آیا اسراییل نقشه حمله به تاسیسات هسته ای ایران را

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۸۷, ۱۰:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3546 بار

آیا اسراییل نقشه حمله به تاسیسات هسته ای ایران را

پست توسط sand_fighter »

"آندره پراووف" مولف مقاله ای در پایگاه اینترنتی روزنامه "روسیه" می نویسد: کاملا امکان پذیر است که در ماه ژوئن سال جاری اسراییلی ها قصد حمله به تاسیسات هسته ای ایران را داشتند اما به خاطر عدم حمایت از سوی آمریکا از این نقشه منصرف شدند.

وی در ادامه می نویسد همانطور که چندی قبل خبرگزاری اسراییلی "کورسور" به نقل از یک دیپلمات عالیرتبه آمریکایی اطلاع داد، این نقشه به طور جدی توسط کابینه "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسراییل بررسی شده است که از ناآرامی هایی که بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران رخ داده بعنوان امکانی برای اجرای این نقشه استفاده شود. کورسور به نقل از دیپلمات مذکور نوشت: آنها می خواستند از نفاق موقت و آنارشیسمی که در این کشور اسلامی بوجود آمده بود، استفاده کنند و کلیه تاسیسات مهم آن را بمباران نمایند.

به گفته مولف مقاله، در هر حال بر اساس اطلاعات موجود دولت "باراک اوباما" پیشنهاد مذکور را بعنوان پیشنهادی فوق العاده خطرناک ارزیابی کرده است. بر اساس دیگر اطلاعات رییس جمهور آمریکا حتی به دادن پاسخ به درخواست رسمی از سوی اسراییل هم تمایلی نشان نداده است.

پراووف می نویسد، برنامه هسته ای ایران به طور جدی سالیان درازی است که موجبات نگرانی اسراییلی ها را فراهم آورده است. تل آویو به صراحت مقامات ایرانی که به صرفا مسالمت آمیز بودن برنامه هسته ای خود اشاره می کنند، باور ندارد. شایعاتی از این قبیل که اسراییل می تواند عملیاتی جدی علیه تاسیسات هسته ای ایران طراحی کند، مدت هاست که به گوش می رسد. بعنوان مثال در ماه مه روزنامه اسراییلی "هارتص" از سند 114 صفحه ای متعلق به مرکز تحقیقات استراتژیکی واشنگتن سخن به میان راند. در آن سند چندین راه ممکن برای حمله هوایی اسراییل به ایران به طور مشروح بررسی شده بود. مطلوب ترین آنها مسیر هوایی از طریق سوریه و ترکیه و از طریق شمال شرق ایران نام برده شده بود. نفوذ از طریق اردن و یا عربستان سعودی، در این سند، بر اساس دلایل سیاسی رد شده بود.

بر اساس ارزیابی مولف مقاله، حال بیش از پیش روشن می شود که حداقل در آینده نزدیک اسراییلی ها شانس کمتری جهت جلب حمایت آمریکا برای اجرای چنین نقشه هایی دارند. این نقشه ها به هیچ عنوان در برنامه های باراک اوباما رییس جمهور کنونی آمریکا جایگاهی ندارد. وی به طور صریحی تلاش می کند که اشتباهات دولت "جرج بوش" در قبال جهان اسلام را جبران کند. هدف اوباما پایان جنگ در عراق و سپس افغانستان و در نهایت بازگرداندن کلیه سربازان آمریکا به میهن است. دورنمای جنگ و مناقشه دیگری در خاور نزدیک و یا خاور میانه که در آن ایران نقش آفرینی کند، طبیعتا تهدیدی برای نقشه های صلح آمیز زمامداران کنونی واشنگتن محسوب می شود.

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 22 مردادماه
New Member
پست: 11
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۸۸, ۱۱:۲۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 18 بار

Re: آیا اسراییل نقشه حمله به تاسیسات هسته ای ایران را

پست توسط Hamed89 »

سلام و مرسی. این مقاله جالب بود، ولی این نوع حمله ضذ تاسیسات هسته ای ایران ممکن نیست.
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 24
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۱ تیر ۱۳۸۸, ۱:۴۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: آیا اسراییل نقشه حمله به تاسیسات هسته ای ایران را

پست توسط t-45 »

خیلی غلط میکنند امریکا و اسرائیل و "آندره پراووف"
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”