فرمانده نیروی دریائی ارتش: پیشرفت ها در راه است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

فرمانده نیروی دریائی ارتش: پیشرفت ها در راه است

پست توسط KRITER »

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ایران باید به قدرت بزرگ دریایی تبدیل شود

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ امیر دریادار حبیب الله سیاری امروز در جمع خبرنگاران افزود: حضور قدرتمند در دریا تضمین کننده امنیت سیاسی و اقتصادی کشور است بنابراین با برنامه ریزی بسیار دقیق، جمهوری اسلامی ایران را به قدرت بزرگ دریایی تبدیل خواهیم کرد و البته در این زمینه گام های مهمی برداشته ایم.

وی اضافه کرد: علاوه بر ساخت دو زیر دریایی جدید غدیر، در آینده نزدیک نیز تجهیزات جدید دریایی ساخت متخصصان ایرانی به بهربرداری خواهد رسید.

امیر دریادار سیاری با بیان این که امروز کشورهای دنیا از توان و قدرت بالای نیروی دریایی ایران آگاهی دارند، گفت: درخواست از ایران برای تامین امنیت در آبراهها و دریاه های ناامن از این توان و قدرت حکایت دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: حضور قدرتمند نیروی دریای ایران در سواحل سومالی، خیلج عدن، دریای سرخ و شمال اقیانوس هند و تامین امنیت لازم برای عبور کشتی های تجار ایران و دیگر کشورها، تنها گوشه ای از توان دفاعی این نیروست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به درخواست سازمان ملل متحد جواب مثبت داد و به جمع گروه cps151 که برای تامین امنیت در خلیج عدن مستقر هستند در این منطقه حضور یافت.

امیر دریادار سیاری با بیان این که سازمان های بین المللی از نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال در برخی دریاهای نا امن و تامین امنیت دریایی بارها قدردانی کرده اند،گفت: چهارمین ناوگروه که متشکل از ناوشکن البرز و ناو بوشهر است 20 آبان امسال به خلیج عدن اعزام شدند.

وی افزود:3 ناو گروه قبلی نیروی دریایی ارتش که تا پیش از این در منطقه حضور داشتند، از فروردین تا آبان هر کدام بیش از 70 روز ماموریت دریایی انجام داده اند که در مجموع 26 هزار مایل دریایی را دریانوردی کردند و منطقه ای در حدود 40 هزار مایل دریایی را تحت پوشش قرار دادند.

امیر دریادار سیاری گفت: این سه ناو گرو در مدت یاد شده 145 کشتی تجاری را اسکورت کردند و در 10 مورد مستقیما با دزدان دریایی درگیر شدند و عملیات های موفقی انجام دادند.

وی اضافه کرد: همچنین این ناوها بیش از 700 مورد کشتی های فرا منطقه ای را در خلیج عدن شناسایی و نزدیک به 85 فروند تیم های ویژه تجاری را اسکورت کردند.

امیر دریادار سیاری در ادامه با تشریح ابعاد مختلف عملیات مروارید در سال 59 گفت : این عملیات در 3 محور اصلی دفاع از مرزهای آبی، سواحل، بنادر و جزایر - حفظ منابع و منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مناطق ویژه - قطع خطوط مواصلاتی دشمن بر اساس نیاز- حفظ خطوط مواصلاتی نیروهای خودی و همچنین حفظ و صیانت آب های جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

وی گفت: در زمان عملیات مروارید دشمن فکر می کرد چون بیگانگان از کشور ما خارج شده اند و کارکنان نیروی دریایی توان استفاده از تجهیزات پیشرفته ندارند، آمادگی مبارزه و رویارویی با دشمن وجود ندارد در حالی که این چنین نشد و در 67 روز اول جنگ عملیات مروارید با موفقیت به پیروزی رسید که این دستاورد و افتخاری بزرگ برای کشور ما محسوب می شود.

در عملیات مروارید ناوشکن های ارتش جمهوری اسلامی ایران، دو اسکله اصلی صادرات نفت عراق (اسکله العمیه و البکر) را نابود کردند و این عملیات صادرات نفت عراق را از خلیج فارس قطع کرد.

فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توان متخصصان داخلی در تولید صنایع و تجهیزات نیروی دریائی گفت : در آینده نزدیک شاهد پیشرفت های جدیدی در این حوزه خواهیم بود.

امیردریادار حبیب‌الله سیاری در آستانه هفتم آذر ماه ، روز نیروی دریایی در جمع خبرنگاران افزود : سال‌هاست خرید تجهیزات دریایی از برنامه‌های نیروی دریایی حذف شده است و راهبرد حاکم بر نیروی دریایی ، تولید تجهیزات بومی است.

دریادار سیاری گفت: تجربه ثابت کرده است در تجهیز نیروهای مسلح باید بومی عمل کنیم تا دشمنان نتوانند به کشور صدمه بزنند.

سیاری گفت: راهبرد ما راهبردی دفاعی مبتنی بر توان بازدارندگی است؛ بطوریکه هیچ کشوری تصور حمله‌ نظامی را به ایران نکند.

وی افزود: تهدیدها قابل رصد است و ما بر مبنای تشخیص تهدیدها تجهیزات را آماده می‌کنیم.

دریادارسیاری گفت : درگذشته افسران نیروی دریایی فارغ‌التحصیل کشورهای خارجی بودند اما امروز مفتخریم که افسران و مدیران نیروی دریایی ارتش، دانش‌آموخته دانشگاه امام خمینی در نوشهر و سایر مراکز آموزشی داخلی هستند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در باره‌ حضور نیروی دریایی در آب‌های شمال کشور گفت: کشورهای همسایه خزر توافق کرده اند ، کشورهای فرامنطقه‌ای در این دریا حضور نیابند.

دریادار سیاری افزود : 20 درصد سهم ایران از دریای خزر تحت کنترل نیروی دریایی است و از آنجا که این دریا ، دریای صلح و دوستی است ، ایران به دنبال توسعه تجهیزات در این منطقه نیست.

سیاری گفت: ما از سال‌ های دفاع مقدس و تا آغاز دهه‌ 70 از توان زیرسطحی برخوردار نبودیم و نمی‌توانستیم در اعماق دریا حضور داشته باشیم اما امروز به محدود کشورهایی که قادر به تولید زیردریایی هستند پیوسته‌ایم.

امیر دریادار سیاری گفت : دشمن در زمان جنگ فکر می‌کرد که نیروی دریائی توان استفاده از تجهیزات موجود با فناوری‌های بالا را ندارد و قصد داشت بر شمال خلیج فارس تسلط یابد و خطوط مواصلاتی ایران را قطع کند ، اما نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در عملیات مروارید اجازه نداد دشمن به این هدف برسد .

سیاری اضافه کرد: طراحان عملیات بی نظیر مروارید از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار بودند؛ لذا باید از آنان بسیار یاد کرد.
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”