آسمان روسیه برای انتقال بار نظامی آمریکا به افغانستان باز شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۷, ۱۱:۰۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

آسمان روسیه برای انتقال بار نظامی آمریکا به افغانستان باز شد

پست توسط yasermym »

آسمان روسیه برای انتقال بار نظامی آمریکا به افغانستان باز شد

تصویر

روزنامه روسی "کامرسانت" در مقاله خود ضمن اشاره به توافقنامه ترانزیت بار نظامی آمریکا به افغانستان از طریق حریم هوایی روسیه که دو ماه پیش توسط روسای جمهوری روسیه و آمریکا امضا شده بود، تاکید کرد که این توافقنامه به مرحله اجرا در آمد. اولین هواپیمای آمریکایی از طریق این مسیر بزودی می تواند به پرواز در آید. این توافقنامه ارائه خدمات رسانی از سوی روسی بدون چشمداشت مالی را در نظر دارد. اما به اعتقاد کارشناسان ارزش سیاسی ترانزیت از طریق روسیه بسیار بیشتر است: عدم الحاق گرجستان و اوکراین به ناتو و توقف استقرار سپر ضد موشکی آمریکا در اروپای شرقی.

در این مقاله گفته می شود که توان عبوری مسیرهای کنونی (یعنی تنگه "خیبر" در مرز با پاکستان و پایگاه های هوایی آمریکا در "رامشتین" آلمان و "ابوظبی" در امارت متحده عربی) تا زمانی کفایت می داد که "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا تصمیم به افزایش نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان به میزان تقریبا تا دو برابر کنونی را نگرفته بود. "آندره سرنکو" کارشناس مرکز مطالعات افغانستان معاصر می گوید: پل هوایی روسیه به نوعی یکی از عوامل اصلی موفقیت نظامیان آمریکا در منطقه مبدل خواهد شد.

در ادامه مقاله به این مطلب اشاره شده که بر اساس شرایط توافقنامه هواپیماهایی که بار نظامی حمل می کنند، موظف هستند که در خاک روسیه فرود داشته باشند (برای این منظور پایگاه نظامی در "راستوف" مطلوب تر از همه است). توافقنامه مذکور همچنین ارائه خدمات ترانزیتی رایگان از سوی روسیه را در نظر دارد. "دمیتری راگوزین" نماینده دائم روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" در این زمینه توضیح داد: اگر خدماتی مانند سوختگیری در روسیه لازم شود، این مسئله بر اساس توافقات دوجانبه حل خواهد شد. اما این خدمات اصلا تجاری نیستند.

وی در خصوص محتوای تمایل روسیه به توافقنامه ترانزیت این چنین توضیح می دهد: «این قرارداد بخشی قابل رویت دارد و بخشی نامرئی. اغلب چنین قراردادهایی برای نفع دو طرف منعقد می شوند. البته استقرار نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان برای ما مفید است چرا که مانع گسترش تروریسم به کشورهای همسایه می شود، اما ما انتظار داریم که حکومت آمریکا در جهاتی که برای ما نیز مهم هستند، با ماهمکاری کند. "پنیر مجانی فقط در تله موش قرار دارد".»

در پایان این مقاله بار دیگر از زبان "آندره سرنکو" گفته شده که بهای ترانزیت از روسیه مشهود است: "یعنی عدم الحاق گرجستان و اوکراین به ناتو و همچنین توقف فعالیت آمریکا در استقرار سپر ضد موشکی در اروپای شرقی."

[External Link Removed for Guests]
دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

تصویر

 [FONT=tahoma, Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif][COLOR=#444444]==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
[External Link Removed for Guests]
==================================    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”