احتمال وقوع جنگ بین دو متحد آفریقایی عربستان؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

احتمال وقوع جنگ بین دو متحد آفریقایی عربستان؟

پست توسط bamn »

  سلام خدمت دوستان گرامی .

دو کشور آفریقایی مصر و سودان که از متحدان اصلی ائتلاف سعودی در جنگ با یمن محسوب می شوند ، این روزها روابط پر تنشی را سپری می کنند .

البته تاریخچه روابط متشنج و درگیری های مرزی بین مصر و سودان قدمتی دیرینه دارد و حتی می توان منشا آن را تا دوران فراعنه مصر باستان هم ریشه یابی کرد . اما باعث و بانی اختلافات فعلی استعمارگران انگلیسی بوده اند که با ترسیم مشکوک خطوط مرزی بین دو کشور زمینه ساز این اختلافات شدند .

دو مورد از اصلی ترین اختلافات بین سودان و مصر یکی نحوه تقسیم آب رودخانه نیل است و دیگری مسئله اختلاف مرزی بر سر منطقه موسوم به مثلث حلایب . مصر معتقد است سودان و اتیوپی بیش از سهمشان از آب رودخانه نیل بهره برداری می کنند و سهم عادلانه به کشور مصر که پرجمعیت تر هم می باشد نمی رسد تا زمینه ساز توسعه اقتصادی این کشور باشد . از طرف دیگر سودان طبق مرزهای ترسیم شده توسط انگلیسی ها منطقه مرزی مثلث حلایب را متعلق به خود می داند ، ادعایی که مورد تایید مجامع جهانی هم می باشد اما چندین دهه است که مثلث حلایب عملاً در اشغال مصر می باشد و تلاش نظامیان سودان برای تصرف آن در دهه های گذشته ناکام مانده است .

اما در روزهای اخیر و با بالا گرفتن جنگ لفظی بین مقامات دو کشور ، سودان سفیر خود را از قاهره فراخوانده و در دو ایالت شمالی کسلا و کردفان شمالی وضعیت فوق العاده 6 ماهه اعلام شده است . همچنین امروز سودان مرزهای خود را با اریتره بست و نیروهای نظامی این کشور در نزدیکی مرز اریتره به حال آماده باش درآمدند . گفته می شود دلیل این اقدام سودان انتشار شایعاتی درباره ورود تعدادی از نظامیان مصری به اریتره و استقرار در نزدیکی مرزهای اریتره با سودان می باشد . خارطوم همچنین مصر را متهم به حمایت از شورشیان دارفور نموده است .

هرچند احتمال وقوع جنگ نظامی بین مصر و سودان واقعاً بسیار کم می باشد اما در صورت وقوع ، ضربه سنگینی به ائتلاف عربی ضد یمن محسوب می شود چون شمار قابل توجهی از جنگجویان در حال نبرد با انصارالله را مزدوران اجیر شده سودانی تشکیل می دهند که در صورت وقوع جنگ بین مصر و سودان به کشور خود بازخواهند گشت ، و بعلاوه پشتیبانی لجستیکی ارتش مصر از نیروهای ائتلاف هم مسلماً کاهش خواهد یافت . 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

Re: احتمال وقوع جنگ بین دو متحد آفریقایی عربستان؟

پست توسط bamn »

  سلام مجدد .

در شرایطی که مقامات سودان و اتیوپی در چند روز گذشته دیدارهای متعددی برای هماهنگی مواضع خود در برابر اریتره و مصر داشته اند ، به نظر می رسد طرف مقابل تمایلی به تشدید اختلافات و جنگ احتمالی ندارد . از یک طرف اریتره حضور نظامیان مصری در خاک خود را تکذیب کرده و از طرف دیگر رئیس جمهور مصر می گوید که خواهان جنگ نیست و به سودان و اتیوپی به چشم دوست و برادر خود نگاه می کند .

اما به نظر می رسد سودان و اتیوپی پس از مشکلات داخلی فراوانی که داشته اند حالا می خواهند با کسب امتیاز خارجی اعتبار داخلی خود را تقویت کنند . سودان که در مسئله استقلال سودان جنوبی شکست خورد و شدیداً از سوی دولت های غربی تحت فشار است تا با برگزاری همه پرسی در دارفور هم موافقت کند! مردم هم از حکومت چندان راضی نیستند و هرچند وقت یکبار اخباری از ناآرامی و اعتراض به گوش می رسد . اتیوپی هم که در جنگ با استقلال طلبان اریتره شکست خورد و خیلی شانس آورد که سومالی دچار جنگ داخلی و فروپاشی گردید وگرنه مسئله جدایی استان های سومالیایی نشین جنوب این کشور را پیگیری می کرد! در داخل کشور هم مردم حتی نارضیاتی بیشتری از همسایگان سودانی خود نشان می دهند و هنوز دو سال بیشتر از شورش ناکام آنها که با قتل صدها تظاهرات کننده توسط نظامیان حاکم ، سرکوب شد نگذشته است . 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”