تحلیلی بر سامانه پدافندی برد بلند ایران - باور 373

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1432
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶, ۳:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 595 بار
سپاس‌های دریافتی: 10288 بار

تحلیلی بر سامانه پدافندی برد بلند ایران - باور 373

پست توسط abdolmahdi »

سلام علیکم

تحلیلی بر سامانه موشکی زمین به هوای ایرانی باور 373 : طراحی بومی یا تقلیدی از
S-300 ؟
بتاریخ : 26 آگوست سال 2019

در روز 21 آگوست سال 2019 ( برابر با 30 مرداد ماه 1398 ) وزارت دفاع ایران از سامانه موشکی زمین به هوای بردبلند موسوم به باور 373 رو نمائی و ادعا نمود که هم طراحی و هم تولید آن کاملا در داخل ایران صورت گرفته است . حسن روحانی رئیس جمهور و سردار حسین سلامی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در مراسم رونمائی حضور داشتند.

 سامانه باور 373 دو مشکل را برای ایران رفع نمود که یکی ماهیت نظامی و دیگری ماهیت سیاسی دارد . از یکسو سامانه باور سبب تقویت موجودی اندک سامانه های موشکی برد بلند ایران خواهد شد که برای پوشش بخش های بی دفاع حریم هوائی بسیار مورد نیاز است . تهران امیدوار است که سامانه باور 373 اثری بازدارنده داشته باشد و بتواند هزینه حملات نظامی بیگانگان را بالا ببرد . از سوی دیگر این سامانه بومی سبب بی نیازی ایران از فن آوری خارجی می گردد ، درسی که ایران از تجربه تلخ عدم تحویل سامانه موشکی -300PMU2  توسط روسیه بین سالهای 2007 تا 2011 بدلیل تحریم های سازمان ملل متحد فرا گرفت . 
 
اجزای گردان باور 373 :
  • شش دستگاه حمل کننده و پرتابگر ( لانچر) هرکدام حامل 4 لوله ( پرتاب موشک ) مستقر بر روی کشنده 10×10  موسوم به ذوالجناح .
  • یک رادار درگیری آرایه فعال الکترونیکی ناشناس که به نظر می رسد در فرکانس باند X فعال باشد .
  • یک رادار ناشناس دریافت هدف که به نظر می رسد در فرکانس باند S فعال باشد .
  • کشنده 8×8 موسوم به ظفر که به عنوان حامل تجهیزات برج الکترونیکی رادارها مورد استفاده قرار می گیرد .
 
عملکرد و مشخصات باور 373 ( طبق گزارش وزارت دفاع ایران ) :
  • حداکثر برد جستجو : 320 کیلومتر
  • حداکثر برد ردیابی : 260 کیلومتر
  • حداکثر برد رهگیری : + 200 کیلومتر
  • حداکثر ارتفاع درگیری : 27 کیلومتر
  • تعداد اهداف قابل ردیابی و درگیری : 300 مورد و 6 هدف
 
ارزیابی فنی :
بر خلاف اظهاراتی که سامانه باور373 را یک کپی برداری از S-300 می دانند ، ایران گفته که طراحی این سامانه ایرانی است . تمام مقامات رسمی در مراسم رونمائی در روز 21 آگوست گفته اند که این سامانه برتر از S-300 روسی است . اگرچه عناصر و اجزای اصلی سامانه باور373 توسط پیمانکاران وزارت دفاع ایران ساحته شده اند ، اما طراحی این سامانه بدون برخورداری از فن آوری خارجی غیرممکن بوده است . به نظر می رسد ارزشمندترین جزء این سامانه ، واحد حسگر دو باند آن بوده باشد . کشنده اصلی سامانه باور و وضعیت عملیاتی اظهار شده برای آن از سامانه موشکی زمین به هوای موسوم به صیاد – 4 برگرفته شده که با این وجود قابل بحث است .

پرتاب گرم عمودی / لوله های پرتاب چهارتایی :
در حالیکه طراحی سامانه باور بشدت برگرفته شده از S-300PMU2 تلقی می گردد ، شکل چهارگوش لوله های پرتاب آن بیشتر به گونه لوله های پرتاب پیشرفته بکار رفته در سامانه پاتریوت (PAC)-2  موسوم به M901 شباهت دارد . همانند سامانه پاتریوت ، باور 373 از تکنیک پرتاب گرم به جای ( تکنیک) پرتاب سرد مورد استفاده در پرتابگرهای سامانه های زمین به هوای روسی استفاده می کند . 
 
[External Link Removed for Guests]
نمائی نزدیک از مقایسه پرتابگرهای آمریکائی PAC-2 M901 و باور373
 
سامانه S-300PMU2 برای پرتاب موشک از لوله های پرتاب گرد خود قبل از روشن شدن پیشرانه ها ، از گاز استفاده می کند . اما همانگونه که در روز 21 آگوست نمایش داده شد ، پیشرانه صیاد -4 مورد استفاده در باور ، درون خود لوله پرتاب موتور خود را روشن می سازد . اما به هر حال سامانه باور ، هنگامیکه وضعیت پرتاب کامل عمودی می رسد شباهتهائی با S-300 دارد . در مقابل ، سامانه آمریکائی M901 از زاویه 70 درجه شلیک می شود و این همان وضعیتی است که در سامانه ایرانی تلاش کپی برداری شده است .
 
[External Link Removed for Guests]
 مقایسه پرتابگرهای سه سامانه S-300PMU2 ، Bavar 373 و PAC-2 M901
 
 
واحد حسگر :
برای نمایش عمومی ، سامانه باور 373 به دو رادار مجهز شده ، یکی برای درگیری و دیگری برای دریافت ( اهداف) . این ترکیب مشابه سامانه روسی S-300 است . اما سامانه آمریکائی پاتریوت MIM-140 تنها از یک رادار استفاده می کند . هر دو رادار ایرانی از طراحی منحصر به فردی برخوردار هستند و هیچگونه شباهی با همتایان آمریکائی و یا روسی خود ندارند . این امکان وجود دارد که تلاش های بی وقفه یک دهه گذشته ایران سرانجام به بار نشسته باشد . باوجود انکه اینگونه رادارها معمولا از نوعی فرکانس هوشمند استفاده می کنند و احتمال رهگیری آنها اندک است ، اما رادارهای سامانه باور – لااقل در تئوری – در مقابل اخلالگر های الکترونیکی و موشک های ضد رادار بسیار مقاوم هستند.
شرکت فعال در صنعت دفاعی ایران ( ... ) قبلا حسگرهای موسوم به معراج 4 را برای سامانه باور 373 عنوان کرده است . اما در نمایش عمومی سامانه باور ، این حسگرها به نمایش در نیامدند . معراج 4 یک رادار متحرک جاده ای ( کشنده چرخدار) پیش اخطار سه بعدی فعال بر روی باند S است که سازنده آن مدعی است که از برد جستجوی 400 الی 500 کیلومتر ، برد ردیابی 200 کیلومتر و سمت 360 درجه ای برخوردار است .
رادار معراج 4 به لحاظ طراحی شباهت غیرقابل انکاری با رادار مراقبت چینی سه بعدی برد بلند – باند S موسوم به JYL-1 و تقریبا با همان مشخصات تعیین شده دارد . در حالیکه معراج 4 به عنوان گونه ای متحرک جاده ای ( چرخدار ) شناخته شده ، اما به نظر می رسد بیشتر به عنوان یکی از اجزای شبکه یکپارچه پدافند هوائی ایران به شمار برود تا یکی از اجزای ثابت سامانه باور 373 . 
 
 
[External Link Removed for Guests]
مقایسه رادار معراج 4 و رادار چینی JYL-1
 
ماموریت چندگانه :
حسگرهای چندگانه و قابلیت های سامانه باور یگانهای پدافند هوائی ایران را قادر می سازد تا ماموریت های ضد هواپیما و ضد موشکی را انجام دهد. مخصوصا رادار صیاد 4 که بمنظور رهگیری اهداف با مقاطع راداری بالا و درگیری با اهدافی مانند موشک های بالستیک در لبه اتمسفر طراحی شده است . اما هنوز برخی تردیدها باقی می ماند که آیا صیاد 4 قابلیت مانور برای تعقیب موشک های بالستیک گریزان در مرحله نهائی پرواز را دارد یا خیر ؟ سامانه صیاد 4 نشان داده که بردار هدایت رانشی آن تنها برای محور اصلی پرواز بکار می رود.  
 
[External Link Removed for Guests]
پخش تصاویر رسمی از تست های پرتاب سامانه باور 373 
 
سامانه های موشکی زمین به هوای سری صیاد ایران بر مبنای موشک دریاپایه استاندارد آمریکائی موسوم به RIM-66 ساخته شده اند که توسط نیروی دریائی شاهنشاهی ایران و قبل از انقلاب سال 1979 دریافت شده بودند. اما سامانه صیاد 4 در مقایسه با سلف ( آمریکائی ) خود دارای ابعادی دو برابر است و شباهت زیادی به موشک زمین به هوای برد بلند Fakel 48N6E/E2  ساخت روسیه دارد .
 
[External Link Removed for Guests]
مقایسه بین صیاد 4 ، صیاد 2 و صیاد 3
 
کارائی و قدرت عمل :
سرنگونی پهپاد RQ-4 Global Hawk که اخیرا توسط سامانه پدافندی سوم خرداد ( سامانه ای مشابه با Buk-M2 روسی ) توانست اعتبار فعالیت های تحقیق و توسعه ای ایران در عرصه فن اوری پدافند هوائی را به اثبات برساند. با این وجود ساخت یک سامانه برد بلند دوگانه بر اساس منابع چندگانه خارجی به مراتب پیچیده تر از برگردان سامانه های پدافندی کوتاهبرد و میانبرد سنتی است . سامانه باور 373 هنوز باید بتواند قابلیت های عملیاتی خود را در عمل به اثبات برساند. آزمون های ارزیابی دقت اصابت موشک از راه دور با استفاده روش تصویربرداری زمینی / فضائی در زمان خودش نشان خواهد داد که نیروهای مسلح ایران تا چه اندازه می توانند بر روی عملکرد این سامانه حساب کنند.

 
 
اگر سطح اطمینان بالا باشد ، سامانه باور بعنوان تنها سامانه برد بلند بمنظور دفاع از مناطقی در شرق و جنوب کشور که از پوشش هوائی ضعیفی برخوردارند ( و توسط سامانه های سوم خرداد یا سامانه میانبرد تلاش بمنظور دفاع نقطه ای حمایت می شوند ) مستقر خواهد شد . اما اگر معلوم شود که این سامانه چندان قابل اتکاء نیست در آن صورت احتمالا مکمل سامانه های فعلی S-200 و S-300 خواهد شد . این امر حاصل تلاش های 10 ساله ایران را برای طراحی ، با وجود تنگناهای توسعه و اوضاع وخیم مالی برای تولید باور 373 را با شکست مواجه خواهد ساخت . مشخص نیست که چه تعداد سامانه به تولید رسیده و یا تولید خواهند شد . همچنین مشخص نیست که آیا ایران حتی قادر خواهد بود تا آن را به تولید انبوه برساند و یا نگهداری نماید . تا زمانیکه کشور همچنان زیر فشارهای سنگین سیاسی و اقتصادی قرار دارد از ناحیه جامعه بین الملل قرار دارد ، تهران همچنان در مورد توانائی های نظامی خود با هدف بهره برداری سیاسی و دلایل بازدارنده اغراق خواهد نمود.   
 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”