واگذاری سوخو 25 های در اختیار ایران به عراق

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1649
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۸۸, ۱۱:۱۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 14934 بار
سپاس‌های دریافتی: 14993 بار

واگذاری سوخو 25 های در اختیار ایران به عراق

پست توسط oweiys »

بسم الله الرحمن الرحیم

فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه: در یک دوره آموزشی 10 ‌روزه به خلبانان عراقی آنها را آماده پرواز کردیم و به‌ سرعت خود این خلبان‌ها با سوخوی 25 پرواز کردند.
سردار خلبان شمس‌الدین فرزادی‌پور، فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه، با اشاره به شرایط منطقه و ناامنی‌هایی که گروه‌های تروریستی و داعش ایجاد کرده بودند، گفت: حضور داعش در عراق و سرعتی که آنها در تصرف شهرهای عراق داشتند، سبب شد دولت عراق از ایران برای مقابله با این تروریست‌ها درخواست کمک کند.به گزارش عصرایران به نقل از فارس، فرزادی‌پور افزود: در این خلال هم این نیاز در سپاه احساس شد که برای مهار تروریست‌ها از امکانات هوایی استفاده شود، محاصره بغداد و رسیدن تروریست‌ها به اماکن مذهبی شیعه که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران بود، سبب شد ایران هواپیماهای سوخوی 25 خود را به عراق واگذار کند.

تصویر
این در حالی بود که آمریکایی‌ها از دادن جنگنده‌های خریداری‌شده از سوی عراق سر باز می‌زدند؛ بنابراین به‌سرعت هزینه‌ها از طرف عراق پرداخت شد و تیر 93 این اتفاق افتاد. بخشی مربوط به خود عراقی‌ها بود که سال 1991 میلادی عراقی‌ها به دلیل آسیب‌ندیدن در جنگ آمریکا به ایران واگذار کرده بودند و بخشی هم بعدا از روسیه خریداری شده بود.

فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه با اشاره به نحوه تشکیل سازمان رزم گفت: مجموعه سازمان رزم نیروی هوایی سپاه سال 68 با هواپیماهای تکانو شکل گرفت و سال 81 سوخوی 25 وارد سازمان رزم شد. هواپیماهای عراقی بازآماد شد و تعدادی هم از روسیه خریداری شد. تقریبا مدت 13 سال از این هواپیماها در بخش‌های مختلف، در رزمایش‌ها و آموزش‌ها و شکل‌دهی ساختار رزمی‌مان استفاده کردیم تا اینکه سال 93 این هواپیماها به کشور عراق
واگذار شد.

او تأکید کرد: عراق آن زمان خلبان آماده نداشت و خلبان‌های ارتش عراق هم بیش از 20‌سال بود که اصلا پرواز نداشتند؛ بنابراین در یک دوره آموزشی ۱۰‌روزه آنها را آماده پرواز کردیم و به‌ سرعت خود این خلبان‌ها با سوخوی 25 پرواز کردند. بنای ما این نبود که خلبانان خودمان در عراق عملیات کنند.

فرزادی‌پور ادامه داد: دو روز پس از انتقال به عراق خلبان‌های عراقی کار عملیات هوایی را در حومه بغداد شروع کردند و عملیات رزمی به پشتوانه نیروهای زمینی و حشدالشعبی صورت گرفت.

او با بیان اینکه تا امروز بحث مستشاری ما برای نیروی هوایی عراق در این حوزه ادامه دارد، گفت: بعد از این واگذاری ما به دنبال گزینه‌های جایگزین سوخوی 25 رفتیم. سوخوی 25 هواپیمای پشتیبانی نزدیک است؛ بنابراین روی سوخوی 22 که در کشور موجود بود، متمرکز شدیم. ما در دو مرحله این پرنده‌ها را تحویل گرفتیم.

او در گفت‌وگو با «صبح صادق» تصریح کرد: اینها برای اینکه عملیاتی بشوند، به اورهال نیاز داشتند. شاید آن روزی که شروع کردیم، خیلی مطمئن نبودیم با این سرعت و توانمندی اورهال پرنده‌ها انجام شود؛ اما دیدید که اوایل مرداد 10 فروند در پایگاه شیراز آماده بهره‌برداری شد.فرزادی‌پور با بیان اینکه در اورهال این ۱۰ فروند از توانایی‌های کشور تولید‌کننده استفاده نکردیم، گفت: با توجه به سابقه‌ای که خود ما در بازآماد یا اورهال هواپیماهای ترابری و شرقی داشتیم، با احساس نیاز به هواپیمای رزمی سریع به این موضوع وارد شدیم و همه راه‌های دستیابی سریع به این منظور را پیگیری کردیم. اورهال اولین فروند از این هواپیماها را از دوستان نیروی هوایی سوریه کمک گرفتیم؛ اما از دومین فروند همه کارها را خودمان انجام دادیم و این توانایی بومی شد.

فرزادی‌پور با اشاره به نقش هواپیماهای ایلوشین در مأموریت‌های ترابری سنگین سپاه اظهار کرد: هواپیمای ایلوشین 76 یکی از موفق‌ترین‌ها در بخش تاکتیکی است؛ یعنی این هواپیما با توانی که دارد، هم برای حمل بار مناسب است و هم برای بارگیری با قابلیت تیک‌آف در باندهای کوتاه. ما حتی خارج از این تعاریفی که برای آن شده، در موارد دیگر هم از آن استفاده کردیم و موفق بودیم. یکی همان بارریزی برای مناطق محاصره‌شده فوعه و کفریا از ارتفاع خیلی بالا بود که اصلا نه تجربه آن را داشتیم و نه کسی به ما فرمول محاسباتی آن را می‌داد، خودمان صاحب‌سبک شدیم.

[External Link Removed for Guests]
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1454
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۸, ۱۱:۱۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8701 بار
سپاس‌های دریافتی: 13240 بار

Re: واگذاری سوخو 25 های در اختیار ایران به عراق

پست توسط Java »

البته علاوه بر Su-25 های عراقی -ایرانی،جنگنده های فانتوم F-4E کشورمان هم در عملیات سرکوب داعش در خاک عراق نقش داشتند ....
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”