برنامه هسته‌اي ايران محور گفت‌وگوي كلينتون در برلين

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

برنامه هسته‌اي ايران محور گفت‌وگوي كلينتون در برلين

پست توسط KRITER »

خبرگزاري فارس: وزير امورخارجه آمريكا ضمن سفري چند روزه به اروپا و آسيا، براي شركت در نشستي كه به منظور گفت‌وگو در خصوص برنامه هسته‌اي ايران ترتيب داده شده نخست به برلين مي‌رود.

تصویر
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، "هيلاري كلينتون " امروز يكشنبه واشنگتن را به مقصد اروپا و آسيا ترك مي‌كند تا به طور گسترده در خصوص برنامه هسته‌اي ايران، كره‌شمالي و همچنين موضوع افغانستان با هم‌پيمانان آمريكا بحث و گفت‌وگو كند.
بنا بر اين گزارش، وزير امورخارجه آمريكا قرار بود امروز قبل از ديدار با "آنگلا مركل " صدراعظم آمريكا در برلين سخنراني در خصوص دموكراسي داشته باشد.
كلينتون قرار است در طول سفر خود به برلين در رابطه با برنامه هسته‌اي ايران بحث و گفت‌وگو كند.
كشورهاي آمريكا، روسيه، چين، انگليس، فرانسه و آلمان كشورهاي شركت‌كننده در مذاكرات در خصوص برنامه هسته‌اي ايران هستند، اما بنا بر اعلام مقامات آمريكايي در گفت‌وگوهايي كه قرار است در برلين درخصوص برنامه هسته‌اي ايران برگزار شود، احتمالا چين حضور نخواهد داشت چرا كه انتظار نمي‌رود وزير امورخارجه چين به برلين اعزام شود.
وزير امور خارجه آمريكا پس از توقف در برلين قرار است به سنگاپور و پس از آن نيز به چين سفري داشته باشد.
سفر كلينتون به اروپا در حالي صورت مي‌گيرد كه هم‌اكنون دولت "باراك اوباما " رئيس‌جمهور آمريكا سخت تلاش مي‌كند تا حمايت هم‌پيمانان اروپايي خود را در خصوص جنگ افغانستان و اعزام نيروهاي بيشتر به اين منطقه بدست آورد.
ژنرال "استنلي مك‌كريستال " فرمانده نيروهاي خارجي در افغانستان در ارزيابي خود از جنگ افغانستان اعلام كرده كه براي پيروزي در اين جنگ به 40 هزار نيروي بيشتر نياز است.
افزايش آمار نظاميان آمريكايي كشته شده در افغانستان و عراق به يكي از چالش‌هاي مهم اوباما براي اعزام نيروهاي بيشتر به افغانستان تبديل شده است چرا كه برخي از هم‌پيمانان اروپايي آمريكا نيز در اين اقدام با دولت آمريكا همراهي نكرده و نسبت به خارج كردن نيروهاي خود از افغانستان اقدام كرده‌اند.
تعداد زيادي از كشورهاي عضو ناتو اخيرا اعلام كردند كه در پي افزايش نيروهاي خود در افغانستان نيستند. كشورهاي اسپانيا، آلمان،‌هلند و دانمارك از جمله كشورهايي هستند كه اعلام كردند در حال حاضر بدنبال افزايش نيروهاي نظامي خود در افغانستان نيستند.
يك مقام عاليرتبه دموكراتيك مجلس سناي آمريكا در حالي كه نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه گفت: افغانستان يكي از موضوعات مهم ديدار كلينتون با مركل و همچنين وزير امورخارجه آلمان و نيز ديگر همتايان خود از كشورهاي اروپايي است.
وي افزود: اين [مسئله افغانستان] به عنوان يك موضوع مهم مطرح خواهد بود چرا كه ما در تلاش براي همكاري نزديك با هم‌پيمانان خود در راستاي انتخاب بهترين راه پيش رو در خصوص جنگ افغانستان هستيم.
بنا بر اين گزارش، كشور آلمان كه هم‌اكنون حدود 4هزار و 200 نيروي نظامي در افغانستان دارد، به دليل رد درخواست ادامه همكاري در جنگ افغانستان مورد انتقاد هم‌پيمانان خود قرار گرفته است.
وزير امورخارجه آمريكا همچنين قرار است در سفر خود به سنگاپور موضوع هسته‌اي كره‌شمالي را نيز با هم‌پيمانان آسيايي آمريكا به بحث و گفت‌وگو بگذارد.
در سفر كلينتون به سنگاپور كه براي شركت در نشست سازمان همكاري‌هاي اقتصادي آسيا-اقيانوسيه (اپك) كه 10 تا 12 نوامبر (19 تا 21 آبانماه) در سطح وزراي خارجه صورت مي‌گيرد، موضوع هسته‌اي كره شمالي نيز مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
پس از برگزاري اين نشست وزير امورخارجه آمريكا به فيليپين خواهد رفت، اما بلافاصله به سنگاپور بازمي‌گردد تا براي شركت در نشست اپك در روز 13 نوامبر (22 آبان) به "باراك اوباما " ملحق شود، و پس از آن نيز به همراه رئيس‌جمهور آمريكا به چين خواهد رفت تا در مذاكرات 6 جانبه كه 15 تا 18 نوامبر (24 تا 27 آبان) به رياست آمريكا در چين برگزار مي‌شود، شركت كند.
بنا بر گزارشي كه اخيرا منتشر شده بود آمريكا اعلام كرده قصد دارد بزودي مذاكرات مستقيم دو جانبه‌اي را با كره شمالي برگزار كند. اين مذاكرات در خصوص برنامه هسته‌اي پيونگ يانگ خواهد بود. زمان و مكان برگزاري اين ملاقات هنوز مشخص نشده است.
بر اساس اطلاعات منتشره توسط رسانه‌هاي آمريكايي، توافق در خصوص برگزاري اين ملاقات در جريان سفر "لي گينا "، نماينده وزارت امور خارجه كره شمالي، به آمريكا و گفتگوهاي وي با وزارت خارجه آمريكا حاصل شد.
كره شمالي اعلام كرده در صورت برگزاري گفت‌وگوهاي موفقيت‌آميز دوجانبه و مستقيم با آمريكا ممكن است به مذاكرات 6 جانبه باز گردد.
بنا بر اين گزارش، هنگامي كه كره‌شمالي در ماه آوريل گذشته گفت‌وگوهاي 6 جانبه را ترك كرد، متعهد شده بود كه فعاليت نيروگاه‌هاي توليد پلوتونيوم خود را از سر بگيرد.
كره شمالي 20 مهرماه آزمايشات موشكي را انجام داد كه اين آزمايشات موشكي اولين آزمايشات موشكي كره‌شمالي در سه ماه اخير محسوب مي‌شود و اين اقدام در حالي صورت مي‌گيرد كه اخيرا پيونگ‌يانگ اعلام كرده‌ در صورت انجام گفت‌وگوي مستقيم با آمريكا حاضر به بازگشت به مذاكرات بين‌المللي براي پايان دادن به برنامه تسليحات هسته‌اي خود است. بنا به اعلام مقامات كره‌اي در اين آزمايشات موشكي، 5 موشك با برد كوتاه در سواحل شرقي اين كشور آزمايش شده است
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”