تلاش برای تشکیل ارتش کردستان عراق

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
New Member
پست: 17
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۸۷, ۲:۴۸ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 57 بار

تلاش برای تشکیل ارتش کردستان عراق

پست توسط luftvaf »

  عصر ایران- مسعود بارزانی رئیس منطقه فدرالی کردستان عراق ابراز امیدواری کرد ارتش یکپارچه ویژه این منطقه تشکیل شود.   
به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، وی دیروز یکشنبه در دیدار با هیئت نظامی از آمریکا گفت: کردستان عراق تصمیم دارد ارتش یکپارچه ای را ایجاد کند و همه گروه ها و طرف ها در کردستان عراق دراین باره هم نظر هستند.  
رئیس حزب دموکرات کردستان اضافه کرد: پس از انتخابات پارلمانی کردستان عراق، تصمیم نهائی را گرفتیم که منطقه کردستان عراق دارای ارتش ویژه خود باشد. این اقدام یکی از خواسته های ملت ما همچنین یکی از آرزوهای من است که روزی ارتش یکپارچه کردستان را ببینم.  
بارزانی ادامه داد: کمک و دانش نیروهای آمریکایی برای یکپارچه سازی ارتش کردستان ضروری و پایه آن نیز برعهده نیروهای پیشمرگه است.  
منابع آگاه در کردستان عراق می گویند تعداد نیروهای پیشمرگه کردستان عراق به 100 هزار نفر می رسد که 60 هزار نفر از آنها وابسته به حزب دموکراتیک کردستان به ریاست بارزانی و 40 هزار نفر از آنها نیز جمعی اتحادیه میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق هستند.  
این درحالی است که منابع آگاه دیگر می گویند که شمار نیروهای پیشمرگه وابسته به بارزانی بیش از 55 هزار نفر نیست که 30 هزار نفر آنها نیز نیروهای ذخیره هستند. همچنین نیروهای پیشمرگه وابسته به طالبانی 18 هزار نفر است.   
هم اکنون در کابینه کردستان عراق که ریاست آن را برهم صالح برعهده دارد وزارتخانه ای به نام پیشمرگه وجود دارد که ریاست آن برعهده "شیخ جعفر شیخ مصطفی" است.  
برپایه این گزارش، مسعود بارزانی با هئیت آمریکایی گفت و گوهایی را درباره وضعیت پیشمرگه و نهادهای امنیتی در کردستان عراق و چگونگی سازماندهی، آموزش و ارائه کمک های لوجستیکی به آنها را بررسی کرده است.  
یادآور می شود که درگیری مسلحانه سختی از اواخر سال 1994 میان نیروهای پیشمرگه بارزانی و طالبانی آغاز شد که در سال 1998 این درگیری ها با دخالت جدی آمریکا پایان پذیرفت. در این جنگ داخلی بیش از سه هزار نفر کشته شدند.   
علی الدباغ سخنگوی کابینه عراق نیز دراین باره گفت : می بایست میان آرزوی برخی برای ایجاد دولت مستقل کردستان و واقعیتی که آن را پذیرفتیم و از طریق قبول قانون اساسی عراق به آن متعهد شدیم؛ تفاوت قائل شد. قانون اساسی عراق اجازه نمی دهد دو ارتش در کشور وجود داشته باشند و دراین زمینه توافق نظری وجود دارد.  
     افزود: اجازه نمی دهیم نیروهای نظامی محلی وجود داشته باشند که امنیت عراق را تهدید کنند.       حال فواد حسین رئیس دفتر بارزانی گفت که منظور وی تاکید بر افزایش سازماندهی نیروهای پیشمرگه پس از یکپارچه سازی دو وازتخانه پیشمرگه بود.       اضافه کرد: بارزانی به دنبال پیشرفته سازی و تسلیح این نیروها در چارچوب نیروهای نظامی و امنیتی عراق است. قانون اساسی عراق پذیرفته که نیروهای پیشمرگه به عنوان نیروهای حراست از منطقه کردستان عراق فعالیت کنند.       است هم اکنون برقراری امنیت در منطقه کردستان عراق برعهده نیروهای پیشمرگه است.      فدرالی کردستان عراق از استان سلیمانیه، اربیل و دهوک تشکیل شده و کابینه این منطقه در شهر اربیل مستقر است.  
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”