندارند. زیردریایی غدیر در عین تجهیز به امکانات مدرن شناسایی، به دو پرتابگر 533 میلی متری اژدر نیز مجهز شده است.
تصویر
تعداد عملیاتی این زیردریایی با توجه به رونمایی های مختلف، توسط برخی منابع غربی بیش از 20 فروند اعلام شده است. اگرچه طراحی و تجهیزات بکار رفته روی این زیردریایی چابک و موثر، نشان از تجهیز آن به اژدرهایی پیشرفته داشته اما تاکنون تصاویری مبنی بر شلیک اژدر از زیردریایی غدیر منتشر نشده بود.

روز سه شنبه، وزیر دفاع کشورمان از نسل جدیدی از اژدرهای ایرانی به نام "والفجر" رونمایی کرد و به همراه آن نیز فیلم کوتاهی از پرتاب اژدر والفجر از یک فروند زیردریایی کلاس غدیر منتشر شد. اطلاعات رسمی درباره مشخصات این اژدر توسط مسئولین اعلام نشده است اما با توجه به پرتاب این اژدر از زیردریایی مورد نظر و دقت به تصاویر این اژدر می توان آن را از گونه با قطر 533 میلی متر معرفی کرد.

اژدرهای با این کالیبر امروزه به شکل استاندارد در بسیاری از نیروهای دریایی جهان مورد استفاده قرار می گیرند. اما در جریان این آزمایش نکته بسیار جالبی مشخص شد.

هدف اژدر ایرانی در این آزمایش عملیاتی، یک شناور بزرگ بود که به نظر یک کشتی باربری یا یک نفت کش است. ظاهر این کشتی نشان می دهد که وزن آن حداقل 10 هزار تن بوده و زمانی که این وزن را با شناورهای نظامی مقایسه کنیم به این نکته خواهیم رسید که عمده شناورهای رزمی مثل ناوشکن ها و یا ناوهای محافظ وزنی به مراتب کمتر از این شناور هدف دارند.

تصویر

اژدرهای این کلاس در دنیا معمولا از سر جنگی حامل 300 کیلوگرم مواد منفجره استفاده می کنند. در موشک های ضد کشتی شاید برخورد موشکی با این وزن سر جنگی تابع شرایط خاصی برای ایجاد حداکثر خسارت به هدف مورد نظر باشد، اما انفجار در زیر هدف مورد نظر، همان گونه که در فیلم مشخص است، به انهدام آنی هدف منجر شد.

همانطور که در تصاویر نیز مشخص است، برخورد یک تیر از اژدر والفجر به این هدف سنگین وزن به سرعت این شناور بزرگ منهدم کرده و به قعر آب فرستاد. برخورد این اژدر به شناورهای رزمی نیروهای متخاصم به راحتی می تواند نابودی آنی هدف را رقم زده به احتمال فراوان تلفات انسانی دشمن نیز بسیار بالا خواهد بود.

حتی اگر برد این اژدرها که در حالت کلاسیک و استاندارد آن بیش از 20 کیلومتر است، به آن اندازه نباشد، زیردریایی غدیر این توان را دارد که در نزدیکترین فاصله از ناوهاب مدرن دشمن قرار گرفته و به اجرای عملیات بپردازد.

در تایید این ادعا باید به خبر چند هفته پیش مسئولان نیروی دریایی ارتش اشاره کرد که بر اساس آن، یک فروند از زیردریایی های کلاس غدیر بدون شناسایی شدن موفق شده تا خود را به کنار ناو هواپیمابر آمریکا برساند و عملیات شناسایی خود را به انجام برساند. باید مطئمن بود اگر آمریکایی ها از این اقدام مهم اطلاعاتی - عملیاتی مطلع می شدند همانند نزدیک شدن قایق های نیروی دریایی سپاه به شناورهای خود، جار و جنجال فراوانی به راه می انداختند.

شلیک همزمان دو اژدر از این زیردریایی بر علیه یک ناو هواپیمابر، در شرایط جنگی، می تواند خسارت بسیار بالایی به این شناورهای غول پیکر وارد کند.

آنچه که می توان از نصب این اژدر بر روی زیردریایی های کلاس غدیر و قدرت تخریب بالای آن متوجه شد این مسئله است که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکتیک نبرد نامتقارن در زیر سطح را به خوبی آموخته و یک زیردریایی سبک وزن و کوچک را با استفاده از توان بومی طراحی و ساخته و در عین حال آن را نه فقط تبدیل به یک شناور پنهانکار کرده که در عین حال سلاحی بسیار مخرب را بر روی آن نصب کرده است.

ترکیب زیردریایی غدیر با اژدر "والفجر" این زیرسطحی سبک وزن ایرانی را به عنوان یک عامل بازدارنده سنگین وزن در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بدل می کند تا دشمن متجاوز، مزه این فلفل ایرانی را در شکست های آتی خود به خوبی بچشد.
Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸۸, ۱۰:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5715 بار

Re: خط تولید انبوه نسل جدید اژدرهای ایرانی با نام «والفجر»

پست توسط iron_man63 »

اژدر CHT-02D کره شمالی در ایرانبا توجه به شباهت کامل ظاهری و اینکه از زیردریایی قدیر پرتاب میشه این اژدر

نمونه داخلی اژدر CHT-02D کره شمالی هست، که از

زیردریایی Yono-class کره شمالی که پدر زیردریایی قدیر ایران هست پرتاب میشه.اژدر سابقه درخشانی داره و در سال ۲۰۱۰ یک ناوشکن کره جنوبی ROKS Cheonan رو غرق کرد.ناوشکن در زمان برخورد اژدر به دو نیم تقسیم شد.ناوشکن کره جنوبی مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات ردیایی بود که

غافلگیر شدنش نشون از عملکرد خوب این اژدر میده.سر جنگی ۲۵۰ کیلویی و سرعت ۳۰ تا ۴۰ نات و مجهز به سونار پسیو و فعال

و وزن ۱۷۰۰ کیلو با بردی بین ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر.cgft_28229.jpgcgft_28129.jpg

زیردریایی کلاس YONO کره شمالی جد زیردیایی قدیر ایران.MS29.JPGدر مورد حجم انفجار هم سر جنگی ۲۵۰ کیلویی چنین قدرتی رو داره وقتی که زیر

آب منفجر میشه که حتی کشتی جنگی رو به دو نیم

تقسیم کنه. مثل اتفاقی که برای ناوشکن کره جنوبی افتاد.Cheonan1.jpgdrtr5676.jpg

tr6t67.jpg
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[External Link Removed for Guests]
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”