تلاش آمریکا برای احداث پایگاه نظامی در کشور دوست ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۵, ۹:۲۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

تلاش آمریکا برای احداث پایگاه نظامی در کشور دوست ایران

پست توسط Ahmad6644 »

تصویر

بعد از مرگ نیازوف رهبر ترکمنستان، دولت آمریکا برای حضور در منطقه کشورهای مشترک المنافع و قفقاز آماده شده است تا بدین وسیله علاوه بر تحکیم نفوذ استراتژیک خود در این منطقه در شمال کشورمان نیز بتواند به فشار علیه ایران بپزدازد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com)، ترکمنستان بعد از قزاقستان و ازبکستان از نظر اهمیت ژئوپلتیک سومین کشور منطقه آسیای میانه محسوب می شود.

بررسی مطبوعات و اخبار رسانه های آمریکا نشان می دهد، طرح ایجاد منطقه ویژه در آسیای میانه برای کنترل دریای خزر که در مرزهای شمالی ایران قرار دارد از برنامه های پنتاگون بزرگ محسوب می شود.

در این پروژه، نقش ترکمنستان زمانی پر رنگ تر می شود که به ممنوعیت پرواز هواپیماهای ناتو بر فراز ازبکستان و دورنمای نامعلوم استقرار پایگاه های نظامی ـ هوایی آمریکا در ماناس واقع در قرقیزستان با نگاهی ویژه بنگریم.

آمریکا با بررسی دقیق مشکلات موجود قصد نزدیک شدن بیشتر به رهبری جدید ترکمنستان را دارد تا بدین وسیله، جبران مافات زمان نیازوف را نیز کرده باشد و به نوعی بتواند به خواسته های خود دست یابد.

نیازوف، در زمان حیات خویش دخالت آمریکا و انگلیس در منطقه را بارها مورد انتقاد شدید قرار داده بود.

او نسبت به دخالت های سیاسی آمریکا و انگلیس در ترکمنستان هشدار می داد و به سفرای این دو کشور نیز گوشزد کرد که اگر قصد سرمایه گذاری در عشق آباد را دارند، هر چه زودتر سرمایه های خود را وارد کنند و در غیر اینصورت دست از مداخله بکشند.

با مرگ او، آمریکایی ها در زمانی بسیار اندک رایزنی های خود برای جلب رضایت بردی محمد اف را آغاز کزده اند تا اولین پایگاه نظامی خود را در شهر "ماری" تاسیس کند. به همین منظور، آمریکا وعده ایجاد روابط استراتژیک با عشق آباد و سازیر شدن سیل سرمایه گذاران آمریکایی به این کشور آسیای میانه را مطرح کرده است.

ار ووچر یکی از معاونان وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً به بردی محمد اف پیشنهاد توسعه همکاری های استراتژیک دو جانبه را داده و ایالات متحده را حامی اصلی مقامات جدید ترکمنی معرفی کرده است.

با این حال بررسی دقیق تر اوضاع نشان می دهد که آمریکایی ها تنها مذاکره با مقامات فعلی ترکمنستان را در برنامه ندارند بلکه گفت و گو با سیاستمداران تبعیدی این کشور را نیز دنبال می کنند.

روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی ایالات متحده این روزها اخباری دال بر مذاکره مقامات کاخ سفید با رهبران مخالف اتحاد نیروهای دموکراتیک ترکمنستان در کی اف پایتخت اوکراین منتشر کرده اند. آمریکا به آنها گفته است که خواهد کوشید برایشان حکم عفو بگیرد.

از سوی دیگر واشنگتن برای تحکیم حضور خود در ترکمنستان، با سرویس های اطلاعاتی ترکیه و اوکراین نیز همکاری مستقیم دارد و به علاوه طرح ویژه ای نیز برای پذیرش دانشجویان ترکمنی در این کشور تدارک شده است تا گروه های وفادار به آمریکا شکل بگیرند.

نکته قابل ذکر دیگر آنکه ایده تشکیل "اوپک گازی" نیز از سوی اروپا و آمریکا به عنوان زنگ خطر جدی مطرح است و واشنگتن و اتحادیه اروپایی قصد دارند با تشویق اقتصادی ترکمنستان، این کشور را از الحاق به زنجیره ایران، روسیه، ازبکستان و قزاقستان پشیمان کنند تا چرخه تحقق آن با غیبت عشق آباد در این میان لنگ شود.

به هر حال باید منتظر ماند و دید که بردی محمد اف رهبر جدید ترکمنستان واقعاً همانطور که قسم خورده، ادامه دهنده راه مراد نیازوف باقی خواهد ماند و یا اینکه در قبال فشارهای اروپا و آمریکا فرو می ریزد و راه را برای احداث پایگاه نظامی آمریکا در کشورش را هموار می کند.

ترکمنستان، در طول سالیان گذشته همواره یکی از دوستان ایرانی بسیار نزدیک بوده است. آیا در آینده نیز این دوستی ادامه خواهد داشت؟


منبع : عصرايران
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4122
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۴, ۶:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4507 بار
سپاس‌های دریافتی: 4337 بار
تماس:

آذربايجان با دو پايگاه نظامی در کنار امريکا و ناتو، عليه ايران

پست توسط Reza6662 »

  شوسودفسکي: 
  با دو پايگاه نظامی
در کنار امريکا و ناتو، عليه  


خبرگزاری "نوستی" از مسکو، از قول "ميشل شوسودفسکی" تحليلگر برجسته مخالف سياست های جنگی کاخ سفيد نوشت:

اخيرا دولت آذربايجان دو پايگاه برای حمله به ايران در اختيار ناتو قرار داده است. ناتو می تواند از اين دو پايگاه تحت عنوان دروغين " پشتيبانی از عمليات نيروهای پاسدار صلح به افغانستان" استفاده کند. منابع خبری در باکو فاش کرده اند که در واقع اين اجازه به ناتو برای برنامه های جنگی محور آمريکا - اسرائيل- ناتو است، عليرغم ادعاهای مقامات ناتو، که اصرار دارد اين اجازه فقط برای ارسال تدارکات ناتو به افغانستان صادر شده است.

Please Login or Register to see this code
[External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۵, ۶:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: نزد خدايگان افسار گسيخته
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

پست توسط arash_slayer »

از شنيدن اين خبر به هيچ وجه نبايد متعجب شد چرا که سالهاست که اذربايجان دارد سر و گوش مي جنباند :eek:
او دوم دسامبر به دار اويخته شد
Major
Major
پست: 422
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۸۵, ۱۲:۰۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 50 بار
سپاس‌های دریافتی: 181 بار

پست توسط zector »


آذربایجان با حمله به ایران گور خود را کنده است !


آذربایجان اگر این همه شهامت داشت ، چرا زمانیکه ارتش ارمنستان در سال های 1992 و 1993 ، به قره باغ حمله ور شد و روستاهای آذری را به خاک و خون کشیدند ، از خود دفاعی نکرد ؟ چرا با کمترین مقاومت مجبور به عقب نشینی شد ؟ چرا یک چهارم از خاک کشور خود را به ارمنستان واگذار نمود ؟ همه ما به یاد داریم ، شکست خفت بار جمهوری آذربایجان را که اگر نهادهای بین المللی به دادش نمی رسیدند ، ارتش دلیر ارمنستان یک هفته ای به پشت دروازه های باکو می رسید.
حال چگونه است که این خائنین لائیک ، قصد حمله به سرزمین کشورمان را دارند ؟ یادم می آید در دوران دانشجویی در قسمت های شمالی کشور زندگی می کردم. رادیوی باکو را که می گرفتم فقط چرت و پرت می گفت و قصد تفرقه بین مردم را داشت. جالب بود که از آذربایجان ایران ، تحت عنوان مجعول آذربایجان جنوبی نام می برد ! بازهم یادم می آید که یکی از دوستان آذری زبانم که از حاشیه نشینان مرزی بود ، وقتی خاطراتش را درباره جنگ ارمنستان و آذربایجان می گفت واقعا" موهایم بر تنم سیخ می شد. می گفت که آواره های آذری بسیاری رادیده است که در راه ها و کوه ها سرگردان بوده و سعی می کردند خود را به مرز ایران برسانند. پدرش هم که به قول خودش برای کمک به آن طرف از مرز رفته بود ، وضعیت روستاهای نزدیک به جبهه را اسف بار خوانده بود. اجساد مردگان و روستاییان بر روی زمین پراکنده بودند و بعضا" فاقد دست و گوش بودند و مثله شده بودند. خلاصه هرچه می گفت از فلاکت و بدبختی مردم آنجا می گفت. در حالیکه سران مملکتشان در عیش و نوش بودند و نهایتا" تن به شکست خفت باری دادند.
آذربایجان اگر به کشورمان حمله کند گور خود را کنده است زیراکه باقیمانده سه چهارم از خاکش را باید از آن به بعد ، ضمیمه خاک ایران بداند !
به امید روزی که آذربایجان به کشور عزیزمان ایران ملحق شود !
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 242
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸۹, ۵:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2158 بار
سپاس‌های دریافتی: 1253 بار

Re:

پست توسط m-249 »

arash_slayer نوشته شده:از شنيدن اين خبر به هيچ وجه نبايد متعجب شد چرا که سالهاست که اذربايجان دارد سر و گوش مي جنباند :eek:
تصویر
اصلا کسی که نقشه رو دیده باشه چینین فکری نمی کنه
کل کشورشون به اندازه ی دو تا موشک ایران هم نیست.چه برسه به این که بخواد حمله کنه.
حتی اگه کشور های دیگه هم پشتش باشن نباید حمله کنه چون سه سوت می گیرنش هم یه کمکی به ایران کرده هم بقیرو ضایع کردهتصویر
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 191
تاریخ عضویت: جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۸۸, ۹:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 870 بار
سپاس‌های دریافتی: 695 بار

Re: تلاش آمریکا برای احداث پایگاه نظامی در کشور دوست ایران

پست توسط atlantik »

شنبه 15 اردیبهشت 1386

اخرین پست بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[FONT=Courier New]من در کشوری زندگی می کنم که زبانش پارسی است، اما به آن فارسی می گویند  [FONT=Courier New][COLOR=#7030a0]چون   "پ" ندارد!   

[FONT=Microsoft Sans Serif]دکتر علی  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”