تهدید عراق توسط جهيزات نظامي آلوده به اورانيوم و مین

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

تهدید عراق توسط جهيزات نظامي آلوده به اورانيوم و مین

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 تصویر 
خبرگزاري فارس: وزير محيط زيست عراق اعلام كرد كه تجهيزات نظامي آلوده به اورانيوم ضعيف شده و ميليون‌ها مين كار گذاشته شده در سراسر عراق جان شهروندان عراقي را تهديد مي‌كند

به گزارش فارس، خانم "نرمين احمد عثمان " وزير محيط زيست عراق به خبرگزاري فرانسه گفت: دولت عراق به خاطر كمبود بودجه و تزلزل اوضاع امنيتي تنها توانسته است 10 درصد تانك‌ها و تجهيزات نظامي آلوده به اورانيوم ضعيف شده را بعد از كاستن از ميزان آلودگي مدفون كند. وي افزود: قطعات منهدم شده داراي تشعشات و ميليون‌ها مين بعد از گذشت سالها از وقوع چند جنگ و شش سال از يورش آمريكا به عراق همچنان اين كشور را آلوده كرده‌است.

اورانيوم ضعيف شده در گلوله‌هاي ضد زره وجود دارد كه ارتش آمريكا و هم‌پيمان آن در جريان جنگ خليج فارس در سال 1991 ميلادي و در جنگ سال 2003 ميلادي از آن عليه عراق استفاده كردند و سازمان بهداشت جهاني تاكيد مي‌كند كه اگر انسان در معرض مقادير زيادي از اين عنصر قرار گيرد؛ ممكن است به سلامتي وي آسيب برسد.

وزير محيط زيست عراق گفت: ما 80 درصد مراكز آلوده را شناسايي كرده‌ايم اما به علت نبود امنيت همچنان از دسترسي به برخي مناطق ناتوان هستيم. به گفته نرمين احمد عثمان، بودجه وزارت محيط زيست عراق يكصد ميليون دلار است كه اين مبلغ در مقايسه با ميلياردها دلار بودجه لازم براي مقابله با چالش‌هاي زيست محيطي در اين كشور ناچيز است. وي افزود: دو مرحله وجود دارد نخست رفع آلودگي تجهيزات نظامي و سپس مدفون كردن آنها زيرا نمي‌توانيم يك تانك آلوده را همانطور دفن كنيم بلكه اول بايد براي كاستن از سطح تشعشات آن اقدام كنيم كه اين امر زمان مي‌برد.

نرمين احمد عثمان گفت: مقالات مطبوعاتي درباره عواقب و عوارض منفي اورانيوم ضعيف شده بر انسان‌ها سخن گفته‌اند كه اين امر به بيم و نگراني شهروندان عراقي افزوده‌است. وزير محيط زيست عراق گفت: همه تشعشات خطرناك است اما شناسايي درجه تاثير اورانيوم بر سلامتي همچنان درحال مطالعه و بررسي است. وي همچنين وجود ميليون‌ها مين در عراق را از دغدغه‌هاي اساسي خود برشمرد و گفت: به ازاي هر شهروند عراقي يك مين وجود دارد و 25ميليون مين در خاك ما مدفون شده‌است. وزير محيط زيست عراق پيش از اين نيز اعلام كرده بود كه140هزار عراقي در نتيجه استفاده آمريكا از اورانيوم ضعيف شده در بمباران عراق در زمان اشغال به بيماري سرطان مبتلا شده‌اند.

نرمين احمد عثمان وزير محيط زيست عراق گفت كه آمريكا در سال 2003 در زمان اشغال عراق 2هزار تن اورانيوم ضعيف شده و در جريان جنگ دوم خليج فارس در سال 1991 نيز 320 تن استفاده كرده‌است كه در نتيجه آن 140 هزار نفر به بيماري سرطان مبتلا شده‌اند. وي افزود: ابتلا به سرطان در نتيجه آلودگي 350 منطقه در اثر بمباران با سلاح‌هاي حاوي اورانيوم ضعيف شده است و سالانه هشت هزار نفر به بيماري سرطان مبتلا مي‌شوند.

با وجود مساحت گسترده مناطق صحرايي جنوب عراق اين مناطق همچنان پر از بقاياي سلاح‌هاي ويرانگري است كه حاوي آثار اورانيوم ضعيف شده است.
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”