مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 [External Link Removed for Guests]  
 
مسکو- "روسلان پوخوف" رييس مرکز تحليل راهبردها و فناوري‌هاي روسيه اعلام کرد: مسکو بايد قرارداد فروش پنج مجموعه پدافند هوايي اس-300 به تهران را اجرا کند.      به گزارش ايرنا [COLOR=#000000]از  مسکو، پوخوف روز چهارشنبه در گفت وگو با روزنامه روسي "گازتا" گفت: مسکو نمي تواند از اجراي اين قرارداد سر باز زند، زيرا در آن صورت اعتبار روسيه به عنوان کشور صادر کننده مستقل که فروشنده مهم تسليحات به کشورهايي همچون چين، هند و عربستان است، مخدوش خواهد شد.   
وي گفت: روسيه در شرايط کنوني و باتوجه به انصراف آمريکا از اجراي طرح سامانه موشکي در اروپاي شرقي و نيز فشار از سوي اسراييل درباره اين قرارداد، در تنگنا قرار دارد. پوخوف افزود: دولت روسيه در سال 1996 ودر آستانه انتخابات رياست جمهوري در اين کشور با امضاي تفاهمنامه اي با امريکا که به "يادداشت گور – چرنومردين" معروف شد از فروش سلاح به ايران خودداري کرد اما بعدا با بازنگري در اجراي اين تفاهمنامه، همکاري هاي فني و نظامي با ايران از سر گرفته شد.   
وي با اشاره به نارضايتي ايران از رفتار سال 1996 روسيه، افزود: تهران براي بار دوم تکرار چنين رفتاري از سوي مسکو را نخواهد بخشيد.  
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 24
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۱ تیر ۱۳۸۸, ۱:۴۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط t-45 »

اینم مثل نیروگاه هسته ای باید بی خیالش شد :lol:
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط RAHVAR »

وزیر دفاع:
اخبار سامانه ضدموشکی «اس - 300» به موقع اعلام می شود
سرمایه: وزیر دفاع ایران در خصوص سامانه ضدموشکی 300 -S که قرار بود از روسیه خریداری شود، گفت: «به موقع اخبار مربوط به سامانه ضد موشکی 300 -S را اعلام خواهیم کرد.» سال گذشته وزارت خارجه همسایه شمالی درباره فروش موشک های 300 -S گفته بود: «در حال حاضر به کشورهای آسیای جنوب غربی و خاورمیانه از جمله ایران سیستم «300 -S » را نمی فروشیم.»

در همین راستا چندی پیش نشریه «استراتژی ورلد» با اشاره به بازی مسکو با تهران از سویی و واشنگتن و تل آویو از سویی دیگر بر سر تحویل موشک 300 -S به وزارت دفاع ایران مدعی شد ایران نیز لقای 300 -S را به عطای آن بخشیده و به دنبال نمونه چینی آن است که البته مانند دیگر کالاهای چینی کیفیت اصل را ندارد. تحویل سامانه موشکی 300 -S از آن جهت حائز اهمیت است که مقامات نظامی در اسرائیل عنوان کرده اند در صورت حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران، در صورت تجهیز ایران به این سامانه تلفات 50 درصد افزایش خواهد داشت. این نشریه اینترنتی در ادامه نوشت: «اچ کیو2 ورژن چینی موشک اس ای-2 روسیه است که چینی ها با سیستم های الکترونیکی و پیشرفت کلاهک ها و موتورهای بهتر برای موشک، آنها را مانور پذیرتر کرده اند.» این نشریه در ادامه همچنین مدعی شد با اینکه چین توانایی خرید سامانه پیشرفته 300 -S را از روسیه دارد اما به دلیل اینکه در نظر دارد سامانه اچ کیو2 خود را بهبود ببخشد و «تکنولوژی آن را به ایران بفروشد» به تولید این سامانه ادامه می دهد. در ادامه این مطلب آمده است: «چین می خواهد دسترسی طولانی مدتی به نفت ایران داشته باشد و به ایران در راستای پیشرفت سیستم دفاع هوایی این کشور که راهی برای کمک به وضعیت (باثبات) نفت است، کمک خواهد کرد.» با توجه به این ادعای «استراتژی ورلد» ایران خود منتظر سامانه 300 -S روسیه که به نظر می رسد تبدیل به برگی برای بازی این کشور با ایران و از سوی دیگر آمریکا و اسرائیل شده، نمانده است. حتی چندی پیش شایعاتی مبنی بر اینکه ایران در نظر دارد موشک های الکساندر از بلاروس بخرد نیز شنیده شده بود. خبرگزاری روسی ریانووستی در اردیبهشت ماه سال جاری مدعی شد ایران الکساندرهای بلاروس را خریداری می کند: «بوریس باتورا رئیس شورای جمهوری پارلمان بلاروس اعلام کرد حکومت بلاروس در تصویب کلیه توافقات با ایران تسریع می بخشد.» اما بعداً این خبر تکذیب شد. آمریکا و اسرائیل که مخالف فروش تسلیحات نظامی به ایران از سوی روسیه هستند، مدعی شده اند در صورتی که ایران به موشک های 300 -S دست یابد، توازن نظامی منطقه را برهم می زند و موجب بی ثباتی در منطقه می شود.
مقام های روسی نیز بارها تاکید کرده اند از در اختیار گذاشتن سلاح های تهاجمی به ایران خودداری می کنند و تنها سلاح های دفاعی به این کشور می فروشند که باعث بی ثباتی در منطقه نمی شود. این در حالی است که طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر اینکه آمریکا قصد فروش موشک های بسیار پیشرفته «پتریوت-3» خود به تنها همسایه عضو ناتوی ایران یعنی ترکیه را دارد، شنیده شد..
روزنامه «حریت» چاپ ترکیه در ادامه پیرامون این قرار داد 8/7 میلیارد دلاری به نقل از پروفسور«عمر آپاسلان آکسو» نوشت: «واشنگتن نیاز دارد مکانیسمی ایجاد کند تا تاثیر رو به گسترش ایران را در منطقه و مذاکرات هسته ای محدود کند و در یک استراتژی جدید برای منطقه ایالات متحده آمریکا در نظر دارد نقش حساسی به ترکیه بدهد.»
این روزنامه در ادامه به ارتباط این مساله با چتر دفاع موشکی آمریکا پرداخت و مدعی شد: «درحالی که سیاست مذاکره با ایران ادامه دارد، واشنگتن گزینه نظامی یا طرح دفاع موشکی در لهستان و چک را از نظر دور نداشته است، که باعث بالا گرفتن مناقشات فراوانی با روسیه شد. ماه گذشته یک مقام عالی رتبه دفاعی گفت مذاکرات (با روسیه) پیرامون ادامه طرح چتر دفاع موشکی در ترکیه ادامه دارد.»
می توان گفت در ماه های پایانی سال 86 برای اولین بار انتقال تکنولوژی
300 -S به ایران به صورت رسانه ای مطرح شد. حتی در آن زمان نیز محمدنجار وزیر دفاع سابق ایران که اینک ردای وزارت کشوری پوشیده است در حاشیه مراسم بهره برداری از دو طرح دفاعی گفت: «سامانه 300 -S در قالب قراردادی که در گذشته با روسیه منعقد شده تحویل ایران خواهد شد.»
وی در ارتباط با زمان تحویل این سامانه جملاتی کاملاً مشابه هم قطار کنونی خود به کار برد: «زمان تحویل سامانه
300 -S بعداً اعلام خواهد شد.»
اما یک سال گذشت و در پی کش وقوس های فراوان و لابی تل آویو، روسیه در ماه های پایانی سال 1387 اعلام کرد فعلاً این سامانه را در اختیار ایران قرار نخواهد داد.
خبرگزاری های دولتی روسیه از قول وزارت خارجه این کشور نقل کردند: «روسیه در حال حاضر به کشورهای آسیای جنوب غربی و خاورمیانه از جمله ایران سیستم «300 -S » را نمی فروشد.»
خبرگزاری نیمه دولتی روسی ریانووستی در 27 اسفند سال 1387 به نقل از وزارت خارجه روسیه خبر داد با آنکه روسیه با ایران قرارداد فروش سلاح های دفاعی دارد اما در حال حاضر در نظر ندارد موشک های 300 -S به ایران تحویل دهد. یک مقام ارشد نظامی روسیه که نخواست نامش فاش شود به این خبرگزاری گفت: «تحویل این موشک ها به ایران بستگی به شرایط بین المللی و تصمیم رهبران روسیه دارد.»حتی در همین راستا نجار وزیر دفاع دولت نهم در بهمن سال 1387 به روسیه سفر کرد. گفته می شود هدف اصلی این سفر گفت و گو برای تحویل موشک های
300 -S بوده است.
در همین راستا روزنامه هاآرتص چاپ تل آویو هشتم تیرماه نوشت: «نتانیاهو چندی پیش با «ولادیمیر پوتین» نخست وزیر روسیه تماسی تلفنی داشته و با وی مسائل مربوط به امکان عرضه پدافندهای موشکی
300 -S به ایران را بررسی کرد. طی این گفت وگوی تلفنی، نتانیاهو تاکید کرد عرضه 300 -S به ایران تعادل موجود در منطقه را برهم می زند.» هاآرتص همچنین مدعی شد: «مشخص نیست پوتین چه واکنشی نسبت به اظهارات نتانیاهو نشان داد.» این مقاله در ادامه مدعی شد: «معامله ایران - روسیه برای عرضه
300 -S تاکنون به لطف اعمال فشار برمسکو، از سوی آمریکا و اسرائیل اجرا نشده است.»
در عین حال این روزنامه خاطرنشان کرد در شرایط بحران اقتصادی، مقامات روسیه نمی خواهند از معامله ای مقرون به صرفه با ایران امتناع کنند. آنطورکه هاآرتص مدعی شد: «اوایل ماه ژوئن مدودوف اعلام کرد یک قرارداد امضا شده با تهران وجود دارد و برخی پرداخت ها نیز انجام شده است.»
در آخرین فشارهای تل آویو برای منصرف کردن روسیه به فروش این سامانه پیشرفته که می تواند امنیت هوایی خاصی به ایران ببخشد و در امنیت پایگاه های اتمی ایران نیز تاثیر بسزایی داشته باشد رئیس جمهوری اسرائیل، شیمون پرز، در پی دیدارش از مسکو مدعی شد: «رئیس جمهوری روسیه دیمیتری مدودوف قول داده در مورد برنامه فروش موشک های پیشرفته زمین به هوا به ایران تجدیدنظر کند؛ قراردادی که واشنگتن نیز خواستار توقف آن است.» روزنامه نیویورک تایمز در همین راستا نوشت: «پرز که پس از ملاقاتش با مدودوف با خبرنگاران گفت وگو می کرد گفت مدودوف قول داده فروش موشک های 300 -S را به لحاظ تعادل شکننده خاورمیانه و تقویت نیت های سلطه جویانه ایران، مورد تجدیدنظر قرار دهد. پرز همچنین گفت دادن امتیاز موشک به ایران می تواند بر برنامه سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی تاثیر گذارد؛ موضوعی که روسیه با آن مخالفت دارد. در عین حال یک مقام روسی که نخواست نامش فاش شود، گفت قرارداد روسیه و ایران در این نشست مطرح نشد.»
تاکید اسرائیل بر عدم تحویل این سامانه به ایران تا جایی ادامه داشته که حتی غیبت یک روزه نتانیاهو در دفترش چندی پیش باعث شد اکثر خبرگزاری ها عنوان کنند وی در ماموریتی سری به مسکو سفر کرده تا نظر مقامات کرملین را نسبت به عدم فروش 300 -S به ایران بیش از گذشته جلب کند.
موشک های 300 -S از مجموعه موشک های زمین به هوا و دوربرد روسیه است که نخستین بار در سال 1979 برای دفاع از شوروی سابق در برابر حملات هوایی دشمن ساخته شد. گونه های بعدی موشک های ضدهوایی 300 -S با هدف رهگیری موشک های بالستیک تولید شد. در زمان ساخت این موشک هدف اصلی دفاع از مجتمع های صنعتی و ادارات حساس شوروی بود. موشک های 300 -S توانایی هدف قرار دادن موشک های بالستیک را دارند و یکی از پیشرفته ترین سیستم های موشکی ضدهوایی جهان که عملیاتی شده اند، محسوب می شوند. طی چند دهه گذشته گونه های بسیار متنوعی از این موشک با سیستم های راداری پیشرفته تر، مقاومت بهتر در برابر تدابیر دشمن، برد بیشتر و دقت بالاتر ساخته شده است. در حال حاضر سه گونه اصلی از این موشک وجود دارد.
   تصویر     
  
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط RAHVAR »

آشنایی با موشکهای s300 تصویر

  نام خدا

سلام
ببخشید چون من از فناوری این موشک اطلاعات خیلی زیاد ندارم مجبور شدم از برخی سایتها کمک بگیرم
 تصویر  
   
   
   
   
   
   
   
   
 S-300 چیست؟  
   
   
   
 s-300 از سری موشکهای روسی ، دوربرد و زمین به هوا است کهدر سال 1979 توسط روسیه طراحی شد . این سامانه جهت دفاع در مقابل حملاتهوایی و موشکهای کروز ساخته شده است و همچنین برای رهگیری موشکها بالستیکمورد استفاده قرار می گیرد . s-300 یکی از بهترین مشکهای درگیرشونده بااهداف متفاوت در یک زمان است و رادار آن قار است در آن واحد 100 هدف رارهگیری نماید. قابلیت مقابله شدید با تک هوایی از پایین ترین تا بالاترینارتفاع از سطح دریا از دیگر قابلیتهای آن است و توانایی مقابله باتاکتیکهای موشکهای بالستیک را نیز دارا است.  
   
 این موشک نسبت به موشک هایی که در زمان های قبلش ساخته میشد خصوصیات متفاوتی داشت. البته تنها در سیستم پرتاب (Launch) آن از سریموشک های 48N6 نمونه برداری شده بود که می توانست میان برد یا دوربردباشد. توسعه و گسترش موشک های سری S-300 از سال 1969 آغاز شد که در آنزمان این موشک ها به برد 79 کیلومتری رسیده بودند.
 
 شرکت مجرب آلماز (Almaz) مسئولیت طراحی و ساخت را براینیروهای زمینی و شرکت بوکاتف وظیفه طراحی آن را براساس نیازهای نیرویدریایی روسیه به عهده گرفتند.
 
 چندی بعد برای به کمال رسیدن این موشک ها براساس آخرین تکنولوژی های راکتی شرکت گرونیش (Grunish) نیز به این جمع پیوست.
 
 هدف ساخت پروژه، موشکی با برد بالا، سرعت بسیار زیاد وقدرت مانوری مطمئن بود. این موشک باید کمترین زمان عکس العمل و قابلیتاستفاده های نظامی گوناگون برای حمل کلاهک های مختلف و دارای کمترین زمانرسیدن به هدف و نیز قابل اعتماد در زمان پرواز باشد.
 
 منظور از قابل اعتماد بودن این است که هنگام پرواز از دیدرادارها محفوظ باشد و ضد موشک ها نتوانند آن را ردیابی کنند،حتی از لحاظحفاظت اولیه این موشک ها قرار بود که در کانتینرهایی جاسازی شوند که اززمان ساخت در کارخانه به بعد در همان کانتینرها بمانند و حتی سیستم پرتابآنها نیز در خود کانتینرها تعبیه شود تا بتوانند در کمترین زمان ممکن ازهر نقطه ای قابل پرتاب باشند. این پرتاب به صورت عمودی انجام می شود. یکلانچر قوی که می تواند موشک را تا ارتفاع 20 متری بلند کرده و پرتاب کند.برای این امر یک جک هیدرولیک مدل M330 ساختند که با سرعت بسیار بالایی اینموشک را آماده پرتاب می کند.  
   
 این سیستم دفاعی هم اکنون درچندین مدل شامل S-300P،S-300F، S-300FM، S-300PMU در دسترس نیروهای مسلح روسیه قرار گرفته است.در کنار این روسیه برخی از مدل های این سیستم دفاعی را برای فروش به سایرکشورهای دنیا عرضه کرده است. به عنوان مثال تابستان امسال روسیه چهار موشکضد هوایی اس.300 پی.ام.یو-2 با برد دویست کیلومتر را به چین تحویل داد.  
 S-300 یکی از سیستم های ضد موشکی به شمار می رود، که علاوهبر موشک های بالستیک توانایی رهگیری موشک های بالستیک می تواند بر علیههواپیماها و موشکهای کروز دشمن به کار رود، از همین رو جزو سیستم هایاستراتژیک محسوب می شود.  
   
 ازهمین رو موشک های S-300 به عنوان یکی از کارآمدترینسیستم های دفاعی موشکی دنیا شناخته شده که مشتری های فراوانی دربینکشورهای مختلف دنیا مانند ایران دارد.  
   
   
  تصویر  
   
 S-300 و ایران  
   
 ماجرای خرید سیستم دفاعی S-300 از چندین سال پیش بین ایرانوروسیه درجریان بوده است، وسابقه آن به سفر محمد علی شمخانی وزیر دفاع وقتایران به روسیه و لغو قرارداد گور- چرنمردین در دومای روسیه بر می گردد.  
   
 گرچه بحث خرید این جنگ افزار دفاعی با گذشت زمان و عوض شدندولت به فراموشی سپرده شد، اما با بالا گرفتن تهدیدات آمریکا و رژیمصهیونیستی برعلیه برنامه هسته ای ایران با دیگر تقویت پدافند هوایی کشوردر دستورکار مقامات نظامی کشور قرار گرفت.  
   
 در اولین گام ایران خرید سامانه دفاعی تور ام – یک ازروسیهبود. برد موشک های «تور- ام- یک» محدود به 12 کیلومتر و صرفا قادر بهشناسایی و انهام اهدافی تا ارتفاع 6 کیلومتری است. اما خرید سیستم دفاعیS-300 موجب نگرانی مقامات نظامی آمریکا و اسراییل شد چرا که برد موشک هایپیشرفته S- 300 تا 300 کیلومتر می رسد و این موشک ها برخلاف «تور- ام- یک»قادر به هدف قرار دادن جنگنده بمب افکن های آمریکایی هستند.  
   
 سرتیپ امیرسرلشگر صالحی فرمانده کل ارتش ایران نیز چندیپیش در پایان آیین تودیع و معارفه فرمانده نیروی هوایی ارتش درجمعخبرنگاران یاد آور شده است «توانمندی پدافند دوربرد هوایی مورد نیاز تمامکشورهای منطقه است، چرا که ‌تهدیدهای فرامنطقه‌ای را تمام کشورهای منطقهاحساس می‌کنند».  
   
 با این حال به نظر می رسد، ایران برای این سامانه دفاعیباید دست به یک نبرد دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی و آمریکا بزند. از همینرو برخی ازمنابع خبری دسترسی ایران به این سامانه را ازطریق سایرکشورهامطرح کرده اند.  
   
 یک مقام نظامی اسرائیل نیز در همین رابطه ادعا کرد: "تهرانبراساس قرارداد منعقده با مسکو سامانه موشکی S- 300 را تا پایان سال جاریمیلادی تحویل خواهد گرفت و اولین محموله موشک های 300S- نیز اوایل سپتامبر(شهریورماه) به ایران ارسال خواهد شد."  
   
 این مقام اسرائیلی اذعان کرد: "بدون تردید سامانه 300S- حمله هوایی به ایران را بسیار دشوارتر از گذشته خواهد کرد."  
   
 حال باید دید کشاکش های ایران با قدرتهای جهانی برای حفظمنافع مشروع خود که این بار در بعد نظامی بر سر سامانه s-300 تمرکزیافته به چه سرانجامی خواهد رسید  
 باتشکر  

 
   تصویر     
  
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط RAHVAR »

گمانه زنی ها در خصوص تحویل پدافند اس 300 -

ممكن است احتمال صدور سيستمهاي ضد هوايي به ايران كه مي توانند همه اهداف هوايي معاصر را از بين ببرند، به برگ برنده مكملي در دست مسكو در مبارزه با استقرار رده سوم سيستم پدافند ضد موشكي آمريكا در چك و لهستان مبدل شود (دولت بوش دفاع در برابر موشك‌هاي ايراني را علت استقرار اين سيستم اعلام كرده است). اين يك استدلال ديگر براي متقاعد كردن دولت آينده آمريكا به خودداري از جنگ با ايران خواهد شد. ايران با دريافت سيستمهاي اس-300 مي تواند سيستم واقعاً مؤثر ملي پدافند ضد هوايي را به وجود آورد.

به گزارش خبرگزاري «فارس»، وزير دفاع ايران توضيح داد كه صادرات سيستمهاي اس-300 «در چارچوب قرارداد منعقد شده با روسيه» انجام خواهد شد و اينكه مواعد صادرات بعداً اعلام خواهد شد. مصطفي محمد نجار بين صادرات احتمالي سيستمهاي تسليحاتي روسي و گزارش سازمان اطلاعات ملي ايالات متحده كه در آن به نبودن فعاليت‌ها در جهت ساخت بمب هسته‌اي در ايران اشاره شد، هيچ رابطه‌اي تشخيص نمي دهد. يك سال و نيم قبل روسيه را متهم كرده بودند كه به بلاروس سيستم اس-300 را صادر مي‌كند كه بعداً اين سيستم‌ها را به ايران تجديد صدور كند. در آن زمان اين اطلاعات كاذب بود ولي الآن قضيه جدي مي‌شود.

جالب توجه است كه وزير دفاع ايران در پي چهارمين نشست هفته گذشته كميسيون مشترك همکاري نظامي فني بين روسيه و ايران، اين مطلب را اعلام كرد. ميخاييل دميتريف مدير سرويس فدرال همکاري نظامي فني روسيه كه در آن نشست حضور داشت، بعد از پايان آن اعلام كرد: صدور سيستم موشكي اس-300 به ايران مورد بحث قرار نگرفت ولو اينكه اين كار در چارچوب همه رژيم‌هاي تسليحاتي مجاز است. دميتريف افزود: روسيه ايران را كشوري مطرود محسوب نمي‌كند، «اين يك كشور كاملاً عادي است»، و لذا روسيه درخواست‌هاي احتمالي تهران براي خريد سلاح‌هاي دفاعي را بررسي خواهد كرد چنانچه اين كار به وسيله توافقات بين المللي ممنوع نشده باشد. سيستم اس-300 مشمول اين محدوديات نيست. در همکاري نظامي فني بين دو كشور سيستم‌هاي ضد هوايي و راداري اولويت دارند. روسيه تا كنون به ايران 29 دستگاه سيستم ضدهوايي كوتاه‌برد «تور-ام-1» با برد 14-12 كيلومتري را صادر كرده است. در حال حاضر كارشناسان روس چگونگي استفاده از اين وسايل را به ايرانيان ياد مي دهند.

فروشندگان روس اسلحه اعتراف مي‌كنند كه در بازار تسليحات «مبارزه آشكار و نهان بر سر ايران در جريان است». ميخاييل دميتريف هم گفت: «ما اينجا با رقابت زيادي روبرو مي‌شويم. ما نمي خواهيم از اين بازار خارج شويم چرا كه بازگشت به ايران دشوار خواهد بود». يك سال پيش سرگئي ايوانوف معاون اول نخست وزير روسيه در جريان سفر به هند تقريباً چنين موضوعي را بيان كرده بود: ما دليلي نمي بينيم كه از صدور سيستمهاي اس-300 به ايران خودداري كنيم. با عنايت به اين مواضع شفاف روسيه در زمينه همکاري نظامي فني با ايران مي توان فرض كرد كه معامله در مورد صدور سيستم‌هاي اس-300 به ايران نهايي شده است. ولي ديروز سرويس فدرال همکاري نظامي فني، سازمان «روس‌ابورون‌اكسپورت» و شركت «آلماس-آنتي» كه اس-300 را توليد مي‌كند، در پاسخ به درخواست روزنامه «ورميا نووستي» از تفسير اين مسأله خودداري كردند.

ولي يك مسئول بلندپايه صنايع دفاعي روسيه در گفتگو با مفسر روزنامه «ورميا نووستي» صحت اظهارات وزير دفاع ايران را تأييد كرد. به گفته وي، توافقنامه درباره صدور 40-30 سيستم مذكور توسط سرويس فدرال همکاري نظامي فني روسيه و نهاد نظامي ايران پاراف شده است. از قرار معلوم، پاراف شدن، مرحله الزامي انعقاد يك موافقتنامه بين المللي نيست. هنوز تصميم سياسي بايد اتخاذ شود. ولي منطقي است كه اگر مقامات عالي كشور اجازه پاراف كردن را دادند، اين سند بايد به موقع اجرا گذارده شود. اطلاعات مقدماتي مخصوصاً به رسانه هاي گروهي انداخته شد تا واكنش طرف‌هاي ذي علاقه بررسي شود. در صورت تشديد اوضاع و خطر تحريمات، ممكن است كار به پاراف كردن سند خاتمه يابد.

بايد به اين نكته توجه كرد كه نه نوع سيار S-300V كه مخصوص حمايت از يگان‌هاي ارتشي بلكه سيستم‌هاي S-300PMU1 S-300PMU2 Favorite كه مخصوص دفاع از تأسيسات مهم نظامي و اداري هستند، صادر مي‌شوند. رسلان پوخوف مدير مركز مطالعه راهبردها و فناوري‌ها به روزنامه «ورميا نووستي» گفت: «از اينجا مي‌توان نتيجه گرفت كه ايران واقعاً نگران ضربات هوايي است. به عقيده پوخوف، براي روسيه انعقاد قرارداد درباره صدور اس-300 به ايران بدان معناست كه «يادداشت تفاهم گور-چرنومردين» به زباله‌دان انداخته شده است. اين يادداشت در سال 1996 امضا شد كه بوريس يلتسين در آستانه انتخابات رياست جمهوري به حمايت ايالات متحده نياز داشت و متعهد شده بود به ايران اسلحه صادر نكند. پوخوف مي‌گويد: ما با امضاي اين موافقتنامه تسليحاتي از «نگاه كردن به دهان واشنگتن دست كشيده‌ايم».

منبع ما در صنايع دفاعي بهاي قرارداد و تعداد سيستم‌هاي اس-300 را عنوان نكرد چرا كه «همه صفحات قرارداد پاراف نشده‌اند». او معتقد است كه بايد تعداد بيشتر اين دستگاه ها را فروخت تا ذخيره داشته باشند. يك خلبان آشنايي او كه جديداً به ايران هواپيماهاي جنگي را منتقل كرد، گفت كه ايرانيان با وسايل هوايي خيلي آزاد رفتار مي كنند. گاهي مقررات كاربرد هواپيماها را رعايت نمي‌كنند، ويراژ مي دهند و در نتيجه هواپيماهاي سقوط مي‌كنند. معاون فرمانده نيروي هواي ايران همينطور جان خود را از دست داد. بعيد نيست كه سيستمهاي ضد هوايي روسي دچار همين سرنوشت شوند. ايرانيان در جواب به شكايات مربيان روس مي گويند: «الله داد، الله پس گرفت».

سيستم اس-300 قادر است همه اهداف هوايي معاصر را كه با سرعت 288 متر در ثانيه پرواز مي‌كنند، از بين ببرد. حد اكثر برد آن 150 كيلومتر است. اين سيستم كه از وسيله مبارزه با پارازيت برخوردار است، مي تواند همزمان 24 هدف را دنبال كند و به هر يك از آنها 2 موشك از يك سكو يا 4 موشك از دو سكو بفرستد. فعاليت آن به ميزان 100% اتوماتيك است. زمان استقرار سيستم اس-300 براي آغاز فعاليت 5 دقيقه است.


منبع


[External Link Removed for Guests]تصویر
   تصویر     
  
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۸۸, ۷:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

Re: مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط Parsa84 »

درود تصویر

به نظر من در این مکتب بی مکتبی روس های بی خدا,بی همه چیز خبیث هیج باید و نبایدی وجود ندارد. تصویر
باید ها و نبایدهای ظاهری و حتی توافق شده هم با یک معامله زیرمیزی به سادگی به یکدیگر تبدیل می شوند!! تصویر
منتظران و عاشقان اس 300 هم حالا حالا ها صابون به دلشون نزنند چرا که او قبل از تحویل اف 35 ها به اسرائیل در ایران عزیزمون افتابی نخواهد شد و علی الظاهر به عمو چاوز و دوستان داده شده!!!!تصویر
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط میهن پرست »

دوستان به راستی که با اندکی تامل میشه فهمید که پدرسوخته تر از این روسها خود نا مردشون هستن. :-?
از یه طرف هی ما رو تیغ میزنن از طرفی هم از اسرائیل و امریکا امتیاز میگیرن.
یه دعا میکنم .خدایا همه افراد دورو و اب زیر کا رو معدوم بفرما ^:)^ ^:)^ ^:)^
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: مسکو بايد قرارداد S-300 با تهران را اجرا کند

پست توسط RAHVAR »

کارشناس روس: نباید تهدید موشکی از سوی ایران را دست کم گرفت
تصویر

مسکو، 31 شهریور، خبرگزاری «ریا نووستی»/ ژنرال "ولادیمیردوُرکین" کارمند ارشد علمی مرکز امنیت بین المللی انستیتو اقتصاد جهانی وروابط بین الملل آکادمی علوم روسیه معتقد است که ایران از فناوری تولیدموشک های میانبرد برخوردار است که شعاع عمل آنها اجازه می دهد به همه خاکاروپا و بخش قابل توجهی از خاک روسیه برسند.
دوُرکین عصر یکشنبه در مصاحبه ای با رادیو "اکو مسکو" اظهارداشت: "من دست کم گرفتن تهدید (موشکی از سوی ایران) را نادرست می دانم. ازاین رو تغییر در جهت گیری (دولت آمریکا) برای دفاع در برابر موشک هایمیانبرد در پروژه جدید اوباما کاملاً توجیه شده است".
وی یادآور نمود که ایران ماهواره ای 27 کیلوگرمی نیز پرتابکرده بود و افزود: "اگر پله بالایی (موشک) را برای کلاهک مناسب ساخت، درآنصورت آنطور که ارزیابی ها نشان می دهند، برد این موشک 4 هزار کیلومترخواهد بود".
آمریکا بتازگی اعلام کرده است که برنامه خود برای ایجادسپرضدموشکی در اروپا را پس از دریافت اطلاعات جدید جاسوسی که بر اساس آنهادر حال حاضر تهدید بیشتر از موشک های کوتاهبرد و میانبرد ایران نشئت میگیرد و نه موشک های بالستیک، تصحیح کرد. آمریکا در این راستا تجهیزتاسیسات زمینی سیستم دفاع ضدموشکی را در سال 2015 آغاز می کند و تا آنزمان ناوهایی مسلح به موشک های رهگیر و رادار به شمال و جنوب اروپا اعزاممی کند.
آمریکا پیشتر درصدد استقرار سپر ضد موشکی خود در اروپایشرقی، از جمله 10 موشک رهگیر در لهستان و ایستگاه راداری در چک بود. اولینموشک رهگیر قرار بود تا سال 2011 کشیک نظامی خود را آغاز کند. بهره برداریکامل از سیستم برای سال 2013 در نظر گرفته شده بود. روسیه قاطعانه مخالفاستقرار این سپر ضدموشکی آمریکایی در نزدیکی مرزهای خود بوده و آن راتهدیدی برای امنیت ملی کشور می خواند. آمریکا علت استقرار سیستم خود راتهدیدات موشکی آتی که از ایران ناشی خواهند شد اعلام می کند، اما روسیه باارزیابی های آمریکا از توان ایران و تهدیدات ناشی از این کشور موافق نیستو سپر ضد موشکی را ابزاری برای کنترل بر توان استراتژیک خود می داند.
   تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”