چه چیز پشت دیدار وزیر دفاع روسیه از باکو پنهان شده است؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۷, ۱۱:۰۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

چه چیز پشت دیدار وزیر دفاع روسیه از باکو پنهان شده است؟

پست توسط yasermym »

چه چیز پشت دیدار وزیر دفاع روسیه از باکو پنهان شده است؟

تصویر

"فکرت سدیخوف" کارشناس امور سیاسی طی مقاله ای در پایگاه اینترنتی " The First News" آذربایجان چنین می نویسد:

" این دیداری(سفر "آناتولی سردوکوف وزیر دفاع روسیه به باکو) غیر منتظره و از قبل اعلام نشده بود و به همین خاطر با جلب توجه و انعکاس وسیع در آذربایجان مواجه شد. چه چیز پشت پرده این دیدار پنهان شده است؟ چه اهدافی دنبال می شود و چرا آذربایجان انتخاب شده است؟ به نظر می رسد که باید سفر وزیر دفاع روسیه به آذربایجان از دو جهت بررسی شود.

اول - اوضاع کنونی و توسعه آتی همکاری های نظامی و فنی-نظامی و گسترش یک سری مسائل کلیدی در این زمینه است. میان دو کشور برنامه همکاری های فنی-نظامی و ایستگاه راداری "گابال" وجود دارد که نمونه بارز آنست. بازدید وزیر دفاع روسیه از گابال هم اتفاقی نبود. در این رابطه باید موضوع دیگری را نیز در نظر داشت. از زمان روی کار آمدن دولت جدید آمریکا نوسانات پیرامون مسئله استقرار سپر ضد موشکی آمریکا که پیش از این قرار بود در اروپای شرقی بنا شود، تا اندازه زیادی خاموش شده است. به همین خاطر باید اینطور تصور کرد که بار دیگر مسئله استفاده مشترک از رادار گابال مطرح خواهد شد.

جنبه دوم این سفر به احتمال زیاد جهت تلاش برای روشن شدن اوضاع در منطقه صورت گرفته است. بر کسی پوشیده نیست که تنش ها در روابط میان روسیه و گرجستان کاهش پیدا نکرده است. و مسئله نظامی در این زمینه یکی از موارد اصلی است. ما از تمامیت ارضی گرجستان حمایت می کنیم و بارها هم این مسئله را اعلام کرده ایم. اما در همین حال به خوبی لزوم حفظ و توسعه روابط دوجانبه و متقابلا سودمند با روسیه را نیز درک می نماییم. همچنین مسئله ایران که اخیر انتخابات ریاست جمهوری در آن برگزار شده نیز بعنوان مسئله ای دشوار مطرح است.

و بالاخره مسئله قره باغ. مطمئنم که در برابر وزیر دفاع روسیه بار دیگر مسئله همکاری برای حل نهایی این مناقشه و خروج نیروهای مسلح ارمنستانی از مناطق اشغال شده مطرح شده است. مناقشه ارمنستان-آذربایجان به هیچ وجه نباید مبرم و مهم بودن خود را از دست دهد. فکر می کنم که برای روسیه نقش ژئوپلیتیکی روز افزونی که باکو در منطقه اخیرا ایفا می کند نیز بسیار مهم جلوه می کند.

حال آیا امکان آن وجود دارد که آذربایجان به یک متفق بالقوه روسیه تبدیل شود و در خاک خود پایگاه نظامی روسیه را برپا کند؟ مطمئنم که در آینده نزدیک چنین گزینه ای وجود نخواهد داشت. روسیه شریک استراتژیکی ماست و همین مسئله گویای همه چیز است. همکاری های دوجانبه سودمند، درک اهمیت ثبات و امنیت در منطقه، توسعه آتی روابط در بسیاری از زمینه های اقتصادی، تجاری و فرهنگی باعث تحکیم روابط دو کشور شده است.

در آذربایجان پایگاه نظامی خارجی وجود ندارد و ما در هیچ پیمان نظامی حضور نداریم و مهمتر از همه هیچ کسی را نیز تهدید نمی کنیم. هدف اصلی ما احیای تمامیت ارضی کشور خود و زندگی بر اساس استانداردهای جامعه متمدن است.

امیدواریم که این مسئله در روسیه نیز به خوبی درک شود."

[External Link Removed for Guests]
دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

تصویر

 [FONT=tahoma, Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif][COLOR=#444444]==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
[External Link Removed for Guests]
==================================    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”