توافقنامه جامع امنيتي میان ایران و پاکستان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۷, ۱:۴۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

توافقنامه جامع امنيتي میان ایران و پاکستان

پست توسط shola »

.تصویر

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، مصطفيمحمد نجار وزيركشور در گفتگويي با اشاره به محورهاي مهم توافق‌هاي انجامشده در مذاكرات با مقامات پاكستاني اظهار داشت: امنيت مرزي، قاچاق موادمخدر، انسان، اسلحه و تبادل اطلاعات امنيتي بين دو كشور ازجمله محورهاياصلي و مهم اين توافقنامه محسوب مي‌شود.
وي اظهار داشت: براساس مذاكرات انجام شده قرار است استاندار سيستان وبلوچستان با فرماندار ايالت بلوچستان پاكستان نشست‌هايي را برگزار كنند كهبطور قطع همكاري‌هاي اين دو منطقه هم‌مرز مي‌تواند بسياري ازمشكلات آتي رارفع نمايد.
وزيركشور با اشاره به روابط ديرينه و تاريخي ايران و پاكستان، تصريحكرد: دولت اسلام آباد به همكاري‌هاي جامع امنيتي و اطلاعاتي متعهد شده وما نيز اميدواريم اين همكاري‌هاي خيلي زود نتايج خود را نشان دهد.
نجار با اشاره به ديدارهاي انجام شده با رحمان ملك وزيركشور و ژنرالاحمد شجاع پاشا رئيس سازمان اطلاعات و امنيت ارتش پاكستان بيان داشت: دراين ديدارها تاكيد شد كه جمهوري اسلامي ايران همواره تلاش داشته ضريببالاي امنيت مرزهاي خود را حفظ كند اما متاسفانه مرزهاي پاكستان براي آنكشور مشكلاتي را ايجاد كرده است.
وزيركشور اظهارداشت: اقدامات شرورانه گروهك تروريستي ريگي به عنوانعامل استكبار جهاني بر روابط و مناسبات دوستانه و برادرانه تهران و اسلامآباد سايه انداخته و براي رفع اين مسائل دو كشور به همكاري‌هاي راهبرديبيشترنيازمند هستند.‏
نجاربا تاكيد بر اينكه استكبارجهاني همواره تلاش كرده از گروهك‌ها وافراد شرور براي برهم زدن امنيت كشورهاي منطقه استفاده كند، گفت: در همينراستا با تامين تجهيزات و ابزارهاي لازم براي گروهك ريگي، در نوبت‌هايمختلف، امنيت مرزهاي شرقي ايران را با مشكلاتي مواجه كرده است.
وي با بيان اينكه اسناد ايران نشان مي‌دهد عوامل گروهك ريگي ازتجهيزات پيشرفته‌اي استفاده مي‌كنند، تصريح كرد: اين تجهيزات به وسيلهعوامل استكبار جهاني تامين مي‌شود و آنها هم با هدف نفاق افكني بين سني وشيعه و همچنين ايجاد سد و مانع در برابر پيشرفت و توسعه در منطقه سيستان وبلوچستان دست به اين اقدامات مي‌زنند‏.‏
وزيركشور با بيان اينكه از مقام‌هاي پاكستاني خواستيم تا مشكل امنيتمرزهاي جنوب غربي خودشان را حل كنند، اظهار داشت: ايران و پاكستان دو كشوردوست و برادر هستند و توقع ما از دولت اسلام آباد اين است كه اجازه ندهنداشرار و تروريست‌ها به ويژه اعضاي گروهك ريگي در مرزهاي مشترك ترددكنند‏.‏
نجار با اشاره به حادثه اخير در استان سيستان و بلوچستان ضمن تاكيدبرمجازات عوامل اصلي اين حمله تروريستي كه به شهادت جمعي از هموطنان شيعه وسني، سران قبايل و طوايف و همچنين چند تن ازفرماندهان سپاه منجرشد، تصريحكرد‏: ‏مرزهاي ايران و پاكستان همواره مرزهاي صلح و دوستي بوده و امروزمرزهاي جمهوري اسلامي امن‌ترين مرزها براي پاكستان است و دولت و ملت ايرانهم انتظار دارند كه مرزهاي پاكستان نيز براي آنها امن باشد.
وزيركشور جمهوري اسلامي ايران تاكيد كرد: برگزاري نشست‌هاي معاونينامنيتي وزراي كشور و همكاري‌هاي جامع در بخش‌هاي مختلف مي‌تواند نويددهنده تقويت مناسبات تهران و اسلام آباد باشد.
نجارگفت: بستر اصلي توسعه امنيت است و تا امنيت پايدار ايجاد نشود،كشورهاي منطقه همواره با ناامني در بخش‌هاي مختلف امور حاكميتي خود مواجهمي‌شوند.
وزيركشور با اشاره به برگزاري نشست‌هاي سه جانبه امنيتي بين ايران،پاكستان و افغانستان در ماههاي گذشته گفت: نزديكي ديدگاههاي سه كشوردرباره امنيت منطقه به ويژه مبارزه با پديدهاي زشتي مانند تروريسممي‌تواند بسياري از مشكلات را حل كند.
نجار در ادامه با اشاره با فعاليت‌هاي سردار شهيد شوشتري اظهارداشت:شهيد شوشتري در مدت كوتاهي كه مديريت امنيتي استان سيستان و بلوچستان رادر اختيار داشت، بدون استفاده از ابزارهاي رايج نظامي، تلاش كرد تا امنيتمنطقه را بومي و مردمي كند.
وي گفت: موفقيت‌هاي سردارشهيد شوشتري دراستقرار امنيت بومي، ازعوامليبود كه استكبار جهاني را مجبور كرد تا با ايجاد اخلال درامنيت مرزهايجمهوري اسلامي به اهداف بالاتري چون ايجاد اختلاف در بين كشورهاي همسايه ودوست دست يابد.
نجار تاكيد كرد: حمله انتحاري درپيشين گرچه بسيار دردناك بود اماجمهوري اسلامي ايران همواره نشان داده كه با چنين اتفاقاتي هيچگاه دربرقراري امنيت پايدار و صيانت از امنيت ملي خود گامي عقب نخواهد نشست وهمچنان با صلابت و قدرت در مرزها حضور دارد.
نجار در پايان ابراز اميدواري كرد با نهايي شدن توافقنامه امنيتي بينايران و پاكستان ديگر شاهد حوادث مشابه شهرستان سرباز نباشيم و دو كشوربابسترسازي مناسب، مطلوب وگسترش همكاري‌هاي اقتصادي، سياسي و امنيتي دوجانبه و منطق‌ اي، در راستاي تعميق مناسبات دو كشور گامي مهم و راهبرديبردارند.

[External Link Removed for Guests]
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”