آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ادعاهاي روزنامه اسرائیلی را رد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ادعاهاي روزنامه اسرائیلی را رد

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 تصویر 
خبرگزاري فارس: آژانس بين المللي انرژي اتمي گزارش ديروز يك روزنامه صهيونيستي درباره مخفي كردن برخي اطلاعات برنامه هسته‌اي ايران ازسوي مدير كل آژانس را رد كرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري ايتاليايي "آكي "، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي شايعات مندرجه در روزنامه صهيونيستي "هاآرتص " مبني بر مخفي كردن برخي اطلاعات در گزارش‌هاي آژانس درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را رد كرد. روزنامه صهيونيستي هاآرتص ديروز در گزارشي به نقل از منابع ناشناس مدعي شده بود كه ديده‌بان هسته‌اي سازمان ملل شواهدي درباره تلاش ايران براي دستيابي به تسليحات هسته‌اي را مخفي كرده است.

اين مقامات صهيونيستي كه روزنامه هاآرتص هيچ نامي از آنها نبرده است ادعا كردند كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تحت مدير كلي "محمد البرادعي " از انتشار شواهدي كه بازرسان طي چند ماه گذشته درباره تلاش ايران براي دستيابي به تسليحات هسته‌اي دست پيدا كرده‌اند خودداري كرده است.

اين در حالي است كه يك مسئول آژانس اتمي در اداره روابط عمومي در گفت‌وگو با آكي با اشاره به اينكه گزارش جديد البرادعي درباره برنامه هسته‌اي ايران ماه آينده منتشر خواهد شد، تاكيد كرد كه اين ادعاهاي اسرائيلي يكي از مواردي است كه ما هميشه پيش از انتشار گزارش البرادعي به شنيدن آن عادت كرده‌ايم.

وي در رد اين شايعات توضيح داد كه تهيه گزارش‌هاي البرادعي به اين صورت نيست كه يك فرد آن را انجام دهد، در تهيه اين گزارش مانند گذشته يك گروه همكاري مي‌كنند كه متخصصان هسته‌اي و بازرسان آژانس كه با بازرسي‌هاي ميداني خود گزارش‌هاي خود را ارائه مي‌دهند از جمله اين افراد هستند.

وي ادامه داد كه علاوه بر اين افراد گروه‌هاي ديگري نظير كارشناسان حقوقي، متخصصان مسايل بين‌الملل و مشاوراني از سوي دفتر دبيركل و خود دبير كل نيز در تهيه اين گزارش نقش دارند، اين در حالي است كه تهيه كنندگان گزارش تنها به اين افراد نيز منحصر نمي شوند.

اين مقام آژانس با اشاره به اين كه گزارش‌هاي البرادعي در معيارهاي مشخص و مراحل مختلفي تهيه مي‌شود، افزود: به اين صورت نيست كه مسئولين يا كارشناسان بند يا بخشي را در اين گزارش قرار دهند و البرادعي آن را حذف كند. وي با اشاره به سوابق گزارش‌هاي ارائه شده درباره ايران گفت كه در 27 گزارشي كه از سوي البرادعي به شوراي حكام ارائه شده است، جانب بي طرفي رعايت شده و اينگونه نيست كه آژانس قصد تخريب يا محبوب كردن كشوري را داشته باشد.

ايران پيمان عدم گسترش تسليحات هسته‌اي را امضا كرده است و محمد البرادعي كه به زودي سمت خود را ترك خواهد كرد در گزارش‌هاي خود اعلام كرده كه هيچگونه شواهدي وجود ندارد كه ايران به دنبال توسعه تسليحات هسته‌اي است.

اين در شرايطي است كه آژانس در آخرين گزارش خود درباره برنامه هسته‌اي ايران بر نبود انحراف در فعاليت هسته‌اي تهران تاكيد كرد.
رژيم صهيونيستي كه خواهان فشار آوردن جامعه بين الملل بر ايران به دليل برنامه‌اي هسته‌اي صلح‌آميزش است تنها دارنده تسليحات هسته‌اي در خاورميانه به شمار مي‌آيد. اين رژيم كه حتي از امضاي پيمان عدم گسترش تسليحات هسته‌اي امتناع مي‌ورزد بيش از 200 كلاهك هسته‌اي را در زرادخانه‌هاي خود نگهداري مي‌كند.
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ادعاهاي روزنامه اسرائیلی را رد

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 [HIGHLIGHT=#fbd5b5]فقدان مدرک مهم ضد ایران در گزارش آتی آژانس       
[External Link Removed for Guests]  

یک کارشناس اتمی در واشنگتن بر این باور است که پیش بینی ارائه مدرک و سندی جدید در گزارش هفته آینده آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره برنامه هسته ای ایران نمی رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری شینهوا در گزارشی در این باره می نویسد: 150 عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده آخرین گزارش این نهاد را درباره برنامه هسته ای ایران دریافت خواهند کرد.
این خبرگزاری با اشاره به اتهامات روز گذشته روزنامه اسرائیلی هاآرتض نسبت به اهمال آژانس در قبال برنامه هسته ای ایران می نویسد: هم ایران و هم اسرائیل اتهاماتی علیه این نهاد مطرح کرده اند، اما آژانس در خصوص رسیدگی به پرونده اتمی ایران تحت نظارت رسانه های جهانی است.

این خبرگزاری با اشاره به اتهام این روزنامه اسرائیلی و برخی مقام های آمریکایی می نویسد: آژانس نه درباره این اتهامات اظهار نظری کرده و نه از آنها متعجب شده است. اغلب پیش از اینکه کشورهای عضو گزارشی را از برنامه اتمی ایران دریافت کنند چنین اتهاماتی مطرح می شود.
در بخش دیگری از این مطلب با اشاره به اظهارات بنیامین نتانیاهو علیه ایران و برخورد ایران با بازرسان آژانس آورده است : تمامی این موارد آژانس را در موقعیتی سخت قرار داده است . در حالی که کار این نهاد سیاسی نیست در عین حال نمی تواند در خلاء کار کند و اغلب به سبب ملاحظات سیاسی جهانی به این حوزه کشیده می شود اما این نهاد اغلب از اظهار نظرهایی که در صدد است تا آن را به مسیر غیر از بی طرفی بکشاند پرهیز می کند.
"ژاکلین شایر" تحلیلگر ارشد مؤسسه علوم و امنیت بین الملل (ISIS) می گوید: به احتمال بسیار زیاد در گزارش هفته آینده آژانس نباید مدرکی علیه ایران وجود داشته باشد اما می تواند بخشی از ادعاهای روزنامه هاآرتض را در بر داشته باشد.
خانم شایر نیز درگفتگو با شینهوا با دفاع از نقشی که آژانس به عنوان مسئول توسعه انرژی هسته ای در جهان دنبال می کند گفت: نارضایتی هایی درباره عملکرد محمد البرادعی وجود دارد زیرا این عقیده وجود دارد که او بلحاظ سیاسی در صدد اتخاذ موضعی ملایم درباره ایران است. وی همچنین گفت: در حالی که نمی توان وجود یک فیل را در اتاقی منکر شد در عین نباید اشتباهات اطلاعاتی را که آمریکا در گذشته داشته، بار دیگر تکرار کرد.
درگزارش این خبرگزاری آمده است: اگر اسرائیل وآمریکا انتظار دارند که تحت مدیریت یوکیا آمانو سیاست آژانس در قبال ایران نسبت به دوره البرادعی تغییر پیدا کند ناامید خواهند شد زیرا که او قبلاً سیاستی شبیه به البرادعی را اعلام کرده و در اظهاراتی در ماه جولای آن را به رسانه ها اعلام کرده است. شلموم آرونسون یکی از متخصصین هسته ای اسرائیل در امور ایران

می گوید: ظاهراً آژانس بر این نکته عقیده دارد تا زمانی که ایران دست به آزمایش اتمی نزده، می شود با آن کنار آمد و تا زمانی که ایران رسماً راهبرد اتمی خود را اعلام نکرده می توان وضعیت موجود را حفظ کرد. اما اسرائیل نیاز دارد تا درباره اتهاماتی که مطرح می کند دقت داشته باشد.
وی افزود: تا زمانی که ایران استراتژی نظامی هسته ای نداشته باشد و تهدید به استفاده از تسلیحات اتمی نکند نمی تواند تهدیدی برای اسرائیل داشته باشد.
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”