هيچ مواد راديو اكتيوي به تاسيسات غني‌سازي «فردو» وارد نشده !

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

هيچ مواد راديو اكتيوي به تاسيسات غني‌سازي «فردو» وارد نشده !

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 تصویر 
خبرگزاري فارس: يك منبع مطلع سياسي با بيان اينكه احداث تاسيسات غني‌سازي «فردو» حدود يك سال و اندي پيش آغاز شده، تصريح كرد: تاكنون هيچ‌گونه ماشين و مواد راديو اكتيوي به اين تاسيسات وارد نشده و‌ فعاليت‌ها در اين پروژه، بيشتر ساختماني و تاسيساتي است.

يك كارشناس مطلع سياسي پيرامون تاسيسات جديد اتمي غني‌سازي «فردو» گفت: در آستانه مذاكرات جديد ايران و گروه ‌1+5، ‌روساي جمهور آمريكا و فرانسه به همراه نخست‌وزير انگليس در مورخ ‌3 مهرماه در نيويورك در راستاي جنجال آفريني جديد عليه ايران،‌ كشورمان را متهم به ساخت مخفيانه يك مركز زيرزميني غني‌سازي و پنهان از ديد بازرسان آژانس كردند.

وي افزود: اين اظهارات در حالي صورت مي‌گيرد كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در همين روز خبر داد كه ايران سايت غني‌سازي در دست احداث خود را به اين نهاد اظهار كرده است. «مارك ويدريكاير» سخنگوي آژانس در بيانيه‌اي اظهار داشت: ايران در تاريخ ‌21 سپتامبر (‌30 شهريور) با ارسال نامه‌اي به آژانس اطلاع داد كه يك كارخانه آزمايشي جديد غني سازي سوخت را در دست احداث دارد. در نامه ايران گفته شده كه سقف سطح غني سازي ‌5 درصد است. ايران به آژانس خبر داده كه مواد هسته‌اي وارد اين كارخانه نشده است. ايران در اين نامه به آژانس اطمينان داد كه اطلاعات تكميلي بيشتر را در زماني مناسب و مقتضي ارائه مي‌دهد. آژانس در واكنش به اين نامه از ايران خواسته است كه اطلاعات خاصي را در اين زمينه ارائه دهد.

كارشناس مطلع سياسي با تشريح واكنش آژانس خاطرنشان كرد: همزمان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با ارسال نامه‌اي به كشورمان در مورخ ‌25 سپتامبر (‌3 مهرماه) از اقدام جمهوري اسلامي براي ارائه اطلاعات مربوط به اين سايت جديد قدرداني كرد. بخشي از متن اين نامه به اين شرح است: «بازگشت به نامه مورخ ‌21 سپتامبر ‌2009 شما (ايران)، ‌تمايل دارم از جمهوري اسلامي ايران به خاطر ارائه اطلاعات فعاليت‌هاي مرتبط با ساخت يك كارخانه جديد نيمه صنعتي غني‌سازي به آژانس تشكر كنم. به منظور تضمين اينكه اقدامات مناسب پادماني اجرا شوند، موجب قدرداني خواهد بود كه اطلاعات بيشتري در رابطه با اين تاسيسات توسط آژانس دريافت شود. آژانس همچنين از ارائه دسترسي به اين تاسيسات در اسرع وقت ممكن قدرداني مي‌كند، از همكاري شما متشكرم.»

وي گفت: همزمان با شروع جنجال سياسي و بي‌منطق جديد غربي‌ها و آمريكا، رئيس سازمان انرژي اتمي كشورمان نيز با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد: «جمهوري اسلامي ايران در راستاي حفظ و برخورداري از حقوق مسلم خود در بهره‌برداري صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي، طي يك گام موفق جديد، نسبت به ايجاد كارخانه نيمه صنعتي غني‌سازي سوخت هسته‌اي ديگري اقدام كرده است. ايران اكنون با رعايت تمام جوانب از جمله پدافند غيرعامل در حال ساخت اين تاسيسات مي‌باشد، فعاليت‌هاي اين تاسيسات همانند ساير تاسيسات هسته‌اي ايران، در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود، سازمان انرژي اتمي ايران اين گام موفق بزرگ را كه در جهت پيشرفت و توسعه اين صنعت است، به رهبر معظم انقلاب اسلامي و مردم عزيز و گرامي ايران تبريك عرض مي‌كند.»

اين منبع افزود: «بازرسي و نظارت و همچنين اظهار هرگونه فعاليت و تاسيسات هسته‌اي در چارچوب موافقتنامه پادمان بين ايران و آژانس انجام مي‌شود . در همين رابطه، ‌بايد اذعان كرد كه بر طبق كد ‌1/3 ترتيبات فرعي موافقتنامه پادمان كه ايران در سال ‌1976 آن را به تصويب مجلس شوراي ملي خود نيز رسانده، موظف است فقط ‌180 روز (‌6ماه) قبل از تزريق مواد هسته‌اي به تاسيسات هسته‌اي، آن را به آژانس اظهار نمايد، به عنوان مثال، در مورد يك تاسيسات غني‌سازي مي‌توان تمامي كارهاي ساختماني و نصب تجهيزات و سانتريفيوژها را انجام داد و صرفاً شش ماه قبل از تزريق مواد هسته‌اي آن را به آژانس اظهار نمود. اين در حالي است كه در مورد تاسيسات جديد غني‌سازي در حال ساخت، جمهوري اسلامي ايران تقريبا ‌18 ماه قبل از تزريق مواد هسته‌اي،‌ به اظهار آن به آژانس پرداخته است. لازم به توضيح است كه زمان مورد نياز و متعهد شده براي تكميل اين سايت حدود يك و نيم تا دو سال است و اين اقدام جمهوري اسلامي ايران با هدف شفافيت و فراتر از تعهدات حقوقي موجود صورت گرفته است.»

وي خاطرنشان كرد: «زمان اعلام تاسيسات جديد غني‌سازي اورانيوم از سوي كشورمان، در چارچوب قوانين و مقررات آژانس و مطابق تعهدات ايران بوده و به هيچ وجه خارج از آن صورت نگرفته است.» اين منبع مطلع افزود: «انتظار مي‌رفت اين اقدام شفاف ساز ايران كه مورد قدرداني آژانس نيز قرار گرفت‌،‌ مورد استقبال كشورهاي غربي كه همواره به طور سياسي از همكاري‌هاي ايران با آژانس انتقاد مي‌كنند قرار گيرد، نه اينكه به جار و جنجال سياسي بپردازند. عليرغم اعلام زود هنگام اين تاسيسات توسط ايران، شاهديم كه چند كشور غربي و آمريكا جنجال و هياهو راه مي‌اندازند و ما واقعا از اين موضوع متعجب هستيم، زيرا هر روشي را كه در پيش مي‌گيريم مي‌بينيم خصلت قدرشناسي در اين كشورها وجود ندارد. اين كشورها بايد مواضع متناقض و دوگانه خود را براي افكار عمومي جهان شفاف كنند.»

وي با تبيين اهداف ايجاد تاسيساست جديد گفت: «ايجاد تاسيسات جديد هسته‌اي اقدامي در چارچوب توسعه پايدار و تامين نيازها و صيانت از دستاوردها بوده و هدف آن، علاوه بر تحقق برنامه‌هاي ايران براي تامين سوخت برق اتمي و ديگر نيازهاي توسعه پايدار و حفظ و صيانت از دستاوردهاي چندين ساله‌ اتمي كشورمان است تا قدرت‌هاي مخالف پيشرفت تكنولوژي ايران بدانند جمهوري اسلامي ايران با اراده‌اي كه دارد، اجازه توقف فعاليت‌هاي هسته‌ايش را ولو براي يك لحظه هم نخواهد داد، ميزان غني‌سازي در اين تاسيسات مانند تاسيسات نطنز تا ‌5 درصد خواهد بود. احداث تاسيسات جديد حدود يك سال و اندي پيش آغاز شد و تاكنون هيچ‌گونه ماشين و مواد راديو اكتيوي در آن وارد نشده است،‌ فعاليت‌ها در اين پروژه، بيشتر ساختماني و تاسيساتي است. طبق مقررات آژانس،‌ هيچ ضرورتي به اعلام خبر مربوط به اين تاسيسات وجود نداشت و ما مي‌توانستيم آن را اعلام نكنيم، اما ما به خاطر بحث اعتمادسازي و شفاف‌سازي اين را بسيار زودتر از زمان مقرر اعلام كرديم.»

منبع مذكور با اشاره به سوابق جوسازي‌ها قدرت‌هاي خارجي سلطه‌گر گفت: «همه به خاطر دارند كه در سال ‌2003 جار و جنجال سياسي ديگري در خصوص تاسيسات غني‌سازي نطنز و آب سنگين اراك از سوي اين كشورها ايجاد شد و همين تبليغات مشابه سياسي مبني بر مخفي ‌كاري از سوي ايران را مطرح كرده بودند، اين در حالي بود كه ايران در مورد اين تاسيسات نيز زودتر از تعهد پادماني خود مبادرت به اظهار آن‌ها به آژانس كرده بود و آژانس از وجود آن‌ها مطلع بود. »

وي در پايان خاطرنشان كرد: «برابر اعلام رئيس سازمان انرژي اتمي كشورمان نيز تاسيسات جديد براي بازرسي ناظران و بازرسان آژانس در چارچوب قوانين و مقررات آژانس باز خواهد شد و اگر بازرسي‌ها در چارچوب مقررات باشد، با آن مشكلي نداريم و اين موضوع را با آژانس پگيري و زمان بازرسي را اعلام مي‌كنيم.»
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”