آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط abdolmahdi »

آیا کسی تا بحال توانسته یک F-15 را در نبرد هوائی سرنگون سازد ؟  (قسمت اول )
نویسنده : تام کوپر
بتاریخ : 29 دسامبر سال 2017
 
 
[External Link Removed for Guests]
 
طبق گزارشات رسمی منتشر شده از سوی شرکت بوئینگ و نیروهای ایالات متحده ، جنگنده Eagle F-15 دارای رکورد برد به باخت به نسبت 104 به صفر در درگیری های هوائی می باشد . اما در حقیقت نیروهای هوائی متخاصم ، با حدود دوازده مورد ، مدعی سرنگون ساختن این جنگنده اسطوره ای دو موتوره شده اند. تمام این اظهارات در یک چیز مشترکند ... هیچکدامشان نتوانسته اند هیچ سندی را بر اثبات ادعای موفقیت خود ارائه دهند .
 
 
نخستین ادعاها ( برای سرنگونی F-15  ) برای اکثر مردم ناشناخته است . در آغاز سال 1978 منابع عراقی مدعی شدند که یک فروند MiG-23MS جمعی گردان 39 توانسته یک فروند F-15 اسرائیلی را بر فراز غرب عراق سرنگون سازد . افسران سابق نیروی هوائی عراق بارها این ادعا را تکرار کرده اند بدون آنکه هیچ مدرکی در این زمینه ارائه دهند .
 
مورد بعدی در ادعای سرنگونی F-15 مربوط به بهار سال 1981 می شود که البته بهتر شناخته شده است . روایت های مختلف و متعددی از این ماجرا در طول چند دهه گذشته مطرح شده که تقریبا تمام آنها از سوی رسانه های روسی بوده اند .
 
در مشهورترین گونه روایت شده ، در 13 فوریه سال 1981 جنگنده های اسرائیلی از نوع F-15 به یک دسته دو فروندی از جنگنده های سوری MiG-25P حمله بردند و توانستند یکی از آن دو را سرنگون سازند . آنگونه که داستان می گوید ، در یک عملیات انتقام جویانه ، سوری ها در تاریخ 29 ژوئن سال 1981 اقدام به یک حمله متقابل نمودند . جنگنده های MiG-25P سوری توانستند یک فروند F-15  اسرائیلی را با شلیک دو تیر موشک هوا به هوای R-40/AA-6 Acrid از فاصله 25 مایلی مورد اصابت قرار داده و سرنگون سازند .
 
   
[External Link Removed for Guests]
 طبق گزارشات مختلف روسی و سوری ، هواپیماهای شناسائی MiG-25R سوری تاکنون حداقل در یک مورد و به نظر می رسد در بیش از دو مورد با جنگنده های F-15 اسرائیلی درگیر شده اند .
 
در این داستان اشکالاتی وجود دارد . نه روس ها و نه سوری ها هیچکدام نتوانسته اند هیچ مدرکی همچون نوارهای (ضبط شده ) رادار و یا لاشه هواپیماها را در این رابطه ارائه کنند . دلیل بعدی آن است که نیروی هوائی سوریه هرگز واقعا جنگنده های MiG-25P را دریافت ننمود. نیروی هوائی سوریه در چند مرحله جنگنده Foxbat شامل دو فروند جنگنده رهگیرMiG-25PDS  را دریافت نمود اما گونه  MiG-25P ... خیر .
 
در حالیکه اغلب گفته می شود که جنگنده MiG-25PDS  گونه ضعیف شده و صادراتی فاکس بت می باشد ، اما این نوع جنگنده حقیقتا به مراتب بهتر از نمونه های رهگیر اولیه می باشد . جنگنده MiG-25P علاوه بر رادار پرقدرت Smerch 2A ، مجهز به گیرنده های اخطار راداری در روی برجستگی های ورودی هوای موتور و پخش کننده های بزرگ شراره های چف – فلیر نصب شده در لبه بالها است . بنابراین هر گونه اظهاری مبنی بر وجود جنگنده گونه MiG-25P در سوریه مورد تردید است .
 
 
علاوه بر آن ، فاکس بتی را که اسرائیلی ها در فوریه سال 1981 سرنگون کردند از گونه شناسائی موسوم به MiG-25R بود که به تنهائی بر فراز خاک لبنان در حال پرواز بود. این مورد بویژه از آنجایی اهمیت دارد که بر خلاف اظهارات روس ها ، طرف سوری گفته که یک جنگنده MiG-25PDS  که به تنهائی پرواز می نموده توانسته در عملیات تلافی جویانه یک فروند F-15 را سرنگون سازد . طبق روایت سوریه از ماجرا ، جنگنده MiG-25PDS خودش را به عنوان یک فروند هواپیما از نوع MiG-25R و در حال انجام یک ماموریت شناسائی با پرواز در ارتفاع بسیار بالا و خیلی سریع به سمت بیروت جا زده بود . هنگامیکه 8 فروند جنگنده F-15 اسرائیلی برای رهگیری به هوا برخاستند ، خلبان سوری دو فروند موشک R-40 یکی از فاصله 37 مایلی و دیگری از فاصله 31 مایلی ، یعنی فراتر از برد موشک های AIM-7F Sparrow که در آن زمان طولانی ترین برد در میان زرادخانه موشک های هوابه هوای اسرائیلی در سال 1981 را داشت ، به سمت فرمانده دسته اسرائیلی شلیک نمود. منابع سوری می گویند که F-15 سرنگون شده به درون دریای سواحل Tire سقوط کرده است . به نظر می رسد خلبان اسرائیلی موفق به خروج از هواپیما شده است . اسرائیلی ها می گویند که در جریان همان درگیری جنگنده های F-15 آن کشور موفق به سرنگونی یک فروند MiG-25 با استفاده از یک تیر موشک Sparrow شده اند .
 
[External Link Removed for Guests]
 خلبانان اسرائیلی می گویند بیش از 30 پیروزی هوائی را در جریان درگیری ها در سال 1981 و 1982 در لبنان کسب کرده اند.
 
 
در یک مورد کاملا شناخته شده در بعدازظهر 9 ژوئن سال 1982 ، خلبان یک فروند جنگنده MiG-21 سوری توانست یک فروند F-15D اسرائلی را با یک تیر موشک R-60/AA-8 Aphid مورداصابت قرار دهد . اما خلبان اسرائیلی توانست با وجود آسیب های جدی وارده به هواپیمای بزرگ آمریکائیش ، آن را به پایگاه خود در اسرائیل بازگردانده و در آنجا فرود اضطراری نماید . هواپیمای او در نهایت مورد مرمت و بازسازی قرارگرفت .
 
موارد اندک دیگری هم در این دوره وجود دارد که قابل اعتنا باشد . در سوم جولای سال 1982 هشت فروند جنگنده MiG-21 سوری با چهار فروند F-15 و تعداد دیگری از جنگنده های Mirage IIICJ یا کفیر برفراز شهر بیروت درگیر شدند . سوری ها ضمن آنکه سرنگونی چهار فروند از جنگنده های خود را پذیرفته اند اما متقابلا مدعی سرنگونی یک فروند جنگنده Eagle اسرائیلی هم شده اند. هیچ منبع اسرائیلی شناخته شده ای تا کنون اشاره ای به این نبرد هوائی ننموده اما این درگیری توسط دهها نفر روی زمین مشاهده شد و به صورت گسترده ای توسط رسانه های لبنانی گزارش گردید .
 
سرانجام ، منابع خبری متعددی در روسیه حداقل در سه مورد مدعی سرنگونی جنگنده های اسرائیلی در سال 1983 شده اند . به نظر می رسد جنگنده های MiG-23ML موفق به سرنگونی دو جنگنده F-15 در چهارم اکتبر و یک فروند دیگر در چهارم دسامبر ( سال 1983 ) شده باشند . منابع روس هیچگونه مدرکی را برای اثبات ادعای خود نیاورده اند ... ، حتی نام خلبانان سوری هم که در این درگیری مشارکت داشته اند را هم نیاورده اند.ادامه دارد .... 
 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط reza128128 »

اثبات ادعا وظیفه مدعی است اگر کسی مدعی شده موفق به سرنگونی جنگنده اف 15 شده باید مدرک و شواهد آن را ارائه دهد. در عین حال باید توجه نمود اگر هیچ اف 15 ای تاکنون سرنگون نشده نشان از برتری آن نیست بلکه نشان از برتری استفاده کننده آن جنگنده نسبت به حریفش است چون این جنگنده همیشه با حریفانی درگیر بوده که از جنگنده های نسل پایین با ضعیفترین تجهیزات استفاده می کردند. همین الان هم اسرائیل و امریکا بشدت مانع تجهیز ارتش کشورهای متخاصم به امکانات پیشرفته هستند پس تعجبی ندارد که اف 15 بتواند بر جنگندههای نسل پایین تر از خود آنهم مدلهایی ضعیف و ارتقاء نیافته درگیر و پیروز شود
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1741
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3422 بار
سپاس‌های دریافتی: 5849 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط shafagh »

با عرض سلام خدمت استاد گرامي جناب abdolmahdi 

ايا Mig35 يا Su35 حريفي همتراز يا برتر براي مقابله با  F111 - F18-F15 مي باشد و اصولا چه نوع موشك هايي در اين جنگنده ها استفاده مي شود و ايا چنين موشك هايي قادر به هدف قرار دادن هواپيما هاي مذكور مي باشند؟ همچنين ايا سوريه ميگ يا سوخو 35 در اختيار دارد؟

با تشكر
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط reza128128 »

بدلیل تحریم تسلیحاتی دشمنان اسرائیل پاسخ به این سئوال بطوری تجربی امکان پذیر نیست ولی انچه مشخص است اسرائیل و امریکا اجازه دستیابی دشمنان اسرائیل  به این جنگنده ها را نمی دهند از طرفی کشورهای یاد شده چون کمک رایگان مانند اسرائیل از جیب مالیات دهندگان امریکایی دریافت نمی کنند احتمالا حتی با رفع تحریم و یا فشار سیاسی توانایی خرید نخواهند داشت. بحث کلی من این بود که در تحلیل اماری در نظر گرفتن کلیه پارامترها با میزان اهمیت هر یک بسیار مهم است بطور مثال بفرض برتری موشکهای اف 15 این نشان دهنده برتری آن جنگنده نیست. اینکه من غیر ورزشکار روی نیمکت ذخیره تیم قهرمان جهان بنشینم و سپس همراه بقیه مدال قهرمانی دریافت کنم نشانه برتری من نسبت به هیچکدام از بازیکنان تیم بازنده نیست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط abdolmahdi »

reza128128 نوشته شده: دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷, ۴:۴۱ ب.ظاثبات ادعا وظیفه مدعی است اگر کسی مدعی شده موفق به سرنگونی جنگنده اف 15 شده باید مدرک و شواهد آن را ارائه دهد. در عین حال باید توجه نمود اگر هیچ اف 15 ای تاکنون سرنگون نشده نشان از برتری آن نیست بلکه نشان از برتری استفاده کننده آن جنگنده نسبت به حریفش است چون این جنگنده همیشه با حریفانی درگیر بوده که از جنگنده های نسل پایین با ضعیفترین تجهیزات استفاده می کردند. همین الان هم اسرائیل و امریکا بشدت مانع تجهیز ارتش کشورهای متخاصم به امکانات پیشرفته هستند پس تعجبی ندارد که اف 15 بتواند بر جنگندههای نسل پایین تر از خود آنهم مدلهایی ضعیف و ارتقاء نیافته درگیر و پیروز شود

سلام علیکم 
فرمایش شما صحیح است . اما خود نگارنده مقاله به یک مورد اشاره نموده که به لحاظ فنی منطقی به نظر می رسد و خود من نیز تا کنون از این ماجرا بی اطلاع بوده ام . به این نکته توجه کنید : 

"" طبق روایت سوریه از ماجرا ، جنگنده MiG-25PDS خودش را به عنوان یک فروند هواپیما از نوع MiG-25R و در حال انجام یک ماموریت شناسائی با پرواز در ارتفاع بسیار بالا و خیلی سریع به سمت بیروت جا زده بود . هنگامیکه 8 فروند جنگنده F-15 اسرائیلی برای رهگیری به هوا برخاستند ، خلبان سوری دو فروند موشک R-40 یکی از فاصله 37 مایلی و دیگری از فاصله 31 مایلی ، یعنی فراتر از برد موشک های AIM-7F Sparrow که در آن زمان طولانی ترین برد در میان زرادخانه موشک های هوابه هوای اسرائیلی در سال 1981 را داشت ، به سمت فرمانده دسته اسرائیلی شلیک نمود. منابع سوری می گویند که F-15 سرنگون شده به درون دریای سواحل Tire سقوط کرده است . ""

به لحاظ فنی این مطلب می تواند صحیح باشد چرا که جنگنده سوری از موشکی استفاده کرده که از برد موشک اسپارو قابل حمل توسط F-15 اسرائیلی فراتر بوده است . به عبارت دیگر میگ سوری دستان بلندتری برای ضربه زدن به حریف اسرائیلی داشته است . که این امر به لحاظ فنی کاملا صحیح است و میتواند برتری کاملی به جنگنده سوری داده باشد . دقیقا بر همین مبنا بود که شاه مرحوم برای مقابله با همین جنگنده میگ 25 روسی اقدام به خرید F-14 نمود و آن را بر F-15 ترجیح داد چرا که F-14 توانائی حمل موشک های برد بلند فونیکس را داشت در حالیکه F-15 در آن زمان و حتی تا سال 1981 ( یعنی برای مدت طولانی ) هنوز قابلیت حمل موشک برد بلند برای حمله به MIG-25 را نداشته است . حال ماجرای درگیری فوق الذکر تا چه حد صحیح است ... بماند . 

مورد دوم : 

""در یک مورد کاملا شناخته شده در بعدازظهر 9 ژوئن سال 1982 ، خلبان یک فروند جنگنده MiG-21 سوری توانست یک فروند F-15D اسرائیلی را با یک تیر موشک R-60/AA-8 Aphid مورداصابت قرار دهد . اما خلبان اسرائیلی توانست با وجود آسیب های جدی وارده به هواپیمای بزرگ آمریکائیش ، آن را به پایگاه خود در اسرائیل بازگردانده و در آنجا فرود اضطراری نماید . هواپیمای او در نهایت مورد مرمت و بازسازی قرارگرفت .""

جالب است که تام کوپر این مورد را نیز کاملا شناخته شده تلقی نموده است که البته ما نیز از آن بی اطلاع بوده ایم . بنا براین افسانه شکست ناپذیری F-15 کم کم مورد تردید واقع می شود. 


یک مورد قریب به یقین دیگر هم وجود دارد که انشاا... در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت .  :razz:
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط abdolmahdi »

shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷, ۸:۲۹ ب.ظبا عرض سلام خدمت استاد گرامي جناب abdolmahdi 

ايا Mig35 يا Su35 حريفي همتراز يا برتر براي مقابله با  F111 - F18-F15 مي باشد و اصولا چه نوع موشك هايي در اين جنگنده ها استفاده مي شود و ايا چنين موشك هايي قادر به هدف قرار دادن هواپيما هاي مذكور مي باشند؟ همچنين ايا سوريه ميگ يا سوخو 35 در اختيار دارد؟

با تشكر

سلام علیکم
سوخوی 30 را مدتهاست که کارشناسان رقیبی جدی برای F-15 می دانند . طبیعتا سوخوی 35 هم همینطور است . میگ 35 به لحاظ فن آوری های راداری بسیار پیشرفته است و خصوصا با توجه به قابلیت مانور بالا و جثه کوچکترش نسبت به F-15 می تواند رقیب جدی برای آن تلقی گردد . بمب افکن F-111 که از رده خارج شده و دیگر در جنگها حضور ندارد . 

ارتش سوریه نه میگ و نه سوخوی 35 در اختیار ندارد .  :razz:
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط reza128128 »

abdolmahdi نوشته شده: چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷, ۹:۰۸ ق.ظ
reza128128 نوشته شده: دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷, ۴:۴۱ ب.ظاثبات ادعا وظیفه مدعی است اگر کسی مدعی شده موفق به سرنگونی جنگنده اف 15 شده باید مدرک و شواهد آن را ارائه دهد. در عین حال باید توجه نمود اگر هیچ اف 15 ای تاکنون سرنگون نشده نشان از برتری آن نیست بلکه نشان از برتری استفاده کننده آن جنگنده نسبت به حریفش است چون این جنگنده همیشه با حریفانی درگیر بوده که از جنگنده های نسل پایین با ضعیفترین تجهیزات استفاده می کردند. همین الان هم اسرائیل و امریکا بشدت مانع تجهیز ارتش کشورهای متخاصم به امکانات پیشرفته هستند پس تعجبی ندارد که اف 15 بتواند بر جنگندههای نسل پایین تر از خود آنهم مدلهایی ضعیف و ارتقاء نیافته درگیر و پیروز شود

سلام علیکم 
فرمایش شما صحیح است . اما خود نگارنده مقاله به یک مورد اشاره نموده که به لحاظ فنی منطقی به نظر می رسد و خود من نیز تا کنون از این ماجرا بی اطلاع بوده ام . به این نکته توجه کنید : 

 "" طبق روایت سوریه از ماجرا ، جنگنده MiG-25PDS خودش را به عنوان یک فروند هواپیما از نوع MiG-25R و در حال انجام یک ماموریت شناسائی با پرواز در ارتفاع بسیار بالا و خیلی سریع به سمت بیروت جا زده بود . هنگامیکه 8 فروند جنگنده F-15 اسرائیلی برای رهگیری به هوا برخاستند ، خلبان سوری دو فروند موشک R-40 یکی از فاصله 37 مایلی و دیگری از فاصله 31 مایلی ، یعنی فراتر از برد موشک های AIM-7F Sparrow که در آن زمان طولانی ترین برد در میان زرادخانه موشک های هوابه هوای اسرائیلی در سال 1981 را داشت ، به سمت فرمانده دسته اسرائیلی شلیک نمود. منابع سوری می گویند که F-15 سرنگون شده به درون دریای سواحل Tire سقوط کرده است . "" 

به لحاظ فنی این مطلب می تواند صحیح باشد چرا که جنگنده سوری از موشکی استفاده کرده که از برد موشک اسپارو قابل حمل توسط F-15 اسرائیلی فراتر بوده است . به عبارت دیگر میگ سوری دستان بلندتری برای ضربه زدن به حریف اسرائیلی داشته است . که این امر به لحاظ فنی کاملا صحیح است و میتواند برتری کاملی به جنگنده سوری داده باشد .  دقیقا بر همین مبنا بود که شاه مرحوم برای مقابله با همین جنگنده میگ 25 روسی اقدام به خرید F-14 نمود و آن را بر F-15 ترجیح داد چرا که F-14 توانائی حمل موشک های برد بلند فونیکس را داشت در حالیکه F-15 در آن زمان و حتی تا سال 1981 ( یعنی برای مدت طولانی ) هنوز قابلیت حمل موشک برد بلند برای حمله به MIG-25 را نداشته است .    ماجرای درگیری فوق الذکر تا چه حد صحیح است ... بماند . 

مورد دوم : 

 ""در یک مورد کاملا شناخته شده در بعدازظهر 9 ژوئن سال 1982 ، خلبان یک فروند جنگنده MiG-21 سوری توانست یک فروند F-15D اسرائیلی را با یک تیر موشک R-60/AA-8 Aphid مورداصابت قرار دهد . اما خلبان اسرائیلی توانست با وجود آسیب های جدی وارده به هواپیمای بزرگ آمریکائیش ، آن را به پایگاه خود در اسرائیل بازگردانده و در آنجا فرود اضطراری نماید . هواپیمای او در نهایت مورد مرمت و بازسازی قرارگرفت ."" 

جالب است که تام کوپر این مورد را نیز کاملا شناخته شده تلقی نموده است که البته ما نیز از آن بی اطلاع بوده ایم . بنا براین افسانه شکست ناپذیری F-15 کم کم مورد تردید واقع می شود. 


یک مورد قریب به یقین دیگر هم وجود دارد که انشاا... در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت .  :razz:
 
[font]موضوع دقیقا همین است 8 فروند اف 15 برای درگیری با یک فروند میگ 25، درحالیکه چنین کمیتی دهها سال است از طرف ارتش سوریه بکار گرفته نمی شود چون اصلا چنین امکاناتی ندارد (امکانات لبنان که صفر است) اگر در آن درگیری 8 فروند هم میگ 25 حضور داشت انوقت می توان انتظار پیدا شدن لاشه ای از اف 15 و پایان افسانه شکست ناپذیری اش را داشت لذا تاثیر پارامتر کمیت در نبردهای اف 15 را نمی توان در نظر نگرفت و از آن جنگنده افسانه سازی کرد. 


 
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط abdolmahdi »

reza128128 نوشته شده: چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷, ۱۱:۲۵ ق.ظ
abdolmahdi نوشته شده: چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷, ۹:۰۸ ق.ظ
reza128128 نوشته شده: دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷, ۴:۴۱ ب.ظاثبات ادعا وظیفه مدعی است اگر کسی مدعی شده موفق به سرنگونی جنگنده اف 15 شده باید مدرک و شواهد آن را ارائه دهد. در عین حال باید توجه نمود اگر هیچ اف 15 ای تاکنون سرنگون نشده نشان از برتری آن نیست بلکه نشان از برتری استفاده کننده آن جنگنده نسبت به حریفش است چون این جنگنده همیشه با حریفانی درگیر بوده که از جنگنده های نسل پایین با ضعیفترین تجهیزات استفاده می کردند. همین الان هم اسرائیل و امریکا بشدت مانع تجهیز ارتش کشورهای متخاصم به امکانات پیشرفته هستند پس تعجبی ندارد که اف 15 بتواند بر جنگندههای نسل پایین تر از خود آنهم مدلهایی ضعیف و ارتقاء نیافته درگیر و پیروز شود

سلام علیکم 
فرمایش شما صحیح است . اما خود نگارنده مقاله به یک مورد اشاره نموده که به لحاظ فنی منطقی به نظر می رسد و خود من نیز تا کنون از این ماجرا بی اطلاع بوده ام . به این نکته توجه کنید : 

 "" طبق روایت سوریه از ماجرا ، جنگنده MiG-25PDS خودش را به عنوان یک فروند هواپیما از نوع MiG-25R و در حال انجام یک ماموریت شناسائی با پرواز در ارتفاع بسیار بالا و خیلی سریع به سمت بیروت جا زده بود . هنگامیکه 8 فروند جنگنده F-15 اسرائیلی برای رهگیری به هوا برخاستند ، خلبان سوری دو فروند موشک R-40 یکی از فاصله 37 مایلی و دیگری از فاصله 31 مایلی ، یعنی فراتر از برد موشک های AIM-7F Sparrow که در آن زمان طولانی ترین برد در میان زرادخانه موشک های هوابه هوای اسرائیلی در سال 1981 را داشت ، به سمت فرمانده دسته اسرائیلی شلیک نمود. منابع سوری می گویند که F-15 سرنگون شده به درون دریای سواحل Tire سقوط کرده است . "" 

به لحاظ فنی این مطلب می تواند صحیح باشد چرا که جنگنده سوری از موشکی استفاده کرده که از برد موشک اسپارو قابل حمل توسط F-15 اسرائیلی فراتر بوده است . به عبارت دیگر میگ سوری دستان بلندتری برای ضربه زدن به حریف اسرائیلی داشته است . که این امر به لحاظ فنی کاملا صحیح است و میتواند برتری کاملی به جنگنده سوری داده باشد .  دقیقا بر همین مبنا بود که شاه مرحوم برای مقابله با همین جنگنده میگ 25 روسی اقدام به خرید F-14 نمود و آن را بر F-15 ترجیح داد چرا که F-14 توانائی حمل موشک های برد بلند فونیکس را داشت در حالیکه F-15 در آن زمان و حتی تا سال 1981 ( یعنی برای مدت طولانی ) هنوز قابلیت حمل موشک برد بلند برای حمله به MIG-25 را نداشته است .    ماجرای درگیری فوق الذکر تا چه حد صحیح است ... بماند . 

مورد دوم : 

 ""در یک مورد کاملا شناخته شده در بعدازظهر 9 ژوئن سال 1982 ، خلبان یک فروند جنگنده MiG-21 سوری توانست یک فروند F-15D اسرائیلی را با یک تیر موشک R-60/AA-8 Aphid مورداصابت قرار دهد . اما خلبان اسرائیلی توانست با وجود آسیب های جدی وارده به هواپیمای بزرگ آمریکائیش ، آن را به پایگاه خود در اسرائیل بازگردانده و در آنجا فرود اضطراری نماید . هواپیمای او در نهایت مورد مرمت و بازسازی قرارگرفت ."" 

جالب است که تام کوپر این مورد را نیز کاملا شناخته شده تلقی نموده است که البته ما نیز از آن بی اطلاع بوده ایم . بنا براین افسانه شکست ناپذیری F-15 کم کم مورد تردید واقع می شود. 


یک مورد قریب به یقین دیگر هم وجود دارد که انشاا... در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت .  :razz:  
 
موضوع دقیقا همین است 8 فروند اف 15 برای درگیری با یک فروند میگ 25، درحالیکه چنین کمیتی دهها سال است از طرف ارتش سوریه بکار گرفته نمی شود چون اصلا چنین امکاناتی ندارد (امکانات لبنان که صفر است) اگر در آن درگیری 8 فروند هم میگ 25 حضور داشت انوقت می توان انتظار پیدا شدن لاشه ای از اف 15   پایان افسانه شکست ناپذیری اش را داشت لذا تاثیر پارامتر کمیت در نبردهای اف 15 را نمی توان در نظر نگرفت و از آن جنگنده افسانه سازی کرد.   


 

جالب است که در همین درگیری بر فراز لبنان ، سوریه مدعی است که یک فروند F-15 را سرنگون کرده و تام کوپر هم گفته که عده زیادی این درگیری را شاهد بوده اند. بنابراین به نظر شخصی خودم در شرایطی خاص حتی نوع جنگنده هم می تواند در کسب پیروزی هوائی مهم نباشد . اگر واقعا خلبان MIG-21 در شرایطی ایده آل بتواند خلبان F-15 را گیر بیاندازد ، در آن صورت سرنگونی F-15 کاملا شدنی است و به نظر می رسد این اتفاق رخ داده است .  :razz:

 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1741
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3422 بار
سپاس‌های دریافتی: 5849 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط shafagh »

abdolmahdi نوشته شده: چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷, ۹:۱۴ ق.ظ
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷, ۸:۲۹ ب.ظبا عرض سلام خدمت استاد گرامي جناب abdolmahdi 

ايا Mig35 يا Su35 حريفي همتراز يا برتر براي مقابله با  F111 - F18-F15 مي باشد و اصولا چه نوع موشك هايي در اين جنگنده ها استفاده مي شود و ايا چنين موشك هايي قادر به هدف قرار دادن هواپيما هاي مذكور مي باشند؟ همچنين ايا سوريه ميگ يا سوخو 35 در اختيار دارد؟

با تشكر

سلام علیکم
سوخوی 30 را مدتهاست که کارشناسان رقیبی جدی برای F-15 می دانند . طبیعتا سوخوی 35 هم همینطور است . میگ 35 به لحاظ فن آوری های راداری بسیار پیشرفته است و خصوصا با توجه به قابلیت مانور بالا و جثه کوچکترش نسبت به F-15 می تواند رقیب جدی برای آن تلقی گردد . بمب افکن F-111 که از رده خارج شده و دیگر در جنگها حضور ندارد . 

ارتش سوریه نه میگ و نه سوخوی 35 در اختیار ندارد .  :razz: 
معذرتا  من اشتباها بجاي F35  نوشتم F111. ايا ميگ و سوخو 35 قابليت رقابت با F35 را دارند؟

سوال ديگر انكه چرا روسيه كه همپيمان كشور سوريه است در بحبوحه ي تهديدات فعلي غرب ميگ و سوخو 35 را به اين كشور صادر نمي كند در حاليكه موشك هاي پيشرفته  S400 ها را به اين كشور تحويل داده است؟
 
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط reza128128 »

[font]موضوع این بحث اف 15 است و بررسی درگیریهای آن. روسیه بدلیل نفوذ اسرائیل هرگز جنگنده ای که برتری اسرائیل را از بین ببرد به سوریه نخواهد داد ضمن اینکه سوریه پولی برای خرید تعداد تاثیرگذاری جنگنده گرانقیمت ندارد ضمنا سوریه اس 400 ندارد و اس 300های صادر شده هم فعلا در اختیار خود روسیه است و بعید بنظر میرسد علیه اسرائیل بکار روند. 
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 39
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷, ۱۰:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 17 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط linux_c »

جنگنده های روسی نسل جدید مثل سوخوی 35 و میگ 35 هرچقدر هم که قابلیت مانورپذیری داشته باشند دربرابر جنگنده های نسل جدید آمریکا  مثل F35 نبرد را واگذار میکنن
دیگه دوره داگ فایت بسر اومده
 
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

Re: آیا تا به حال جنگنده F-15 در نبرد هوائی سرنگون شده است ؟

پست توسط abdolmahdi »

linux_c نوشته شده: جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷, ۸:۵۱ ب.ظجنگنده های روسی نسل جدید مثل سوخوی 35 و میگ 35 هرچقدر هم که قابلیت مانورپذیری داشته باشند دربرابر جنگنده های نسل جدید آمریکا  مثل F35 نبرد را واگذار میکنن
دیگه دوره داگ فایت بسر اومده
 
سلام علیکم و رحمه ا... 
البته موضوع بحث ما مقابله سوخوی 35 و میگ 35 با F-15 بوده . برای درگیری با جنگنده F-35 می بایست با سوخوی PAKFA-50 مقایسه صورت گیرد. :razz:  
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”