تحليلگر آلماني: ايران بايدبرحق غني سازي خود ايستادگي کند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

تحليلگر آلماني: ايران بايدبرحق غني سازي خود ايستادگي کند

پست توسط KRITER »

تصویر


يورگن السزر" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: هيچ فرد و کشوري نمي تواند ايران را وادار کند از اين حق خود بگذرد. به گفته وي، ايران اگر اين برنامه را کنار بگذارد، ضمن انکه از يک حق چشم پوشي کرده است. بايد منتظر خواسته هاي جديدي از سوي غرب نيز باشد. به عنوان مثال ممکن است آ مريکا درخواست نظارت و بازرسي از برنامه هسته اي ايران توسط خود را مطرح کند.

وي با اشاره به نمونه يوگسلاوي سابق در دهه 90 يادآور شد: تجربه نشان مي دهد اگر يک بار در مقابل خواسته هاي ناحق غرب کوتاه بياييد، خواسته هاي جديد و تمام نشدني ديگري را مطرح مي کنند.

السزر گفت: مساله مهم دفاع از موضع بر حق و حقوق بين المللي است. افراد و کشورها بايد آماده مذاکره بوده و سياست آشتي جويانه و انعطاف پذيري نشان دهند، ولي اين ديدگاهها نبايد باعث کنار گذاشتن موضع برحق توسط آنها شود.

وي پيشنهاد کرد، ايران خواسته غني سازي اورانيوم با درصد بالا در خارج را در چين و روسيه پيگيري کند زيرا اين کشورها ممکن است از اين طرح حمايت کرده و خط قرمز جديدي تفسير شود. چنين پيشنهادي مي تواند حتي بر وحدت جبهه غرب نيز تاثير منفي بگذارد. به گفته وي، گرچه تندروها در اسراييل، آمريکا و انگليس با هرگونه نرمش در برابر ايران مخالفند، ولي مواضع نرمتري نيز در آمريکا و از سوي اوباما مشاهده مي شود که امکان دارد علاقمند به چنين حرکت هايي در برابر تهران باشند.

نويسنده کتاب "ايران، واقعيت ها دربرابر تبليغات غرب" همچنين گفت: اوباما به ايران براي حل معضل افغانستان نياز دارد و به همين جهت مي توان به او اميدوار بود که تنش ها را کاهش دهد.

السزر که اوايل اين هفته کتاب جديد خود را منتشر کرد، با اشاره به اينکه ايران طرح جديد اژآنس را با تغييراتي قبول کرده است، گفت: اين اقدام حرکت درست و هوشمندانه اي است. ايران از مدتي پيش سياستي انعظاف پذير و شفاف در پيش گرفته است و مي تواند اورانيوم را خود غني سازي يا سوخت مورد نياز را خريداري کند.

اين روزنامه نگار همچنين کوشش هاي رسانه هاي غرب براي ارايه تصويري غلط و بد از ايران را محکوم کرد وگفت: آنها واقعيت هاي ايران و برنامه هسته اي را نيز وارونه نشان مي دهند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”