7 آذر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه ۲۶ مهر ۱۳۸۷, ۹:۳۹ ق.ظ
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

7 آذر

پست توسط javadfakoori »

  آستانه 7 آذر، فرمانده نیروی دریایی ارتش در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سئوالات آنها پاسخ گفت.

 


امير دريادار حبيب‌الله سياري، فرماندهنيروي دريايي ارتش پيش از ظهر امروز دوشنبه در نشستي خبري به مناسبت هفتمآذر روز نيروي دريايي، با تبريك هفته بسيج و آروزی موفقيت براي دريادلاناين نيرو در خليج عدن، به تشريح عمليات مرواريد پرداخت و گفت: از نتايجمهم اين عمليات انهدام نيروي دريايي دشمن و قطع صادرات نفتي عراق از دوپايگاه البكر و الاميه بود كه بازتاب گسترده‌‌اي در كشورهاي منطقه‌ وفرامنطقه داشت.
سياري خاطرنشان كرد: طراحان عمليات مرواريد از هوش وذكاوت بالايي برخوردار بودند، لذا بايد از آنان بسيار ياد كرد، زيرا طراحياين عمليات بي‌نظير است.
وي با بيان اينكه نزديك به 10 هزار كشتي درطول دوران دفاع مقدس از سوي نيروي دريايي ارتش اسكورت شد، اضافه كرد: ازاين تعداد 256 كشتي مورد اصابت قرار گرفت كه 200 كشتي از اين تعداد نجاتپيدا كرد و نيروي دريايي در دوران جنگ اجازه نداد كه اقتصاد كشور با خلليمواجه شود.
فرمانده نيروي دريايي ارتش يكي ديگر از اهداف دشمن راوارد آوردن ضربه براي جلوگيري از صادرات نفتي ايران از جزيره‌ خارك برشمردو گفت: در طول 8 سال دفاع مقدس اين جزيره زير آتش بود اما به همت نيرويدريايي حتي يك لحظه هم صادرات نفتي ما با مشكل مواجه نشد. علاوه بر اينسكوهاي نفتي نيز در طول جنگ مورد حمايت و تامين امنيت از سوي نيروي درياييبود.
وي در ادامه اين نشست خبري به بيانات مقام معظم رهبري مبني براين‌كه نيروي دريايي يك نيروي راهبردي است، اشاره كرد و گفت: اين سخنفرماندهي معظم كل قوا مسير 100 ساله پيش روي مملكت را روشن كرد. دريا برايكشور ما بايد مبنا، عامل و مولفه‌ توسعه باشد كه متاسفانه در ساليان قبلاز انقلاب هرجا كه به دريا رسيده‌ايم مانع توسعه شده و از آن بهره‌برداريلازم صورت نگرفته است.
امیرسياري خاطرنشان كرد: چرا ما نبايد با وجودهزار كيلومتر مرز آبي، بنادر اقيانوسي داشته باشيم و از سواحل و امكاناتخدادادي استفاده كنيم؟ مملكت ما بايد به قدرت دريايي تبديل شود؛ زيرا علمو دانش و زيرساخت‌هاي لازم را داريم. در حال حاضر روسيه در شمال اين كشورچند كيلومتر درياي يخ‌زده و غيرقابل بهره‌برداري دارد، اما كشور ما درياييدارد كه در تمام طول سال مناسب بهره‌برداري است و به‌ويژه از درياي عمانبايد به نحوي مناسب بهره‌برداري كنيم.
فرمانده نيروي دريايي ارتش بااشاره به حضور مقتدرانه اين نيرو در خليج عدن نيز گفت: در حال حاضرچهارمين ناوگروه نيروي دريايي نيز در خليج عدن مستقر شده است. ما ازفروردين تا ‌20 آبان ماه با طي ‌26 هزار مايل دريايي منطقه‌اي به وسعت ‌40هزار مايل را تحت پوشش قرار داده‌ايم و تنها توسط ناوگروه اعزامي، ‌145كشتي تجاري ايران و تعدادي از كشتي‌هاي تجاري ساير كشورها اسكورت شده‌اند.
سياري با بيان اينكه ‌10 مورد درگيري ميان ناوگروه اعزامي و دزداندريايي رخ داده است، به شناسايي ‌80 مورد كشتي‌هاي بيگانه اشاره وخاطرنشان كرد: تفاوت ناوگروه‌هاي نيروي دريايي با نيروهايي كه متعلق بهكشورهاي ديگر است، اين است كه ناوگروه ما تحت فرمان آن گروه نيست و بهصورت مستقل فرماندهي مي‌شود.
وي ادامه داد: شمال اقيانوس هند نيز چهار تنگه‌ بسيار استراتژيك داريم كه در صورت بروز مشكل به تامين امنيت اين منطقه مي‌پردازيم.
دريادارسياري در ادامه با اشاره به ماموريت امروز نيروي دريايي در خليج عدن وتامين امنيت خطوط عبور نفت‌كش‌ها و كشتي‌هاي تجاري، افزود: اگر امروزنتوانيم امنيت خطوط تجاري خود را در خليج عدن برقرار كنيم، به اقتصادمانآسيب وارد خواهد شد.
فرمانده نيروي دريايي ارتش در پاسخ به سوالخبرنگاري مبني بر نحوه‌ حضور نيروي دريايي در آب‌هاي شمال كشور گفت: اينجزو توافقات كشورهاي همسايه خزر است كه كشورهاي فرامنطقه‌اي در اين درياحضور نيابند. 20 درصد سهم ايران از درياي خزر تحت كنترل نيروي دريايي استو هرجا كه لازم باشد از آن دفاع خواهد كرد، اما از آن‌جا كه درياي خزردرياي صلح و دوستي است ما به دنبال توسعه تجهيزات در اين منطقه نيستيم.
سياريدر خصوص خريدهاي خارجي نداجا نيز گفت: سال‌هاست خريد خارجي تجهيزات دريايياز برنامه‌هاي نيروي دريايي حذف شده است چراكه تجربه ثابت كرده كه درتجهيز نيروهاي مسلح بايد بومي عمل كنيم تا دشمنان نتوانند در مقاطعي كهمدنظرشان است به كشور صدمه بزنند.
وي همچنين با تاكيد بر اينكهتهديدهاي آينده و محيط‌ هاي عملياتي را شناسايي مي‌كنيم، افزود: تهديدهاقابل رصد است و ما بر مبناي تشخيص تهديدها اقدام به آماده‌سازي تجهيزاتمي‌كنيم.
تجليل و گرامي‌داشت ياد و خاطره‌ امام(ره) و تجديد ميثاق بارهبر انقلاب، تجديد ميثاق با شهدا و برگزاري همايش «از موج تا اوج» ازجمله برنامه‌هايي است كه به گفته امير سياري براي سالروز نيروي دريايي درنظر گرفته شده است.


منبع: aja.ir
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”