اسرائیل با چه سلاحی میتواند مراکزهسته ای ایران را نابود کند؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۷, ۱۱:۰۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

اسرائیل با چه سلاحی میتواند مراکزهسته ای ایران را نابود کند؟

پست توسط yasermym »

اسرائیل با چه سلاحی میتواند مراکزهسته ای ایران را نابود کند؟

تصویر

روزنامه روسی "گازیتا" در مقاله ای که روز پنجشنبه منتشر شد، می نویسد: در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد "دمیتری مدودف" رئیس جمهور فدراسیون روسیه و "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در دیداری که چهارشنبه شب انجام شد، باری دیگر سعی کردند به پیشرفت در مسئله خاور نزدیک دست یابند. اگر طبق اطلاعات مختلف و غیر مستقیم قضاوت کنیم، مهلت وارد سازی ضربه بازدارنده اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران چند هفته می باشد. بدین ترتیب در گزارش مرکز معتبر آمریکایی مطالعات استراتژیک و بین المللی (Center For Strategic and International Studies - CSIS) که گوشه هایی از آن را مرکز روسی تحلیل استراتژی و فناوری در مجله خود منتشر کرد، گفته می شود که اسرائیل نیاز به 80 هواپیمای تهاجمی و یا 30 موشک دارای دقت بالای Jericho III دارد. خاطر نشان می کنیم که نیروی هوایی این کشور حدود 250 فروند جنگنده چندمنظوره F16 دارد که ایران نیز در شعاع عملیاتی آنها قرار می گیرد.

این روزنامه می نویسد: کارشناسان CSIS معتقدند که برای هدف قرار دادن تاسیسات هسته ای ایران، ممکن است ده ها بمب هدایت شونده آمریکایی مجهز به سیستم لیزری رهنمون سازی GBU-27، GBU-28 و GBU-10 مورد استفاده قرار گیرند. آنها می توانند موانع بتونی به ضخامت 1.8 تا 6 متر را درهم بشکنند. این بمب ها را می توانند جنگنده های F-16I و F-15E حمل کنند. برای نابودسازی کامل کارخانه اورانیوم در اصفهان که روی سطح زمین قرار دارد، به 9 بمب، برای رآکتور پلوتونی در اراک به 4 بمب، کارخانه تولید اورانیوم غنی شده در نطنز که در زیرزمین قرار دارد نیز به 55 بمب نیاز است. هواپیماها می توانند بر فراز دریا در طول سواحل لبنان و سوریه، بر فراز شمال و یا مرکز عراق پرواز کنند.

در ادامه گفته می شود: مولفین گزارش، سیستم دفاع ضدهوایی ایران که در آن از جمله مجموعه های موشکی ضدهوایی روسی اس-200، اس-75 و تور-ام1 می باشند را قدیمی می دانند. اما مجموعه موشکی ضدهوایی اس-300 (تریئومف) برای حمله کنندگان خطرناک خواهند بود و به احتمال زیاد 20-30% خسارت وارد خواهند کرد. بی دلیل نیست که عرضه احتمالی پنج مجموعه اس-300 چنین واکنش شدیدی را در اسرائیل برانگیخته است.

Jericho III خواهد داشت: 5 موشک برای اصفهان، 3 موشک برای اراک و 34 موشک برای نطنز. اما چنین تعداد موشکی در اسرائیل وجود ندارد. اسرائیل در صورت حمله هوایی ایران در پاسخ، می تواند توسط مجموعه های Arrow-2 (در مدل هایРАС-2 و PAC-3) و I-HAWK از خود دفاع کند. دلیل اصلی حمله، پدیدار شدن اورانیوم و پلوتونیوم تسلیحاتی در ایران، به مقدار کافی برای ساخت یک بمب هسته ای خواهد بود. دکترین نظامی اسرائیل وجود سلاح هسته ای در کشورهای همسایه را نمی پذیرد، زیرا در این صورت تضمینی برای امنیت کشور وجود نخواهد داشت.

در ادامه گفته می شود: مولف گزارش معتقد است که ایران اکنون منابع کافی برای تولید حداقل یک خرج هسته ای در سال را دارد. اگر برنامه نصب 50 هزار سانتریفیوژ در نطنز و نیز برنامه رآکتور پلوتونی در اراک متحقق شود، در آنصورت کشور همه ساله بنا به ارزیابی آمریکایی ها می تواند مهمات هسته ای به تعداد 25-30 تولید کند. متخصصین CSIS تایید می کنند که این می تواند تا سالهای 2013-2014 رخ دهد، اما کارشناسان اسرائیلی سال 2011 را بعنوان تاریخ آن مطرح می کنند.

در پایان مقاله آمده است: در هر صورت، اثبات وجود و عرضه سیستم های اس-300 به ایران احتمالاً ضربه اسرائیل را تسریع می کند. "ویتالی اشلکوف" عضو شورای سیاست خارجی و دفاعی در مصاحبه ای با روزنامه روسی "گازیتا" خاطر نشان نمود که نشانه های بسیاری مبنی بر آمادگی اسرائیل برای حمله نظامی دیده می شوند. وی گفت: "هواپیماهای آنها تمرین در فواصل دور دست را آغاز کرده و تا سودان پرواز می کنند، آنها رهگیری را تمرین می کنند. مسلماً اسرائیل پدیدار شدن سلاح هسته ای در ایران را نخواهد پذیرفت، اما تهران تایید می کند که چنین کاری نمی کند و اثباتی علیه آن نیز وجود ندارد. در چنین اوضاع نا معینی، من ترجیح می دهم که درباره احتمال زیاد حمله صحبت نکنم، اما آن را غیرممکن نیز ندانم. زیرا در دوره کنونی برخی عملیات تنها بر اساس سوء ظن ها انجام می شوند، همانطور که در عراق دیدیم".

[External Link Removed for Guests]
دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

تصویر

 [FONT=tahoma, Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif][COLOR=#444444]==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
[External Link Removed for Guests]
==================================    
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: اسرائیل با چه سلاحی میتواند مراکزهسته ای ایران را نابود کند؟

پست توسط RAHVAR »

افسر پيشين وزارت دفاع اسرائيل بررسي كرد:

اسرائيل توان حمله به ايران را ندارد
خبرگزاريفارس: يك افسر سابق وزارت جنگ رژيم صهيونيستي نوشت: نقش اين رژيم دربرافروختن جنگ عليه عراق و عقب نشستن اين رژيم از معركه نشان مي‌دهد كهاسرائيل توان حمله به ايران را ندارد اما تنها تلاش خود را براي اجبارآمريكا براي حمله به ايران انجام مي‌دهد.


تصویر


بهگزارش خبرگزاري فارس، "روي توف " (Roy Tov) افسر پيشين وزارت جنگ رژيمصهيونيستي در مقاله‌اي كه پايگاه خبري ربل (The rebel) آن را منتشر كردهاست، امكان حمله رژيم صهيونيستي به ايران را مورد بررسي قرار داد.
وي با اشاره به جنگ اول خليج فارس نوشت: اين جنگ و عمليات معروف به"طوفان صحرا " يك جنگ تمام عيار بود كه طي آن آمريكا در آگوست 1990 بانيروهاي ائتلافي متشكل از 34 كشور به عراق حمله كرد تا اين كشور متجاوز رااز خاك كويت بيرون براند.
اين افسر پيشين وزارت جنگ رژيم صهيونيستي با يادآوري اين نكته كه درطول اين جنگ، صدام چند موشك اسكاد را به مراكز شهري صهيونيستي پرتاب كردتا ضمن تلافي متقابل، ائتلاف آن‌ها با جامعه عرب را بي‌ثبات كند، ادامهداد: عراق 39 موشك به اسرائيل پرتاب كرد كه موجب تخريب ساختمان‌ها وخسارات جاني شد كه همه اين موشك‌ها برخلاف اظهارات وزارت دفاع اسرائيل،جزء سلاح‌هاي متعارف بودند. به دنبال اين حملات، ايالات متحده 2 گردانموشكي و هلند يك گردان از نيروهاي هوايي خود را در اسرائيل به حالتآماده‌باش در آوردند.
توف با بيان اين‌كه اسرائيل هميشه درصدد تلافي اين حملات بود، نوشت:در آن زمان "اسحاق شامير " (Yizthak Shamir) نخست‌وزير وقت اسرائيل با ژست"صبوري " توافق كرد تا از اين جنگ كناره‌گيري كند، اما واقعيت چيز ديگريبود: "اسرائيل توان ورود مستقيم به جنگ را نداشت. "
توف در ادامه نوشت: در مارس 2003 ميلادي يك جنگ تمام عيار ديگر عليهعراق بدون هيچ قطعنامه‌اي و با تهاجم نيروهاي چند مليتي به رهبري ايالاتمتحده آغاز شد كه به نظر مي‌رسيد اسرائيل دخالتي در آن ندارد ولي واقعيتچيز ديگري بود.

* اسرائيل فراهم كننده مقدمات جنگ عليه عراق

اين نظامي پيشين رژيم صهيونيستي با اشاره به داستان فيلم آمريكايي "سگرا بجنبان " با بازي "رابرت دنيرو " و " داستين هافمن "، اظهار داشت: دراين فيلم يكي از روساي جمهور ايالات متحده براي جلوگيري از رسوايياخلاقي‌اش، يك مزدور سياسي را اجير مي‌كند تا يك جنگ ساختگي را با آلبانيطراحي و راه‌اندازي كند و رسانه‌ها را به طرف اين موضوع منحرف كند تا درفاصله دو هفته مانده به انتخابات، مشكلي براي انتخاب مجدد خود نداشتهباشد.
توف با بيان اين‌كه اين فيلم اذعان مي‌كند كه چگونه شخصيت‌ها وقدرت‌هاي سياسي از رسانه‌هاي جمعي استفاده مي‌كنند و چگونه چيزي كه وجودندارد را واقعيت‌سازي مي‌كنند، اضافه كرد: من درصدد تاكيد بر اين مسئلههستم كه سلاح‌هاي كشتار جمعي در عراق وجود نداشت ولي غرب با كمك رسانه‌هابه مردم القاء كرد كه در عراق سلاح‌هاي كشتار جمعي وجود دارد اما در واقعاين اسرائيل و آمريكا هستند كه از سلاح‌هاي كشتار جمعي استفاده مي‌كنند.
اين گزارش افزوده است: تحليلگران اسرائيلي در جنگ دوم عليه عراق نيزمعتقد بودند كه اين رژيم بايد همان استراتژي را به كار ببرد كه اسحاقشامير در جنگ اول خليج فارس از آن استفاده كرد تا آمريكا به تنهايي دشمنرا از پيش رو بردارد و اسرائيل فقط نظاره‌گر اين جنگ باشد اما واقعيت اينبود كه در آن جنگ نيز اسرائيل حتي قادر به هدايت يك عمليات نظامي عليهعراق نبود.
اين افسر سابق وزارت دفاع اسرائيل با بيان اين‌كه اين رژيم تنهاقادر به انجام حمله هوايي ناگهاني است، اضافه كرد: به غير از اين، يعني درصورت حمله همه‌جانبه اسرائيل به عراق، قاعده بازي به طرز غم‌انگيزي به ضرراسرائيل تغيير مي‌كرد و در نهايت ديديم كه آمريكا بدون حتي يك قطعنامه وبدون اسرائيل، در سال 2003 به عراق حمله كرد.

* آيا اسرائيل به ايران حمله مي‌كند؟

نويسنده در ادامه با بررسي امكان حمله اسرائيل به ايران اظهار داشت:مقاله‌هاي متعددي در رسانه‌هاي مختلف، با ترس و بيم، امكان حمله اسرائيلبه ايران را بررسي كرده‌اند.
اين تحليلگر مسائل نظامي رژيم صهيونيستي با بيان اين‌كه در اسرائيلزمان حمله به ايران به سرعت تغييرات آب و هوا دستخوش تغيير مي‌شود، اظهارداشت: برخي از تحليلگران ادعا مي‌كنند كه اسرائيل از پايگاه‌هاي هوايي درگرجستان براي حمله به ايران استفاده خواهد كرد و بعضي نيز ادعا مي‌كنند كهاسرائيل قادر است از حريم هوايي سوريه عليه ايران استفاده كند بدون اينكههواپيماهاي آن‌ها مورد شناسايي قرار گيرد.
وي افزود: اسرائيل نمي‌تواند با يك روش موثر به ايران حمله كند زيراايران كشور بزرگ و قدرتمندي است و تهاجم و تخاصم به اين كشور دور از دسترساست.
توف با بيان اين‌كه اسرائيل عواقب بستن تنگه هرمز توسط ايران و بالارفتن غم‌انگيز قيمت نفت را اصلاً درك نكرده است، نوشت: براي من و بسيارياز كساني كه روزنامه‌هاي عبري را در سال 2002 خوانده‌اند روشن است كهاسرائيل به ايران حمله نمي‌كند ولي تنها تلاش مي‌كند تا دوباره "سگ رابجنباند " و آمريكا را براي حمله نظامي عليه ايران تحريك كند
   تصویر     
  
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: اسرائیل با چه سلاحی میتواند مراکزهسته ای ایران را نابود کند؟

پست توسط RAHVAR »

با تاكيد بر قدرت محدود اسرائيل در قبال ايران

كُردزمن: بعيد است حمله اسرائيل به ايران موفقيت‌آميز باشد
خبرگزاريفارس: رئيس مركز مطالعات راهبردي آمريكا در گزارشي در يك روزنامه آمريكايينوشت: بعيد به نظر مي‌رسد حمله اسرائيل به ايران موفقيت‌آميز باشد.


تصویر


بهگزارش فارس، "آنتوني كردزمن " در گزارشي كه در روزنامه آمريكايي"وال‌استريت‌ژورنال " منتشر شد، نوشت: بعيد است كه حمله اسرائيل عليهتاسيسات هسته‌اي ايران موفقيت‌آميز باشد.
رئيس مركز مطالعات راهبردي آمريكا افزود: حمله اسرائيل عليه ايرانبسيار چالش‌برانگيزتر از حمله اسرائيل به رآكتور هسته‌اي "اوسيراك " عراقدر سال 1981 خواهد بود.
وي در ادامه اشاره كرد: حمله موفقيت‌آميز هسته‌اي اسرائيل عليهتاسيسات هسته‌اي ايران احتمالا غيرممكن باشد چرا كه رقابت تسليحاتيهسته‌اي بازي خواهد بود كه ايران مي‌تواند آن را آغاز كند.
كردزمن تصريح كرد: هر كسي كه به طور مداوم با مقامات، افسران وكارشناسان عاليرتبه اسرائيلي ديدار داشته باشد، مي‌داند كه اسرائيلگزينه‌هاي نظامي را بررسي مي‌كند اما آن‌ها به طور حتم با دقت اينگزينه‌ها را در نظر مي‌گيرند و به اين درك رسيده‌اند كه اين گزينه‌هاينظامي مي‌توانند مشكلات جدي و خطراتي را به همراه داشته باشند.
رئيس مركز مطالعات راهبردي آمريكا در ادامه ضمن اشاره به مشكلاتي كهرژيم صهيونيستي در حمله احتمالي به ايران با آن مواجه است افزود: يكي ازمشكلات اساسي اسرائيل، به طور خاص جنگنده‌ها و نيز جنگنده‌هاي بمب‌افكنكوتاه‌برد اين رژيم است كه مسئله فاصله با ايران را مطرح مي‌كند. هدف‌هاياحتمالي در ايران حدود 950 تا 1400 مايل با اسرائيل فاصله دارند در حاليكه دورترين بردي را كه جنگنده‌هاي اسرائيلي مي‌توانند هدف قرار دهند ازاين مقدار بسيار كمتر است.
وي همچنين افزود: اسرائيل در صورت داشتن قصد حمله به ايران بايد بااين حقيقت نيز كنار بيايد كه همواره با "چراغ قرمز " دولت‌هاي بوش واوباما مواجه بوده كه مخالف اين حمله هستند. هرگونه حمله به ايران كهبخواهد از قلمرو كشورهاي عربي صورت گيرد به طور حتم خشم كشورهاي عربهمسايه و همچنين روسيه، چين و چندين كشور اروپايي را برخواهد انگيخت.
كردزمن تصريح كرد: به نظر مي رسد اين مشكلات نتواند اسرائيل را ازاين هدف باز دارد چرا كه هنوز يك هفته از هشدار ديگري كه مقامات ارشداسرائيلي كه مطرح كرده‌اند كه نمي‌خواهند ايران هسته‌اي را بپذيرند،نمي‌گذرد اما به هرحال اسرائيل بايد در نظر بگيرد كه با وجود چنين موارديكه مطرح شد و همچنين اين مسئله كه هيچ كشوري از چنين حمله‌اي حمايت نكرده،چگونه مي‌خواهد به ايران حمله كند.
در ادامه اين گزارش، رئيس مركز مطالعات راهبردي آمريكا تاكيد كرد:اسرائيل براي حمله به ايران همچنان با دو مشكل اساسي مواجه است؛ اول اينكهدر نظر بگيرد آيا مي‌تواند تاسيسات هسته‌اي زيرزميني مستحكم ايران نظيرآنچه در نطنز است را نابود كند يا خير و دوم اينكه يك حمله كاملاموفقيت‌آميز مستلزم اين امر خواهد بود كه اسرائيل بسيار فراتر از تنهامنطقه‌اي كه سه مورد تاسيسات هسته‌اي شناخته شده ايران در آنجا قراردارند، رفته و تاسيسات هسته‌اي را كه ايران طي سال‌هايي كه فرصت داشته بهطور مخفيانه ايجاد كند، نيز نابود كند. علاوه بر اين‌ها، اسرائيل مجبورخواهد بود براي به نتيجه رساندن هدف خود در حمله به ايران، خود را برايمواجهه با موشك‌هاي دوربرد ايران نيز آماده كند.
در گزارش وال‌استريت ژورنال آمده است: تحليلگران به شدت مخالف حملهاسرائيل به ايران هستند چرا كه معتقدند نيروي هوايي اسرائيل نمي‌تواند بهتاسيسات مهم ايران در نطنز آسيب جدي برساند. برخي معتقدند كه اين تاسيساتدر عمق بسيار زيادي از سطح زمين ساخته شده و به شدت مستحكم بوده و اسرائيلنمي‌تواند تاثير زيادي بر آن بگذارد.
كردزمن در ادامه اين گزارش تصريح كرد: اسرائيل براي حمله به ايران بامحدوديت‌هايي در زمينه قابليت‌هاي نظامي خود مواجه است. با قدرت محدودي كهاسرائيل دارد و نيز عدم برخورداري از قابليت‌هاي مناسبت و ضروري برايانجام اين حمله گسترده، آن‌ها را با مشكل مواجه خواهد كرد. اسرائيل همچنيناز سرويس‌هاي جاسوسي توانمند براي ارزيابي قابل اعتماد از آسيب‌هاي واردشده در صورت انجام اين حمله احتمالي نيز برخوردار نيست. علاوه بر اين،اسرائيل از نيروهاي كافي براي انجام حمله‌هاي احتمالي مجدد در صورت ادامهفعاليت‌هاي هسته‌اي ايران حتي پس از حمله اوليه نيز برخوردار نيست وكشورهاي عربي نيز به طور مداوم در حالت آماده‌باش نخواهند ماند و بهاسرائيل اجازه نخواهند داد تا از حريم هوايي آنها استفاده كند. همچنيناسرائيل بايد بداند در صورت انجام چنين اقدامي بايد با روسيه نيز كناربيايد، كشوري كه تمايل زيادي دارد تا در صورت حمله به راكتور هسته‌ايبوشهر، به ايران موشك‌هاي زمين به هوا و نيز جنگنده‌هاي پيشرفته بفروشد.
اين گزارش افزود: اين‌ها دلايل و مشكلاتي هستند كه توسط بسياري ازكارشناسان ارشد جاسوسي اسرائيل و افسران نظامي آنها نيز همواره در توجيهاين مسئله كه اسرائيل نبايد به ايران حمله كند، مطرح مي‌شوند.
   تصویر     
  
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 124
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۸, ۲:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 305 بار
سپاس‌های دریافتی: 323 بار

Re: اسرائیل با چه سلاحی میتواند مراکزهسته ای ایران را نابود کند؟

پست توسط simab1348 »

البته اگر از موضوع تاپیک منحرف نمی شویم باید یک نکته را خاطر نشان کنم و آن اینکه تاسیسات اتمی اسرائیل و اهداف بیشماری در شعاع عملیاتی موشکی و هوایی ایران قرار دارد . وکسی که خسارت بیشتری خواهد دید قطعا اسرائیل است .
لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”