یکی از سازندگان بمب اتمی: سپرهسته ای شوروی ازجنگ جلوگیری کرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۸۷, ۱۰:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3546 بار

یکی از سازندگان بمب اتمی: سپرهسته ای شوروی ازجنگ جلوگیری کرد

پست توسط sand_fighter »

"آرکادی بریش" یکی از طراحان بمب هسته ای اتحاد جماهیر شوروی سابق و مدیر علمی افتخاری انستیتو علمی - پژوهشی روسیه در سالروز انجام اولین آزمایش هسته ای در شوروی طی مصاحبه ای با «ریا نووستی» اظهار داشت که موفقیت پروژه اتمی شوروی از بروز جنگی جدید جلوگیری کرد و تا هم اکنون نیز ذخایر هسته ای روسیه "عامل صلح" بر روی کره زمین هستند.

وی گفت: "ما وقتی 9 مه پیروزی (در جنگ کبیر میهنی 1941-1945) را جشن گرفتیم، فهمیدیم که ما اکنون تا زمانی که سلاح هسته ای نداشته باشیم و انحصار ایالات متحده بر این سلاح را نشکنیم، نمی توانیم پیروز شناخته شویم. ما می بایست دومین بار پیروز می شدیم و ما به این وظیفه عمل کردیم".

روز شنبه 29 اوت (7 شهریور) 60-مین سالروز منفجر سازی دستگاه ار.د.اس.-1 ، اولین بمب اتمی شوروی، در میدان تیر سمیپالاتینسک است. این بمب در مدت بی سابقه کوتاهی ساخته شد: تنها 4 سال پس از بمب آمریکایی، در صورتی که افراد بسیاری در آمریکا معتقد بودند که شوروی برای این کار نیاز به 10 سال زمان خواهد داشت.

بریش، چریک بلاروسی و فارغ التحصیل دانشکده فیزیک، در سال 1947 در دفتر طراحی شماره11 آغاز به کار کرد که بعداً به مرکز هسته ای روسیه در ساروف تبدیل شد. او مدیر طراحی الکترودتوناتورها و سیستم منفجر سازی خرج های هسته ای بود که فعالانه در آماده سازی آزمون اولین بمب اتمی در میدان تیر سمیپالاتینسک شرکت داشت.

در ماه جولای 1947 او در شمار 36 کارمند علمی بود که برای طراحی انجام کارهای نظری و تجربی در زمینه ساخت بمب وطنی به ساروف آمدند.

بریش به یاد می آورد: "این شگفت انگیز بود، در بین ما هیچ متخصصی که در زمینه صنایع هسته ای آماده شده باشد، وجود نداشت، ما تازه شروع به کار کرده بودیم. ما دستگاهی نداشتیم، اما خودمان آن را ساختیم. طی نیمسال ما توانستیم دستگاه ساخته و موضوع خود را تعیین کنیم، مهمتر از همه بفهمیم که از ما چه می خواهند، فهمیدیم که زمان کمی داریم. مسئله اصلی این بود که چهار سال پس از حکم دولتی (درباره اغاز پروژه اتمی) بمب را منفجر کردیم، در صورتی که دو سال قبل این را در ساروف آغاز کرده بودیم".

وی افزود که در آن زمان اطلاعات جاسوسی حاکی از برنامه های آمریکا برای بمباران اتمی شهرهای شوروی بودند. بریش افزود: "استالین نگران شد، او حساب کرد که ممکن است جنگ آغاز شود. ما خودمان می فهمیدیم که آیا ما در جنگ پیروز شده ایم و پیروزمند بودیم و اکنون سلاح نداریم؟ زمانی که یک بمب می تواند یک شهر، صدها هزار انسان را نابود کند؟ ما این را فهمیدیم و سعی کردیم سریعتر آن را بسازیم، متوجه بودیم که زمان کمی برایمان مانده است".

بریش در گفتگو با «ریا نووستی» ادامه داد: "سپرهسته ای ما به عامل نیرومند صلح تبدیل شد. و ما به این باور داشتیم و اکنون باور داریم. ما 60 سال است که زندگی می کنیم، می نشینیم حرف می زنیم، اما اگر سپر هسته ای نبود، آیا مسکو سالم می ماند؟ و آیا اکنون ما می نشستیم و با شما صحبت می کردیم؟".

وی در پایان گفت: "امید هست که مردم در هر صورت سر عقل بیایند و به قرنی برسیم که هیچکس سلاح هسته ای نداشته باشد".

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 7 شهریور ماه
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”