عملیات گزش آبدزدک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

عملیات گزش آبدزدک

پست توسط abdolmahdi »

سلام علیکم و رحمه ا... 
 
عملیات گزش آبدزدک
حدود 36 سال قبل درروز 6 ژوئن سال 1982 ، اسرائیل اقدام به اشغال ( جنوب ) لبنان نمود که منجر به بروز یک رویاروئی مستقیم نظامی با سوریه گردید . سوریه به صورت کاملا فعال از سوی شوروی ( سابق ) حمایت می شد و در پشت سر اسرائیل ، همانگونه که همه می دانند ، ایالات متحده بود که با پول ، تسلیحات و فن آوری های پیشرفته از آن حمایت می کرد . بدینسان ، نبرد در لبنان آخرین جنگ متعارف بین شوروی و ایالات متحده در تاریخ جنگ های نیابتی تلقی می گردد . یکی از نتایج راهبردی نظامی این نبرد ، شکست برق آسا و درهم پیچیده شدن طومار نیروی هوائی و پدافند هوائی سوریه بود که کاملا به تجهیزات و نفرات روسی مجهز و توسط کارشناسان شوروی تربیت شده بودند . در روز 9 ژوئن اسرائیل عملیاتی را برای کسب برتری هوائی برفراز منطقه عملیات ( زمینی ) باجراء گذاشت که اسم رمز آن "Arzano is 19"   بود . ("Arzano " در زبان عبری به معنی آبدزدک و معادل انگلیسی آن هم "The mole cricket" می باشد . )
 
روز بعد ژنرال مصطفی طلاس وزیر دفاع سوریه با چهره ای گرفته به حافظ الاسد رئیس جمهور سوریه گزارش داد : پدافند و نیروی هوائی ارتش سوریه شکست خوردند ، موشک های زمین به هوا بی فایده بودند ، بدلیل شرایط پیش آمده ، ارتش ما نمی تواند بیش از این بجنگد . در همان روز توافقنامه آتش بس بین سوریه و اسرائیل امضاء گردید . کنار کشیدن سوری ها از جنگ به نحو موثری دست اسرائیلی ها را در لبنان کاملا باز گذاشت . رخدادها غیرقابل باور بود ، چرا که در شرق لبنان متمرکزترین پوشش پدافند هوائی جهان مستقر شده بود. در محدوده کوچکی به وسعت تقریبی 25x30 کیلومتر پانزده گردان ، دو هنگ از سامانه، s-75m  و دو هنگ از سامانه s-125m  و جمعا به تعداد 19 گردان ( به همین دلیل اسرائیل عدد 19 را در نام عملیات خود ذکر نموده بود ) مستقر شده بودند. بنا به نوشته سپهبد alexander maslov ، یک افسر عالیرتبه پدافند هوائی شوروی ، گردان های پدافند هوائی منطقه پوششی سه لایه را فراهم کرده بودند. در مجموع 17 آتشبار توپخانه ضدهوائی ، 51 سامانه Shilka  و 47 سامانه دوش پرتاب "Strela-2" در آنجا حضور داشتند.
[External Link Removed for Guests]

چنین تراکمی از استقرار سامانه های پدافند هوائی حتی در خطوط مقدم ناتو در اروپا و در اطراف مهمترین اهداف راهبردی شوروی سابق هم مشاهده نمی شد. در دره بقاع لبنان ، در اثر تلاش های چند ساله کارشناسان سوری و روسی ، یک مجموعه پدافند هوائی مثال زدنی برپا شده بود و مسکو و دمشق بر این باور بودند که این مجموعه در مقابل هرگونه حمله هوائی ایمن است مگر حملات هسته ای . تمام این مجموعه در عرض چند ساعت حمله اسرائیل از بین رفت بدون آنکه کوچکترین تلفاتی وارد سازد . بیشتر سامانه های سام حتی فرصتی برای پرتاب یک موشک هم نیافتند . در شب نهم به دهم ژوئن در منطقه عملیاتی در پشت مرزهای سوریه 5 اسکادران جنگنده برای جبران خسارات وارده به سرعت جایگزین شدند اما در طول روز آنها هم به همان سرنوشت دچار شدند. برای سوری ها وضعیت در آسمان مصیبت بار بود. 
[External Link Removed for Guests]

در نبردهای هوائی ، از روز هفتم الی 11 ژوئن ، ارتش سوریه ، طبق گزارشات رسمی خودشان 60 فروند mig-21, mig-23 و SU-22 را از دست داد . نوزده خلبان کشته ، و سایر خلبانان از هواپیمایشان به بیرون پریدند . برغم آنکه سوری ها مدعی کسب 23 یا 24 پیروزی هوائی هستند ، اما آنها نتوانستند هیچ هواپیمایی از دشمن را سرنگون سازند. در تمام نبرد آنها تشنه (کسب) یک رقم باقیماندند .
تمام جهان سوسیالیست به یکباره در شوک فرو رفت . عبدالسلام جلود معاون اول معمر قذافی رهبر لیبی ، پس از اطلاع از آنچه که در لبنان بوقوع پیوسته ، به سرعت – همان شب – سفیر شوروی را احضار و با هیجان بر سر او فریاد زد : نیروی هوائی و پدافند هوائی سوریه نابود شد ! سلاح هائی را که ما از شما خریداری کردیم مثل یک اسباب بازی مقوائی سوخت ! شوک وارده به پیرمردان سالخورده کرملین از سوی پولیت بورو کمتر از دیگران نبود . سران پدافند هوائی ، انستیتوهای تحقیقات علمی و دفاتر طراحی احضار و به دلیل بی اعتبار ساختن تجهیزات نظامی شوروی به صورت سختگیرانه ای خلع یونیفورم ، از سمت های خود عزل و از حزب کمونیست اخراج شدند . طبق شهادت کسانی که در مراسم اعدام اولگ گرینوسکی رئیس بخش خاورمیانه حضور داشتند او گفته بود : تسلیحات ما عالی هستند اما عربها ترسو و نظامیان بدی هستند ! 
 
[External Link Removed for Guests]
 
در نهایت اتفاق خاصی در لبنان نیفتاد و ( حافظ) اسد خائن شروع به شایعه پراکنی در مورد ناکارآمدی تسلیحات روسی نمود. به هر حال با فروکش کردن اوضاع ، رئیس دفتر مشاوران نظامی در سوریه ، سرهنگ یاشکین در پیامی به رمز نگاشته شده و با نام مستعار اوستینوف فرانکلی نوشت : پدافند و نیروی هوائی ارتش سوریه که با فناوری ما تجهیز شده بودند ، منتهای تلاش خود را بعمل آوردند ، ولی باید بپذیریم که تجهیزات ما در مقابل فناوری آمریکا و اسرائیل در مرتبه پائین تری قرار دارد . البته رسانه های روسیه هیچ گزارشی در مورد رخدادهای دره بقاع منتشر نکردند . اما از طریق رفقائی که در بخش علوم و فنون مجتمع تساگی کار می کردند به جزئیات این رخداد پی بردند . در واقع هر چند شوروی سابق به این مقوله اولویت بالائی می داد اما تجهیزات روسی مسابقه را در تمام زمین ها و منجمله موارد نظامی به رقبای غربی خود باخته بودند.         
 
آخرین ويرايش توسط 2 on abdolmahdi, ويرايش شده در 0.
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3550
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4755 بار
سپاس‌های دریافتی: 7049 بار

Re: عملیات گزش آبدزدک

پست توسط bamn »

با سلام .

دوست عزیز ، مطلب خیلی جالبی بود . اما (این اما از آن اماهایی نیست که اصل مطلب را زیر سئوال ببرد!) باید توجه داشت که در جنگ تجهیزات و برتری کمی یک طرف قضیه است و روحیه جنگی و بعد کیفی نیروی انسانی یک طرف دیگر قضیه!

سال 1967 وقتی اعراب خودشان را برای جنگ با اسرائیل آماده می کردند تجهیزاتی که گرد آورده بودند برای نابودی کامل این رژیم کافی بود ، اما چند ساعت بعد از شروع جنگ ، کل این تجهیزات نابود شده بودند!

باز سال 1973 وقتی مصری ها برای پس گرفتن سینا از سوئز گذشتند ، فکر همه جایش را کرده بودند و از نظر تجهیزات نظامی کاملاً برتری داشتند ، حتی از بعد اطلاعاتی هم اسرائیل را غافلگیر کردند ، اما چند روز بعد شکست خوردند .

اما از آن طرف ببینید حزب الله لبنان با حداقل امکانات چه بلایی سر اسرائیل آورد؟ حماس همینطور! انصارالله الان سه سال و نیم است ائتلاف نظامی 40 ملیتی را زمینگیر کرده . در فیلم هایی که از نبردهایشان در اینترنت منتشر می شود حتی خیلی هایشان پا برهنه هستند . حالا تصور کنید اینها اگر تجهیزاتی برابر با دشمنانشان داشتند چه می شد؟! برای همین است که دشمن این همه از موشک ها و پهبادها و سلاح های ابتکاری اینها می ترسد و شو راه می اندازد که آی ببینید موشک شش متری را ایران به یمن فرستاده ، که یعنی محاصره همه جانبه و چند لایه زمینی-هوایی-دریایی ما کشک است!

ارتش سوریه آن زمان با همه هارت و پورتش روحیه جنگی نداشت . سال 2011-2012 هم که جنگ داخلی شروع شد همین وضعیت بود و برای همین شهرها یکی پس از دیگری سقوط می کردند . اما حضور نیروهای مقاومت در سوریه باعث شد تا خود نظامیان سوریه هم از نظر روحی شرایط بهتری پیدا کنند و در نبردهای اخیر کمتر به پشتیبانی نیروهای مقاومت احتیاج پیدا کرده اند!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 60
تاریخ عضویت: شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵, ۱:۴۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 207 بار
سپاس‌های دریافتی: 199 بار

Re: عملیات گزش آبدزدک

پست توسط h.irani »

abdolmahdi نوشته شده: یک‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۷, ۱:۲۱ ب.ظسلام علیکم و رحمه ا... 
 
    گزش       
  حدود 36 سال قبل درروز 6 ژوئن سال 1982 ، اسرائیل اقدام به اشغال ( جنوب ) لبنان نمود که منجر به بروز یک رویاروئی مستقیم نظامی با سوریه گردید . سوریه به صورت کاملا فعال از سوی شوروی ( سابق ) حمایت می شد و در پشت سر اسرائیل ، همانگونه که همه می دانند ، ایالات متحده بود که با پول ، تسلیحات و فن آوری های پیشرفته از آن حمایت می کرد . بدینسان ، نبرد در لبنان آخرین جنگ متعارف بین شوروی و ایالات متحده در تاریخ جنگ های نیابتی تلقی می گردد . یکی از نتایج راهبردی نظامی این نبرد ، شکست برق آسا و درهم پیچیده شدن طومار نیروی هوائی و پدافند هوائی سوریه بود که کاملا به تجهیزات و نفرات روسی مجهز و توسط کارشناسان شوروی تربیت شده بودند . در روز 9 ژوئن اسرائیل عملیاتی را برای کسب برتری هوائی برفراز منطقه عملیات ( زمینی ) باجراء گذاشت که اسم رمز آن "Arzano is 19"      بود . (   "Arzano "    در زبان عبری به معنی آبدزدک و معادل انگلیسی آن هم    "The mole cricket" می باشد . )      
  
          
[align=justify][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222][color=#222222]                 
 
با سلام
آيا جزئياتي از اين نبرد در دست نيست؟ چطور حتي يك موشك هم از اين سيستم پدافند پيچيده شليك نشد؟تعجب نخواهم كرد اگر بشنوم كه در اين ماجرا هم خيانت و لو رفتن اطلاعات دست داشته است وگرنه ممكن نيست سيستم پدافند بدين متمركزي قادر به سرنگون ساختن حتي يك هواپيما هم نباشد.
با تشكر


 
مرگ بر روی پاها بهتر از زندگی بر روی زانوان است
Novice Poster
Novice Poster
پست: 67
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۰, ۹:۲۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 92 بار

Re: عملیات گزش آبدزدک

پست توسط mg100 »

سلام درباره این عملیات به لینکهای زیر مراجعه نمایید.
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: عملیات گزش آبدزدک

پست توسط reza128128 »

این اختلاف بیشتر مربوط به نسل جنگ افزارهای سوری نسبت به جنگ افزارهای اسرائیلی می باشد تا سطح  تکننولوژیک شرق و غرب. جنگنده های سوری از نسل 2  و 3 بودن و اسرائیلی از نسل 4 حتی اکنون هم سوریه جنگنده نسل 4 ندارد.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

Re: عملیات گزش آبدزدک

پست توسط abdolmahdi »

reza128128 نوشته شده: سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷, ۳:۲۷ ب.ظاین اختلاف بیشتر مربوط به نسل جنگ افزارهای سوری نسبت به جنگ افزارهای اسرائیلی می باشد تا سطح  تکننولوژیک شرق و غرب. جنگنده های سوری از نسل 2  و 3 بودن و اسرائیلی از نسل 4 حتی اکنون هم سوریه جنگنده نسل 4 ندارد.

سلام علیکم و رحمه ا...
یک طرف این موضوع به جنگنده های دو کشور بر می گردد . طرف دیگر این موضوع پدافند هوائی مستقر در بقاع بوده که به راحتی سرکوب شده است . جالب است بدانید همین سامانه های پدافندی که در این عملیات توسط اسرائیل از کار افتادند ( مخصوصا سیستم های شیلکا ) ، بعدها در سال 1991 در جنگ آمریکا و عراق بر سر اشغال کویت بسیار فعال بودند و به توان هوائی نیروهای ائتلاف خسارت وارد کردند .   :razz:
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۲:۴۰ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

Re: عملیات گزش آبدزدک

پست توسط غلامحسین عرب زاده »

با سلام عزیزان اتکا به روسها همین بلا را سر نیروهای کشورمان درسوریه آورده ونشان میدهد که روسیه و غرب الخصوص آمریکا منافعی مشترک درمنطقه خاورمیانه دارند وهیچ گاه از آن منافع عدول نخواهد کرد روسیه مارا سرگرم کرده آمریکا هم اعراب را تمامی سامانه های آفندی و پدافندی موثرند اما باید دید سناریوی نوشته شده در اتاق فکر وحفظ منافع مشترک دو جناح شرق و غرب چیست وما آنچنان سرگرم که گاهی توانایی تجزیه و تحلیل وقایع ازدستمان در میرود شرق و غرب همیشه حواسشان هست که اختلافات منطقه ای هیچگاه حل نشود تا تنور اختلافات داغ بماند ما بخواهیم اسرائیل را از صحنه روزگار محو کنیم اسرائیل هم در آرزوی نیل تا فرات باشد بجنگیم و بجنگیم و هیچگاه به هیچ نتیجه خاصی نرسیم شهید بدهیم و در آرزوی شهادت باشیم و بس نتیجه این که تجزیه و تحلیل تاکتیکی این که سامانه های دفاعی سوریه هیچ مشکلی نداشته اما در سطوح بالای راهبری در حد سران دو جناح اینگونه توافق شده بود که مخاصمه دوطرف بدینوسیله کنترل شود مانند آنچه برسر کشورمان درزمان پذیرش قطعنامه 598 بوجود آمد این نظر بنده بود حالا هرکس در تحلیل خود از ماجرا آزاده بسم الله
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: عملیات گزش آبدزدک

پست توسط reza128128 »

غلامحسین عرب زاده نوشته شده: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷, ۶:۰۳ ق.ظبا سلام عزیزان اتکا به روسها همین بلا را سر نیروهای کشورمان درسوریه آورده ونشان میدهد که روسیه و غرب الخصوص آمریکا منافعی مشترک درمنطقه خاورمیانه دارند وهیچ گاه از آن منافع عدول نخواهد کرد روسیه مارا سرگرم کرده آمریکا هم اعراب را تمامی سامانه های آفندی و پدافندی موثرند اما باید دید سناریوی نوشته شده در اتاق فکر وحفظ منافع مشترک دو جناح شرق و غرب چیست وما آنچنان سرگرم که گاهی توانایی تجزیه و تحلیل وقایع ازدستمان در میرود شرق و غرب همیشه حواسشان هست که اختلافات منطقه ای هیچگاه حل نشود تا تنور اختلافات داغ بماند ما بخواهیم اسرائیل را از صحنه روزگار محو کنیم اسرائیل هم در آرزوی نیل تا فرات باشد بجنگیم و بجنگیم و هیچگاه به هیچ نتیجه خاصی نرسیم شهید بدهیم و در آرزوی شهادت باشیم و بس نتیجه این که تجزیه و تحلیل تاکتیکی این که سامانه های دفاعی سوریه هیچ مشکلی نداشته اما در سطوح بالای راهبری در حد سران دو جناح اینگونه توافق شده بود که مخاصمه دوطرف بدینوسیله کنترل شود مانند آنچه برسر کشورمان درزمان پذیرش قطعنامه 598 بوجود آمد این نظر بنده بود حالا هرکس در تحلیل خود از ماجرا آزاده بسم الله

موضوع امکانات و سطح نیروهاست همین الان که اسرائیل در اسمان سوریه و لبنان جولان می دهد اگر هر کدام از انها یک نیروی هوایی کارامد داشت این اتفاق نمی افتاد مثلا 100 فروند جنگنده سوخو 35 و این شامل حضور نظامی ایران در سوریه هم می شود موشک یک سلاح تهاجمی بحساب میاد چیزی که نیاز است جنگنده برتری هوایی برای بالا بردن هزینه تهاجمه 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”