دويچه وله : ایران و اسرائیل هردو تصریح کردند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

دويچه وله : ایران و اسرائیل هردو تصریح کردند

پست توسط KRITER »

دويچه وله : ایران و اسرائیل هردو تصریح کردند که نمایندگان‌شان در کنفرانس خلع سلاح‌ اتمی قاهره در کنار هم نشسته‌اند، اما گفت‌وگوئی با هم نداشته‌اند. روزنامه هاآرتص خبرداده بود که دو مقام ایرانی با هم گفت‌وگو کرده‌اند.
گزارش روزنامه هاآرتص امروز (پنجشنبه ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر) انتشار یافت و بلافاصله در رسانه‌های جهان انعکاسی گسترده یافت. هاآرتص نوشت که در روزهای ۲۹ و ۳۰ سپتامبر امسال، علی‌اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین‌المللی و "مئیراو زفری- ادیز" مدیر‌کل سیاستگزاری و کنترل تسلیحات کمیسیون انرژی هسته‌ای اسرائیل، در مصر پیرامون خلع سلاح‌اتمی خاورمیانه گفت‌وگو کرده‌اند.
ماجرای هتل چهارفصل قاهره
روزنامه اسرائيلی گزارش داد که دیدار‌های سلطانیه و زفری ادیز در جریان کنفرانسی انجام گرفت که از سوی کمیسیون بین‌المللی منع گسترش سلا‌ح‌های هسته‌ای با سرپرستی استرالیا در قاهره برگزار شد. در این کنفرانس، نمایندگان اتحادیه عرب، اردن، مصر، ترکیه، آمریکا و اروپا نیز شرکت داشتند.

خبرگزاری آلمان به نقل از هاآرتص نوشت:«... مئیرا زفری- ادیز و علی‌اصغر سلطانیه روزهای ۲۹ و ۳۰ سپتامبر همراه با سایر نمایندگان در یکی از اتاق‌های کنفرانس هتل چهارفصل قاهره حضور یافتند. در بحث‌های میزگرد، بارها نمایندگان ایران و اسرائيل یکدیگر را مخاطب قرار دادند. مثلا سلطانیه از خانم زفری- ادیز پرسید: شما بالاخره بمب اتمی دارید یا نه. اما نماینده اسرائیل به جای پاسخ دادن لبخند زد.»
ایران: حضور مشترک بله، مذاکره نه
اندکی پس از انتشار گزارش روزنامه هاآرتص، واحد مرکزی خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران به نقل از علی شیرزادیان سخنگوی سازمان انرژی اتمی نوشت: «این دروغ نوعی عملیات روانی است که برای تاثیرگذاری روی موفقیت مستمر دیپلماسی پویای ایران در نشست‌های ژنو و وین طراحی شده است».

رهبران جمهوری اسلامی ایران ظرف سی‌سال گذشته بارها تاکید کرده‌اند که حاضر نیستند با نمایندگان دولت اسرائيل زیر یک سقف بنشینند.
اما شیرزادیان، ضمن تکذیب انجام گفت و گو میان سلطانیه و زفری- ادیز، حضور هیئت ایرانی را در کنفرانس قاهره تایید کرد. وی به واحد مرکزی خبر گفت: «هیئت اعزامی ایران در نشست ماه گذشته قاهره با موضع‌گیری قاطع نه فقط زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی را عامل ناامنی خاورمیانه دانست، بلکه خوی اشغالگری و کشتار روزانه زنان و کودکان فلسطینی را از سوی آن، خطری برای امنیت بشریت عنوان کرد.»
اسرائيل: گفت‌وگوی مستقیم نبود
همزمان با تکذیب ایران، خانم جائل دورون سخنگوی کمیسیون انرژی هسته‌ای اسرائيل نیز، ضمن تاکید مجدد بر شرکت سلطانیه و زفری- ادیز در کنفرانس قاهره، تصریح کرد که میان این دو دیپلمات گفت‌وگوی جداگانه و مستقیمی صورت نگرفته است.
خبرگزاری آلمان به استناد گزارش هاآرتص نوشت که یکی از اهداف کنفرانس قاهره، بررسی امکان تبدیل خاورمیانه به یک منطقه غیر اتمی و جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای بوده است. برپایه این گزارش، همه طرف‌های شرکت‌کننده در کنفرانس متعهد شده بودند که خبر این کنفرانس را پنهان نگه‌دارند تا همه بتوانند حرف‌های خود را بدون واهمه از انتشار بیرونی بزنند.

<!-- / message -->
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”