10 درصد بزرگترین تاسیسات غنی سازی اورانیوم جهان در فرانسه ما

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۸۷, ۱۰:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3546 بار

10 درصد بزرگترین تاسیسات غنی سازی اورانیوم جهان در فرانسه ما

پست توسط sand_fighter »

عصر ایران – مدیر عامل شرکت دولتی " آروا " در فرانسه که بزرگ ترین تاسیسات غنی سازی فرانسه و اروپا را در اختیار دارد ، اعتراف کرد که طبق قرار داد امضا شده در ابتدای دهه 1970 بین فرانسه و حکومت سابق ایران ، 10 درصد از تولیدات غنی سازی این تاسیسات فرانسوی متعلق به ایران می باشد .

به گزارش عصر ایران ،10 درصد از سهام این مرکز غنی سازی فرانسوی که بنا بر ادعای رویترز یک چهارم از اورانیوم غنی شده در جهان را تولید می کند ، متعلق به ایران است ، در حالی که بنا به اعلام مدیر این مرکز تولید سوخت هسته ای فرانسه ، تا کنون حتی 1 گرم از محصولات تولید شده در این مرکز به ایران ار سال نشده است .

مرکز تولید سوخت هسته ای " آروا " باقی مانده مرکز بزرگی به نام " یورو دیف " در دهه 1970 میلادی است و این مرکز از سوی دولت فرانسه کنترل و مدیریت می شود .

حکومت وقت ایران در اوایل دهه 1970 در قرار دادی با دولت فرانسه 10 درصد از سهام این مرکز غنی سازی فرانسه را خریداری کرد ، با این حال تا کنون دولت ایران چه قبل از انقلاب و چه پس از آن نتوانسته است بهره ای از این سرمایه گذاری خود ببرد .

سخنگوی مرکز تولید سوخت هسته ای آروا ضممن تایید این مطلب می افزاید : " ایران شریک غیر فعال ما است چرا که تا کنون حتی یک گرم از محصولات تولیدی این مرکز را دریافت نکرده و هیچ مشارکتی در مدیریت این مرکز نداشته است ".


وی سپس افزوده است که نمی توان به کشوری که به دلیل فعالیت های اتمی بحث برانگیزش تحت تحریم های سازمان ملل قرار دارد ، انتقال تکنولوژی و دیگر مواد هسته ای را انجام داد .

محمد رضا پهلوی آخرین شاه ایران در ابتدای دهه 1970 میلادی با انعقاد قرار دادی با دولت فرانسه بخشی از سهام بزرگ ترین مرکز تولید سوخت هسته ای اروپا را خریداری کرد . در آن موقع استدلال دولت وقت ایران این بود که با این کار می شود با هزینه های کمتر و بدون ایجاد آلودگی در داخل کشور و سایر مشکلات سوخت هسته ای دریافت کرد و از میزان وابستگی به نفت و گاز کاست. با این حال تا کنون هیچ سودی از این تاسیسات به ایران نرسیده است.

هنوز مشخص نیست که وضعیت حقوقی فعلی مالکیت ایران بر 10 درصد از سهام مرکز غنی سازی " آروا " به چه گونه ای است و مسئولان کشورمان در جهت استیفای حقوق ملت ایران در این زمینه چه گام هایی برداشته اند ؟
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”