تجهیزات نظامی طالبان ساخت آمریکا و ایتالیاست نه ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 330
تاریخ عضویت: شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸, ۳:۲۴ ب.ظ
محل اقامت: واوان
سپاس‌های ارسالی: 3246 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار
تماس:

تجهیزات نظامی طالبان ساخت آمریکا و ایتالیاست نه ایران

پست توسط Ruozbeh »

برخلاف گزارش گذشته "دنیس بلر" رئیس "سرویس اطلاعات ملی آمریکا" (او-دی-ان-ای) که اعلام کرده بود که برخی از تجهیزات طالبان افغانستان از سوی ایران تامین می شود، اسناد و مدارک وزارت دفاع آمریکا و نیروهای کانادایی در افغانستان و همچنین منابعی از طالبان این گزارش را تکذیب کرده و اعلام شده است نیروهای ناتو که ضربات زیادی را توسط طالبان دریافت کرده اند به وسیله مین های آمریکایی که در دهه نود در اختیار افغان های جهادی قرار داده است کشته شده اند.

"ای-پی-اس" از واشنگتن با بیان موضوع بالا مدعی شد که، منابع غربی خصوصا روزنامه های انگلیسی، از قول بعضی از فرماندهان طالبان اعلام کرده بودند که ایران تجهیزات نظامی در اختیار طالبان قرار می دهد.

روزنامه "دیلی تلگراف" در تاریخ 14 سپتامبر اعلام کرد که ایران نمونه ای از مین های نوع "اژدها" که به صورت انحرافی قرار می گیرند و تلفات زیادی ببار می آورند را به طالبان داده است.

این فرماندهان ادعا نموده بودند که این بمب ها تانک های بزرگ را هم کاملا نابود می کند در حالی که مین های معمولی خسارت چندانی به وسائل نظامی وارد نمی کنند . بمب های کنار جاده ای بیشترین تلفات نیروهای آمریکایی و نیروهای ناتو در افغانستان در شامل می شوند.

اما "جی-ای-ایی-دی-دی-او" یا همان "سازمان دفاع تجهیزات انفجاری وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)" در یک پیام الکترونیکی به "ای-دی-اس" اعلام کرده است که بمب های کنار جاده ای از نوع "تی-سی -6"، مین های ضد تانک ایتالیایی هستند و تغییراتی برروی آنان برای افزایش قدرت تخریب داده شده است.این سازمان متعلق به پنتاگون می گوید که این بمب ها به صورت سری به هم متصل می باشند و قدرت انفجاری و تخریبی آنها افزایش می یابد.

بنابر این گزارش نویسنده انگلیسی آقای "جیسون الیوت" که از سال 1979 به افغانستان سفر کرده است در کتاب سال 2001 خود در زمینه "مین های افغانستان" نوشته است که "مین های مدل "تی-سی-6" ساخت کشور ایتالیا نوع معمول مین های بکار گرفته در این کشور می باشند که دارای 15پوند قدرت انفجاری "تی-ان-تی" دارند که یک تانک را می تواند مانند یک نوزاد به بالا پرتاب کند.

میلیون ها از این نوع مین ها در زیر زمین در زمان اشغال ارتش روسیه در افغانستان به کار گرفته شده اند و تا سال 1989 براساس گزارش سازمان ملل متحد فقط 20 هزار از این بمب ها کشف و خنثی شده اند.

علاوه بر این تصاویری که توسط تلویزیون الجزیره در تاریخ 1 می سال 2007 نمایش داده شده است دو نفر از افراد طالبان را نشان می دهد که در ایالت هلمند مشغول ساختن بمب های کنار جاده ای هستند و در تصاویر کاملا روشن است که این بمب ها مدل"تی-سی-6" ساخت ایتالیا هستند.

بر پایه این گزارش، نیروهای کانادایی بیشترین تلفات در مورد بمب های کنار جاده ای را داشته اند،به گونه ای که از سال 2007 تا کنون 57 تن از 81 نظامی کشته شده کانادایی در قندهار توسط بمب های کنار جاده ای کشته شده اند.

ژنرال "دین منارد" سخنگوی نیروهای کانادا در قندهار به گزارشگر "ای-پی-اس" در یک مکالمه تلفنی گفته است که تلفات نیروهای کانادایی توسط مهماتی است که نیروهای آمریکایی در زمان اشغال افغانستان از سوی روسیه برای مجاهدین افغانی ارسال کرده بودند.

او همچنین می گوید طالبان این بمب ها را از بازار سیاه و همچنین میادین مین گذاری شده قبلی بدست آورده است.

در سال 2007 تا 2008 نیروهای پلیس افغان دو مرکز بزرگ سلاح را در استان هرات کشف کردند که شامل مین های ضد تانک می شدند و نیروهای افغان اعلام کرده بودند که آنها ساخت ایران است اما تصاویری که از این مین ها نمایش داده شدند نشان می دادند که آنها مین های ساخت ایتالیا مدل "TC-6" و همچنین مین های مدل "M-19" آمریکایی هستند که در طی دو دهه گذشته در افغانستان پیدا شده اند.

این درحالیست که "مرکز تجزیه و تحلیل برای موضوعات استراتژیک و تکنولوژی" در روسیه که مطالعات آن اخیرا انتشار یافته است ادعا می کند که ایران در دهه 1990 مقادیر فراوانی تجهیزات به نیروهای "ائتلاف شمال افغانستان" کمک کرده است و ایران در شکست روسیه در افغانستان نقش داشته است.

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”