روسیه ممکن است بار دیگر به مناقشه نظامی در قفقاز کشیده شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۸۷, ۱۰:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3546 بار

روسیه ممکن است بار دیگر به مناقشه نظامی در قفقاز کشیده شود

پست توسط sand_fighter »

روزنامه روسی "نزاویسیمایا گازیتا" در مقاله ای نوشت که آبخازی با حمایت روسیه آماده توسل به زور در دریای سیاه علیه کشتی های گرجستانی است که طی ماه گذشته چندین کشتی عازم آبخازی را در دریای سیاه متوقف نموده و به سمت بنادر خود هدایت کرده است.

در این مقاله به نقل از سخنان روز دوشنبه "سرگی شامبا" وزیر امور خارجه آبخازی گفته می شود:" ماچاره دیگری نداریم- ما نیز کشتی های گرجستانی را توقیف خواهیم نمود." سوخومی حمایت مسکو را کسب کرده که در چارچوب توافقنامه دو کشور موظف به حراست مشترک مرزهای جمهوری و تامین امنیت کشتی هایی است که در آبهای آبخازی قرار دارند. وزیر امور خارجه آبخازی گفت: تا این اواخر توجه اصلی به مرزهای خشکی میان آبخازی و گرجستان معطوف بود. اما اوضاع در دریا نیز نیاز به دخالت دارد.

در این مقاله اشاره شده که امسال گارد ساحلی گرجستان 23 کشتی را به خاطر "نقض قوانین ورود به آب های مناطق اشغالی" توقیف نموده است. بعد از توقیف بار کشتی ها مصادر می شود، جریمه سنگینی متوجه صاحب کشتی شده و اگر جریمه به موقع پرداخت نشود، کشتی مذکور به نفع گرجستان مصادره شده و سپس از طریق حراجی به فروش می رسد.

در مقاله مذکور به نقل از یک منبع در اداره مرزبانی روسیه آمده است که گارد ساحلی سازمان فدرال امنیت روسیه "ف اس ب" همراه با همکاران خود از آبخازی امنیت کشتی هایی که وارد آبهای آبخازی می شوند را تامین می کند. وی ضمکن ابراز امیدواری بر آنکه کار به درگیری های دریایی نکشد، به "نزاویسیمایا گازیتا" گفت: گرجستان یا کشتی ها را در آب های بی طرف توقیف می کند که بر اساس هر قانونی راهزنی دریایی است و یا در آب های آبخازی که استقلال آن توسط فدراسیون روسیه برسمیت شناخته شده است و مسکو ضامن امنیت آنست. امیدوارم که مقامات گرجستانی از درایت کافی برخوردار باشند که اشتباهات سال گذشته در خشکی را در دریا پیدا نکنند.

در این مقاله همچنین به واکنش "تیموری یاکوباشویلی"وزیر دولتی گرجستان در امور بازهمگرایی و معاون نخست وزیر این کشور به این مسئله منعکس شده که می گوید: عملکرد روسیه بعنوان راهزنی دریایی ارزیابی خواهد شد. انتقال بار به آبخازی از طریق دریا بدون موافقت تفلیس نقض قوانین گرجستان است.

در نهایت در این مقاله با اشاره به نظر "ایراکلی سسیاشویولی" کارشناس امور نظامی گرجستان گفته شده است که گرجستان تلاش دارد که از ورود کشتی های روسی به آب های محلی جلوگیری کند که همین مسئله باعث می شود که خطر درگیری بوجود آید و یا این تفلیس مجبور است که عقب نشینی کند. به اعتقاد وی "در هر دو صورت اقتصاد گرجستان آسیب خواهد دید و حضور روسیه در آب های ما، کمپانی های خصوصی را از بندر "پوتی" دور خواهد کرد".

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 10 شهریورماه
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: روسیه ممکن است بار دیگر به مناقشه نظامی در قفقاز کشیده شود

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 روسيه و گرجستان ممكن است در يک نبرد دريايی درگير شوند 
   
 تصویر 
   
خبرگزاري فارس: هشدار وزارت خارجه گرجستان در خصوص مقابله با هر نوع اقدام نظامي روسيه در آبهاي ساحلي اين كشور، كارشناسان را در مورد وخامت بيشتر اوضاع در منطقه نگران كرده است.

وزارت امور خارجه گرجستان اعلام كرد كه اين كشور آمادگي آن را دارد تا از تمامي امكانات خود براي ممانعت از آنچه «خودسري‌هاي روسيه» در منطقه خوانده استفاده كند كه پيش از اين وعده داده كه به كمك قايقهاي جنگي خود به دفاع از كشتي ها در برابر نيروهاي مرزباني دريايي گرجستان خواهد پرداخت.

وزارت امور خارجه گرجستان در واكنش به تصميم طرف روسي در مورد دفاع از كشتي‌هايي در مسير حركت به سمت آبخازي، مورد بازداشت نيروهاي مرزباني گرجي قرار بگيرند، اعلام كرد كه آماده دفاع از قلمرو دريايي خويش و متوقف كردن اقدامات خودسرانه روسيه در درياي سياه است.

اين در حالي است كه چند روز قبل سرهنگ "يوگني اينچين " معاون فرمانده نيروهاي مرزباني روسيه اعلام كرد كه اقدامات مشترك به منظور تامين امنيت در آبهاي ساحلي آبخازي، موضوعي است كه در توافقنامه هاي امضاء شده دوجانبه بين مسكو-سوخومي در خصوص حفظ مرزهاي اين جمهوري بر آن تاكيد شده است. در اين رابطه گرجستان قصد دارد در مجامع بين المللي از روسيه «بخاطر اقدامات غير قانوني» شكايت كند.

با توجه به روند اوضاع كنوني، كارشناسان در انتظار وخامت بيشتر اوضاع در منطقه هستند. بعد از جنگ ماه آگوست سال گذشته در داخل گرجستان ديگر چندان به ساآكاشويلي اعتماد ندارند. مخالفان در گرجستان نگران اين مسئله هستند كه "ميخائيل ساكاشويلي " رئيس جمهوري گرجستان ممكن است براي بالا بردن ميزان محبوبيت خود، دست به اقدامات خطرناكي بزند.
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”